Bratislava 9. januára 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Európska komisia dokončuje správu o tom, do akej miery sa Kyjev priblížil k splneniu noriem EÚ, aby sa mohol kvalifikovať ako kandidát na členstvo v EÚ (tento štatút bol Ukrajine udelený v lete, ale s povinnosťou Kyjeva prijať alebo uzákoniť balík zákonov do konca roka 2022)
Ako uviedla hovorkyňa Európskej komisie Ana Pisonerová, v tomto dokumente sa budú analyzovať hlavné pravidlá, ktoré sa Ukrajina zaviazala uplatňovať, uviedla tlačová agentúra Interfax-Ukrajina.
Sedem podmienok je nasledujúcich:
– reforma ústavného súdu,
– pokračovanie reformy súdnictva,
– boj proti korupcii vrátane vymenovania vedúceho SAP,
– boj proti praniu špinavých peňazí,
– vykonávanie zákona proti oligarchii,
– zosúladenie audiovizuálnych právnych predpisov s európskymi,
– zmena a doplnenie právnych predpisov o národnostných menšinách.
Z týchto siedmich bodov môže EÚ spochybniť aspoň tri.
Po prvé, ide o mediálny zákon, ktorý aktivisti za ľudské práva a novinári kritizujú za mimosúdne blokovanie webových stránok. Je to paradoxná situácia, lebo webové stránky bez rozhodnutia súdu blokovali aj viaceré krajiny EÚ vrátane Slovenska.
Druhým je zákon o národnostných menšinách, ktorý Rumunsko kritizovalo za to, že ponecháva jazykové práva národnostných menšín s rovnakými obmedzeniami (Rumunsko kritizovalo zákon už skôr).
Tretím bodom je reforma Ústavného súdu.
Zelenski v decembri podpísal zákon, ktorý mení spôsob menovania sudcov. Na Západe však bola kritizovaná za to, že medzinárodní experti nemajú pri výbere sudcov rozhodujúci hlas.