Fico a Pellegrini zle varia, deti sa sťažujú na stravu v školských jedálňach. Alebo je to trochu inak?

Bratislava 23. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Ľudia sa vraj sťažujú. Že deti majú v školách zlé obedy a môže za to Fico: za polievku, za mäso aj za tarhoňu. Masmédiá inšpirované intrigou bývalého prezidenta to s touto agendou skúšajú na predsedu Smeru-SD aj na tlačovkách. Ibaže niekedy sa pomer síl obráti: piati na jedného, ale v opačnom garde. Výsledok? Veselý!

Na snímke zľava predseda strany SMER – SD Robert Fico a poslanec NR SR za SMER – SD Erik Tomáš

V piatok sa konala tlačová konferencia strany Smer-SD, na ktorej jej predstavitelia informovali o svojich sociálne zameraných krokoch v legislatívnej oblasti. Účasť novinárov bola skôr slabšia – nečudo, opozícia a mainstream si nevšímajú podstatu smeráckych návrhov, namiesto toho sa pohŕdavo odvracajú a poukazujú na to, že predkladať ich pol roka pred voľbami je populizmus.

Podľa opozície by zrejme po správnosti teraz mali vládne strany zaviesť brutálne reštrikcie a všetko pozhasínať, aby ľudia videli ich pravú tvár. To oni, opozícia a masmédiá, keď vyhrajú voľby, to urobia úplne inak: zavedú kopu sociálnych opatrení hneď potom ako sa dostanú k moci.

Lenže Smer-SD to z akýchsi dôvodov nechce pochopiť a rozhodol sa zvolať tlačovku a pochváliť sa svojimi sociálnymi návrhmi, ktoré označuje za prelomové. Na nej informoval, že vládna koalícia je absolútne funkčná, dôkazom toho je aj hladké schválenie a posunutie viacerých návrhov zákonov z dielne Smeru-SD do druhého čítania. Prešla novela zákona o minimálnej mzde, ktorou sa má určiť vzorec jej pravidelného zvyšovania, návrh na úpravu poskytovania náhradného výživného aj návrh na zvýšenie rodičovského príspevku.

Prešli aj návrhy zákonov od koaličných partnerov. Išlo napríklad o zníženie DPH na vybrané potraviny, schválené bolo zrušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov, SNS priniesla zmeny aj v športovej oblasti, znížila sa daň pre firmy a živnostníkov s obratom do stotisíc eur, Mostu-Híd prešiel návrh na zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane.

Na konci tlačovky prišli na rad otázky novinárov. Vzhľadom na tému a slabšiu novinársku účasť, tentoraz z uragánu otázok, ktorý na vládnych tlačovkách niekedy býva, bol len slabý vánok. Zaujímavá bola časť, v ktorej novinár televízie JOJ konfrontoval predstaviteľov strany Smer-SD vo veci „obedov zadarmo“ s verziou šírenou stranou Za ľudí. Prinášame kompletný prepis tejto zaujímavej diskusie.

 

Redaktor TV JOJ: K obedom zadarmo ste mali mať tlačovku, ale nemali ste. Objavujú sa informácie zo Slovenska, že rodiny v hmotnej núdzi sa k tým obedom nemôžu dostať, pretože nevedia zložiť vratnú kauciu, ktorou sa školy poisťujú, aby neboli na obedoch stratové. Teda keby ste mohli zareagovať, ako to bude ďalej?

Erik Tomáš, poslanec NR SR: Objavujú sa informácie zo Slovenska? Buďme presní, pán redaktor. Z akej obce prišla tá informácia? Z obce Spišský Hrhov, však? Kto je starosta Spišského Hrhova? Pán Ledecký. Kto je pán Ledecký? Pán Ledecký je nový, resp. budúci člen strany Andreja Kisku.

