Europeniaze verzus „právny štát“: Maďari a Poliaci bojujú aj za nás, pridali sa Slovinci. A čo naši?

Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)

 

Trápna hra o podmienenie vyplácania peňazí z rozpočtu EÚ a Fondu obnovy „dodržiavaním princípov právneho štátu“ pokračuje: Brusel nechce prísť o jedinečnú príležitosť vziať členským štátom ďalší kus suverenity, Maďari a Poliaci vzdorujú

Vlajky Európskej únie (EÚ) vejú pred sídlom EÚ v Bruseli
Ilustračné foto

V EÚ sa teraz hrá partia s veľkými peniazmi. Schvaľuje sa rozpočet na roky 2021 až 2027 a popri tom ešte „Fond obnovy EÚ na pomoc členským štátom, aby sa ľahšie vyrovnali s následkami pandémie koronavírusu“ vo výške ďalších 750 miliárd eur, teda spolu to tvorí 1,8 bilióna (1800 miliárd) eur.

Zo sedemročného rozpočtu by Slovensko mohlo čerpať 18,6 miliardy eur a z Fondu obnovy 5,84 miliardy eur, teda takto by sme mohli v pôžičkách a dotáciách dostať vyše 24 miliárd eur. Tieto peniaze, obidva balíky, však musia byť najskôr jednomyseľne schválené všetkými členskými štátmi.

A s tým je problém. EÚ si totiž vymyslela podmienku: vyplácanie týchto peňazí má byť podmienené „dodržiavaním princípov právneho štátu“. A tvrdí, že Maďarsko a Poľsko princípy právneho štátu dlhodobo nedodržiavajú. S tým však Maďarsko a Poľsko nesúhlasia: oni tvrdia, že princípy právneho štátu dodržiavajú. Tieto dve krajiny, a zdá sa, že už aj Slovinsko, odmietajú, aby im EÚ dávala rôzne neoprávnené dodatočné podmienky. Za daných okolností deklarujú, že pod takúto dohodu nedajú svoj súhlas – a tým prijatie oboch finančných balíkov nateraz blokujú.

 

Kde je zádrheľ?

„Nerozumiem strachu z tejto podmienky,“ hovorí nemecký minister pre európske záležitosti Michael Roth Maďarom a Poliakom, „veď ak dodržiavate zásady právneho štátu, nemáte sa čoho báť.“ Na rozdiel od neho však tomu milióny Európanov rozumejú až príliš dobre. Ono to totiž nie je ťažké chápať tomu, kto chce rozumieť. A nie je ťažké ani pochopiť, že argumentácia pána ministra je „tak trochu“ demagogická a zavádzajúca. Pozrime sa, o čo tu vlastne ide.

Ako sme už spomenuli, Poľsko aj Maďarsko deklarujú, že princípy právneho štátu dodržiavajú. Tak teda kde je problém? Nuž v tom, že bruselská centrála má na vec iný názor a o tom, čo sú princípy právneho štátu, chce rozhodovať ona. Teda v reále je to celé trochu inak: nejde o to, že by Maďari a Poliaci odmietali dodržiavanie právneho štátu – v skutočnosti sa tu hrá o to, že oni odmietajú odovzdať Bruselu právo na výklad toho, čo je a čo nie je právny štát. Inými slovami, odmietajú pokus Bruselu vziať národným štátom salámovou metódou ďalší kúsok ich zvrchovanej moci. A to je trochu rozdiel.

Keďže nikde nie je presne špecifikované, čo sú „princípy právneho štátu“, Poľsko aj Maďarsko tvrdia, že takáto vágna formulácia, to je vlastne bianko šek pre bruselskú centrálu, aby mohla pri ľubovoľnej príležitosti vydierať neposlušné krajiny nepridelením financií pod zámienkou, že nedodržiavajú princípy právneho štátu – a tým ovplyvňovať ich rozhodovanie v rôznych veciach, ktoré (ešte) stále patria do ich zvrchovanej pôsobnosti.

