Ernst: Chcem využiť 26 rokov praxe z verejnej sféry a vrátiť Prešovu dôstojnosť

Prešov 10. novembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Alexander Ernst bol v minulosti členom mestského zastupiteľstva a hlavným kontrolórom mesta Prešov

O hlasy voličov na post primátora sa v Prešove v komunálnych voľbách 15. novembra bude uchádzať aj Alexander Ernst. V minulosti bol členom mestského zastupiteľstva a hlavným kontrolórom mesta Prešov. Vo februári 2014 mu primátor mesta oznámil, že mu funkcia zanikla, nevykonáva ju a vedie súdny spor s mestom. Kandiduje ako nezávislý.

Rozhovor s Alexandrom Ernstom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov na primátorov krajských miest vo voľbách do orgánov samospráv.

Predstavte sa v skratke voličom. Čo vás motivovalo ku kandidatúre?

Na snímke kandidát na post primátora Prešova Alexander Ernst

Ako poslanec a neskôr hlavný kontrolór som získal veľmi dobrý prehľad o tom, ako mesto hospodári a ako poskytuje služby svojim obyvateľom. Mal som možnosť vidieť, ako je riadené a ako funguje. Začal som poukazovať na zlé hospodárenie, a preto bolo potrebné ma umlčať. Aj v týchto dňoch vychádzajú na verejnosť rôzne škandály a kauzy, ktoré ovplyvňujú budúcnosť nášho Prešova. Chcem to zmeniť a preto som sa rozhodol kandidovať. Chcem využiť 26 rokov skúseností vo verejnej správe a vrátiť Prešovu jeho dôstojnosť. Musíme zastaviť zadlžovanie mesta a odvrátiť hrozbu nútenej správy. Hospodáriť sa musí efektívne a zodpovedne. Mám na to dostatok odborných skúseností a dokonale poznám situáciu. Ľudia v Prešove chcú istotu a stabilitu, nie predvádzanie sa pred kamerami. Ak teda budú chcieť ľudia, aby naše mesto začalo prosperovať, aby bolo riadené odborne, slušne a transparentne, tak je to dôvod, aby mi dali hlas.

Čo by bolo vašou prioritou v oblasti dopravy v meste? Ako by ste riešili zápchy a nepriechodnosť mesta v niektorých kritických hodinách?

Všetkých nás trápi mimoriadne zlá dopravná situácia. Pre zmenu dokážem urobiť oveľa viac, ako sa urobilo doteraz. Odstránime dopravné zápchy zapojením štátnej dopravnej polície do kolíznych situácií, zrýchlime dopravu cez investovanie do odbočovacích pruhov na Sekčove a Šváboch. Zavedieme systém koordinácie a optimalizácie činností mesta, dopravných inžinierov, správcov komunikácií a Dopravného podniku mesta Prešov. Mesto musí v oveľa väčšej miere využívať možnosti, ktoré mu ponúkajú európske fondy. Napríklad z Integrovaného regionálneho operačného programu môžeme získať financie na nízko emisné autobusy MHD, rozvoj cyklodopravy, signalizačné zariadenia, záchytné parkoviská, výstavbu, modernizáciu a rekonštrukciu ciest.

Ako by ste riešili problém s parkovaním na sídliskách? A čo s parkoviskami v centre mesta?

Áut na prešovských sídliskách pribúda, avšak situáciu za posledné roky nikto systémovo neriešil. Aj keď teraz, pred voľbami, máme možnosť vidieť množstvo fotografií na Facebooku súčasného primátora na miestach, kde už parkoviská roky mohli byť. Zvolím preto určite veľmi jednoduchú a účinnú taktiku. Konkrétne riešenia pre konkrétne lokality. Vybudujeme parkovacie miesta na sídliskách nie na úkor zelene. Ak aj uberieme z trávnatých plôch, budeme sa riadiť heslom “Nové parkovacie miesto = nový strom”. Konkrétnym riešením napríklad na Vihorlatskej ulici by bolo tiež posunúť a rozšíriť terajšiu parkovaciu plochu o 1,5 metra. Vznikol by tzv. parkovací stred, ktorý by možnosť parkovania výrazne rozšíril. V lokalite sú tiež nevyužité mestské pozemky, ktoré po drobnej úprave môžu slúžiť ako parkovacia plocha pre približne 150 áut.

Aký je, podľa vás, najpálčivejší problém v oblasti školstva v meste? Považujete za potrebné znižovať počet škôl a školských zariadení v meste?

V tomto momente nepovažujem za potrebné znižovať počet škôl a školských zariadení. Za najväčší problém považujem nesystematický prístup k rekonštrukcii školských zariadení. Tieto netreba rekonštruovať len v období pred voľbami, ale na základe plánu počas celého funkčného obdobia. Teraz sme svedkami toho, ako sa posledný mesiac menia niektoré fasády napriek tomu, že je plánované ich zateplenie. Tento prístup sa musí zmeniť.

Ako by ste riešili zadlženosť mesta a považujete ju vôbec za alarmujúcu?

Samozrejme, že ju považujem za alarmujúcu. Dlhy mesta na nás potichu číhajú. Je to časovaná bomba s výbuchom nastaveným na rok 2018. Do riešenia dlhov je potrebné pustiť sa okamžite. Je nevyhnutné konsolidovať úverovú politiku mesta a odbúrať nevýhodné úvery. Dlhy znížime aj vtedy, keď budú mať o mesto záujem seriózni investori. Využijeme možnosti zákona o investičnej pomoci, ktorý umožňuje aj samospráve využiť nástroje na podporu počiatočných investícií a vytváranie nových pracovných miest. Využijeme všetky možnosti na to, aby mesto skutočne pomohlo záujemcom o investovanie a urobíme všetko pre získanie investičných stimulov, ktoré im môžu zo zákona poskytnúť príslušné ministerstvá. Nevylučujem tiež možnosť vstúpiť s investormi do spoločných podnikov vkladom vlastnených nehnuteľností a pozemkov. Hospodárenie mesta bude prebiehať transparentne, pod verejnou kontrolou Prešovčanov. Prehodnotíme využiteľnosť a efektivitu mestských podnikov a urobíme všetko pre to, aby si čo najviac činností mesto zabezpečovalo vo vlastnej réžii. Od manažmentu mestských podnikov očakávam zintenzívnenie komerčnej činnosti. Budeme sa aktívnym spôsobom uchádzať o finančné prostriedky z eurofondov, z výziev umožňujúcich financovanie regionálnych projektov.

Máte pocit, že mesto sa o jednotlivé sociálne slabšie skupiny stará dostatočne? Ako navrhujete riešiť nedostatok miest v dvoch zariadeniach pre seniorov? Čo považujete za najväčší problém mesta v tejto oblasti?

Ako bývalý predseda sociálnej komisie pri MsZ, viem, že mesto má rezervy v súčasnom poskytovaní sociálnych služieb. Určite má možnosti, ako pre sociálne odkázaných spraviť viac, efektívnejšie, cielenejšie a kvalitnejšie. Je potrebné prehĺbiť spoluprácu napríklad s grécko-katolíckou charitou, ktorá je poslednou záchranou pre sociálne najslabších. Inicioval som vybudovanie mestského denného stacionára pre seniorov. Tento projekt je potrebné realizovať, nielen na sídlisku Sekčov, ale aj na Sídlisku III. Ostal som tiež nemilo prekvapený, keď si mesto nechalo doslova pomedzi prsty ujsť peniaze z eurofondov, za ktoré sa mala urobiť miliónová rekonštrukcia Zariadenia pre seniorov Náruč na Veselej ulici. Celý problém rekonštrukcie sa nezmyselne ťahá niekoľko rokov. Do súťaže pred štyrmi rokmi sa prihlásilo 27 firiem. Ale verejnú súťaž pravdepodobne nevyhrala tá správna firma a tak bolo výberové konanie zrušené. Práce sa tak doteraz nezačali.

Čo bude najdôležitejšie vo vašej agende hneď po nástupe na post primátora mesta?

Rozhodne stabilizovať mestské financie, spraviť hĺbkovú kontrolu jestvujúcich zmlúv a nevýhodné zrušiť, pretože na plytvanie peniazmi doplatí každý občan mesta. Sprehľadniť organizačnú štruktúru mestského úradu, nastaviť jasné kompetencie vedúcich zamestnancov tak, aby úrad bol úradom pre ľudí.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prokurátor zrušil obvinenie novinárov Denníka N

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava dnes po preskúmaní vyšetrovacieho spisu v rámci dozorového oprávnenia zrušil ako nezákonné a neopodstatnené, ale aj arbitrárne uznesenie o vznesení obvinenia dvojici novinárov Denníka N. Ako informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, poverenému príslušníkovi Policajného zboru zároveň prokurátor prikázal,…

