Ako TASR informoval riaditeľ Dopravnej akadémie Trenčín Ján Lipták, nová éra školy sa začala písať v roku 1994, keď sa otvorila novopostavená budova akadémie. Stavali ju ešte z federálneho rozpočtu a moderný výchovno-vzdelávací komplex postavili za dva roky. Trenčianska Dopravná akadémia bola prvou školou svojho druhu na Slovensku, v súčasnosti ju navštevuje približne 350 študentov z celého Slovenska. K dispozícii majú moderný internát hotelového typu s kapacitou 180 miest, telocvičňu, posilňovňu. O výchovno-vzdelávací proces sa stará 29 učiteľov, sedem vychovávateľov a päť majstrov odborného výcviku. Súčasťou komplexu je niekoľko konferenčných miestností, veľká spoločenská miestnosť slúžiaca ako jedáleň, ale aj ako sála na organizovanie spoločenských podujatí pre širokú verejnosť.
„Škola bola zameraná na dopravu, najmä železničnú, dnes sa už venujeme výchove odborníkov pre všetky druhy dopravy aj cestovný ruch. Doprava a cestovný ruch patria k sebe. Vychovávame expertov pre prevádzku a ekonomiku dopravy, dopravnú logistiku, ako aj výchovu pracovníkov vo všetkých druhoch dopravy – cestnej, železničnej, lodnej i leteckej, ako aj marketingu,“ konštatoval Lipták s tým, že od budúceho školského roka otvoria na základe požiadavky rezortu dopravy nový odbor klientsky manažér pošty.
Ako dodal, mnoho absolventov školy študuje na vysokých školách, uplatnenie nájdu nielen v oblasti dopravy na Slovensku i v zahraničí, ale aj v bankovníctve, v riadiacich funkciách, na ministerstve a dokonca v komisiách v Bruseli. „Od tohto školského roku rozhodla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR o tom, že na našej škole bude Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre odbory doprava, pošty a telekomunikácie. Jeho cieľom je v úzkej spolupráci so zamestnávateľmi vychovať kvalifikovaných pracovníkov pre prax,“ doplnil riaditeľ.
Pýchou školy je dopravná sála, ktorú dostala ako dar od pražskej spoločnosti Automatizácia železničnej dopravy. V odbornej učebni za sedem miliónov českých korún (253.816 EUR) sú podľa učiteľky odborných predmetov Víťazoslavy Chorvátovej železničné elektromechanické zabezpečovacie zariadenia staršieho typu, novšie reléové zabezpečenia, ale aj najnovší typ jednotného obslužného pracoviska.
„Všetky zariadenia sú totožné s tými, ktoré používajú výpravcovia a signalisti na železničných staniciach. Jednotné obslužné pracovisko je rovnaké ako pracoviská na železničných dispečingoch, odkiaľ sa v najmodernejších systémoch železničnej dopravy riadi niekoľko staníc,“ uzavrela Chorvátová.
Dopravná akadémia v Trenčíne spolupracuje s 20 krajinami sveta
Dopravná akadémia (DA) v Trenčíne udržiava aktívnu medzinárodnú spoluprácu s 20 štátmi sveta. Členom združenia európskych škôl internátneho typu sa DA Trenčín stala necelého pol roka po tom, ako sa Slovensko stalo členom Európskej únie.
Podľa riaditeľa školy Jána Liptáka bola DA Trenčín jednou z 12, ktoré garantovali vstup do združenia internátnym školám z bývalého východného bloku. “Naši študenti absolvujú každoročne stáže v 20 štátoch Európy, pred pár rokmi bolo dokonca 43 študentov našej školy na pobyte v Brazílii. Na stene vo vestibule školy sú nainštalované tabuľky škôl a štátov, z ktorých študenti absolvovali stáž na našej škole,” priblížil Lipták s tým, že momentálne študuje na Dopravnej akadémii v Trenčíne 15 Ukrajincov.
Ako dodal, študenti DA sa zúčastňujú každoročne veľkej medzinárodnej súťaže stredných škôl na Ukrajine. “Organizuje a vyhodnocuje ju ukrajinská Akadémia vied a tamojšie ministerstvo školstva a zúčastňuje sa jej 700 až 800 škôl z celého sveta. Spolu s estónskou a ukrajinskou školou sme na súťaži už trikrát získali zlaté medaily za spoluprácu so zamestnávateľmi,” skonštatoval riaditeľ školy.
DA Trenčín je stabilným účastníkom medzinárodného projektu Comenius, ktorej cieľom je rozvíjať porozumenie medzi mladými ľuďmi z rôznych európskych krajín a má pomôcť osvojiť si základné životné vedomosti pre osobnostný rozvoj. Žiaci školy sa tiež aktívne zapájajú do ďalších medzinárodných projektov ako Leonardo či Erasmus.
Vďaka Mariánovi Hossovi bol Stanley Cup v Dopravnej akadémii v Trenčíne dvakrát
Asi máloktorá škola na Slovensku sa môže pochváliť takou pestrou plejádou športových osobností, aká vzišla z lavíc Dopravnej akadémie (DA) v Trenčíne. Absolventmi tamojšej školy sú hokejisti Marián Hossa, Tomáš Tatar, Andrej Meszároš, Marcel Hossa, Branko Radivojevič a ďalších takmer 20 juniorských hokejových reprezentantov.
Podľa riaditeľa školy Jána Liptáka absolventmi, ale aj súčasnými žiakmi školy je niekoľko mládežníckych futbalových reprezentantov, extraligových futbalistov ako Stanislav Lobotka, Miloš Volešák, účastníci majstrovstiev sveta vo floorbale, reprezentanti SR vo volejbale, cyklistike, kanoistike, či majsterka sveta v karate Alena Murková.
„Naša škola sa všemožne snaží vychádzať v ústrety úspešným športovcom. Nie je to vždy ľahké, byť úspešný reprezentant a popritom zvládať štúdium. Naši učitelia spolupracujú s trénermi, ak im nejde škola, okamžite sa robia opatrenia a opačne. Niekedy sa to darí, inokedy nie, s niektorými športovcami sme sa pre nezvládanie štúdia museli rozlúčiť,“ priblížil Lipták.
Ako dodal, veľmi rád spomína na Mariána Hossu, ktorého dodnes dáva za príklad ostatným študentom – športovcom. „Marián bol na seba náročný. Podobne ako mnoho ďalších našich absolventov, aj on pochopil význam vzdelania. Pamätám si, ako prišiel o tretej ráno z Košíc a o siedmej už sedel v školskej lavici,“ doplnil riaditeľ s tým, že do školy sa pravidelne vracia a dvakrát do nej priniesol najprestížnejšiu svetovú hokejovú trofej Stanley cup.
„Marián Hossa bol priemerný študent, no snažil sa a bol veľmi slušný, čo si ja osobne veľmi vážim. U podobných hviezd to nebýva samozrejmosťou. Čo sľúbil, to vždy splnil. Aj otec ho viedol k tomu, že vzdelanie je potrebné. Marián to pochopil. Dokonca už v poslednom ročníku školy začal hrávať v NHL, vždy sme sa dohodli, kedy si príde dorobiť skúšky a vždy to splnil,“ spomína na hviezdu svetového hokeja jeho triedna učiteľka Danka Gabčová s tým, že má na neho veľmi dobré spomienky. „Nikdy sa neskrýval za to, že on je niečo viac ako ostatní,“ uzavrela Gabčová.
ml