A teraz k tejto veci, ktorá je klasickým príkladom politického zneužívania témy obedov zadarmo. Pán Ledecký má vo svojej obci pomerne širokú komunitu Rómov, ľudí v hmotnej núdzi. Možno to ani neviete, ale už aj doteraz deti z rodín v hmotnej núdzi dostávali obedy zadarmo, pretože aj doteraz mali právo na dotáciu vo výške jedného eura. Pán Ledecký v Spišskom Hrhove im dával obedy za jedno euro a jeden cent, aby Rómov trochu vychovával, aby aspoň ten jeden cent platili. Ale vtedy pán Ledecký od týchto rodičov žiadnu kauciu nepýtal. Až teraz ju pýta, keď prišli obedy zadarmo, aby pán Ledecký mohol tvrdiť, že kvôli kaucii si tieto rodiny nemôžu dovoliť obedy zadarmo. Toto je naozaj hnusná politika na úkor detí a je mi ľúto, že pán Kiska sa znížil na takúto úroveň.

 

Redaktor TV JOJ: Inde ste sa s takýmito problémami nestretli?

Erik Tomáš: Chcem povedať jednu dôležitú vec: všetky médiá chodia len do tých obcí a do tých miest, kde tie obedy nie sú úplne zadarmo. Niekde rodičia doplácajú dve eurá namiesto dvadsiatich štyroch, niekde možno päť eur, niekde si starostovia vymysleli kaucie, aby mohli tvrdiť, že tí rodičia platia tridsaťdva eur.

Ale prečo sa nejdete pozrieť do tých miest a obcí, kde to ide, kde tie obedy zadarmo skutočne sú? My potom dostávame maily od nespokojných a nahnevaných starostov a primátorov, že čo sa preboha deje, veď u nás tie obedy zadarmo normálne fungujú. Podľa prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) je priemerný doplatok v obciach a mestách na prvom stupni základných škôl osem centov a na druhom stupni dvanásť centov.

Opakujem, to bol prieskum ZMOSu. Ja sa pýtam: to naozaj starostovia a primátori, ktorí za posledných päť rokov dostali vo svojich príjmoch o jednu miliardu viac – a treba povedať, že drvivá väčšina ich príjmov pochádza z daní fyzických osôb, teda z daní z príjmov občanov – to naozaj nemajú na to, aby tých osem až dvanásť centov doplatili? Ja za tým v prípade mnohých miest vidím politikárčenie a bohužiaľ, politikárčenie na úkor detí. Toto by sme naozaj pri tomto našom opatrení nečakali.

Chcem pripomenúť, že už prvé dni zavedenia tohto opatrenia ukázali, že plní dva základné ciele: jednak sa výrazne finančne odľahčili rodiny, lebo hádam aj rodiny uznajú, že je rozdiel, či platia 25 eur mesačne, alebo dve eurá. Ale najmä plní ten hlavný cieľ: že omnoho viac detí sa dostalo k teplým obedom. Podľa prieskumu ZMOSu – opäť opakujem, ZMOSu – o dvadsaťpäť percent detí viac sa naobeduje. A toto bol hlavný cieľ nášho opatrenia. Akékoľvek politikárčenie na úkor detí musíme dôsledne a dôrazne odmietnuť.

 

Redaktor TV JOJ: Nebolo by namieste skôr sa zamerať na kvalitu tých obedov, než na to, aby boli zadarmo?

Erik Tomáš: Ďalšia chiméra, ktorá sa šíri o obedoch zadarmo. Ako keby sme my predkladatelia boli za to zodpovední. Chcem pripomenúť, že za stravovanie žiakov podľa zákona sú zodpovední zriaďovatelia škôl a materských škôl, teda obce a mestá. Aj doteraz podľa tohto zákona boli povinní navariť obedy pre sto percent detí, ak by prejavili záujem. A teda sú zodpovední aj za kvalitu potravín a tých obedov.

Samozrejme, stala sa jedna vec, a tu môžeme pripustiť určitú legitímnu diskusiu, že zhodou okolností v tomto roku od prvého septembra vzrástli cenové pásma potravín. A môžeme diskutovať, že keď chceme možno dosiahnuť vyššiu vyššiu kvalitu jedál, či nenavýšiť tú dotáciu na hornú hranicu cenových pásiem potravín, aby sme varili kvalitnejšie jedlá. Ale opakujem: hlavná zodpovednosť je na samosprávach, toto treba ľuďom hovoriť.

Robert Fico: Keď vás novinárov niekedy počúvame, tak si hovoríme, že vlastne načo sme dávali ľuďom tie peniaze. Boli by sme všetci spokojní, bolo by to ako doteraz: na obedy chodilo šesťdesiatpäť percent detí, nikto sa nepýtal na kvalitu obedov, nikto sa nepýtal na to, či majú dosť hrncov, či majú dosť pracovnej sily, nikoho to absolútne nezaujímalo. Akonáhle Smer povedal, že ide dať obedy zadarmo, tak sa z toho stáva téma, ktorá sa má otočiť (hoci ona sa neotočí) proti Smeru. Zrazu je málo hrncov. Ale čo my máme s hrncami? Zrazu je nekvalitná strava. Ale veď my nevaríme, to sú jedálne, ktoré patria základným školám, mestám, obciam.

Keď niektorý starosta vystúpi a rozpráva mi o tom, že nemá peniaze na hrnce alebo niečo podobné, tak na to je jasná zákonná odpoveď: podľa zákona má školské zariadenie povinnosť poskytnúť obed každému jednému stravníkovi, ktorý sa prihlási. Čo by ten starosta, panebože, urobil, keby sa jedného dňa všetky mamičky zobudili a povedali by: tak nie šesťdesiatpäť percent stravníkov sa prihlási, ale sto percent? Povedal by, že nemá hrnce? Jeho zákonná povinnosť je zabezpečiť to.

Aby som bol ešte dôslednejší, v súvislosti s obcou, ktorá tu bola spomenutá. Absolvoval som ako predseda vlády desiatky výjazdových rokovaní vlády po celom Slovensku, ani ich neviem všetky zrátať. Na konci rokovania sme vždy dávali na malé projekty nejakú sumu peňazí, jeden až dva milióny eur. Vy si myslíte, že nejaký starosta niekedy žiadal rekonštrukciu kuchyne a nákup hrncov alebo niečoho podobného?

Takže je to utilitárna kritika a my sami si hovoríme, že niekedy je to až smiešne: niečo vyrobíme a odpoveďou je protikampaň proti tomu opatreniu, len aby ľudia povedali, že Smer to už ani nevie robiť. A potom príde titulok typu, že už ani nevieme rozdávať. Nikto tu nikdy neurobil také bezprecedentné sociálne opatrenia ako Smer-SD. Za týmito slovami si stojím a aj preto si myslím, že ešte stále sme na slovenskej politickej scéne tam, kde sme.

 

Redaktor TV JOJ: Tiež som rodič a moje dieťa nechodilo na obedy predtým, keď neboli zadarmo a nechodí ani teraz, z jediného dôvodu, že jedlo v tej jedálni nechutí. Teda či nie je namieste, a neberte to teraz ako kritiku proti tomuto opatreniu, zamerať sa skôr na to, aby kvalita stravovania v školských jedálňach bola vyššia? Aby sa varilo z lepších surovín, aby sa varili kvalitnejšie jedlá? Aby to deťom v jedálňach na Slovensku chutilo?

Ján Mažgút, hovorca strany Smer-SD: Pán redaktor, ja keby som bol na vašom mieste, v prvom rade idem za vedúcou školskej jedálne, ak by to nepomohlo, za pani riaditeľkou. A ak by ani to nepomohlo, za pánom starostom.

 

Redaktor TV JOJ: Obávam sa, že to nie je problém jednej školskej jedálne.

Robert Fico: Ešte jednu vec, pán redaktor. V zákone o verejnom obstarávaní sme zvyšovali takzvané limity. Keď hovoríte o kvalite potravín a podobne: dnes môže obec priamo obstarávať od regionálnych dodávateľov vo svojom okolí. To je vec prevádzkovateľa školskej jedálne. Našou povinnosťou je vytvoriť dobré, zdravé legislatívne prostredie – a to podľa mňa je. Nie je však možné prenášať zodpovednosť za kvalitu stravovania na vládu. To je vecou samosprávy, ktorá prevzala na seba školské zariadenia.

