NAŽIVO

Trump zrejme dospel k záveru, že na mierové urovnanie nie je potrebný nový tlak, ale summit s ruským lídrom, píše The Wall Street Journal.

Publikácia poznamenáva, že americký prezident dospel k tomuto záveru napriek tomu, že americkí predstavitelia vyjadrili sklamanie z výsledkov rokovaní v Istanbule.

Včera 20:23

Kancelária prokurátora oznámila, že hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan sa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie údajného sexuálneho obťažovania rozhodol až do jeho ukončenia rezignovať na svoju funkciu.

Včera 20:20

Svetová banka oznámila, že Saudská Arábia a Katar splatili dlh Sýrie za viac než 15 miliónov USD. To znamená, že krajina môže začať žiadať o nové úvery.

Včera 20:10

Rumuni žijúci v zahraničí prejavili veľký záujem o hlasovanie v druhom kole volieb rumunského prezidenta. Od štvrtka večera právo voliť využilo už viac ako 108.000 Rumunov žijúcich v zahraničí.

Včera 20:08

OSN víta priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou v Istanbule, ktoré sa konali po prvýkrát za tri roky, uviedli v kancelárii generálneho tajomníka.

OSN dúfa, že rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou budú kritickým krokom k vytvoreniu podmienok pre trvalý mier, dodali v kancelárii Guterresa.

Organizácia je pripravená podporiť významné úsilie o ukončenie vojny v Ukrajine, uviedli tiež v kancelárii generálneho tajomníka OSN.

Včera 19:51

Oddelenie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána informovalo, že neformálny samit Organizácie turkických štátov sa uskutoční 20. a 21. mája v Budapešti.

Včera 19:50

Bývalá veľvyslankyňa USA na Ukrajine Bridget Brinková v apríli odstúpila z funkcie pre politiku „ústupkov“ Donalda Trumpa vo vojne na Ukrajine.

Včera 19:48

Jeden z členov ukrajinskej delegácie počas rokovaní vyhlásil, že Rusko plánuje v roku 2030 zaútočiť na Poľsko, informujú ruské médiá s odvolaním sa na zdroj.

Tiež sa uvádza, že ruská delegácia sa zasmiala a Medinskij požiadal, aby „rokovania nesklzli do žánru fantázie“.

Ukrajinské médiá skôr informovali, že delegácia Ruskej federácie v Istanbule požadovala od Kyjeva uznanie Krymu za ruský.

Včera 19:42

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov uviedol, že ďalším krokom by malo byť stretnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a šéfa Kremľa Vladimira Putina.

Včera 19:29

Súd v New Yorku odsúdil na 25 rokov väzenia Hadiho Matara, ktorý sa v roku 2022 pokúsil zavraždiť britského spisovateľa indického pôvodu Salmana Rushdieho. Matar sa môže voči verdiktu odvolať.

Včera 18:45

Zelenskyj spoločne s Macronom, Merzom, Starmerom a Tuskom v piatok telefonovali s Trumpom. K telefonickému rozhovoru došlo po skončení rusko-ukrajinských rokovaní v tureckom Istanbule.

Včera 18:11

Ďalším krokom po dnešných rokovaniach by malo byť stretnutie na úrovni lídrov, vyhlásil šéf ukrajinskej delegácie v Istanbule, minister obrany Umerov.

Podľa jeho slov si dnes strany oznámili svoje podmienky prímeria.

Včera 18:01

Ukrajinské koordinačné centrum pre záležitosti vojnových zajatcov oznámilo, že Ukrajine boli vrátené telá 909 ukrajinských vojakov padlých vo vojne s Ruskom.

Včera 17:36

Vučič prejavil ochotu diskutovať o možnosti vypísania predčasných parlamentných volieb. Na okraj samitu v Tirane sa Vučič pred novinármi vyjadril, že „parlamentné voľby sa môžu konať v priebehu roka a pol, ak príslušné inštitúcie podniknú potrebné kroky.“

Včera 17:35

Švédski vyšetrovatelia uviedli, že muž, ktorý 4. februára vo švédskom meste Örebro zastrelil desať ľudí a šesť zranil, bol motivovaný túžbou ukončiť svoj život pre finančné a psychické problémy. Nič nenasvedčuje tomu, že by mal rasistické názory alebo sa zradikalizoval.

Včera 17:32
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ekonóm Husár: Nerešpektovanie ekonomických zákonov nikoho okamžite nepotrestá. No čas plynie a lepší zajtrajšok je len ilúzia

Aktivity profesora Jaroslava Husára sú nesporne zaujímavé. Po úspešnom absolvovaní bratislavskej Vysokej školy ekonomickej nastúpil ako elév do výpočtového strediska bývalých závodov S. M. Kirova v Tlmačoch. V roku 1963 vyhral konkurz na školu OSN v Belehrade, ktorú ukončil získaním vedeckej hodnosti magister ekonomických vied. O päť rokov neskôr vyhral ďalší konkurz a začal pôsobiť v Európskej hospodárskej komisii v Ženeve, kde sa podieľal na realizácii významného projektu: Komparácia krajín regiónu Európskej hospodárskej komisie na báze input-output tabuliek, ktorých tvorcom bol W. Leontiev, nositeľ Nobelovej ceny. V roku 1990 nastúpil za experta Medzinárodného úradu práce OSN v Etiópii. Ako profesor na Ekonomickej univerzite v Bratislave napísal knihy: Rozumieme makroekonómii?, Makroekonómia, Aplikovaná makroekonómia, a viacero skrípt: Modelovanie ekonomických procesov, Aplikovaná ekonometria, Prečo hovoria ekonómovia o dynamike a ďalšie, nerátajúc nespočetné množstvo vedeckých článkov. Vie pútavo rozprávať aj o súčasnej politicko-ekonomickej situácii nielen u nás doma, ale i vo svete. Preto sme s ním urobili rozhovor, ktorý vás iste zaujme….

❚❚
.

Pán profesor, čítame vaše odborné články na rôznych internetových stránkach, zrejme o ne v printových médiách nemajú záujem. Z nich dedukujeme, že nie ste spokojný najmä s „porevolučným“ vývojom na Slovensku. Prečo?

Iste sa mnohí pamätajú na Havlovo tvrdenie „pravda zvíťazí nad lžou a nenávisťou“. Dnes vieme, že to bola ilúzia, čo mnohí v roku 1989 ani len netušili. Nebudem spomínať iné falošné tvrdenia, heslá a ilúzie, lebo sa ľahko dajú nájsť. Obsah týchto rôznych ilúzií iba odzrkadľuje „veľkosť“ ducha vodcov revolúcie v roku 1989. Oni však nevedeli iné, pretože asi nečítali Franklinovu deklaráciu z roku 1776  a už vôbec nie dohodu z Pittsburghu a jej šesť jasne formulovaných požiadaviek nového štátu. Asi nepoznali ani to, čo požadoval Ľudovít Štúr, zažívajúc útrapy obdobia, v ktorom žil.
Slovenskí ekonómovia pred rokom 1968 významne prispeli k tvorbe potrebného ekonomického systému a zaslúžili sa aj o federatívne usporiadanie ČSSR, a tak sme od začiatku roku 1969 mali predsedu vlády a nie predsedu zboru povereníkov. V ich dielach je jasne definovaný ekonomický systém s určením účelnosti zložiek tohto systému; iba na porovnanie, na bicykli hneď chápeme, na čo je volant či pedále.
Hrubý domáci produkt (HDP) má taký význam ako proporcie modelky. Aj tam potrebujete 90-60-90, až potom dostanete predstavu. Presne aj HDP má svoje zložky a tie musia mať svoju štruktúru. Nielen to, kto rozumie pojmu HDP, ten vie, že tento ukazovateľ zároveň vyjadruje rovnováhu ekonomiky, ba ju identifikuje, ak je prijímateľ informácie svojou kvalifikáciou pripravený na apercepciu, teda osvojenie si a vnímanie informácie. V roku 1989 nebol návod, ako sa dopracovať k správnemu nazeraniu na ekonomický svet. A návod potrebujete, aj keď si kúpite vysávač.

 

.

Obsah spomínaných dokumentov málokto pozná, nieto ešte široká verejnosť. Mohli by ste priblížiť aspoň pár slovami, čo dokumenty deklarovali?

Oba spomenuté významné dokumenty pre vznikajúce štáty hlboko vyjadrovali to, čo ľudí ťažilo, po čom túžili. Nemôžem nespomenúť, že stredovekí básnici podľa požiadaviek, aké sa v tých časoch kládli na poéziu a literatúru vôbec, mali byť morum doctores – učitelia mravov. Mňa učili, že spisovatelia a básnici sú svedomím národa. Sú to jednoduché tvrdenia, ale hlboko vyjadrujúce potreby človeka. Tie chýbali v roku 1989. Z Pittsburskej dohody vyzdvihnem jednu požiadavku: Slovensko bude mať svoju vlastnú administratívu, svoj snem a svoje súdy. Jasné poňatie problému. A v deklarácii B. Franklina bolo viac ako tridsať požiadaviek. Opäť iba jednu: …a že slobodné a nezávislé Štáty budú mať plnú moc uzatvárať mier, vybudovať obchod a iné zákony a veci, ktoré nezávislé Štáty majú na báze práva mať. Teda jasná úloha.

 

Naznačili ste, že očakávania sa stali ilúziou. Mohli by ste to priblížiť?

Aby som to viac zvýraznil, musím povedať, že priemyselné základy Slovenska sa vybudovali v šesťdesiatych až deväťdesiatych rokoch. Česko-Slovensko bolo najvyspelejším štátom RVHP (Rada vzájomnej hospodárskej pomoci). Vyrábali sme osobné a nákladné vozy: Škoda, Tatra, Avia, Liaz, TAZ, BAZ, autožeriavy, traktory, motocykle Jawa, ČZ, mopedy, autobusy, lokomotívy, vagóny, lietadlá, tanky, riečne a námorné lode. Mali sme strojárenský priemysel: ČKD, Škoda, Vítkovice, Žďár, Královopolská, Dubnica, Považská Bystrica, Martin, ZSMK Tlmače, VSS, mali sme hute: Poldi, Chomutov, NHKG, Vítkovice, Frídek, Kovohutě, Válcovny, Podbrezová, VSŽ, Žiar, rafinérky Slovnaft, Kralupy, chemičky Duslo, Nováky, Litvínov, gumárne Púchov, Partizánske Vyrábali sme televízory, chladničky, mali sme plynovod, ropovod, podzemné zásobníky, bane, tepelné, vodné, atómové elektrárne, drevárenský, papierenský, ľahký a spotrebný priemysel, učňovské školy, priemyslovky, VŠ technických smerov, vedu a výskumné ústavy.

.

Čo mesto, to fabrika, čo fabrika, to učňovská škola, priemyslovka a tisíce zamestnancov. Problémom bol nedostatok pracovných síl, energie, stavebných materiálov a dopravy. Slovensko bolo zameraním, vybavením a kvalifikáciou pracovných síl vhodné na kooperáciu a hospodársku súťaž s Európou. Teda vedeli sme, čo je ekonomika a ako funguje, teda sme si to mali zachovať v novom spoločenskom zriadení. Tým, že vodcovia revolúcie v roku 1989 nemali „ekonomický mikroskop“ v hlave, nedokázali identifikovať problémy ekonomiky Česko-Slovenska. Akokoľvek urgentné môžu byť problémy, pokiaľ nepochopíme ich korene, riešenia sú v nedohľadne. Treba vedieť, čo tvorí nosné trámy ekonomiky a čo sú ozubené kolesá. Nepoznajúc ich, vládnuci predstavitelia sa sústredili na banality, nepodstatné požiadavky…

 

Prečo a kedy nastal úpadok?

Úpadok hospodárstva sa začal privatizáciou v réžii politickej strany HZDS (Hnutie za demokratické Slovensko) a spol. Postupne sa predmetom stalo rozkrádanie štátnych financií a zdrojov. Dnes žneme úrodu. Ak chceme vajcia, musíme mať sliepky. To je podstata problému. Hodnoty a zamestnanosť vytvárajú zamestnávatelia. Povinnosťou politikov je vytvárať im nielen podmienky, ale vyžadovať aj plnenie povinností podnikateľa, napríklad platiť dane a zabezpečiť zdravý vývoj ekonomiky bez korupcie. Žiaľ, na hanbu, spoločnosť dnes vníma politikov ako zločincov. Biele goliere, oligarchovia a finančné skupiny dosadili po voľbách do vlády svojich ministrov, o čom sa aj verejne píše a diskutuje, príkladom je nevyriešená kauza Gorila. To sú fakty.
Ľudia žili po roku 1989 v ilúzii, klamných predstavách, nesplnenej vidine. Úpadok fungovania ekonomiky sa začal spomenutou privatizáciou a hlavne požiadavkami na akési ozdravenie nášho bankového systému bez dôkladnej znalosti aktív a pasív bánk, tvorbou opravných položiek a predstavou, že to, čo nemáme, dovezieme, hoci napríklad v poľnohospodárstve sme mali tradíciu a dosahovali sme veľké úspechy. Nečudo, že  Francúzi a Nemci nechceli v tom čase veriť našim výsledkom, a tak si chodili k nám po odber vzoriek plodín. Ba dokonca doma aplikovali naše optimalizačné modely štruktúry rastlinnej a živočíšnej výroby v závlahových podmienkach.

 

.

Nedá sa teda za hlavných vinníkov označiť politikov, respektíve politiku ako takú?

Politici vyvolali u ľudí veľké očakávania aj pred vstupom do EÚ. Slávnostné podpísanie Zmluvy o pristúpení k EÚ bolo v roku 2003 a podpísal ju Mikuláš Dzurinda a Rudolf Schuster. Čo však títo predstavitelia vedeli o fungovaní ekonomiky starej EÚ, o ekonomickej konštrukcii, na ktorej spočíva ekonomika? Nepoznali jej konštrukciu, „základy a obvodové múry“. Ich statikov možno porovnať s tými, ktorí prepočítavali statiku napríklad známeho problémového domu v Piešťanoch. A tak dnes sa EÚ blíži k bodu, ktorý asi nik neočakával – nespokojní ľudia v Anglicku (uvažujúc o vystúpení z EÚ), ďalej Grécko, ktoré zachraňujeme na mnohých nič neriešiacich summitoch, problémy má Španielsko a Taliansko a ďalšie štáty EÚ.
Pravými vinníkmi však boli ekonómovia, ktorí sa ujali riadenia, ignorujúc hlboké poznatky vedeckých inštitúcií a škôl, vrátane Vysokej školy ekonomickej na Slovensku. Chýbali im poznatky na preniknutie do útrob ekonomiky, a preniknúť do ekonomickej reality môžno len cez poznanie pojmov a vzťahov. A po roku 1989 sa zmenila ekonomická teória, ktorú nepoznali novovzniknuvší ekonómovia. Z lekárov, chemikov a dopravných inžinierov sa stali ekonómovia, čo je do určitej miery raritou. Napríklad viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) bol chemický inžinier.

 

Ukazuje sa, že európska integrácia má veľké trhliny. Nielen čo sa týka ekonomiky. Zoberme si napríklad schengenskú hranicu a súčasný príval migrantov…

Najnovšie sa ukázalo, že Schengen je úplne zbytočná hranica, lebo sa nám cez ňu hrnú státisíce migrantov. Ľudia tomu nechcú veriť. Začalo sa to však vtedy, keď Helmuth Kohl a tamojšia nemecká vláda súhlasili s viacerými menami v EÚ a najmä vtedy, keď sa spájalo bývalé NDR s NSR, lebo ekonómovia požadovali výmenný kurz západnej a východnej marky 1:2 a Kohl vtedy rozhodol, že bude 1:1. Dnes v EÚ prežívame ťažké časy, ktoré nik z protagonistov nečakal, lebo nevedeli, v akom stave sa nachádzala v roku 1994 EÚ. Už vtedy ekonómovia požadovali dodržiavanie ekonomických zákonov, najmä zákona rovnováhy, teda bázický poznatok vedy. Rovnica rovnováhy ekonomiky je (S – I) + (T – G) = (X – M), teda, saldo účtu úspor a investícií plus saldo účtu vlády (štátny rozpočet) sa má rovnať saldu účtu obchodnej bilancie. Najmä toto vyčíslenie  v mnohých krajinách ukázalo, kde sú trhliny.
Mimochodom, takéto výpočty robili moji doktorandi, ktorí v rôznych materiáloch uvádzali údaje M. Gärtnera a jeho dielo A Primer in European Macroeconomics, ktoré jasne identifikovalo stav mnohých krajín, ich biedu prosperity. Veľké trhliny ekonomík môžeme zistiť iba „ekonomickými mikroskopmi“, už spomenutými input-output tabuľkami. Eurostat ich zostavuje, ale hospodárska prax ich nevyužíva na strategické riadenie ekonomík. Oslavuje akúsi fiškálnu úniu, ktorá nie je rozhodujúca. A tak veľké trhliny majú obchodné a platobné bilancie. Koho to zaujíma, aký dopad budú mať náklady na imigrantov v národnom účtovníctve, a teda aj spomenutých bilanciách?

 

Spomínané problémy majú teda jednotlivé európske štáty. Čiže nemožno očakávať prosperitu, je to skôr kamufláž...

Čo vidíme? Práve z rovnice rovnováhy, nielen za spomínaný rok 1994, treba zvýrazniť ekonomické fakty. Všetky krajiny až na Luxembursko mali veľký rozpočtový deficit. Vlády strovili viac ako vybrali daní. Vo väčšine krajín boli súkromné úspory väčšie ako investície. Mnohé krajiny tak využili prebytok na financovaniu deficitu! Namiesto toho, aby úspory išli podnikom, ktoré by ich využili na investovanie. Podnik má podnikové účtovníctvo a štát má systém národného účtovníctva, ktorý vlastne nik nerešpektuje. Iba ak povrchne. Nemci a Francúzi si vydobyli výnimky. A tak o rozpočtoch krajín EÚ nemáme pravdivý obraz. A teda ani smer, kadiaľ sa uberať, iba ak nastavené krivé zrkadlo.

 

Tejto dezilúzii a ilúzii nevedeli a nevedia politici čeliť?

.

Zahraniční odborníci, ekonómovia, napríklad EuroGroup, poskytli zásadný pohľad do fungovania ekonomík krajín EÚ. Vedeli však o tom v roku nášho vstupu do EÚ aj predstavitelia našej vlády? Grécko malo už v roku 1994 obrovské problémy – viac ako 14 percentný deficit. Naši politici však videli svetlú budúcnosť v EÚ. Zabudli však na zadné kolieska. Nepostrehli záujem starých krajín EÚ s vysokými deficitmi rozpočtu, exportovať do bývalých krajín socialistického tábora. To bola cesta znižovania deficitu rozpočtov ich vlád!
A my sme vzdaním sa všetkých strategických a významných podnikov stratili ambície na naplnenie sľubov nositeľov revolúcie z roku 1989! A tak sa očakávania stali ilúziou. Politici neprenikli „do hlbín“ a pohybu sociálneho systému, chýbal „hlboký ponor“ a poznatky. Nerešpektovanie ekonomických zákonov, napríklad zákona ponuky a dopytu po peniazoch, nikoho okamžite nepotrestá. Hlavne, že čas plynie a že to funguje. Tak sa vytvárajú ilúzie o lepšom zajtrajšku.

 

Rozhovor viedol Milan Kupecký

Článok pôvodne vyšiel na portáli Slovenské slovo.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Michal Durila

Erik Majercak

Ivan Štubňa

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

HLAS a SNS urobili dve závažné chyby. Budú stáť vládu jej mandát?

Je bežné, že vládnutie sprevádzajú turbulencie. Avšak teraz, keď sa konečne nespokojní jednotlivci ako Migaľa spol. usalašili na svojich vytúžených…

17. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Požiadavky Ruskej federácie, ktoré vyslovil vedúci ruskej delegácie Medinskij v Istanbule

Požiadavky Ruskej federácie, ktoré vyslovil vedúci ruskej delegácie Medinskij v Istanbule, zverejnil portál Clash. Zdroj informácií neuviedol

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Estónsko sa snaží vyprovokovať konflikt medzi Ruskom a NATO v Baltskom mori

V dôsledku druhého pokusu Estónska tento mesiac zadržať loď smerujúcu do ruských prístavov v Baltskom mori je zrejmé, že Estónsko…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Remišová ide ako posadnutá. V najnovších prejavoch voči premiérovi prská žlč

K ženám sa treba snažiť pristupovať s citom a vecne, aj keď majú politické funkcie. V niektorých prípadoch vás však…

17. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Tusk po rokovaniach s Trumpom: “Čakajú nás veľmi ťažké dni”

Po rokovaniach s Trumpom poľský premiér Tusk vyhlásil, že nás čakajú veľmi ťažké dni

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Cenzúra, očista alebo zrkadlo? Správa o kultúre ako výzva pre každého

Rok v kultúre nebilancovala len platforma politických mimovládok „Otvorená kultúra“. O tom, že kultúra nepadá, ale naopak rastie je presvedčená ministerka kultúry…

17. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov

Starmer: Putin musí za vyhýbanie sa mieru zaplatiť

Ruský prezident Vladimir Putin podľa britského premiéra Keira Starmera „musí za vyhýbanie sa mieru zaplatiť“

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo ukázalo stretnutie v Istanbule a prečo si Medinskij spomenul na vojnu so Švédskom?

Z troch scenárov, ktoré sme predpovedali pred dnešným stretnutím v Istanbule, sa naplnil tretí – začal sa proces rokovaní, strany…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšie vyšetrovanie gigantu Pfizer: Odložili výskum s cieľom ovplyvniť prezidentské voľby v USA?

Americký Kongres vzniesol nové obvinenie voči spoločnosti Pfizer. Domnieva sa, že farmaceutický gigant zámerne naplánoval oneskorenie klinického testovania vakcíny proti…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Existuje genocída bielych Juhoafričanov, ako tvrdí Trump?

Americký prezident Donald Trump udelil členom afrikánskej komunity v Juhoafrickej republike štatút utečenca, pretože tvrdí, že v krajine dochádza ku…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Internet už „hádže špinu“ na pápeža. Kolujú videá, obrázky, ale hlavne dezinformácie

Odignorovanie LGBTQ+ vlajky, vyjadrenia k „woke“ a utajovanie sexuálneho zneužívania… Nový pápež Lev XIV. sa vo funkcii ešte poriadne neohrial,…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Premiér mal na samite v Tirane viacero stretnutí, rokoval aj s Kallasovou

Predseda vlády SR Robert Fico mal v piatok na samite Európskeho politického spoločenstva (EPS) v albánskej Tirane viacero spoločných aj…

16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To podstatné z dnešných rokovaní v Istanbule

V Istanbule sa skončili prvé rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou po troch rokoch konfliktu. Dohodli sa na najväčšej výmene zajatcov…

16. 05. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Čo znamenajú prvé vyhlásenia Umerova a Medinského o rokovaniach?

Umerov povedal, že na rokovaniach sa diskutovala otázka prímeria. Vyhlásil, že čoskoro oznámi program ďalšieho kola rokovaní

16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vláda rozhodovala o postoji k tzv. pandemickej dohode, záver zatiaľ nezverejnila

Vláda SR v piatok rozhodovala per rollam o postoji Slovenska k tzv. pandemickej dohode. Vyplýva to z informácií zverejnených na…

16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vyjadrenia európskych lídrov k rokovaniam v Istanbule

Európski lídri odsúdili Rusko po rokovaniach s Ukrajinou v Istanbule. Merz však zaznamenal aj „pozitívny signál“

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia tvrdí, že za šírenie nenávisti môže Smer. A má čiastočne pravdu

Rok po atentáte na premiéra Roberta Fica sa už dá trocha bilancovať. Nemáme presné údaje, ale pocitovo sa nenávisť dvoch…

16. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

O tom, či Rusko chce mier rozhodne niekto iný, nie Ukrajina

Zelenskyj vyhlásil, že ak Rusko na dnešných rokovaniach odmietne podporiť dohodu o 30-dňovom prímerí, bude to svedčiť o neochote Putina…

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kačica prichytená radarom: Lietala príliš rýchlo a nie je to jej prvý priestupok!

17.5.2025 Redakcia Auto trendy . Švajčiarski policajti odhalili nezvyčajného dopravného piráta. Kačica divá prefrčala rýchlosťou 52 km/h tam, kde je…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

Ako to je s Edelweissom a ako Šnídl z denníka N znova zavádza

A opäť tu máme historické spory, kde sa nám predstavitelia žltej tlače podľa osvedčeného vzoru jeden meter rovná sa jeden…

16. 05. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Masívna dávka minerálov za pár centov: Monstera a zamiokulkas explodujú bujným rastom

17.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Vaše izbové rastliny živoria, nerastú a stali sa obeťou hubových chorôb či škodcov? Zabudnite…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Kyjev hlási stratu ďalšej americkej stíhačky F-16

Ukrajinské letectvo v piatok oznámilo stratu ďalšej americkej stíhačky F-16, čo predstavuje významný úder pre ukrajinské sily, ktoré sa spoliehajú…

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Inžinieri a ich nepodarené práce: Tieto fotografie vás pobavia

Inžinieri to majú v živote veľmi ťažké. Musia absolvovať roky driny na univerzitách a vo svojich zamestnaniach musia taktiež odvádzať…

16. 05. 2025 | 0 komentárov

“Buď nevie o čom hovorí alebo vedome zavádza!” Igor Bukovský si v najnovšom videu podal Pavla Čekana

Pavol Čekan, vedec v oblasti molekulárnej biológie, molekulárnej onkológie a biochémie, ktorý sa aktívne podieľal na výskume RNA… Tak o…

16. 05. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Japonsko: Fascinujúce fotografie z roku 1900 ukazujúce históriu

Japonsko: Fascinujúce fotografie z roku 1900 ukazujúce históriu. Dlho predtým, ako Japonsko dosiahlo súčasný status globálnej superveľmoci, ktorú definujú jasné…

16. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Michelkove klamstvá pokračujú: Matica opäť uvádza fakty na pravú mieru

Informačné ústredie MS odsudzuje ďalšie klamstvá poslanca Michelka za SNS, ktoré zazneli 15. mája 2025 v online rozhovore s redaktorom…

16. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

"Zlaté časy Rafale skončili": Po ich debakli s Pakistanom ako prvá pozastavila nákup francúzskych stíhačiek Indonézia

Francúzsko, 17. mája 2025 - Mohutná objednávka Indonézie v hodnote 8,1 miliardy dolárov na dodávku 42 stíhačiek Rafale od Francúzska…

16. 05. 2025 | 0 komentárov

„Veľká škoda, že prežil to postrelenie..,“ nenávisť šíriaca sa na sociálnych sieťach nemá konca. Melicher vyzýva: Zastavme to!

„Veľká škoda, že prežil to postrelenie. Keď nechce odísť sám, asi musí rátať s tým, že to bude nasilu..,“ aj…

16. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Nikdy sa nesnažte Rusov oklamať a niečo im ukradnúť, pretože Rusi si skôr či neskôr vždy prídu pre to, čo im patrí“

Istanbul, 16. mája 2025 - \"Nikdy sa nesnažte Rusov oklamať a niečo im ukradnúť, pretože Rusi si skôr či neskôr vždy…

16. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Trump zrejme dospel k záveru, že na mierové urovnanie nie je potrebný nový tlak, ale summit s ruským lídrom, píše The Wall Street Journal.

Publikácia poznamenáva, že americký prezident dospel k tomuto záveru napriek tomu, že americkí predstavitelia vyjadrili sklamanie z výsledkov rokovaní v Istanbule.

Včera 20:23

Kancelária prokurátora oznámila, že hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan sa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie údajného sexuálneho obťažovania rozhodol až do jeho ukončenia rezignovať na svoju funkciu.

Včera 20:20

Svetová banka oznámila, že Saudská Arábia a Katar splatili dlh Sýrie za viac než 15 miliónov USD. To znamená, že krajina môže začať žiadať o nové úvery.

Včera 20:10

Rumuni žijúci v zahraničí prejavili veľký záujem o hlasovanie v druhom kole volieb rumunského prezidenta. Od štvrtka večera právo voliť využilo už viac ako 108.000 Rumunov žijúcich v zahraničí.

Včera 20:08

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina prišla o ďalšiu stíhačku F-16

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó nastavil EÚ zrkadlo: „V Európe znamená demokracia víťazstvo liberálov“

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady Európy neskritizoval len predsedníčku Európskej komisie, ktorá krátko…

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ráž chce dostavať druhú rúru tunela Branisko. Konečne

Druhá rúra tunela Branisko je podľa ministra dopravy Jozefa Ráža potrebná. Je podľa neho medzi prioritami Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS),…

16. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vyzýva na tvrdú reakciu voči Moskve, ak rokovania nedopadnú dobre

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval Západ na „tvrdé“ kroky voči Moskve vrátane nových sankcií, ak mierové rokovania v…

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Priama linka. Generál a bezpečnostný expert exkluzívne pre HS: Úrad sa musí prekopať

Podľa policajnej inšpekcie v prípade atentátu na premiéra Fica pred rokom v Handlovej nikto nepochybil a bezpečnostné opatrenia boli na…

16. 05. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Michal Durila

Erik Majercak

Ivan Štubňa

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov