Niektorí poslanci Europarlamentu považujú podobný krok za podradný a nemorálny. Zdôrazňujú, že ak budú mať ukrajinskí štátni zamestnanci vysoké mzdy, vôbec to neznamená, že prestanú brať úplatky a nebudú tak veľa kradnúť. Prízvukujú, že Brusel si takto mieni “kúpiť” ukrajinských úradníkov a zamestnancov ministerstiev, aby mohol ovplyvňovať dianie v ukrajinských štátnych štruktúrach a rozvíjať vlastný “biznis”. Prízvukujú, že v tomto prípade určite platí príslovie: “Kto maže, ten jede…”
Zdroje z Europarlamentu prezradili, že sa diskutuje o dvoch možných variantoch podobnej neobvyklej finančnej pomoci: bude sa poskytovať adresne konkrétnym štátnym zamestnancom alebo finančné prostriedky budú dostavať jednotlivé štátne orgány a rozdeľovať “pomoc” podľa vlastného uváženia. Niektorí poslanci uviedli, že väčšina v Europarlamente by uvítala ten druhý variant a konečne rozhodnutie v tejto otázky by malo padnúť do konca roka.
Ukrajinské média v tejto súvislosti pripomínajú finančné pomery na Ukrajine. Od 1. apríla poslanci ukrajinského parlamentu a najvyšší ukrajinskí úradníci dostávajú mzdu vo výške 17,5 tisíc hrivien (cca 700 dolárov alebo 640 eur). Radový vyšetrovateľ prednedávnom vytvoreného Protikorupčného úradu Ukrajiny dostáva viac ako 300 tisíc hrivien. Priemerná mzda na Ukrajine podľa oficiálnych údajov je 4 tisíc hrivien (170 dolárov alebo 160 eur). Inflácia dosahuje 30 percent.
eu