Pokiaľ ide o príspevky členských štátov do rozpočtu EÚ, 93 percent respondentov nemá predstavu, akú sumu ich vláda zasiela Bruselu. Na správne číslo sa zmohlo len 7 percent respondentov. Vytvára to dojem, že európska verejnosť nie je príliš informovaná o tom, čo sa deje v Bruseli.
Avšak mnohé dôležité rozhodnutia sa prijímajú práve Európsku komisiou. Ona ponúka nové zákonodárne iniciatívy, ktoré neskôr musia byť schválené Radou EÚ.
Okrem toho Eurokomisia zodpovedná za rozpočtové moduly a spravuje finančné prostriedky získané od členských štátov. Komisia sa zaoberá aj otázkami zahraničnej politiky a medzinárodných vzťahov. Všetky tieto veci má teraz na starosti nový tím, na čele s Jeanom-Claudom Junckerom. Podľa bývalého poslanca Európskeho parlamentu Glyna Forda, jedným z hlavných problémov, s ktorými sa stretávajú komisári – je narastajúca nespokojnosť s Európskou úniou v krajinách bloku.
Ford vysvetľuje: “V krajinách EÚ získavajú popularitu euroskeptici a ultrapravicový. V týchto najbližších piatich rokoch bude hádam posledný termín, aby presvedčili Európanov, že Európska únia môže aj naďalej úspešne fungovať. Seniori a nezamestnaní – predovšetkým bieli muži – stále častejšie hlasujú za krajne pravicové strany a euroskeptikov. A práve to je prípad Veľkej Británie. Robotnícka trieda, vo väčšine, už nehlasovala za Labouristickú stranu.”
“Nové zloženie Európskej komisie, začína svoju činnosť. V istom slova zmysle je toto nová vláda celej Európy. Už dosiahli dohodu o tom, že smerovanie európskej politiky sa zmení. Najväčšia pozornosť sa bude venovať oživeniu ekonomiky EÚ: vytváraniu pracovných miest a stimulácií hospodárskeho rastu,” povedal v závere bývalý poslanec Európskeho parlamentu.
jf