Erik Tomáš: Keď sme už takto rozohnení, lebo chceli sme si to s tými našimi kritikmi konečne vybaviť, pretože napísalo sa o tých obedoch zadarmo neskutočne veľa, tak chcem pripomenúť ešte jeden krásny príklad, opäť z dielne strany Za ľudí. Dočítali sme sa na facebooku pani Remišovej, novej členky strany Za ľudí, že kvôli obedom zadarmo vraj deti v nejakej škole majú chudáci len jogurt, dva rožky, skrátka suchú stravu. A vôbec sa nezmienila o tom, že bohužiaľ, na tej škole tá suchá strava bola aj predtým. Lebo bohužiaľ, je jedenásť percent škôl, kde suchá strava bola podávaná aj doteraz, keďže samosprávy nevytvorili priestor na teplé jedlá. Ale Veronika Remišová zo strany Za ľudí, spolu s pánom Ledeckým, za účasti pána Kisku takto zneužívajú túto tému.

Chcem pripomenúť, že pán Kiska ešte ako prezident Slovenskej republiky v správe o stave republiky pochválil toto opatrenie – a teraz je najhoršie na svete. Veľmi nás to mrzí a mňa trochu aj hnevá, že všetky naše prorodinné opatrenia sa už na verejnosti berú ako samozrejmosť. Je potrebné verejnosti pripomenúť, že boli sme to my, kto zaviedol príspevok pri narodení prvého, druhého a tretieho dieťaťa. Boli sme to my, kto zvýšil materskú dávku na úroveň čistej mzdy z predchádzajúceho zamestnania. My sme zaviedli dotácie na obedy, na lyžiarske kurzy, na školy v prírode. Vďaka nám deti a študenti cestujú zadarmo. Chcem zopakovať: nie je to samozrejmosť. Sú na politickej scéne pravicové politické strany, ktoré otvorene hovoria, že niektoré z týchto opatrení zrušia. Ale dúfam, že to ľudia nedovolia.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Víťazí v Európe „októbrová liberálna revolúcia“?

0 icon

Brusel 27. októbra 2021 (HSP/RIA Novosti/Foto:Pixabay,TASR/AP-Laszlo Balogh,Mark Mitchell Pool photo via AP,SITA/AP-Ronald Wittek, Pool Photo via AP,TASR/AP-Czarek Sokolowski,Petr David Josek)   „Sláva októbru!“ Takýto slogan na stránkach európskych liberálnych médií často nevidíte. Hlásna trúba tejto ideológie The Economist ale prekvapivo otvorene oslavuje „októbrovú revolúciu“. Nie však tú spred viac než…

Prezidentka: Súčasná vláda je krehká a trápia ju konflikty, ťaží z toho opozícia

0 icon

Bratislava/Praha 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súčasná slovenská vláda je krehká, čelí viacerým výzvam a trápia ju konflikty. Z toho ťaží opozícia na čele s Robertom Ficom (Smer-SD), povedala v rozhovore pre spravodajský kanál ČT24 slovenská prezidentka Zuzana Čaputová "Prišla pandémia, vládna kríza, máme staronovú vládu s novým premiérom…

Príčina náhlej smrti člena údajnej drogovej skupiny, v ktorej figurovala aj Zuzana Plačková, vo väzbe, je známa

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-TASR-Martin Baumann, Facebook)   Tento týždeň sa skončilo vyšetrovanie úmrtia Pavla Duchoňa v kolúznej väzbe, ktorý bol zadržaný príslušníkmi NAKA pri rozsiahlej drogovej razii, v rámci ktorej polícia zaistila obrovské množstvo drog. Kauza sa stala mediálne známou najmä preto, že v nej figuruje aj infulencerka Zuzana…

Peter Sagan jedným z lákadiel novembrového Kritéria Giro d’Italia v Dubaji

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ivan Fleischer)   Víťaz bodovacej súťaž tohtosezónnej edície Giro d'Italia Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), majster sveta v časovke Filippo Ganna či celkový víťaz Gira Egan Bernal (obaja Ineos Grenadiers) sú ťahákom novembrového Kritéria Giro d’Italia, ktoré sa v sobotu 6. novembra uskutoční v Dubaji Do Spojených arabských…

Nahrávkou rozhovorov z poľovníckej chaty sa bude zaoberať aj Európsky parlament, navrhol to slovenský europoslanec

0 icon

Bratislava/Brusel 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) uskutoční v decembri ďalšie vypočúvanie europarlamentnej monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG). Schválil to vo štvrtok. Bude sa týkať uniknutých nahrávok z poľovníckej chaty, ako aj reforiem, ktoré…

Generálna prokuratúra odmieta zavádzajúce a manipulatívne tvrdenia Lipšica

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Generálna prokuratúra SR (GP SR) odmieta tvrdenia špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorý v stredu 27. októbra vyslovil ľútosť nad tým, že generálny prokurátor nedal preveriť zo strany GP SR nezákonný únik realizačného návrhu týkajúceho sa podozrení z trestnej činnosti členov špecializovaného tímu Úradu…

Podľa Prof. Dr. Alerbergera boli PCR testy dôvodom vyhlásenia núdzových stavov

0 icon

Viedeň 28. októbra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Michael Kappeler/dpa via AP)   Rakúšan Franz Alerberger, exšéf oddelenia Verejné zdravie na AGES (Agentúra pre zdravie a výživu; spadá pod rakúske Ministerstvo zdravotníctva), kde bol od roku 2003 do septembra 2021, vyhlásil už na jar 2020: „Keby sa neboli robili všade vo svete PCR testy,…

Obhajcovia bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku žiadajú oslobodenie spod obžaloby

0 icon

Pezinok 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Všetci traja advokáti bosa zločineckej skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku trvajú na jeho oslobodení spod obžaloby. Dôvodom sú procesné chyby, ktoré podľa nich vznikli v prípravnom konaní pri zabezpečovaní dôkazov. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku to uviedol advokát Ľubomíra K. Ján…

Kauza chata – bitka pri Moháči dnešnej doby

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot video Aktuality.sk)   Pamätáte na bitku pri Moháči? Učivo základnej školy, rok 1526, pre vzájomnú nenávisť uhorských magnátov sa Karpatskej kotliny zmocnili Turci na dvesto rokov. Učivo základnej politiky, rok 2021, pre vzájomnú nenávisť slovenských oligarchov sa Slovenska zmocnil kto? Možno to bude o päťdesiat rokov…

Ukázalo sa, že populárna maškrta prospieva cievam a srdcu

0 icon

Moskva 28. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Popcorn pripravený doma bez cukru a aromatizátorov je výbornou superpotravinou, ktorá napomáha lepšiemu fungovaniu tráviacej sústavy, kardiovaskulárnej sústavy a tiež stavu pleti. Uviedla to v rozhovore pre Sputnik odborníčka na zdravú výživu a dietologička Naděžda Capkinová „Kukurica, z ktorej sa popcorn pripravuje, obsahuje vitamíny…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Koaličníci, opozičníci, reformy bez formy a zdražovanie ...

0icon

To, že sú medzi opozíciou a koalíciou neustále zvady a sváry, by bolo v poriadku, keby ... A to keby už v poslednej dobe naberá nekontrolované rozmery. Už ani nejde, ak vôbec niekedy aj šlo hlavne zo strany koalície o riešenie rozdielnych názorov na riadenie štátu, ale od samého začiatku…

Pavel Polák

Čo nemáme vedieť

0icon

Cesta k NWO od doktora filozofie Henryho Makowa :   Fáza 1 : Imitujte nebezpečenstvo a vyrábajte strach. ( december 2019-marec 2020)   Vyrobiť celoplanetárny strach   Zabiíjať desaťtisíce starých ľudí.   Zväčšenie počtu nakazených a mŕtych.   Od samého začiatku predkladajte vakcináciu ako j

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

TopDesať

Na svete existujú len dva typy ľudí. Tu sú dôkazy!

0 icon

V psychológii existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú rôzne typy ľudí, s ktorými sa môžeme stretnúť v práci alebo v každodennom živote. Niet divu, že pri porovnaní zvykov a spôsobov života 2 rôznych ľudí si nakoniec všimneme, že existuje veľa rôznych spôsobov riešenia každodenných výziev, ako aj spôsoby, ako si užívať život. Zatiaľ čo niekto…

Môže byť Sahara ešte niekedy zelená? Kedysi bola domovom hrochov

0 icon

Niekedy pred 11 000 až 5 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, sa Sahara, respektíve Saharská púšť úplne transformovala. Bude ešte niekedy porastená trávou? Na piesočných dunách rástla zelená vegetácia a veľké množstvo zrážok robilo z tejto vyprahnutej jaskyne obrovské jazero. Asi 9 miliónov štvorcových kilometrov severnej Afriky sa zmenilo po dobe ľadovej…

Vo vesmíre je zlato bežným kovom, no nikto nevie, odkiaľ sa vzalo

0 icon

Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Ide ale o chemický prvok, takže to znamená, že ho nemôžeme vyrobiť bežnými chemickými reakciami – hoci sa o to alchymisti pokúšali celé stáročia. Ak by si sa zaradil medzi vedcov s pokusom vyrobiť zlato, potreboval by si spojiť dohromady…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Noemova archa v ľadovci hory Ararat. Noemovu archu asi nikomu predstavovať nemusíme. Čo je však zaujímavé, niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že ju zazrelo v ľadovci v hore Ararat. Niet sa čo čudovať, keďže disponujeme presným popisom archy, aj dokonalou lokalizáciou miesta…

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Armádny Magazín

Pripravuje Izrael útok na Teherán? Stíhačky F-16 trénujú s veľkými vonkajšími palivovými nádržami

0 icon

Izrael, 28. október 2021 (AM) – Stíhačky F-16 izraelského letectva sa na sociálnych sieťach ukázali s nezvyčajnými veľkorozmernými vonkajšími palivovými nádržami. Tieto lietadlá sa zúčastňujú medzinárodných manévrov Blue Flag v Negevskej púšti za účasti bojových lietadiel z USA, Nemecka, Francúzska a Veľk

USA umiestnili v Moldavsku 400 „mariňákov“, pripravených ísť do vojny na Donbase

0 icon

Moldavsko, 28. október 2021 (AM) – Do Moldavska bolo vyslaných 400 príslušníkov námornej pechoty USA, čakajúcich v plnej bojovej pohotovosti k presunu na Donbas v prípade začatia ofenzívy ukrajinských ozbrojených síl.   Podľa novinára Alexeja Nepošlova v súčasnosti americké jednotky len čakajú, kedy budú pripravené na rýchle nasadenie na Don

Video: Ukrajina uviedla nový samopal Fort-230 vlastnej konštrukcie

0 icon

Ukrajina, 28. október 2021 (AM) – Ukrajina má v úmysle spustiť výrobu nového samopalu "Fort-230", vyvinutého v štátnom vedecko-výrobnom podniku "Fort" Vinica. Ako uviedol hlavný konštruktér KNPO Nikolaj Glivjev, závod pripravuje linku na montáž nových zbraní .  

Ležal som tam dva dni, pozoroval Nemcov, jedným výstrelom som ich dal desať: lovec z tajgy Ivan Kulbertinov

0 icon

Rusko, 28. október 2021 (AM) – Ivan Kulbertinov sa narodil v roku 1917 v rodine evenkského - lovca. Nemal šancu študovať. Rodina sa celý rok túlala po tajge a lovila. Tieto zručnosti sa mu hodili počas vojnových rokov.   V júli 1942 odišiel Ivan na front. Bojoval pri Moskve, oslobodil Orel, Kursk,…

Na Donbase ide do tuhého. Ukrajinci spustili najväčšie útoky proti civilistom aj s použitím tureckých bojových dronov

0 icon

Donbas, 28. október 2021 (AM) – Šéf Luhanskej ľudovej republiky Leonid Pasečnik oznámil, že kyjevské bezpečnostné sily zintenzívnili ostreľovanie frontových dedín republiky, v dôsledku čoho bol poškodený dom v obci Prišib, Slavjanoserbskij okres.   https://twitter.com/i/status/1453308186497363970   „Ukrajinské ozbrojené sily zintenzívňujú

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali