Euroázijský tiger ŠOS tvrdo šliapol na chvost hadovi G7. To bolí…

Euroázijský tiger ŠOS tvrdo šliapol na chvost hadovi G7. To bolí…

Peking, Moskva, Washington 16. júna 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Dake Kang, Twitter Fabian Reinbold)

 

Svetové médiá živo komentujú dve udalosti, ktoré sa odohrali pred pár dňami. Dokonca prízvukujú, že to vôbec nie je náhoda, že sa dve významné stretnutia konali takmer v rovnaký deň. V Kanade sa 8. júna zišli členovia G7 a v Číne sa 9. júna stretla „veľká osmička“ – členské krajiny Šanghajskej organizácie spolupráce /ŠOS/. 

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching

V Kanade rokovali lídri USA, Nemecka, Veľkej Británie, Talianska, Kanady, Francúzska a Japonska a v Číne – Ruska, Číny, Kazachstanu, Indie, Pakistanu, Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu. Analytici a médiá poukazujú na to, že sa proti „veľkej sedmičke“ Západu postavila „veľká osmička“ rýchlo sa rozvíjajúcich krajín Euroázijského regiónu. Navyše členmi ŠOS sú aj najľudnatejšie krajiny sveta – Čína a India.

Reklama

Netreba byť skúseným analytikom, aby všetkým nám bolo jasné, že G7 ide o to, aby zachovala svoj vplyv a aj naďalej panovala svetu, v tom čase ako členské krajiny ŠOS mienia ukázať planéte, že sú tu aj iné mocné politické a ekonomické sily a tento svet nie je jednopolárny, ale sú aj štáty, ktorí si nedovolia, aby im G7 brnkala po nose a rozkazovala.

Pikantériou je, že niektorí analytici tvrdia, že sa fakticky samity G7 a ŠOS začali úplne v rovnakom čase: ruský prezident Vladimír Putin prišiel do Číny o jeden deň skôr – 8. júna a rokoval s čínskym vedením. Prirodzene, už v ten deň Putin a čínski súdruhovia pripravili pôdu a dohodli sa na niektorých otázkach, a preto rokovania šanghajskej osmičky mali dosť hladký priebeh.

Reklama

Kým západní spojenci diskutovali o nepríjemných problémoch a hľadali spôsob, ako ešte viac potrestať nepokorné Rusko, v Číne rokovali o budúcnosti, o tom, ako zlepšiť a zefektívniť spoluprácu, o tom, čo všetko treba urobiť v prospech členských krajín ŠOS. Teda euroázijskí spojenci preberali oveľa príjemnejšie a užitočnejšie veci. Analytici zdôrazňujú, že kým v Kanade sa západní spojenci iba hádali a nevedeli kam z konopí, euroázijskí kolegovia nachádzali zhodu a porozumenie a ruského prezidenta v Číne stretli, ako najlepšieho a najvzácnejšieho priateľa.

A ešte niekoľko postrehov, pikantérií a zaujímavostí… Priebeh rokovaní G7 podrobne popísal svetový mainstream – atmosféra bola ako na pohrebe… Za všetky drobné stojí úplne geniálna fotografia, ktorá bezpochyby bude mimoriadne zaujímavá aj v nasledujúcich desaťročiach, ba aj stáročiach. Celá svetová generalita G7 sa sklonila nad Trumpom a je pripravená na útok. Tváre svetových lídrov neveštia nič dobré. „Pán sveta“ Donald I., ako jediný, sedí a usmieva sa a na jeho tvári velikánskymi písmami je napísané: „Dievčatá a chlapci, hovorte, čo chcete, robte, čo chcete, aj tak bude po mojom. Kašlem na vás…“

Snímka z neformálneho rokovania svetových lídrov počas summitu G7: V popredí nemecká kancelárka Angela Merkelová, oproti nej prezident USA Donald Trump, prizerá sa japonský premiér Šinzó Abe a francúzsky prezident Emmanuel Macron

Úplne odlišne prijali iného svetového lídra, ruského prezidenta v Číne. Aj tu použijeme jednu fotografiu, síce skromnejšiu a menej výraznejšiu, ale aj tá o niečom svedčí. Generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching kamarátsky sa rozpráva s Vladimírom Putinom a ukazuje mu niečo vpredu. Tak sa zdá, že mu naznačuje, aká dobrá budúcnosť čaká oba štáty, ktoré budú spolupracovať a rozširovať politické a ekonomické vzťahy.

Prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching udelil Vladimírovi Putinovi – ako prvému prezidentovi cudzieho štátu najvyššie vyznamenanie Číny – Rad priateľstva Čínskej ľudovej republiky. Pripomenieme, že pred rokom Vladimír Putin udelil Si Ťin-pchingovi najvyššie vyznamenanie Ruska – Rad svätého apoštola Andreja Pervozvanného, na ktorom je vyryté „Za vieru a vernosť.“

Nuž, niekde sa hádajú, inde rozdávajú najvyššie ocenenia. Pozoruhodné je aj to, že najvyšší čínsky predstaviteľ udelil najvyššie čínske vyznamenanie ruskému prezidentovi práve v ten deň, keď v Kanade celá G7 celý deň rokovala o sankciách voči Rusku, jeho izolácii, zdržovaní „agresora“ a pod. Zaujímavé súvislosti, však?

Reklama

Za zmienku stojí aj kuriózny fakt, že tiež práve v ten istý deň Donald Trump kolegom vo „veľkej sedmičke“ navrhol, že by mali vrátiť Rusko do formátu G7. Dokonca vyhlásil, že aj  Krym je vlastne ruský, pretože na polostrove všetci hovoria po rusky. Prítomní svetoví lídri si iba vyvaľovali oči: hovorí to vážne alebo žartuje? U Trumpa to nikdy nik nevie. Žeby zmenil svoj postoj voči Ukrajine alebo pre partnerov v G7 pripravil ďalšiu pascu?

A je tu ďalšia pikantéria. Všetci vidia, že sa Čína a Rusko zbližujú. Pridávajú sa aj ostatní kolegovia v ŠOS. Donald Trump raz podpisuje nové sankcie voči Rusku a potom vyhlasuje, že treba obnoviť dobré vzťahy s Ruskom a Čínou. Kolegom z G7 sa točí hlava… Nik nepochybuje o tom, že Washingtonu priateľské vzťahy Moskvy a Pekingu zjavne nevoňajú. Ale čo s tým? Rozhádať euroázijských tigrov vôbec nebude ľahké – hlavne preto, že to sami nechcú a ani to nedovolia.

Nuž, načo vlastne lídri G7 debatovali v Kanade? Na ničom sa nedohodli a iba strácali čas a nervy. Na druhej strane „euroázijský tiger“ to myslí vážne a razantne naznačuje, že jednopolárny svet patrí do minulosti. Euroázijský tiger tvrdo šliapol na chvost „G-sedmičkovému hadovi“. Jaj, to bolí…

Eugen Rusnák

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:13

Francúzsky súd vydal rozsudok, ktorým podmienečne odsúdil 61-ročného muža pôvodom z Iránu na desať mesiacov vo väzení za to, že minulý týždeň vstúpil na iránskeho konzulát v Paríži s napodobeninami granátov.

11:11

Peruánska psychologička, ktorá trpela nevyliečiteľnou chorobou a bola niekoľko rokov pripútaná na lôžko, podstúpila eutanáziu a stala sa tak prvým človekom v Peru, ktorý získal a uplatnil právo zomrieť s lekárskou pomocou.

11:10

Rada Európy a Organizácia spojených národov vyzvali Britániu, aby prehodnotila plány na deportácie žiadateľov o azyl do Rwandy, ktoré sa po schválení britským parlamentom pretavia do zákona. Rwanda schválenie naopak privítala.

11:05

Čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi, ktorý je známy svojimi blízkymi vzťahmi s Kremľom, údajne diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu – nekrózu pankreasu. S odvolaním sa na ruský exilový denník Novaja gazeta Európa o tom  informovala agentúra DPA.

10:07

 Hlavná opozičná strana v Indii obviňuje premiéra Naréndru Módího z nenávistného prejavu voči moslimom po tom, čo ich nazval “špiónmi” a použil tak doposiaľ najostrejší slovník v súvislosti s touto náboženskou menšinou v krajine.

09:45

Nemecká polícia zatkla v Drážďanoch muža podozrivého zo špionáže pre Čínu. Ide o asistenta Maximiliana Kraha, lídra kandidátky krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu.

09:44

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí nariadilo všetkým konzulárnym úradom pozastaviť poskytovanie konzulárnych služieb pre mužov vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí sa zdržiavajú v zahraničí.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali