Brusel 19. decembra (TASR) – Británia nesúhlasí so spoločným vyzbrojovaním krajín Európskej únie. Uviedol to britský premiér David Cameron po príchode do Európskej rady, kde dnes začal dvojdňový summit EÚ zameraný na európsku obrannú politiku.
"Je prirodzené, že štáty spolupracujú v oblasti a zaisťovaní bezpečnosti. To je v našom záujme, ale nie je dobre pre EÚ, aby budovala spoločnú vojenskú kapacitu, s ozbrojenými silami a vzdušnou obranou," uviedol Cameron v odpovedi na otázky novinárov, aký je postoj Británie voči vytváraniu spoločných vojenských spôsobilostí EÚ.
Britský premiér naznačil, že je potrebné jasne rozlišovať medzi spoluprácou v tejto oblasti, čo je podľa neho dobré, a vytváraním vojenských spôsobilostí EÚ, čo je zlé pre úniu.
Británia je tradične nepriateľsky naladená voči pojmu európskej spoločnej obrany. Argumentuje tým, že členské štáty NATO majú spoločnú zodpovednosť za zaistenie bezpečnosti na európskom kontinente. Londýn tvrdí, že opatrenia prijímané na úrovni EÚ môžu slúžiť iba ako podpora a doplnok k akciám NATO.
Podľa niektorých diplomatických zdrojov práve Británia stojí za tým, že na dnešné diskusie lídrov EÚ o obrane bol pozvaný aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Anders Fogh Rasmussen.
Belgický premiér Elio Di Rupo po príchode na summit naopak vyjadril nádej, že lídri EÚ dnes urobia krok dopredu v obrannej spolupráci, aj keď podľa jeho slov Európania "sú ešte ďaleko od integrovanej obrany".
Od roku 2008 ide o prvý summit EÚ, na ktorom majú hlavy štátov a predsedovia vlád opätovne potvrdiť ochotu užšie spolupracovať v oblasti obrany.