Draxler sa stavia za voľbu prezidenta parlamentom. Ale je na to naozaj vhodná doba?

Draxler sa stavia za voľbu prezidenta parlamentom. Ale je na to naozaj vhodná doba?

Bratislava 23. mája 2023 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)

 

“Potrebujeme priamu voľbu prezidenta? Táto téma trochu nečakane vyskočila teraz, keď niektorí komentátori prišli s konšpiráciou, že Smeru by sa po voľbách mohlo podariť priamu voľbu zrušiť. Je to dosť nepravdepodobné, na zmenu treba ústavnú väčšinu a takýto blok sa zatiaľ v parlamente ani náhodou neukazuje. Ale: je to neracionálna myšlienka?” takúto otázku si položil dnes Juraj Draxler

Štandarda
Tá štvorcová zástava nad pravým plecom Zuzany Čaputovej je prezidentská štandarda. Kto má rozhodovať o tom, komu ju zveriť?

“Priamu voľbu prezidenta som kritizoval,” píše Draxler, “keď ju v roku 1999 vtedajšia prvá vláda Mikuláša Dzurindu zaviedla a rovnaký názor mám aj teraz. Úprimne, priama voľba, okrem toho, že stojí veľa peňazí, zbytočne prispela k ďalšej “cirkusácii” našej politiky. Prezidentské voľby sú totiž len ďalším predvádzaním často veľmi demagogickej rétoriky. Plus, priama voľba takmer vylučuje možnosť zvoliť nejakého relatívne nepolitického človeka, uznávaného odborníka so štátnickým cítením. Už z podstaty veci voľba prispieva k ďalšej prepiatej politizácii aj polarizácii verejného priestoru. Naviac, úprimne, ešte ľudí mätie aj tým, že aj v dôsledku priamej voľby prisudzujú prezidentskému úradu väčšie právomoci, ako ten reálne má.” Popravde, tu sa nedá s Draxlerom súhlasiť, prezident má viac právomocí, než si bežný občan predstavuje, ale hlavne sú trochu iného typu, než tie, ktoré majú ľudia na mysli. A v tom bude jadro problému.

Reklama

“Aj priama voľba trochu prispela k tomu,” pokračuje Draxler, “že po divokých 90. rokoch sa politika nezačala ukľudňovať, aby sa postupne stala tak nudnou, ako v Rakúsku, Nemecku či Švajčiarsku. Dnes to znie ako sci-fi: mať politikov, ktorí sa namiesto večného hádania venujú budovaniu štátu. Ale taký sen tu u nás niektorých kedysi bol. A budúcoročné prezidentské voľby skutočne smerujú k tomu, že budú ešte viac polarizovať spoločnosť. Aj Zuzana Čaputová aj Maroš Žilinka budú priťahovať úplne opačné typy voličov, veľmi nepriateľských voči sebe navzájom. Polarizácii pomôže aj to, že dnes už sa do politiky takmer nikto nehrnie, takže tých kandidátov skutočne nebude veľa (strany aj teraz doslova zúfalo zháňajú nejakých kandidátov, ale nikomu sa nechce, tak postavia len formálne, papierové osoby, ktoré rýchlo odpadnú).” Zas tak trochu nesúhlas s Draxlerom. Aj tých kandidátov by sa našiel dostatok. Ktorých je však málo, sú tí, ktorí nie sú nikoho mopslíkom, alebo nenaháňajú za chvost vlastné ego. Ak týchto škrtneme, Draxler má pravdu.

Na záver sa Draxler zaoberá myšlienkou parlamentnej voľby prezidenta: “Myšlienka na záver, za ktorú v kaviarni opäť dostanem výplach kapučínom: bol by to naozaj tak zlý politický manéver? Myslím, ak by v rámci nejakého veľkého preorientovania politickej scény dostal Robert Fico prezidentský úrad (koniec-koncov, naozaj, trojnásobný premiér má na dôstojný odchod nejaký nárok a naozaj si nemyslím, že by mal tendenciu v úrade potom už pôsobiť prepiato politicky). Ak by zároveň táto časť politickej scény (ktorej voliči nikam neodídu) dostala trochu iný, stredovejší šat, čiastočne s novými lídrami, aby sme sa potom už prepracovali k tej pokojnejšej politike. Na tom sa dalo pár rokov pracovať, ale nepracovalo (naopak, médiá usilovne “odstreľovali” z tohto priestoru práve umiernenejších politikov) a tak tu máme ťažko radikalizovaných práve tých voličov, ktorí by inak boli proste prirodzene konzervatívni. Lenže to je presne náš problém: hystéria s pózami a výkrikmi, nie chladné rozmýšľanie, čo so štátom. A tú hystériu si ešte riadne “vychutnáme”. Aj v prezidentských voľbách.”

Reklama

Tu mi to nedá a ako editor Draxlerovho textu opäť musím vysloviť nesúhlas. Nie pre ich obsah, ale pre ich načasovanie. Súčasný volebný systém totiž dáva poslancom, politikom všetky dôvody na to, aby zastupovali záujmy strany, prípadne tých,  ktorí ju financujú. Nedáva jediné písmenko motivácie, aby pracovali v prospech voličov, ktorí si už perverzne zvykli, že volebné sľuby sa neplnia. Tento zvrátený motivačný (anti)systém by sa voľbou prezidenta v parlamente len upevnil a zvýraznil. Najprv musíme vyriešiť substrát, až potom sa pokúsme na ňom niečo hodnotné vypestovať. Jedna z prvých úloh nového parlamentu bude vyriešiť vzťah volič – politik k obojstrannej spokojnosti a výhodnosti. Zatiaľ sa všetky zisky a právomoc kapitalizujú na strane politikov a všetky negatívne dôsledky politických činov sa socializujú na strane voličov. Keď sa tento vzťah urobí viac rovnoprávnym, určite bude potom aj vôľa nechať voľbu prezidenta na poslancov.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ

Lož ako Brno! Demokrati šíria dezinformácie, že Smer chce zmeniť priamu voľbu prezidenta

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:32

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu apríla tohto roka schodok na úrovni 3,2 miliardy eur. Medziročne sa tak zvýšil o 1,005 miliardy eur alebo 45,8 %. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo financií (MF) SR.

Včera 19:22

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR má od začiatku mája nového riaditeľa. Odchádzajúceho Jozefa Bíreša nahradil Martin Chudý, ktorý organizáciu riadil už počas úradníckej vlády. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Včera 19:18

Parížska univerzita Sciences Po odmietla požiadavky protestujúcich študentov, aby prehodnotila svoje vzťahy s partnerskými izraelskými inštitúciami. Uviedol to vo štvrtok jej dočasný riaditeľ Jean Basseres. Niektorí študenti v reakcii na to avizovali, že na budúci týždeň začnú hladovku.

Včera 19:17

Poľská tenistka Iga Swiateková sa stala prvou finalistkou dvojhry na turnaji WTA v Madride. V semifinále v pozícii nasadenej jednotky zdolala osemnástku “pavúka” Američanku Madison Keysovú hladko 6:1, 6:3.

Včera 19:05

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere 10. rokovacieho dňa 12. schôdze venovali novele zákona o rodnom čísle. Rokovanie má pokračovať opäť v piatok (3. 5.). Na programe majú poslanci napríklad novelu zákona o sociálnom poistení z dielne poslankýň za PS. Počas dňa by poslanci nemali hlasovať, rokovať by mali do 15.00 h.

Včera 19:01

Spojené štáty vo štvrtok vyjadrili znepokojenie z návrhu zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu, o ktorom rokuje parlament v Gruzínsku. Kritici tvrdia, že pripomína ruskú legislatívu, ktorá sa využíva na potlačenie disentu.

Včera 18:51

Osem detí utrpelo vo štvrtok zranenia v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, keď ruské navádzané bomby zasiahli prevádzku istej firmy nachádzajúcu sa pri športovom komplexe, v ktorom deti vtedy trénovali. Oznámili to miestni predstavitelia.

Včera 18:25

Brusel je hrozbou pre demokraciu v Európe, vyhlásil bývalý poľský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovore pre maďarský týždenník Mandiner. Podľa neho EÚ zadržaním fondov ovplyvnila výsledok parlamentných volieb v Poľsku. Za tieto vyjadrenia ho následne kritizovali predstavitelia poľskej vládnej koalície.

Včera 18:20

Vyšetrovacia komisia dolnej komory belgického parlamentu, ktorá bola poverená vyšetrovaním prípadov sexuálneho zneužívania v rámci katolíckej cirkvi i mimo nej, vo štvrtok jednomyseľne schválila 137 odporúčaní. Patrí medzi ne vytvorenie odborného strediska pre objasňovanie a riešenie takýchto prípadov, funkčnejší systém odškodňovania a ustanovenie pamätného dňa obetí sexuálneho zneužívania.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena kráča pod kaprovými stuhami alebo \"koinobori\", ktoré sa vznášajú na veži Tokyo Skytree v Tokiu

Autor: AP/Hiro Komae

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali