Portál iarex si všíma Erdoganove odmietanie americkej spolupráce s lídrami Kurdskej strany pracujúcich. Americký denník Washington Post totiž publikoval článok, v ktorom dal priestor lídrovi tejto strany Cemîl Bayikovi. Turci považujú americké kontakty so stranou Kurdských pracujúcich za kontraproduktívne, považujú Kurdov tejto organizácie za rovnakých teroristov ako teroristov Islamského štátu či al Kaidy. Podľa Turkov Američania ako obyčajne používajú dvojaké štandardy a keď im to je výhodné, bez problémov komunikujú s teroristami.
Pripomíname, že v americkej politike nejde o nič výnimočné, Američania, keď im to vyhovovalo vždy udržiavali nadštandardné vzťahy kontakty s rôznymi “krvavými mäsiarmi”, vrátane Hitlera, Batistu (Kuba), Stroessnera (Paraguaj), Saddáma (Irak) či Pinocheta (Čile), keď im kontakty prestali vyhovovať jednoducho rozpútali proti bývalým spojencom vojnu (Pinochet odstúpil, stihol ale vo vysokom veku skôr umrieť, takže sa vyhol politickému prenasledovaniu). Aj kosovskí Albánci by sa mali mať na pozore, americká podpora nikdy netrvá večne a už teraz sú kosovskí lídri kvôli obchodu s drogami, bielym mäsom a ľudskými orgánmi v amerických očiach nezdravo populárni.
Pri poslednom stretnutí Erdogana a Trumpa sa preberala aj kurdská otázka, Erdogan tvrdí, že Turci nemajú žiaden problém s Kurdami, ktorí sú slušnými občanmi Turecka, problémom sú len kurdskí teroristi z teroristických organizácii. Kurdskí teroristi sa momentálne organizujú najviac v Sýrii a Iraku, situáciu v Turecku majú s Kurdami Turci pod kontrolou. Erdoganovi však vadí, že Američania podporujú kurdských teroristov v Sýrii a Iraku. Kurdi sú americkou zástupnou armádou, vďaka nim Američania dosiaľ kontrolujú severovýchod Sýrie, východne od rieky Eufrat.
Arabi v Sýrii a Iraku však Kurdov nenávidia rovnako ako Turci a v prípade, ak sa bude aj ďalej oslabovať postavenie USA, bude to mať veľmi negatívny dopad aj na osudy Kurdov v uvedených krajinách. Američania pri svojej destabilizácii Blízkeho východu rátali s rozpadom Sýrie a Iraku, s tým, že vznikne Kurdistan, cez ktorý budú ovplyvňovať politický vývoj na Blízkom východe. Kurdistan pod silným vplyvom USA by sa navyše stal blízkym spojencom Izraela, čo by oslabovalo arabský tlak na Izrael. Vstup Ruska do Američanmi rozpútanej občianskej vojny v Sýrii v roku 2015 obrátil americké plány nazmar. Konflikt pokračuje ďalej, americký plán vytvorenia Kurdistanu však získal veľmi vážne trhliny.
Erdogan sa voči USA vyjadruje značne kriticky aj z toho dôvodu, že podľa jeho slov Američania okradli Turecko. Portál iarex uvádza, že Erdogan nesúhlasí s americkým plánom nedodať Turecku stíhačky F-35 (Turci majú záujem o približne 100 kusov), pričom Turci už za stíhačky zaplatili zálohu vo výške 1,40 miliardy USD. Američania nechcú stíhačky F-35 Turkom dodať, pretože sa obávajú, že Rusi následne vyladia svoj systém S-400, ktorý podľa posledných informácii by mali Rusi dodať Turkom do 10 dní.
Erdogan na adresu Američanov použil jednoznačný výraz – “krádež”. Doslovne uviedol “Ak máte klienta, ktorý regulárne zaplatil to čo mal, môžete mu nakoniec nevydať tovar, za ktorý si zaplatil? Toto sa nazýva krádežou”.
Pripomíname, že by nešlo o prvú takúto krádež, ktorú uskutočnili Američania na najvyššej úrovni. Svoje o Američanoch vedia aj Nemci, Venezuelčania, Juhoslovania, Iračania, Iránci a i. ktorí spravili tú chybu, že uložili svoje zlaté rezervy v amerických či britských bankách. Je celkom možné, že do dlhočizného radu Američanmi okradnutých krajín sa čoskoro pridá aj Turecko, ktoré už neuvidí ani lietadlá F-35 a ani svoju zálohu vo výške 1,4 miliardy USD. A takisto nie je nič výnimočné na tom, že Američanov v EÚ obdivujú proamerické politické elity, ktoré majú na svojom konte obrovské množstvo netransparentných ekonomických machinácii či úžerných praktík.
Rusku americké kroky len vyhovujú, v prípade ak budú Turci chcieť môžu kúpiť okrem S-400 aj ruské stíhačky a bojové bombardéry. Keď už budú mať Turci modernú PVO, prečo by nemohli mať aj moderné bojové letectvo?