Veľká časť obyvateľov východnej Európy veľmi jasne vidí, že tu vôbec nejde o samotný pôvodný predmet sporu, ktorým sú nejaké abstraktné európske hodnoty a právne princípy, ale o mocenskú otázku: pokus o ďalšie oklieštenie suverenity národných štátov.

 

Čo otázka migrácie? Neuvedomujú si to, alebo…?

A s tým prichádza ďalší problém: hrozba zaplavenia východnej Európy nepôvodnými etnikami. Nedávno v Českej televízii na názor (to ani nebola otázka) silne zaujatej moderátorky, že dodržiavanie princípov právneho štátu vôbec nesúvisí s témou migrácie, odpovedal český europoslanec Ivan David: „Súvisieť to samozrejme môže práve preto, že týmto spôsobom je možné vysvetľovať tie ,európske hodnoty‘: že medzi európske hodnoty patrí solidarita – a odmietanie migrantov môže byť interpretované ako narúšanie solidarity. Tak to jednoducho je a vôbec sa nečudujem, že Maďarsko má taký názor, pretože rovnako ako Poľsko je povinné obhajovať záujmy ľudí vo svojej krajine,“ povedal David.

Ak Maďarsko a Poľsko teraz ustúpia, a ak Brusel v budúcnosti povie, že záväznou súčasťou právneho štátu sú aj inovované pravidlá pre migráciu, nejaký Dublin vo verzii 5 či 6, alebo hoci aj 99, tak potom už východoeurópske štáty nebudú mať žiadnu páku, ako odmietnuť podeliť sa s neokoloniálnymi západnými veľmocami o migračnú katastrofu, na ktorej nemajú ani najmenšiu vinu.

Je teda jednoducho zavádzaním, limitne sa blížiacim zákernému klamstvu, ak agenti centrály, ako napríklad minister zahraničia SR Ivan Korčok, hovoria, že „dodržiavanie princípov právneho štátu nemá nič spoločné s kultúrnymi ani s etickými otázkami, ani s migráciou“. Lenže ak by náhodou aj zatiaľ nemalo, tak už zajtra môže mať. Ak Brusel dostane právo rozhodovať o tom, čo je právny štát a čo nie je, potom o tom bude môcť rozhodnúť aj vo vzťahu k kultúrnym a etickým otázkam, a teda aj k migrácii.

Kde sú dvaja právnici, tam sú tri právne názory, hovorí starý aforizmus. Neurčitosť zákona je zdroj moci „majiteľov práva“, hovorí iný citát. A v tomto prípade zvlášť platí, že je pre krajinu naozaj rizikom ponechať výklad práva v rukách cudzincov, ktorých záujmy sú ich vlastné a celkom odlišné od záujmov občanov danej krajiny. Páni ako Korčok či Šimečka to musia veľmi dobre vedieť, iste nie sú takí hlúpi, aby si to neuvedomovali. Je preto naozaj veľmi vážnou otázkou, čo ich motivuje sa správať tak, ako sa správajú.

 

Vydieranie a trestanie národných štátov

Je zaujímavé, ako urputne ľpie vysoko morálna a ušľachtilá EÚ na dokonalosti poľského či maďarského súdnictva, ale veľkoryso prehliada, že asi niet takého zločinu, ktorý by „partnerom“ EÚ v NATO ako sú Turecko a najmä USA nebol dobrý pri dosahovaní ich cieľov všelikde vo svete.

V tomto kontexte naozaj ťažko vnímať úporný boj EÚ za „právny štát“ inak ako obyčajnú plutokratickú snahu vziať národným štátom moc, ktorú ich občania demokraticky odovzdali svojim politickým reprezentáciám. Aj preto summit lídrov Európskej únie, kde bolo témou maďarské a poľské veto, nepriniesol zatiaľ žiadnu zmenu. Maďarský premiér Viktor Orbán povedal celkom jasne, čo si o veci myslí: podľa neho podmienka „dodržiavania právneho štátu“ je v skutočnosti „nástrojom na vydieranie a trestom pre krajiny, ktoré odmietajú migrantov“.

Zablokovanie schvaľovania európskeho rozpočtu a Fondu obnovy znamená pre EÚ problém. No vlastne by vôbec nemuselo byť: poľské, maďarské (a údajne už aj slovinské) veto by mohli ostatné krajiny Únie „obísť“ využitím takzvaného mechanizmu posilnenej spolupráce, ktorý v zmysle zmlúv o EÚ umožňuje najmenej deviatim členským krajinám, aby presadili dôležité opatrenie, ktoré blokuje malá menšina členských štátov. Na schválenie Fondu obnovy ani sedemročného rozpočtu by tak nebol potrebný jednomyseľný súhlas. Ostatné štáty by mali právo sa po použití mechanizmu posilnenej spolupráce pripojiť podľa svojej vôle.

Poviete si, veď to je výborné, všetci budú spokojní: kto sa bude chcieť na dodržiavaní niečoho dohodnúť, ten sa dohodne, a kto nechce, ten nemusí. Tak funguje demokracia. Lenže takéto riešenie by znamenalo, že ním nie sú viazané krajiny, ktoré sa nepridali – a tým by sa vlastne stratila pointa celého tohto snaženia: aby Brusel dostal ďalšiu páku na ovládanie členských krajín, a najmä tých „neposlušných“.

 

Jadro finančného pudla

Peniaze z eurorozpočtu a Fondu obnovy sú spoločné. Sú z daní poplatníkov z jednotlivých členských krajín. Áno, niektoré štáty platia viac, ale to sú zväčša tie bohaté krajiny majiteľov, ktoré aj viac cicajú ostatných, ktorí sú ich ekonomickou silou znevýhodňovaní. Tie kompenzácie sú z mnohých dôvodov úplne namieste – netreba podľahnúť pocitu, že si náš podiel na europeniazoch nezaslúžime.

Keď si prídete do banky vybrať svoje vlastné peniaze z účtu, banka tiež nemá právo si vymýšľať ešte dodatočné podmienky, ktoré musíte splniť, aby ste ich dostali. Sú to vaše peniaze! Pokus Bruselu vydierať týmto spôsobom je nedemokratický a podlý.

Analytik denníka Sme zdôrazňuje: „Je v najvyššom záujme Maďarska aj Poľska, aby sa k európskym peniazom dostali. Oba štáty sú čistými prijímateľmi, z Únie k nim prúdi viac peňazí, ako Budapešť a Varšava do Bruselu odvádzajú.“ Ale keď páni analytici povedali A, iste vedia, že tu je aj B na dopovedanie.

Páni analytici musia vedieť, že tie európske peniaze, o ktoré tu ide, sú dvojakého druhu: dotácie a pôžičky. Požičať sa dá a bude sa dať vždy – otázka je iba výška úroku. A áno, dotácie potešia, lenže problém je, že všetky tieto peniaze sú limitované tým, že môžu byť použité iba na „europrojekty“, ktoré zase môžu dostať iba eurokonformné eurofirmy v predom eurostanovených eurooblastiach, ako sú solárne elektrárne, rozvoj 5G sietí a podobne.

Veľmi pekne to vystihuje citát Václava Klausa ml., ktorý povedal: „Väčšina dotácií je číre zlodejstvo, pretože ide o peniaze zobrané platcom daní a rozdané skupinám, ,ktoré vedia‘.“

Samozrejme, celé to huncútstvo bude musieť niekto nakoniec splatiť – iste neuhádnete, kto. No a pokiaľ ide o to čisté prijímateľstvo… keby východoeurópske krajiny zaviedli daň z dividend alebo iné mechanizmy, ktorými by zabezpečili svoju ekonomiku tak, aby zisky, ktoré sa v krajine vyprodukujú, tam aj ostali, tak by sa karta obrátila: odrazu by sa ukázalo, kto je skutočným prijímateľom, a kto iba kolóniou. Dlhodobo na to poukazuje napríklad popredný francúzsky ekonóm Thomas Piketty a mnohí ďalší.

Samozrejme, reálna politika je „umenie možného“ a ak je šanca dostať naspäť za rozumných podmienok aspoň časť z peňazí, ktoré odtiekli do cudziny vo forme dividend z rozpredanej (ukradnutej) ekonomiky, tak sa treba o to snažiť. Ale nie za každú cenu. Zapredať dušu diablovi sa nemusí vyplatiť…

 

Prečo taký zhon?

Prečo EÚ tak hystericky trvá práve teraz na podmienení vyplácania európskych peňazí bezpodmienečným podriadením sa členských krajín diktátu Bruselu, aj za cenu hrozby rozpočtového provizória a odkladu čerpania zdrojov z Fondu obnovy? Je to iba tým, že tu je príležitosť pritlačiť cez veľké peniaze? Alebo je za tým aj niečo iné?

Doposiaľ to nikomu nechýbalo, ale zrazu je tu takáto podmienka, doslova vydieračská, na ktorej trucovito nástojí nielen bruselská centrála, ale aj agenti týchto síl pôsobiaci na Slovensku vo vysokých funkciách. Pritom ľuďom na týchto pozíciách, keby boli vlastenci, by malo predovšetkým záležať na tom, aby ich krajina dostala peniaze, na ktoré má nárok.

Fakt, že tým Brusel riskuje problémy, konflikt a situáciu, že Európa nedostane načas peniaze, zároveň odhaľuje pravú tvár tohto molocha a naznačuje, že jeho skutočná agenda a ciele môžu byť úplne iné, než záujmy európskych národov a občanov. A naviac, tá situácia vzbudzuje dojem, že sa ktosi veľmi ponáhľa. Ktovie prečo…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Draxler v reakcii na prepad v rebríčku digitalizácie: Blahoželám vláde SR a Veronike Remišovej zvlášť

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko sa v miere digitalizácie spoločnosti ďalej prepadáva. Do roku 2020 sa držalo v prvej dvadsiatke krajín EÚ. Teraz však v rebríčku za uplynulý rok kleslo na 23. priečku. Pri nástupe do funkcie v roku 2020 však nová ministerka Veronika Remišová sľubovala plán,…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – USA povolili ukrajinskej armáde použiť západné zbrane na útok na Krym

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jasne podporil Ukrajinu a varoval pred nebezpečenstvom "ďalšieho Černobyľa"…

Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Matovič: Pošleme lektorov?

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Výrazne totiž klesol príjem štátneho rozpočtu z daní za alkohol, pretože mladí ľudia pijú menej ako staršie generácie. Na túto informáciu reagoval náš minister financií Igor Matovič (OĽaNO) Kampaň nazvaná Sláva…

Matovič bez Hegera predstavil návrh zvyšovania platov sestier: Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil vo štvrtok návrh zvýšenia miezd sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Sestry bez praxe by podľa neho začínali s platom na úrovni priemernej mzdy. Návrh má byť predmetom verejnej diskusie. "Prosím zdravotné sestry, aby sa na to…

Politický analytik Karasev: Úder na Záporožskú jadrovú elektráreň sa stane “pohrebom” Kyjeva

0 icon

Bratislava 18.augusta 2022 (HSP/Politexpert/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Kyjev pripravuje na 19. augusta útok na jadrovú elektráreň v Záporoží. Politológ Vladimir Karasev povedal, kto by mohol Ukrajinu prinútiť k takémuto kroku Kyjevský režim naplánoval provokáciu práve v čase, keď je v krajine na návšteve…

Fico a Uhrík spoločne: Jediný spôsob, ako demokraticky zosadiť túto vládu, je cez úspešné referendum! Poďme spolu zachrániť Slovensko

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Republika Milan Uhrík zverejnili spoločné video. Reakcie na seba nenechali dlho čakať „Referendum o demisii súčasnej vlády a zmene Ústavy je jedinou demokratickou cestou, ako vyriešiť hlbokú krízu, do ktorej Slovensko dostala neschopná a rozhádaná…