Vicepremiérka Remišová: Najmenej rozvinuté okresy získajú podporu jednoduchšie, rýchlejšie a transparentnejšie

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Podpora zaostávajúcich regiónov zo štátneho rozpočtu dostane od novembra nové férovejšie pravidlá. Národná rada SR dnes schválila návrh novely zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov, ktorú predložila ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová „Na ministerstvo som prišla s jasnou víziou presadzovania transparentnosti,…

Ján Hrubala: Politici majú práva ako všetci ostatní občania

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann   Politici majú práva ako všetci ostatní občania - vrátane účasti na hlavných pojednávaniach a práv súvisiacich s podávaním trestných oznámení. Predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala to uviedol v reakcii na trestné oznámenie, ktoré poslanci opozičného Smeru-SD avizovali podať na sudkyňu ŠTS…

Mladý transsexuál, ktorý dobodal 17-ročné dievča, si na rozsudok počká vo väzbe. Šokujúco neprejavil žiadnu ľútosť. “No a prečo by mi to malo byť ľúto?” zareagoval

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Prešovský kraj)   V sobotu sa v Trenčíne odohral brutálny útok. 21-ročný transsexuál (muž, prezliekajúci sa za ženu) napadol nožom mladé, 17-ročné dievča. To našťastie útok prežilo. Šokujúci na tomto prípade je fakt, že útočník na súde neprejavil žiadnu ľútosť Útok sa odohral v piatok večer okolo 21.…

V Južnej Kórei bude konať 40 dňová reťaz modlitieb za ukončenie potratov

0 icon

Soul 21. septembra 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)   Od 22. septembra do 31. októbra sa arcidiecéza v Soule v Južnej Kórei pridá k štyridsaťdňovej modlitbovej reťazi na ochranu života. Od roku 2007 sa k tejto iniciatíve katolíkov z Texasu pridávajú kresťanské komunity a prolife organizácie na celom svete V mestskom…

„Ako si to len mohli dovoliť? Obvinili novinárku Tódovú.“ Už neplatí heslo „padni komu padni“. Vznikla nedotknuteľná kasta privilegovaných novinárov, ktorej stačí použiť zaklínadlo „Kuciak“

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Režimistickí novinári si myslia, že sú nad zákonom. Utvrdzujú ich v tom vládni politici    Obvinenie novinárov Denníka N Denník N v pondelok informoval, že dvaja jeho redaktori boli minulý týždeň obvinení z vyzradenia utajovanej skutočnosti. Ide o známu reportérku Moniku Tódovu a jej…

Mikas s Lengvarským vytvorili falošnú istotu tvrdením, že očkovaný nie je ani šíriteľ a nie je ani v ohrození. Traja zaočkovaní biskupi sa však nakazili na pápežovi covidom. Taraba pripravuje v tejto veci podnet

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Včera sme uverejnili informáciu o tom, že počas stretnutia s pápežom sa koronavírusom nakazil prešovský gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak. Zároveň sa hovorí ešte o ďalších dvoch biskupoch Rábekovi a Stolárikovi, ktorí sa tiež mali nakaziť. Tieto informácie sú zatiaľ nepotvrdené. Kto…

Za normálnych okolností by boli hrdinami, že zastavili trestnú činnosť vyšetrovateľov NAKA. Dnes sa členovia tímu Úradu inšpekčnej služby musia obhajovať, že nie sú prekážkou v odhaľovaní trestnej činnosti

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Členovia a bývalí členovia  špecializovaného vyšetrovacieho tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS)  odmietajú, že by vytvárali akékoľvek prekážky v odhaľovaní trestnej činnosti a zisťovaní jej páchateľov "Rovnako však všetci zastávame názor, že spravodlivosť by mala byť dosahovaná výlučne zákonnými prostriedkami," uviedli v spoločnom vyhlásení. TASR o tom…

Martin Klus: V záujme napĺňania klimatických cieľov budeme pri ochrane našich národných záujmov aktívne spolupracovať s podobne zmýšľajúcimi štátmi EÚ

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   "Fit for 55 je jedným z najväčších, najdôležitejších a najviac ambicióznych balíkov legislatívnych návrhov Európskej únie (EÚ) za posledné roky. Vytvára podmienky pre udržateľnejšiu budúcnosť a zdravšie prostredie, v ktorom žijeme. Na rezorte diplomacie SR si plne uvedomujeme význam tohto balíka, ktorý zasiahne…

Matovič sa po boku nového mediálneho poradcu pred Úradom vlády poriadne zabával na adresu novinárov

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister financií a šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič už pár dní využíva služby svojho nového poradcu v oblasti médií, novinára portálu Aktuality.sk Ladislava Bariaka. Matovič sa po boku Bariaka v pondelok pred Úradom vlády SR stretol s médiami a pred dôležitou koaličnou radou,…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

Pavel Jacz

Remišová: „Samozrejme, že to viem. DPH je 21%.“ Hotová úžasnosť!

0icon

Televízia Markíza nám v relácii Na telo s účasťou Veroniky opäť ponúkla zábavný programový bonbónik Kabaret Remišová. Možno by výstižnejší názov relácie pri účasti bojovnej buldočky bolo lepšiezmeniť na názov Na uterák! Po dlhšom čase som sa opäť zabával na tom, že naša sladká Veronika zo zásady neodpovedá priamo na…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

Boris Mesár

Novodobé otrokárstvo : „Osobné uhlíkové kvóty"

0icon

BM : veci ,ktoré sa dejú v súčasnosti  a zároveň súčasne musia začať dávať zmysel aj liberálnym imbecilom ,aj keď sa to boja priznať ... Osobné emisné kvóty sa rozvíjajú v súlade s cieľmi Agendy 2030, cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja (SDG) a podvodom spôsobeným zmenou klímy. O…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

10 vecí, o ktorých by sme mali premýšľať pred uzavretím manželstva

0 icon

Pri prvotnom pobláznení vnímame naše polovičky ináč ako je tomu v skutočnosti. Sú pre nás ideálne bytosti, ktoré nemajú ani jednu chybu. Je to naozaj úžasné, ale má to však jeden háčik. Je to iba dočasné a ak chceme šťastné manželstvo, mali by sme si to čím skôr uvedomiť. Lepšie…

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

0 icon

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša cesta k úspešnému zvládnutiu povolania tatéra je dlhá a často plná chýb. Aká je tá najhoršia časť? Tetovanie ti ostane po zvyšok tvojho života (ak si ho nedáš prekryť alebo odstrániť laserom). Dobrým spôsobom,…

Hľadá sa autor nástenných malieb z druhej svetovej vojny

0 icon

Bývalé vojenské zariadenie na Orknejských ostrovoch v Škótsku, kde sídlila delostrelecká batéria Ness Battery, sa pýši neobyčajnými nástennými maľbami. Vznikli počas druhej svetovej vojny a nesú podpis A. R. Woodsa. O okolnostiach či umelcovej identite toho však veľa nevieme. Iná maľba, tentokrát znázorňujúca Towerský most - bola v roku 2011…

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Armádny Magazín

Americká armáda zaútočila na jedného z vodcov al-Kájdy

0 icon

USA, 21. septembra 2021 (AM, Sputnik) – Americkí vojaci na severozápade Sýrie zaútočili na jedného z vodcov teroristickej skupiny al-Kájda, povedal na briefingu tlačový hovorca Pentagonu

Štyri krajiny EÚ sa odmietajú zúčastňovať cvičení NATO v blízkosti ruských hraníc

0 icon

Nemecko, 21. septembra 2021 (AM) – 20. septembra, sa začali ukrajinsko-americké vojenské cvičenia, ktoré budú trvať do 1. októbra. Cieľom cvičení je pripraviť sa na spoločné akcie ako súčasť mnohonárodných síl počas koaličných operácií. Cvičenia sa zúčastní 6 tisíc vojakov

Náklady na údržbu presiahnu kúpnu cenu: V Česku kritizujú akvizíciu izraelských systémov protivzdušnej obrany SPYDER

0 icon

Česko, 21. septembra 2021 (AM) – V Českej republike sa minulý víkend zdvihla vlna kritiky po oznámení podmienok nákupu izraelského protilietadlového raketového systému SPYDER. Prevádzkové náklady boli napriek predpokladanej relatívne krátkej životnosti výrazne vyššie ako obstarávacia cena systému.   Ako infor

Ako na začiatku vojny Sovieti 9-krát bombardovali Berlín?

0 icon

Rusko, 21.september 2021 (AM) – Viete, že mesiac po nemeckom útoku proti ZSSR uskutočnilo 195 lietadiel Luftwaffe v noci z 21. na 22. 7. 1941 prvý masový nálet na Moskvu?   Sovietska PVO ho však úspešne odrazila a tak Nemci vážne poškodenia Moskve nespôsobili. Podpísalo sa pod to aj cvičenie moskovskej PVO, ktoré…

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali