Opatrenia, ak to odsúhlasia štáty EÚ a ich europoslanci, by mali znížiť náklady spotrebiteľov. Znížia sa aj zisky, väčšinou pre banky mimo 19 krajín eurozóny v sektore, v ktorom už čelia tvrdej konkurencii firiem v oblasti finančných technológií (fintech).
Pravidlá EÚ už zabezpečujú nízke alebo žiadne poplatky za nadnárodné platby v eurách v rámci eurozóny, ale poplatky sú oveľa vyššie pre cezhraničné transakcie z iných krajín EÚ mimo eurozóny. Dokonca už aj platba z Česka, Poľska a Maďarska na Slovensko je spoplatnená kvôli rozdielnej mene. Napríklad platba v eurách z Británie do Belgicka má transakčné náklady vyčíslené na viac ako 11 eur bez ďalšieho poplatku za zmenu meny, zatiaľ čo rovnaký prevod z Belgicka do Francúzska je bezplatný.
Bankovní převody do zemí eurozóny budou stát stejně jako běžné domácí platby. Sníží se tak na několik centů oproti současným vysokým poplatkům (v ČR se dnes platí 7-10 eur za převod 10-1000 eur). #MyMoneyEU #CMU Více: https://t.co/lWxTzROaJN pic.twitter.com/eR6byZZ5oY
— Evropská komise v ČR (@ZEK_Praha) 28. marca 2018
S novými platnými pravidlami počas zostávajúceho členstva v EÚ alebo počas prechodného obdobia bude musieť Británia tiež znížiť poplatky za cezhraničné transakcie na rovnakú úroveň, ktorá sa uplatňuje na domáce platby, ktoré sú zvyčajne bezplatné.
“Vďaka dnešnému návrhu chceme poskytnúť občanom a podnikom v krajinách mimo eurozóny rovnaké podmienky ako obyvateľom eurozóny pri cezhraničných platbách v eurách,” uviedol viceprezident Európskej komisie Valdis Dombrovskis.
Komisia dodala, že nové pravidlá sa budú vzťahovať len na platby v eurách alebo na eurá, zatiaľ čo cezhraničné transakcie v librách či v poľskom zlotom zostanú neregulované. Zrušil sa skorší plán na zníženie sadzieb aj na prevody mimo eurozóny. Platby EÚ do krajín mimo bloku ostanú nezmenené.
Na obdobie troch rokov sa zavedie aj strop poplatkov za konverziu meny, aby sa skončili nadmerné poplatky niekedy účtované kupujúcim, keď platia v hotovosti alebo používajú svoje platobné karty v zahraničí alebo on-line. Keď sa kupujúci rozhodne zaplatiť vo svojej domácej mene namiesto miestnej meny, miestna banka alebo iní poskytovatelia platobných služieb totiž prevedú sumu za poplatok.
Po troch prechodných rokoch tak bude musieť byť spotrebiteľ informovaný o poplatkoch za konverziu už predtým, ako zaplatí, aby mohol zistiť, či je lacnejšie zaplatiť v domácej mene alebo cez dynamický prepočet.