Generálny prokurátor dal preveriť platformu YouDare: Zasahuje to ľudskú dôstojnosť, príslušné orgány nemôžu byť ľahostajné. Sulík: Vítame preverenie

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot Instagram)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal preveriť platformu Filipa Sulíka YouDare Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vo štvrtok uložil riaditeľovi trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky zabezpečiť preverenie, či v súvislosti so sprostredkovaním a plnením bizarných až zvrátených výziev za odplatu na sociálnej…

Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v strane Život Filip Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Potvrdil to na štvrtkovej tlačovej konferencii Kuffa kandidoval do parlamentu na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko. Na webe strany Život sa o ňom…

Severná Kórea si zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Severná Kórea si jasne zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou. Severokórejský veľvyslanec v Moskve Sin Hong-chul uviedol, že jeho krajina bude naďalej podporovať kroky Ruska v tejto vojne "V minulosti aj v budúcnosti budeme podporovať všetky opatrenia prijaté ruskou vládou v…

Bukovský považuje výzvu umelcov za nenáležitú, zbabelú, patetickú, účelovú a pokryteckú: Toto sú moje dôvody

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Desiatky umelcov a osobností, medzi nimi herec Richard Stanke, spisovateľ Ján Štrasser, Zdena Studenková, Kamila Magálová, František Kollár či Miroslav Noga, vyzývajú ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odstúpenie. Na ich výzvu zareagoval aj doktor Igor Bukovský Jeho vysvetlenie, prečo považuje spomínanú výzvu za…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Snímka z otvorenia výstavy Necuke v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Draxler v reakcii na prepad v rebríčku digitalizácie: Blahoželám vláde SR a Veronike Remišovej zvlášť

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko sa v miere digitalizácie spoločnosti ďalej prepadáva. Do roku 2020 sa držalo v prvej dvadsiatke krajín EÚ. Teraz však v rebríčku za uplynulý rok kleslo na 23. priečku. Pri nástupe do funkcie v roku 2020 však nová ministerka Veronika Remišová sľubovala plán,…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – USA povolili ukrajinskej armáde použiť západné zbrane na útok na Krym

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jasne podporil Ukrajinu a varoval pred nebezpečenstvom "ďalšieho Černobyľa"…

Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Matovič: Pošleme lektorov?

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Výrazne totiž klesol príjem štátneho rozpočtu z daní za alkohol, pretože mladí ľudia pijú menej ako staršie generácie. Na túto informáciu reagoval náš minister financií Igor Matovič (OĽaNO) Kampaň nazvaná Sláva…

Matovič bez Hegera predstavil návrh zvyšovania platov sestier: Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil vo štvrtok návrh zvýšenia miezd sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Sestry bez praxe by podľa neho začínali s platom na úrovni priemernej mzdy. Návrh má byť predmetom verejnej diskusie. "Prosím zdravotné sestry, aby sa na to…

Politický analytik Karasev: Úder na Záporožskú jadrovú elektráreň sa stane “pohrebom” Kyjeva

0 icon

Bratislava 18.augusta 2022 (HSP/Politexpert/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Kyjev pripravuje na 19. augusta útok na jadrovú elektráreň v Záporoží. Politológ Vladimir Karasev povedal, kto by mohol Ukrajinu prinútiť k takémuto kroku Kyjevský režim naplánoval provokáciu práve v čase, keď je v krajine na návšteve…

Fico a Uhrík spoločne: Jediný spôsob, ako demokraticky zosadiť túto vládu, je cez úspešné referendum! Poďme spolu zachrániť Slovensko

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Republika Milan Uhrík zverejnili spoločné video. Reakcie na seba nenechali dlho čakať „Referendum o demisii súčasnej vlády a zmene Ústavy je jedinou demokratickou cestou, ako vyriešiť hlbokú krízu, do ktorej Slovensko dostala neschopná a rozhádaná…

Generálny prokurátor dal preveriť platformu YouDare: Zasahuje to ľudskú dôstojnosť, príslušné orgány nemôžu byť ľahostajné. Sulík: Vítame preverenie

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot Instagram)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal preveriť platformu Filipa Sulíka YouDare Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vo štvrtok uložil riaditeľovi trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky zabezpečiť preverenie, či v súvislosti so sprostredkovaním a plnením bizarných až zvrátených výziev za odplatu na sociálnej…

Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v strane Život Filip Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Potvrdil to na štvrtkovej tlačovej konferencii Kuffa kandidoval do parlamentu na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko. Na webe strany Život sa o ňom…

Severná Kórea si zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Severná Kórea si jasne zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou. Severokórejský veľvyslanec v Moskve Sin Hong-chul uviedol, že jeho krajina bude naďalej podporovať kroky Ruska v tejto vojne "V minulosti aj v budúcnosti budeme podporovať všetky opatrenia prijaté ruskou vládou v…

Bukovský považuje výzvu umelcov za nenáležitú, zbabelú, patetickú, účelovú a pokryteckú: Toto sú moje dôvody

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Desiatky umelcov a osobností, medzi nimi herec Richard Stanke, spisovateľ Ján Štrasser, Zdena Studenková, Kamila Magálová, František Kollár či Miroslav Noga, vyzývajú ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odstúpenie. Na ich výzvu zareagoval aj doktor Igor Bukovský Jeho vysvetlenie, prečo považuje spomínanú výzvu za…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

Armádny Magazín

Najnovší film "Azov" prináša nepríjemné fakty aj rozhovory s nacistami ktorí prežili obliehanie Mariupoľa aj útok v Jelenovke

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) – Krátko pred tragédiou v Jelenovke navštívil územie trestaneckej kolónie filmový štáb Mariny Kim. Podarilo sa jej porozprávať s tými, ktorí mnoho rokov terorizovali obyvateľov Mariupolu, a potom sa ukryli v Azovstale. A hovorili ochotne – čo opäť dokazuje, že nemienili držať jazy

"Putin je posadnutý Ukrajinou": USA sa údajne pokúšali presvedčiť Zelenského o hrozbe ruskej „invázie“

0 icon

USA, 18.august 2022 (AM) – V Spojených štátoch sa zamýšľajú nad tým, ako ukrajinské úrady dopustili katastrofu, v ktorej sa krajina v súčasnosti nachádza. Podľa denníka The Washington Post sa ešte v októbri 2021 v Bielom dome konalo mimoriadne stretnutie šéfov vojenských, diplomatických a spravodajských štruktúr krajiny s americkým prezidentom Joeom…

Strategické ďalekovýchodné vojenské cvičenia "Vostok - 2022". Ktoré krajiny sa pridajú k ruskej armáde

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) – Čína oficiálne potvrdila svoju účasť na medzinárodných strategických veliteľských a štábnych cvičeniach Vostok-2022, ktoré sa budú konať na ruskom Ďalekom východe. Informovalo o tom M

Politológ Starikov: "Stalin sa vždy snažil urobiť z Poľska priateľský štát"

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) –  Nie je to Stalinova chyba, že sa z Poliakov opäť stávajú nepriatelia Ruska. Pripájam to, čo hlava ZSSR povedala 21. apríla 1945 pri podpise zmluvy o priateľstve, vzájomnej pomoci a povojnovej spolupráci medzi Sovietskym zväzom a Poľskou republikou (aj oslovenie je príznačné: pane!):  

"Spojencov" Ruska - Tadžikistan a Uzbekistan obvinili z presunu stovky amerických lietadiel a vrtuľníkov na Ukrajinu

0 icon

USA, 18.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda použila takmer všetky vlastné zásoby zbraní a teraz bojuje najmä s tým, čo jej dodáva Západ. To znamená, že otázka načasovania konca špeciálnej operácie priamo súvisí s možnosťou zbrojných injekcií z NATO. A Západ sa ich nechystá ukončiť. Navyše, americký Senát už hovorí o…

FOTO DŇA

Snímka z otvorenia výstavy Necuke v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali