Europeniaze verzus „právny štát“: Maďari a Poliaci bojujú aj za nás, pridali sa Slovinci. A čo naši?

Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)

 

Trápna hra o podmienenie vyplácania peňazí z rozpočtu EÚ a Fondu obnovy „dodržiavaním princípov právneho štátu“ pokračuje: Brusel nechce prísť o jedinečnú príležitosť vziať členským štátom ďalší kus suverenity, Maďari a Poliaci vzdorujú

Vlajky Európskej únie (EÚ) vejú pred sídlom EÚ v Bruseli
Ilustračné foto

V EÚ sa teraz hrá partia s veľkými peniazmi. Schvaľuje sa rozpočet na roky 2021 až 2027 a popri tom ešte „Fond obnovy EÚ na pomoc členským štátom, aby sa ľahšie vyrovnali s následkami pandémie koronavírusu“ vo výške ďalších 750 miliárd eur, teda spolu to tvorí 1,8 bilióna (1800 miliárd) eur.

Zo sedemročného rozpočtu by Slovensko mohlo čerpať 18,6 miliardy eur a z Fondu obnovy 5,84 miliardy eur, teda takto by sme mohli v pôžičkách a dotáciách dostať vyše 24 miliárd eur. Tieto peniaze, obidva balíky, však musia byť najskôr jednomyseľne schválené všetkými členskými štátmi.

A s tým je problém. EÚ si totiž vymyslela podmienku: vyplácanie týchto peňazí má byť podmienené „dodržiavaním princípov právneho štátu“. A tvrdí, že Maďarsko a Poľsko princípy právneho štátu dlhodobo nedodržiavajú. S tým však Maďarsko a Poľsko nesúhlasia: oni tvrdia, že princípy právneho štátu dodržiavajú. Tieto dve krajiny, a zdá sa, že už aj Slovinsko, odmietajú, aby im EÚ dávala rôzne neoprávnené dodatočné podmienky. Za daných okolností deklarujú, že pod takúto dohodu nedajú svoj súhlas – a tým prijatie oboch finančných balíkov nateraz blokujú.

 

Kde je zádrheľ?

„Nerozumiem strachu z tejto podmienky,“ hovorí nemecký minister pre európske záležitosti Michael Roth Maďarom a Poliakom, „veď ak dodržiavate zásady právneho štátu, nemáte sa čoho báť.“ Na rozdiel od neho však tomu milióny Európanov rozumejú až príliš dobre. Ono to totiž nie je ťažké chápať tomu, kto chce rozumieť. A nie je ťažké ani pochopiť, že argumentácia pána ministra je „tak trochu“ demagogická a zavádzajúca. Pozrime sa, o čo tu vlastne ide.

Ako sme už spomenuli, Poľsko aj Maďarsko deklarujú, že princípy právneho štátu dodržiavajú. Tak teda kde je problém? Nuž v tom, že bruselská centrála má na vec iný názor a o tom, čo sú princípy právneho štátu, chce rozhodovať ona. Teda v reále je to celé trochu inak: nejde o to, že by Maďari a Poliaci odmietali dodržiavanie právneho štátu – v skutočnosti sa tu hrá o to, že oni odmietajú odovzdať Bruselu právo na výklad toho, čo je a čo nie je právny štát. Inými slovami, odmietajú pokus Bruselu vziať národným štátom salámovou metódou ďalší kúsok ich zvrchovanej moci. A to je trochu rozdiel.

Keďže nikde nie je presne špecifikované, čo sú „princípy právneho štátu“, Poľsko aj Maďarsko tvrdia, že takáto vágna formulácia, to je vlastne bianko šek pre bruselskú centrálu, aby mohla pri ľubovoľnej príležitosti vydierať neposlušné krajiny nepridelením financií pod zámienkou, že nedodržiavajú princípy právneho štátu – a tým ovplyvňovať ich rozhodovanie v rôznych veciach, ktoré (ešte) stále patria do ich zvrchovanej pôsobnosti.

Veľká časť obyvateľov východnej Európy veľmi jasne vidí, že tu vôbec nejde o samotný pôvodný predmet sporu, ktorým sú nejaké abstraktné európske hodnoty a právne princípy, ale o mocenskú otázku: pokus o ďalšie oklieštenie suverenity národných štátov.

 

Čo otázka migrácie? Neuvedomujú si to, alebo…?

A s tým prichádza ďalší problém: hrozba zaplavenia východnej Európy nepôvodnými etnikami. Nedávno v Českej televízii na názor (to ani nebola otázka) silne zaujatej moderátorky, že dodržiavanie princípov právneho štátu vôbec nesúvisí s témou migrácie, odpovedal český europoslanec Ivan David: „Súvisieť to samozrejme môže práve preto, že týmto spôsobom je možné vysvetľovať tie ,európske hodnoty‘: že medzi európske hodnoty patrí solidarita – a odmietanie migrantov môže byť interpretované ako narúšanie solidarity. Tak to jednoducho je a vôbec sa nečudujem, že Maďarsko má taký názor, pretože rovnako ako Poľsko je povinné obhajovať záujmy ľudí vo svojej krajine,“ povedal David.

Ak Maďarsko a Poľsko teraz ustúpia, a ak Brusel v budúcnosti povie, že záväznou súčasťou právneho štátu sú aj inovované pravidlá pre migráciu, nejaký Dublin vo verzii 5 či 6, alebo hoci aj 99, tak potom už východoeurópske štáty nebudú mať žiadnu páku, ako odmietnuť podeliť sa s neokoloniálnymi západnými veľmocami o migračnú katastrofu, na ktorej nemajú ani najmenšiu vinu.

Je teda jednoducho zavádzaním, limitne sa blížiacim zákernému klamstvu, ak agenti centrály, ako napríklad minister zahraničia SR Ivan Korčok, hovoria, že „dodržiavanie princípov právneho štátu nemá nič spoločné s kultúrnymi ani s etickými otázkami, ani s migráciou“. Lenže ak by náhodou aj zatiaľ nemalo, tak už zajtra môže mať. Ak Brusel dostane právo rozhodovať o tom, čo je právny štát a čo nie je, potom o tom bude môcť rozhodnúť aj vo vzťahu k kultúrnym a etickým otázkam, a teda aj k migrácii.

Kde sú dvaja právnici, tam sú tri právne názory, hovorí starý aforizmus. Neurčitosť zákona je zdroj moci „majiteľov práva“, hovorí iný citát. A v tomto prípade zvlášť platí, že je pre krajinu naozaj rizikom ponechať výklad práva v rukách cudzincov, ktorých záujmy sú ich vlastné a celkom odlišné od záujmov občanov danej krajiny. Páni ako Korčok či Šimečka to musia veľmi dobre vedieť, iste nie sú takí hlúpi, aby si to neuvedomovali. Je preto naozaj veľmi vážnou otázkou, čo ich motivuje sa správať tak, ako sa správajú.

 

Vydieranie a trestanie národných štátov

Je zaujímavé, ako urputne ľpie vysoko morálna a ušľachtilá EÚ na dokonalosti poľského či maďarského súdnictva, ale veľkoryso prehliada, že asi niet takého zločinu, ktorý by „partnerom“ EÚ v NATO ako sú Turecko a najmä USA nebol dobrý pri dosahovaní ich cieľov všelikde vo svete.

V tomto kontexte naozaj ťažko vnímať úporný boj EÚ za „právny štát“ inak ako obyčajnú plutokratickú snahu vziať národným štátom moc, ktorú ich občania demokraticky odovzdali svojim politickým reprezentáciám. Aj preto summit lídrov Európskej únie, kde bolo témou maďarské a poľské veto, nepriniesol zatiaľ žiadnu zmenu. Maďarský premiér Viktor Orbán povedal celkom jasne, čo si o veci myslí: podľa neho podmienka „dodržiavania právneho štátu“ je v skutočnosti „nástrojom na vydieranie a trestom pre krajiny, ktoré odmietajú migrantov“.

Zablokovanie schvaľovania európskeho rozpočtu a Fondu obnovy znamená pre EÚ problém. No vlastne by vôbec nemuselo byť: poľské, maďarské (a údajne už aj slovinské) veto by mohli ostatné krajiny Únie „obísť“ využitím takzvaného mechanizmu posilnenej spolupráce, ktorý v zmysle zmlúv o EÚ umožňuje najmenej deviatim členským krajinám, aby presadili dôležité opatrenie, ktoré blokuje malá menšina členských štátov. Na schválenie Fondu obnovy ani sedemročného rozpočtu by tak nebol potrebný jednomyseľný súhlas. Ostatné štáty by mali právo sa po použití mechanizmu posilnenej spolupráce pripojiť podľa svojej vôle.

Poviete si, veď to je výborné, všetci budú spokojní: kto sa bude chcieť na dodržiavaní niečoho dohodnúť, ten sa dohodne, a kto nechce, ten nemusí. Tak funguje demokracia. Lenže takéto riešenie by znamenalo, že ním nie sú viazané krajiny, ktoré sa nepridali – a tým by sa vlastne stratila pointa celého tohto snaženia: aby Brusel dostal ďalšiu páku na ovládanie členských krajín, a najmä tých „neposlušných“.

 

Jadro finančného pudla

Peniaze z eurorozpočtu a Fondu obnovy sú spoločné. Sú z daní poplatníkov z jednotlivých členských krajín. Áno, niektoré štáty platia viac, ale to sú zväčša tie bohaté krajiny majiteľov, ktoré aj viac cicajú ostatných, ktorí sú ich ekonomickou silou znevýhodňovaní. Tie kompenzácie sú z mnohých dôvodov úplne namieste – netreba podľahnúť pocitu, že si náš podiel na europeniazoch nezaslúžime.

Keď si prídete do banky vybrať svoje vlastné peniaze z účtu, banka tiež nemá právo si vymýšľať ešte dodatočné podmienky, ktoré musíte splniť, aby ste ich dostali. Sú to vaše peniaze! Pokus Bruselu vydierať týmto spôsobom je nedemokratický a podlý.

Analytik denníka Sme zdôrazňuje: „Je v najvyššom záujme Maďarska aj Poľska, aby sa k európskym peniazom dostali. Oba štáty sú čistými prijímateľmi, z Únie k nim prúdi viac peňazí, ako Budapešť a Varšava do Bruselu odvádzajú.“ Ale keď páni analytici povedali A, iste vedia, že tu je aj B na dopovedanie.

Páni analytici musia vedieť, že tie európske peniaze, o ktoré tu ide, sú dvojakého druhu: dotácie a pôžičky. Požičať sa dá a bude sa dať vždy – otázka je iba výška úroku. A áno, dotácie potešia, lenže problém je, že všetky tieto peniaze sú limitované tým, že môžu byť použité iba na „europrojekty“, ktoré zase môžu dostať iba eurokonformné eurofirmy v predom eurostanovených eurooblastiach, ako sú solárne elektrárne, rozvoj 5G sietí a podobne.

Veľmi pekne to vystihuje citát Václava Klausa ml., ktorý povedal: „Väčšina dotácií je číre zlodejstvo, pretože ide o peniaze zobrané platcom daní a rozdané skupinám, ,ktoré vedia‘.“

Samozrejme, celé to huncútstvo bude musieť niekto nakoniec splatiť – iste neuhádnete, kto. No a pokiaľ ide o to čisté prijímateľstvo… keby východoeurópske krajiny zaviedli daň z dividend alebo iné mechanizmy, ktorými by zabezpečili svoju ekonomiku tak, aby zisky, ktoré sa v krajine vyprodukujú, tam aj ostali, tak by sa karta obrátila: odrazu by sa ukázalo, kto je skutočným prijímateľom, a kto iba kolóniou. Dlhodobo na to poukazuje napríklad popredný francúzsky ekonóm Thomas Piketty a mnohí ďalší.

Samozrejme, reálna politika je „umenie možného“ a ak je šanca dostať naspäť za rozumných podmienok aspoň časť z peňazí, ktoré odtiekli do cudziny vo forme dividend z rozpredanej (ukradnutej) ekonomiky, tak sa treba o to snažiť. Ale nie za každú cenu. Zapredať dušu diablovi sa nemusí vyplatiť…

 

Prečo taký zhon?

Prečo EÚ tak hystericky trvá práve teraz na podmienení vyplácania európskych peňazí bezpodmienečným podriadením sa členských krajín diktátu Bruselu, aj za cenu hrozby rozpočtového provizória a odkladu čerpania zdrojov z Fondu obnovy? Je to iba tým, že tu je príležitosť pritlačiť cez veľké peniaze? Alebo je za tým aj niečo iné?

Doposiaľ to nikomu nechýbalo, ale zrazu je tu takáto podmienka, doslova vydieračská, na ktorej trucovito nástojí nielen bruselská centrála, ale aj agenti týchto síl pôsobiaci na Slovensku vo vysokých funkciách. Pritom ľuďom na týchto pozíciách, keby boli vlastenci, by malo predovšetkým záležať na tom, aby ich krajina dostala peniaze, na ktoré má nárok.

Fakt, že tým Brusel riskuje problémy, konflikt a situáciu, že Európa nedostane načas peniaze, zároveň odhaľuje pravú tvár tohto molocha a naznačuje, že jeho skutočná agenda a ciele môžu byť úplne iné, než záujmy európskych národov a občanov. A naviac, tá situácia vzbudzuje dojem, že sa ktosi veľmi ponáhľa. Ktovie prečo…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Po údajnom sledovaní Moniky Tódovej, o ktorom má podľa Denníka N niečo vedieť Robert Fico, sa chystá zákon, ktorý má zabezpečiť ústavnú ochranu novinárov

0 icon

Bratislava 17. januára (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Opätovne sa objavuje spoločenská objednávka, aby boli prijaté kroky na ochranu novinárov, a to aj prostredníctvom doplnenia konkrétnych legislatívnych noriem. Pre agentúru SITA to povedal predseda Slovenského syndikátu novinárov Daniel Modrovský. Reagoval tak na medializované informácie o tom, že novinárku Denníka N Moniku Tódovú…

Kollár k očkovaniu a Lučanskému: Ak sa majú ľudia rozhodnúť o očkovaní, potrebujú informácie. Každý si to musí zvážiť. Generála sme považovali za dobrého policajta

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Očkovanie je principiálne správna vec, vďaka ktorej sa na Slovensku prakticky nevyskytujú mnohé v minulosti bežné choroby. Ale na rozhodnutie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 potrebujú občania podľa predsedu parlamentu a hnutia Sme rodina Borisa Kollára široký informačný servis „Je dôležité, aby bola…

Prečo médiá odvádzajú pozornosť pri dokumente o Lučanského pobyte v Bystrici? Radačovský: Keby jeho rodina verila, že spáchal samovraždu, asi by nechcela, aby som ich zastupoval

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   Podivností okolo smrti bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála Milana Lučanského pribúda. Tento týždeň prišiel s ďalším zaujímavým dôkazným materiálom právny zástupca rodiny zosnulého, europoslanec JUDr. Miroslav Radačovský V dokumente, ku ktorému sa Radačovský dostal, a ktorý aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková označila za…

Pohľad z oboch strán mreží na nadužívanie kolúznej väzby a inštitútu kajúcnika v trestných konaniach

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Pravne listy/Foto:TASR-František Iván)   Prinášame vám pohľad advokáta, ktorý je toho času vo väzbe a opisuje skutočné podmienky kolúznej väzby. Článok zverejňujeme v plnom znení, ako vyšiel na stránke Právne listy Ten­to člá­nok je reak­ciou na člán­ky JUDr. Pet­ra Šam­ka K na­du­ží­va­niu tr­va­nia ko­lúz­nej väz­by v…

NRSR: Poslanci OĽANO navrhujú individuálne vzdelávanie umožniť i na druhom stupni

0 icon

Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Individuálne vzdelávanie, teda vzdelávanie "doma", by sa mohlo umožniť aj žiakom druhého stupňa základných škôl. Vyplýva to z navrhovanej novely školského zákona, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložili poslanci z klubu OĽANO Mária Šofranko, Peter Kremský a Richard Vašečka "Cieľom predloženého návrhu zákona je…

Ján Mazák je nebezpečenstvom pre právny štát, hovorí sudca Patrik Števík

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   O predsedovi Súdnej rady Jánovi Mazákovi sa kriticky vyjadruje čoraz viac sudcov. Hovoria, že zradil sudcovský stav, že je na strane likvidátorov justície... Na túto tému sa pre Hlavné správy vyjadril aj signatár Výzvy sudcov na zachovanie demokracie a právneho štátu, signatár Otvoreného listu…

V sobotu pribudlo 573 prípadov COVID-19, počet obetí sa zvýšil o 57. ŠÚKL nevylúčil, že sa zaregistrujú aj testy na COVID-19 na domáce použitie

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   RT-PCR testy odhalili v sobotu (16. 1.) na Slovensku 573 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 2850 testov. Počet obetí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 57. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2360 pacientov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií…

Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Testovaním by sa podľa ministra znížil počet infekčných osôb o 50 percent a od pondelka 8. februára by mohol začať platiť COVID automat.…

V Kábule zastrelili dve sudkyne

0 icon

Kábul 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Neznámi ozbrojenci zastrelili v nedeľu skoro ráno dve sudkyne, ktoré pracovali na afganskom najvyššom súde v hlavnom meste Kábul. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady Hovorca súdu uviedol, že útok sa odohral, keď sa sudkyne viezli do práce,…

V okrese Nitra bolo v sobotu na testoch 46.083 osôb

0 icon

Nitra 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   V okrese Nitra pokračujú mestá a obce v testovaní obyvateľov na COVID-19. Počas soboty (16.1.) sa otestovalo na 123 odberových miestach dovedna 46.083 osôb, z nich 588 malo pozitívny výsledok testu, čo predstavuje 1,28 percenta. Informovala o tom TASR prednostka Okresného úradu Eva…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Štrba

Jordan Peterson: Psychologická významnosť biblických príbehov – 13. prednáška

0icon

Prinášam trinástu časť zo seriálu prednášok, v ktorej kanadský profesor Jordan Peterson vykladá Bibliu moderným jazykom psychológie. Aký je obsah tejto prednášky? Na začiatku Peterson rozoberá fakt, že postavy v biblických príbehoch sa nedajú považovať iba za dobré alebo iba za zlé a platí to hlavne na bratov Ezaua a…

Ladislav Kováčik

Pumpa s ministerkou Kolíkovou - ako sa to mohlo stať?

0icon

  Vážení a milí, musím aspoň zopár slovami okomentovať kauzu Pumpa, resp. to čo si dovolili komedianti v drese RTVS voči generálovi Lučanskému.         Nosil by som asi drevo do

Marián Servátka

Nový akademický titul: Mgr.Plg.

0icon

Nový akademický titul:  Mgr.Plg. Mali sme dobrých učiteľov i profesorov, od základnej po vysokú. Spomíname na nich s úctou, prežili zložité historické obdobia poznačené deformáciami.              A robili vedu. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského nám prednášali prof. Ján Stanislav , prof. Milan Pišút,  prof. Šimon Ondruš, prof. Eugen Paulíny, prof. Rudolf Krajčovič,  prof.…

Radovan Hrádek

Prejav poslanca NR SR Rastislava Schlosára v NR SR

0icon

Milí priatelia, veľmi ma zaujal prejav poslanca NR SR Rastislava Schlosára, prednesený v pléne NR SR dňa 12.01.2021. Je to prejav dlhší, no odporúčam čitateľom, aby si ho prečítali do konca. No hlavne, aby o faktoch uvedených v prejave premýšľali. Dostanete úplne iný pohľad na covidové šialenstvo, ktoré tu na Slovensku je od…

Rastislav Slovák

Sulík ako premiér by bol podobná katastrofa ako Matovič! ''Čert ako diabol''

0icon

Konflikt medzi Matovičom a Sulíkom je len nechutná farizejská komédia na oklamanie voličov. Nenechajte sa Matovičom a Sulíkom podviesť. Mňa by nikto nikdy nedonútil voliť ani Matoviča, ani Sulíka. Píšem to preto, že sa hovorí, že Sulíkovi rastú preferencie za konflikty s Matovičom, akože ľudia chcú Sulíka "odmeniť" za konflikty…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

0 icon

Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

0 icon

Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

0 icon

Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

0 icon

Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

Vo svete IT

Z YouTubu sa môže čoskoro stať nákupná platforma. Spoločnosť začala testovať novú funkciu

0 icon

YouTube platforma, ktorá je aktuálne najväčším video serverom na svete, by mohla v budúcnosti ponúknuť novú službu, ktorá by ju čiastočne premenila na nákupnú platformu. Spoločnosť totiž začala aktívne testovať novú funkciu, ktorá umožňuje pomocou videí realizovať nákupy. Spoločnosť na svojom blogu oznámila, že začala s testovaním novej možnosti nakupovania. „Testujeme…

„Súkromie je cool“ hovorí zakladateľ DuckDuckGo. Služba dosiahla nový historický míľnik v dennom počte vyhľadávaní

0 icon

V posledných mesiacoch, až rokoch, čoraz viac je pre používateľov internetu ochrana ich súkromia dôležitejšou. Aktuálne najväčšími „žrútmi“ dát a informácií sú Google, či Facebook. Obe spoločnosti zbierajú mnoho dát, o ktorých možno ani nevieme, že produkujeme. Je to spôsobené hlavne tým, že ich služby sú natoľko populárne, že odchod ku…

Xiaomi uvoľnilo zoznam 27 smartfónov, pre ktoré plánuje uvoľniť nadstavbu MIUI 12.5

0 icon

Xiaomi ešte koncom decembra 2020 predstavila nielen smartfón Mi 11, ale aj nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla mnoho noviniek a vylepšení. Pôvodne malo ísť o malú aktualizáciu, ale vskutku pôjde o významný update. MIUI 12.5 nadstavba dorazí na tieto modely zariadení Najnovšie spoločnosť zverejnila prostredníctvom sociálnej siete Weibo zoznam 27…

Lenovo LivePods LP40 – bezdrôtové slúchadlá s výdržou až 12 hodín s cenovkou, z ktorej ti padne sánka

0 icon

Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by naplnili tvoje očakávania vo všetkých smeroch, no zároveň za ne nechceš „vysoliť“ nehorázne peniaze? V tom prípade by si určite nemal prehliadnuť akciu na slúchadlá Lenovo LivePods LP40, ktoré ponúkajú naozaj špičkové technické špecifikácie, no zároveň stoja naozaj až nehorázne málo peňazí. Na…

Astronómovia vydali najdetailnejšiu mapu vesmíru. Pozrieť si ju môžete aj vy

0 icon

Astronómovia nedávno vydali pozoruhodnú mapu vesmíru, ktorá je výsledkom šesťročnej práce prieskumu DESI (pozn. redakcie: Dark Energy Spectroscopic Instrument), píše portál IFLScience. Táto mapa je doteraz najväčšou z hľadiska pokrytia oblohy, senzitivity a celkového počtu galaxií. Výsledná mapa ponúka rozlíšenie až 10-triliónov pixelov. Na jej zhotovení sa podieľali tri observatória, ktoré pozorovali…

Armádny Magazín

V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

0 icon

USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

Ďalšie informácie o výstroji „Sotnik“

0 icon

Rusko, 17. január 2021 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotník“ (Stotník) dosiahne vďaka použitým špeciálnym materiálom nízku hmotnosť a dokáže sa prispôsobovať figúre vojaka. Zároveň sa stane najochraňujúcejšou zo všetkých doposiaľ existujúcich nepriest

Iránske revolučné gardy demonštrovali svoju raketovú silu. Video

0 icon

Irán, 17. január 2021 (AM) - Ako sa dalo čakať IRGC vystrelili aj balistické rakety Emad, Qadr a Sejjil počas 2. fázy cvičenia „Veľký prorok-15“. Rakety boli vystrelené na niekoľko námorných cieľov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 1800 km v Indickom oceáne, aby simulovali zameranie na nosnú skupinu lodí americké

Roman Michelko: Nákup 3D radarov alebo názorové premety ministra obrany Jaroslava Naďa

0 icon

[caption id="attachment_30343" align="alignnone" width="640"] Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštro

Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

0 icon

Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali