Ako uvádza Fiala, spochybňovanie Junckerom pripravenosti Rumunska, ktoré od 1. januára prevzalo predsedníctvo EÚ, veľmi dobre ukazuje, ako sa pozerá “pokrokový“ Západ na bývalé krajiny východoeurópskeho bloku.
“Junckerove veľmi nediplomatické slová sa šíria západnými médiami. Napríklad v nemeckom denníku Zeit vyšiel obsiahly článok, ktorý nasadzuje Rumunsku doslova psiu hlavu. Zaznievajú v ňom obvyklé frázy o korupcii, nedodržiavanie tzv. Európskych hodnôt, porušovanie princípov právneho štátu a mnohé ďalšie, ktoré sme mohli počuť aj v súvislosti s Poľskom a Maďarskom,” dodáva.
Fiala zahŕňa kritiku Rumunska do kontextu a porovnáva ju s ďalšími štátmi bývalého východoeurópskeho bloku, proti ktorým Brusel zahájil opatrenia.
“Proti Poľsku sa začalo disciplinárne konanie na konci roku 2017 a proti Maďarsku o pár mesiacov neskôr. V článku z denníka Zeit už chýba len zmienka o októbrovom referende, v ktorom Rumuni hlasovali o možnosti zmeniť ústavu a definovať rodinu ako zväzok medzi mužom a ženou. Vtedy sa hovorilo o tom, že ak návrh prejde, malo by sa prejednať aj začatie disciplinárneho konania tiež proti Rumunsku. K referendu sa dostavilo málo ľudí a v Bruseli tak mohli byť spokojní. Hoci by možno boli spokojnejší, keby mali zámienku po Poľsku a Maďarsku zakročiť aj proti Rumunsku,” napísal.
Nie je však vylúčené, že Brusel nezaútočí na Rumunsko v blízkej budúcnosti, tvrdí Fiala. Z hľadiska podpredsedu SPD by teoreticky niečo podobné mohlo hroziť aj Českej republike, ale podľa neho to prounijná vláda v zložení ANO a ČSSD nepripustí.
“Premiér Andrej Babiš ani minister zahraničia Petříček neurobia nič, čo by odporovalo vôli Bruselu. Aj keby to malo znamenať popretie záujmov Českej republiky. Podpísanie globálneho paktu o utečencoch zastáva napokon jasným dôkazom,” varoval Fiala.