Fico a Pellegrini zle varia, deti sa sťažujú na stravu v školských jedálňach. Alebo je to trochu inak?

Bratislava 23. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Ľudia sa vraj sťažujú. Že deti majú v školách zlé obedy a môže za to Fico: za polievku, za mäso aj za tarhoňu. Masmédiá inšpirované intrigou bývalého prezidenta to s touto agendou skúšajú na predsedu Smeru-SD aj na tlačovkách. Ibaže niekedy sa pomer síl obráti: piati na jedného, ale v opačnom garde. Výsledok? Veselý!

Na snímke zľava predseda strany SMER – SD Robert Fico a poslanec NR SR za SMER – SD Erik Tomáš

V piatok sa konala tlačová konferencia strany Smer-SD, na ktorej jej predstavitelia informovali o svojich sociálne zameraných krokoch v legislatívnej oblasti. Účasť novinárov bola skôr slabšia – nečudo, opozícia a mainstream si nevšímajú podstatu smeráckych návrhov, namiesto toho sa pohŕdavo odvracajú a poukazujú na to, že predkladať ich pol roka pred voľbami je populizmus.

Podľa opozície by zrejme po správnosti teraz mali vládne strany zaviesť brutálne reštrikcie a všetko pozhasínať, aby ľudia videli ich pravú tvár. To oni, opozícia a masmédiá, keď vyhrajú voľby, to urobia úplne inak: zavedú kopu sociálnych opatrení hneď potom ako sa dostanú k moci.

Lenže Smer-SD to z akýchsi dôvodov nechce pochopiť a rozhodol sa zvolať tlačovku a pochváliť sa svojimi sociálnymi návrhmi, ktoré označuje za prelomové. Na nej informoval, že vládna koalícia je absolútne funkčná, dôkazom toho je aj hladké schválenie a posunutie viacerých návrhov zákonov z dielne Smeru-SD do druhého čítania. Prešla novela zákona o minimálnej mzde, ktorou sa má určiť vzorec jej pravidelného zvyšovania, návrh na úpravu poskytovania náhradného výživného aj návrh na zvýšenie rodičovského príspevku.

Prešli aj návrhy zákonov od koaličných partnerov. Išlo napríklad o zníženie DPH na vybrané potraviny, schválené bolo zrušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov, SNS priniesla zmeny aj v športovej oblasti, znížila sa daň pre firmy a živnostníkov s obratom do stotisíc eur, Mostu-Híd prešiel návrh na zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane.

Na konci tlačovky prišli na rad otázky novinárov. Vzhľadom na tému a slabšiu novinársku účasť, tentoraz z uragánu otázok, ktorý na vládnych tlačovkách niekedy býva, bol len slabý vánok. Zaujímavá bola časť, v ktorej novinár televízie JOJ konfrontoval predstaviteľov strany Smer-SD vo veci „obedov zadarmo“ s verziou šírenou stranou Za ľudí. Prinášame kompletný prepis tejto zaujímavej diskusie.

 

Redaktor TV JOJ: K obedom zadarmo ste mali mať tlačovku, ale nemali ste. Objavujú sa informácie zo Slovenska, že rodiny v hmotnej núdzi sa k tým obedom nemôžu dostať, pretože nevedia zložiť vratnú kauciu, ktorou sa školy poisťujú, aby neboli na obedoch stratové. Teda keby ste mohli zareagovať, ako to bude ďalej?

Erik Tomáš, poslanec NR SR: Objavujú sa informácie zo Slovenska? Buďme presní, pán redaktor. Z akej obce prišla tá informácia? Z obce Spišský Hrhov, však? Kto je starosta Spišského Hrhova? Pán Ledecký. Kto je pán Ledecký? Pán Ledecký je nový, resp. budúci člen strany Andreja Kisku.

A teraz k tejto veci, ktorá je klasickým príkladom politického zneužívania témy obedov zadarmo. Pán Ledecký má vo svojej obci pomerne širokú komunitu Rómov, ľudí v hmotnej núdzi. Možno to ani neviete, ale už aj doteraz deti z rodín v hmotnej núdzi dostávali obedy zadarmo, pretože aj doteraz mali právo na dotáciu vo výške jedného eura. Pán Ledecký v Spišskom Hrhove im dával obedy za jedno euro a jeden cent, aby Rómov trochu vychovával, aby aspoň ten jeden cent platili. Ale vtedy pán Ledecký od týchto rodičov žiadnu kauciu nepýtal. Až teraz ju pýta, keď prišli obedy zadarmo, aby pán Ledecký mohol tvrdiť, že kvôli kaucii si tieto rodiny nemôžu dovoliť obedy zadarmo. Toto je naozaj hnusná politika na úkor detí a je mi ľúto, že pán Kiska sa znížil na takúto úroveň.

 

Redaktor TV JOJ: Inde ste sa s takýmito problémami nestretli?

Erik Tomáš: Chcem povedať jednu dôležitú vec: všetky médiá chodia len do tých obcí a do tých miest, kde tie obedy nie sú úplne zadarmo. Niekde rodičia doplácajú dve eurá namiesto dvadsiatich štyroch, niekde možno päť eur, niekde si starostovia vymysleli kaucie, aby mohli tvrdiť, že tí rodičia platia tridsaťdva eur.

Ale prečo sa nejdete pozrieť do tých miest a obcí, kde to ide, kde tie obedy zadarmo skutočne sú? My potom dostávame maily od nespokojných a nahnevaných starostov a primátorov, že čo sa preboha deje, veď u nás tie obedy zadarmo normálne fungujú. Podľa prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) je priemerný doplatok v obciach a mestách na prvom stupni základných škôl osem centov a na druhom stupni dvanásť centov.

Opakujem, to bol prieskum ZMOSu. Ja sa pýtam: to naozaj starostovia a primátori, ktorí za posledných päť rokov dostali vo svojich príjmoch o jednu miliardu viac – a treba povedať, že drvivá väčšina ich príjmov pochádza z daní fyzických osôb, teda z daní z príjmov občanov – to naozaj nemajú na to, aby tých osem až dvanásť centov doplatili? Ja za tým v prípade mnohých miest vidím politikárčenie a bohužiaľ, politikárčenie na úkor detí. Toto by sme naozaj pri tomto našom opatrení nečakali.

Chcem pripomenúť, že už prvé dni zavedenia tohto opatrenia ukázali, že plní dva základné ciele: jednak sa výrazne finančne odľahčili rodiny, lebo hádam aj rodiny uznajú, že je rozdiel, či platia 25 eur mesačne, alebo dve eurá. Ale najmä plní ten hlavný cieľ: že omnoho viac detí sa dostalo k teplým obedom. Podľa prieskumu ZMOSu – opäť opakujem, ZMOSu – o dvadsaťpäť percent detí viac sa naobeduje. A toto bol hlavný cieľ nášho opatrenia. Akékoľvek politikárčenie na úkor detí musíme dôsledne a dôrazne odmietnuť.

 

Redaktor TV JOJ: Nebolo by namieste skôr sa zamerať na kvalitu tých obedov, než na to, aby boli zadarmo?

Erik Tomáš: Ďalšia chiméra, ktorá sa šíri o obedoch zadarmo. Ako keby sme my predkladatelia boli za to zodpovední. Chcem pripomenúť, že za stravovanie žiakov podľa zákona sú zodpovední zriaďovatelia škôl a materských škôl, teda obce a mestá. Aj doteraz podľa tohto zákona boli povinní navariť obedy pre sto percent detí, ak by prejavili záujem. A teda sú zodpovední aj za kvalitu potravín a tých obedov.

Samozrejme, stala sa jedna vec, a tu môžeme pripustiť určitú legitímnu diskusiu, že zhodou okolností v tomto roku od prvého septembra vzrástli cenové pásma potravín. A môžeme diskutovať, že keď chceme možno dosiahnuť vyššiu vyššiu kvalitu jedál, či nenavýšiť tú dotáciu na hornú hranicu cenových pásiem potravín, aby sme varili kvalitnejšie jedlá. Ale opakujem: hlavná zodpovednosť je na samosprávach, toto treba ľuďom hovoriť.

Robert Fico: Keď vás novinárov niekedy počúvame, tak si hovoríme, že vlastne načo sme dávali ľuďom tie peniaze. Boli by sme všetci spokojní, bolo by to ako doteraz: na obedy chodilo šesťdesiatpäť percent detí, nikto sa nepýtal na kvalitu obedov, nikto sa nepýtal na to, či majú dosť hrncov, či majú dosť pracovnej sily, nikoho to absolútne nezaujímalo. Akonáhle Smer povedal, že ide dať obedy zadarmo, tak sa z toho stáva téma, ktorá sa má otočiť (hoci ona sa neotočí) proti Smeru. Zrazu je málo hrncov. Ale čo my máme s hrncami? Zrazu je nekvalitná strava. Ale veď my nevaríme, to sú jedálne, ktoré patria základným školám, mestám, obciam.

Keď niektorý starosta vystúpi a rozpráva mi o tom, že nemá peniaze na hrnce alebo niečo podobné, tak na to je jasná zákonná odpoveď: podľa zákona má školské zariadenie povinnosť poskytnúť obed každému jednému stravníkovi, ktorý sa prihlási. Čo by ten starosta, panebože, urobil, keby sa jedného dňa všetky mamičky zobudili a povedali by: tak nie šesťdesiatpäť percent stravníkov sa prihlási, ale sto percent? Povedal by, že nemá hrnce? Jeho zákonná povinnosť je zabezpečiť to.

Aby som bol ešte dôslednejší, v súvislosti s obcou, ktorá tu bola spomenutá. Absolvoval som ako predseda vlády desiatky výjazdových rokovaní vlády po celom Slovensku, ani ich neviem všetky zrátať. Na konci rokovania sme vždy dávali na malé projekty nejakú sumu peňazí, jeden až dva milióny eur. Vy si myslíte, že nejaký starosta niekedy žiadal rekonštrukciu kuchyne a nákup hrncov alebo niečoho podobného?

Takže je to utilitárna kritika a my sami si hovoríme, že niekedy je to až smiešne: niečo vyrobíme a odpoveďou je protikampaň proti tomu opatreniu, len aby ľudia povedali, že Smer to už ani nevie robiť. A potom príde titulok typu, že už ani nevieme rozdávať. Nikto tu nikdy neurobil také bezprecedentné sociálne opatrenia ako Smer-SD. Za týmito slovami si stojím a aj preto si myslím, že ešte stále sme na slovenskej politickej scéne tam, kde sme.

 

Redaktor TV JOJ: Tiež som rodič a moje dieťa nechodilo na obedy predtým, keď neboli zadarmo a nechodí ani teraz, z jediného dôvodu, že jedlo v tej jedálni nechutí. Teda či nie je namieste, a neberte to teraz ako kritiku proti tomuto opatreniu, zamerať sa skôr na to, aby kvalita stravovania v školských jedálňach bola vyššia? Aby sa varilo z lepších surovín, aby sa varili kvalitnejšie jedlá? Aby to deťom v jedálňach na Slovensku chutilo?

Ján Mažgút, hovorca strany Smer-SD: Pán redaktor, ja keby som bol na vašom mieste, v prvom rade idem za vedúcou školskej jedálne, ak by to nepomohlo, za pani riaditeľkou. A ak by ani to nepomohlo, za pánom starostom.

 

Redaktor TV JOJ: Obávam sa, že to nie je problém jednej školskej jedálne.

Robert Fico: Ešte jednu vec, pán redaktor. V zákone o verejnom obstarávaní sme zvyšovali takzvané limity. Keď hovoríte o kvalite potravín a podobne: dnes môže obec priamo obstarávať od regionálnych dodávateľov vo svojom okolí. To je vec prevádzkovateľa školskej jedálne. Našou povinnosťou je vytvoriť dobré, zdravé legislatívne prostredie – a to podľa mňa je. Nie je však možné prenášať zodpovednosť za kvalitu stravovania na vládu. To je vecou samosprávy, ktorá prevzala na seba školské zariadenia.

Erik Tomáš: Keď sme už takto rozohnení, lebo chceli sme si to s tými našimi kritikmi konečne vybaviť, pretože napísalo sa o tých obedoch zadarmo neskutočne veľa, tak chcem pripomenúť ešte jeden krásny príklad, opäť z dielne strany Za ľudí. Dočítali sme sa na facebooku pani Remišovej, novej členky strany Za ľudí, že kvôli obedom zadarmo vraj deti v nejakej škole majú chudáci len jogurt, dva rožky, skrátka suchú stravu. A vôbec sa nezmienila o tom, že bohužiaľ, na tej škole tá suchá strava bola aj predtým. Lebo bohužiaľ, je jedenásť percent škôl, kde suchá strava bola podávaná aj doteraz, keďže samosprávy nevytvorili priestor na teplé jedlá. Ale Veronika Remišová zo strany Za ľudí, spolu s pánom Ledeckým, za účasti pána Kisku takto zneužívajú túto tému.

Chcem pripomenúť, že pán Kiska ešte ako prezident Slovenskej republiky v správe o stave republiky pochválil toto opatrenie – a teraz je najhoršie na svete. Veľmi nás to mrzí a mňa trochu aj hnevá, že všetky naše prorodinné opatrenia sa už na verejnosti berú ako samozrejmosť. Je potrebné verejnosti pripomenúť, že boli sme to my, kto zaviedol príspevok pri narodení prvého, druhého a tretieho dieťaťa. Boli sme to my, kto zvýšil materskú dávku na úroveň čistej mzdy z predchádzajúceho zamestnania. My sme zaviedli dotácie na obedy, na lyžiarske kurzy, na školy v prírode. Vďaka nám deti a študenti cestujú zadarmo. Chcem zopakovať: nie je to samozrejmosť. Sú na politickej scéne pravicové politické strany, ktoré otvorene hovoria, že niektoré z týchto opatrení zrušia. Ale dúfam, že to ľudia nedovolia.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Španielski kresťanskí právnici podali sťažnosť na potraty do Štrasburgu

0 icon

Španielsko 7. decembra 2021 (HSP/TK KBS/E-kai/Foto:TASR/AP - Andrew Harnik)   Španielska nadácia kresťanských právnikov sa bude sťažovať na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) na pasivitu ústavného súdu v súvislosti so zákonom schváleným v roku 2010, ktorý umožňuje interrupciu na žiadosť ženy Vedúca organizácie Polonia Castellanosová pre agentúru…

Rezort vnútra spustil prípravu na obstaranie telových kamier pre policajtov

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR)   Rezort vnútra začal v piatok 3. decembra zverejnením v Európskom vestníku obstarávania prípravné trhové konzultácie na telové kamery na odev a prilbu s príslušenstvom. Účelom konzultácií je oslovenie hospodárskych subjektov pôsobiacich v tejto oblasti a chce tak získať aj informácie potrebné na nastavenie…

Polícia za posledný týždeň zistila viac ako 1 700 priestupkov a deliktov pri porušovaní protipandemických opatrení

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Polícia za posledný týždeň zaznamenala 1777 priestupkov a deliktov týkajúcich sa porušenia protipandemických opatrení. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová v tlačovej správe Polícia zaznamenala 11 porušení lekárom stanovenej karantény, 215 porušení povinnosti nosenia rúšok, 12 porušení…

V Nemecku odsúdili elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie

0 icon

Berlín 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Súd v nemeckom Mníchove poslal na viac ako osem rokov za mreže 67-ročného elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie. Jeden takýto prípad sa pritom skončil smrťou. V utorok o tom informovala tlačová agentúra dpa Muž dostal trest odňatia slobody na osem rokov a šesť…

Babiš chce do Poľska poslať 150 vojakov, aby pomohli s migračnou krízou

0 icon

Praha 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český premiér Andrej Babiš chce v stredu požiadať obe komory českého parlamentu o mandát na vyslanie 150 českých vojakov na poľsko-bieloruské hranice na 180 dní. V utorok o tom informovala agentúra PAP Českí vojaci podľa Babiša budú na hraniciach pomáhať svojím poľským…

Kanadská spoločnosť Medicago tvrdí, že vyvinula vakcínu na rastlinnej báze s pomerne vysokou účinnosťou

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Courtesy of Medicago via AP)   Kanadský výrobca liečiv Medicago tvrdí, že vyvinul vakcínu na rastlinnej báze, ktorá preukázala silnú ochranu proti koronavírusu. Spoločnosť v utorok informovala, že o registráciu dvojdávkovej vakcíny čoskoro požiada doma aj v zahraničí. Výrobca sa odvoláva na rozsiahlu štúdiu,…

Slováci na MS v Helsinkách prekonali nemeckú prekážku a vo štvrťfinále ich čakajú silní Fíni

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenská reprezentácia mužov vo florbale sa len druhýkrát v histórii prebojovala do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Slováci na aktuálnom šampionáte vo fínskych Helsinkách v utorok v baráži o štvrťfinálovú miestenku zdolali Nemcov 7:3. Nad týmto súperom na MS triumfovali premiérovo, v predchádzajúcom jedinom meraní…

Prezidentka hovorila s Jaroslavom Naďom o plnení úloh rezortu obrany

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová hovorila v utorok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) o plnení úloh a plánovaných aktivitách rezortu na nasledujúce obdobie. Šéf rezortu obrany o tom informoval na sociálnej sieti "Aj v nadchádzajúcom období chceme byť stabilným prvkom v zabezpečení…

Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila. Petičný výbor sa po prekročení počtu 20.000 podpisov dohodol na jej ukončení. Spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdila široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej…

Rohingovia zažalovali spoločnosť Meta za rolu pri násilí voči nim

0 icon

Londýn 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tony Avelar)   Rohinskí utečenci zažalovali materskú firmu sociálnej siete Facebook - spoločnosť Meta za to, že na svojich platformách nezastavila nenávistné príspevky mjanmarskej armády a jej podporovateľov proti tejto moslimskej etnickej skupine. Žiadajú odškodné viac ako 150 miliárd dolárov Hromadnú žalobu podali právnici v pondelok…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Sloboda a demokracia, cha cha cha cha cha cha

0icon

 Žijeme najlepšie časy, vychutnávame si plody dlhoročného zrenia slobody a demokracie západného typu. Slobodné voľby! Pluralita názorov! Pravda a láska! Vážme si, že máme možnosť radostne pôsobiť v podmienkach, za ktoré vďačíme vyspelým západným štátom a menovite v prvom rade USA, hlavnému nositeľovi pokrokových myšlienok a  jedinej spr&aa

Peter Štrba

Čierny súmrak povinného „očkovania“ sa sťahuje nad Slovenskom. ČO SPRAVÍ SLOVENSKÁ INTELIGENCIA? ČO SPRAVÍME VŠETCI?

0icon

  Drahí priatelia, drahí Slováci, drahí obyvatelia Slovenskej republiky! Nerobme si žiadne ilúzie, nenechajme sa obalamutiť, nenechajme sa uspať sladkými rečičkami o poukážkach pre dôchodcov za „očkovanie“. Tu to nekončí a ani to neplánovalo skončiť. Prichádzajú prvé medi&aac

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Lyžiarske stredisko Jakubkova Lúka vo Vysokých Tatrách v Starom Smokovci

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Španielski kresťanskí právnici podali sťažnosť na potraty do Štrasburgu

0 icon

Španielsko 7. decembra 2021 (HSP/TK KBS/E-kai/Foto:TASR/AP - Andrew Harnik)   Španielska nadácia kresťanských právnikov sa bude sťažovať na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) na pasivitu ústavného súdu v súvislosti so zákonom schváleným v roku 2010, ktorý umožňuje interrupciu na žiadosť ženy Vedúca organizácie Polonia Castellanosová pre agentúru…

Rezort vnútra spustil prípravu na obstaranie telových kamier pre policajtov

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR)   Rezort vnútra začal v piatok 3. decembra zverejnením v Európskom vestníku obstarávania prípravné trhové konzultácie na telové kamery na odev a prilbu s príslušenstvom. Účelom konzultácií je oslovenie hospodárskych subjektov pôsobiacich v tejto oblasti a chce tak získať aj informácie potrebné na nastavenie…

Polícia za posledný týždeň zistila viac ako 1 700 priestupkov a deliktov pri porušovaní protipandemických opatrení

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Polícia za posledný týždeň zaznamenala 1777 priestupkov a deliktov týkajúcich sa porušenia protipandemických opatrení. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová v tlačovej správe Polícia zaznamenala 11 porušení lekárom stanovenej karantény, 215 porušení povinnosti nosenia rúšok, 12 porušení…

V Nemecku odsúdili elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie

0 icon

Berlín 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Súd v nemeckom Mníchove poslal na viac ako osem rokov za mreže 67-ročného elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie. Jeden takýto prípad sa pritom skončil smrťou. V utorok o tom informovala tlačová agentúra dpa Muž dostal trest odňatia slobody na osem rokov a šesť…

Babiš chce do Poľska poslať 150 vojakov, aby pomohli s migračnou krízou

0 icon

Praha 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český premiér Andrej Babiš chce v stredu požiadať obe komory českého parlamentu o mandát na vyslanie 150 českých vojakov na poľsko-bieloruské hranice na 180 dní. V utorok o tom informovala agentúra PAP Českí vojaci podľa Babiša budú na hraniciach pomáhať svojím poľským…

Kanadská spoločnosť Medicago tvrdí, že vyvinula vakcínu na rastlinnej báze s pomerne vysokou účinnosťou

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Courtesy of Medicago via AP)   Kanadský výrobca liečiv Medicago tvrdí, že vyvinul vakcínu na rastlinnej báze, ktorá preukázala silnú ochranu proti koronavírusu. Spoločnosť v utorok informovala, že o registráciu dvojdávkovej vakcíny čoskoro požiada doma aj v zahraničí. Výrobca sa odvoláva na rozsiahlu štúdiu,…

Slováci na MS v Helsinkách prekonali nemeckú prekážku a vo štvrťfinále ich čakajú silní Fíni

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenská reprezentácia mužov vo florbale sa len druhýkrát v histórii prebojovala do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Slováci na aktuálnom šampionáte vo fínskych Helsinkách v utorok v baráži o štvrťfinálovú miestenku zdolali Nemcov 7:3. Nad týmto súperom na MS triumfovali premiérovo, v predchádzajúcom jedinom meraní…

Prezidentka hovorila s Jaroslavom Naďom o plnení úloh rezortu obrany

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová hovorila v utorok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) o plnení úloh a plánovaných aktivitách rezortu na nasledujúce obdobie. Šéf rezortu obrany o tom informoval na sociálnej sieti "Aj v nadchádzajúcom období chceme byť stabilným prvkom v zabezpečení…

Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila. Petičný výbor sa po prekročení počtu 20.000 podpisov dohodol na jej ukončení. Spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdila široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej…

Rohingovia zažalovali spoločnosť Meta za rolu pri násilí voči nim

0 icon

Londýn 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tony Avelar)   Rohinskí utečenci zažalovali materskú firmu sociálnej siete Facebook - spoločnosť Meta za to, že na svojich platformách nezastavila nenávistné príspevky mjanmarskej armády a jej podporovateľov proti tejto moslimskej etnickej skupine. Žiadajú odškodné viac ako 150 miliárd dolárov Hromadnú žalobu podali právnici v pondelok…

Podkasty

Drogy smiete, ale jazyk držte za zubami, odkazuje Kolíková

icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský) Žijeme v časoch revolúcií a reforiem. Zatiaľ čo vo vikipedii sa píše, že revolúcia je hlboká kvalitatívna zmena v spoločensko-politických vzťahoch, zvrat, obrat, prechod od starého politického usporiadania k novému, často násilnými prostriedkami, my vďaka ministrovi financií Matovičovi vieme, môže byť aj „daňovo-odvodová revolúcia“. A vďaka ministerke spravodlivosti Kolíkovej začíname chápať,...

Zlikviduje Matovič v mene svojej „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Sloboda a demokracia, cha cha cha cha cha cha

0icon

 Žijeme najlepšie časy, vychutnávame si plody dlhoročného zrenia slobody a demokracie západného typu. Slobodné voľby! Pluralita názorov! Pravda a láska! Vážme si, že máme možnosť radostne pôsobiť v podmienkach, za ktoré vďačíme vyspelým západným štátom a menovite v prvom rade USA, hlavnému nositeľovi pokrokových myšlienok a  jedinej spr&aa

Peter Štrba

Čierny súmrak povinného „očkovania“ sa sťahuje nad Slovenskom. ČO SPRAVÍ SLOVENSKÁ INTELIGENCIA? ČO SPRAVÍME VŠETCI?

0icon

  Drahí priatelia, drahí Slováci, drahí obyvatelia Slovenskej republiky! Nerobme si žiadne ilúzie, nenechajme sa obalamutiť, nenechajme sa uspať sladkými rečičkami o poukážkach pre dôchodcov za „očkovanie“. Tu to nekončí a ani to neplánovalo skončiť. Prichádzajú prvé medi&aac

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

TopDesať

Neohľaduplnosť týchto ľudí je naozaj príšerná

0 icon

Neohľaduplnosť niektorých ľudí je naozaj príšerná. Na týchto fotografiách uvidíš zopár takýchto ľudí, ktorí robia svojmu okoliu zle. Zozbierali sme pre teba zopár fotografií. Po ich vzhliadnutí budeš zrejme trocha nahnevaný, ale to je v poriadku. Nie každý sa vie s týmito vecami ľahko vyrovnať. Neohľaduplnosť niektorých ľudí je totižto…

Tipy, ako sa vyhnúť či zbaviť opice z alkoholu

0 icon

Pre väčšinu ľudí, ktorí nemajú šťastné gény odolné voči bolehlavu, má pitie na večierkoch a oslavách nevyhnutný a nepríjemný sprievodný príznak pôsobiaci hneď na ďalší deň. Ako sa zbaviť opice? Búšenie hlavy a podráždený žalúdok nemusia byť vždy výsledkom bujarého silvestrovského oslavovania. Tu si môžeš prečítať zopár múdrych tipov, ako odvrátiť účinky brutálnej…

Impozantné Monument Valley: 1. časť

0 icon

Naša Zem ponúka dych berúce útvary. Inak tomu nie je ani v prípade Monument Valley. Na pustej arizonskej náhornej plošine sa dvíhajú k oblohe obrovské skalné útvary z červeného pieskovca, ktoré pripomínajú zrúcaniny monumentálnych stavieb. Ojedinelú krásu Monument Valley - alebo ak chcete - Údolia monumentov - vytvárajú impozantné stolové…

10+ úžasných porovnávacích fotografií, ktoré ti ukážu novú perspektívu

0 icon

Perspektíva je úžasná vec. Často dokážeme skutočne oceniť veci len vtedy, ak ich môžeme porovnať s niečím iným, napríklad miestom, vekom alebo časom. Tu je niekoľko skvelých porovnávacích fotografií. :) Tento zoznam porovnávacích fotografií, ktorý zostavil portál Bored Panda, ukazuje na pomerne obyčajných fotografiách novú perspektívu, od zmeny krajiny v priebehu rokov až po technologický pokrok. 1. Vľavo matka,…

Rainbow bridge ako div sveta: 2. časť

0 icon

Počuli ste už o Rainbow bridge (Dúhovom moste) z ružového pieskovca, ktorý sa nachádza v južnom Utahu v Spojených štátoch? Ak nie, určite by ste mali začať prvou časťou nášho článku. A - samozrejme - pokračovať touto druhou, ktorá je zároveň nateraz poslednou o oblúku, ktorý americký prezident Theodore Roosevelt…

Armádny Magazín

Pád hegemóna alebo šesť dôvodov kolapsu dolárového systému

0 icon

USA, 7. decembra 2021 (AM) – Akciový trh klesá, šéf Federálneho rezervného systému Powell sa obáva vysokej inflácie, spája to s novou mutáciou vírusu covid, no zároveň hovorí o „silnej“ ekonomike USA.    Vyvstáva však otázka, ako to je v skutočnosti? Samo

Francúzsko získava doteraz najväčší kontrakt na dodávku stíhačiek Rafale pre zahraničného zákazníka

0 icon

Francúzsko, 7. decembra 2021 (AM) – Elyzejský palác oznámil, že so Spojenými arabskými emirátmi bola uzavretá dohoda o predaji 80 lietadiel Rafale. Dubaj je prvou zastávkou Emmanuela Macrona na jeho ceste po krajinách Perzského zálivu pred Katarom a Saudskou Ará

„Generál Mráz“ sa pokúšal bojovať za Hitlera

0 icon

Rusko, 7.december 2021 (AM) – V roku 1941 sa anomálne silné mrazy pri Moskve začali už 12. novembra. Populárna legenda hovorí, že práve mrazy zastavili hitlerovskú armádu a zachránili sovietske hlavné mesto. Lenže nemeckí generáli, ktorí všetko videli na vlastné oči, pomenúvajú iné dôvody svojej historickej porážky.  

Minister obrany Naď zahral na rusofóbnu strunu: Rusi napadnú koho chcú a kedy sa im to hodí

0 icon

Slovensko, 7.december 2021 (AM, Sputnik) – Minister obrany Jaroslav Naď informoval, že slovenskí vojaci dorazili s húfnicami Zuzana 2

Švédsky inštitút zničil mýtus NATO: Obviňovať Rusko z vojenských plánov je nesprávne

0 icon

Švédsko, 7. decembra 2021 (AM) –Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru zverejnil správu o predaji zbraní za posledných päť rokov. Jeho údaje spochybňujú slová NATO o vojensk

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Lyžiarske stredisko Jakubkova Lúka vo Vysokých Tatrách v Starom Smokovci

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali