Argentínske noviny La Nacion uvádzajú Ruleho závery, že ponorka bola zničená za kratučkú dobu 40 milisekúnd a všetkých 44 členov posádky tak zomrelo okamžite. Výbuch v hĺbke 380 metrov bol skutočne obrovský v sile 5,7 ton TNT.
“Aj keď posádka mohla tušiť, že sa blíži koniec, nikto nevedel, čo sa deje. Ani sa nedusili a ani necítili bolesť. Smrť bola okamžitá,” píše sa v správe. To teda potvrdzuje minulotýždňové hodnotenie ministra obrany Oscara Aguada, ktorý ešte na základe nepodložených informácií v televízii priznal, že posádka je mŕtva.
Pred výbuchom sa ponorka ARA San Juan snažila ponoriť a pokračovať v ceste na sever smerom k Mar del Plata. K explózii došlo 15. novembra presne o 10.58 hod., tri hodiny po poslednom kontakte. Veliteľ ponorky, kapitán Pedro Martin Fernandez, už ráno v ten deň varoval, že “morská voda prenikla do ventilačného systému k batériám, kde spôsobila skrat a požiar”. Námorné zdroje úplne popierajú možnosť, že by ponorka bola obeťou útoku.
“V súčasnosti sa každý pohyb na mori plne registruje. Nič sa nepohybuje v mori bez toho, aby sa o tom nevedelo. Ak by sa napríklad vyskytol problém s nejakou britskou ponorkou, Rusko alebo Čína by to okamžite hlásili,” vyjadril sa istý bývalý úradník v dôchodku.
V prípade ponorky ARA San Juan môže ísť o podobný prípad, ako bola zničená ponorka USS Scorpion v máji 1968, pri ktorej tiež prienik slanej vody k batériám spôsobil náhlu emisiu vodíka, čo usmrtilo posádku. Ponorka sa potom potápala pomaly po dobu 22 minút v blízkosti Azorských ostrovov do hĺbky štyroch kilometrov.
“Nevylučujeme nič, je to stále len správa od akustického analytika,” skonštatoval na základe Ruleho správy hovorca argentínskeho námorníctva Enrique Balbi. “Vzali sme ju do úvahy, je to ďalší dôkaz, ale momentálne ani to nie je nič konkrétneho.” Pátranie prebieha ďalej, pátrací tím sa nevzdáva, aj keď podľa jeho vyjadrenia hľadajú akoby “cigaretu na futbalovom ihrisku”.