Dohoda USA o tankoch na Ukrajine a čínsko-ruská vojenská aliancia

Moskva 30. januára 2023 (HSP/moderndiplomacy/Foto:Extra plus)

 

Po varovaniach podpredsedu ruskej Bezpečnostnej rady “Medvedeva” o možnosti vytvorenia rusko-čínskej vojenskej aliancie proti Washingtonu sa najdôležitejšie otázky a analýzy, ktoré sa v tejto súvislosti vynárajú, točia vcelku okolo tohoto:

Putin, Si Ťin-pching
Na snímke Vladimír Putin a Si Ťin-pching

Uskutoční Rusko svoje hrozby o vytvorení tejto aliancie?

Ktoré krajiny sa pravdepodobne spoja s Ruskom, aby čelili Amerike?

A v prípade, že Rusko zrealizuje svoje hrozby voči Spojeným štátom americkým vytvorením tejto spoločnej vojenskej aliancie s Čínou, znamená to oslabenie americkej hegemónie vo svetovej politike?

Aký je potom vzťah tankovej dohody, ktorú chcú Spojené štáty a Nemecko vyslať na Ukrajinu, s usporiadaním tohto spoločného vojenského spojenectva medzi Čínou a Ruskom. A skutočne Čína  akceptuje pevné a spoločné vojenské spojenectvo pri vojenskej konfrontácii s Washingtonom?

Aby sme mohli odpovedať na tieto otázky, píše Dr.Nadia Helmyová, zistíme, že medzi čínskou a ruskou stranou už existuje a spoločne sa posilňuje vojenská spolupráca, a to prostredníctvom ruského prezidenta “Putina”, ktorý svojmu čínskemu náprotivku “Si Ťin-pchingovi” zdôraznil význam geostrategickej spolupráce a vojensko-technickej spolupráce medzi oboma krajinami v nadväznosti na “spoločné interakčné manévre” v roku 2022 medzi oboma krajinami, ktoré sa uskutočnili v decembri 2022 vo Východočínskom mori. Veliteľ ruských ozbrojených síl zúčastňujúcich sa na spoločných vojenských cvičeniach s Čínou tvrdil, že ide o reakciu na násilné zvýšenie počtu amerických ozbrojených síl prítomných v indo-pacifickom regióne v americkej koncepcii alebo v ázijsko-tichomorskom regióne v čínskej a ruskej koncepcii. To znamená, že Rusko je pripravené úzko spolupracovať s Pekingom v reakcii na americké snahy obkľúčiť Čínu prostredníctvom vytvárania amerických vojenských a technologických aliancií na konfrontáciu s Čínou, ako je napríklad americká štvorčlenná aliancia s Indiou, Japonskom a Austráliou, alebo prostredníctvom americkej aliancie jadrovej obrany AUKUS s Austráliou a Veľkou Britániou, alebo z Prostredníctvom vojenskej podpory Washingtonu Taiwanu tvárou v tvár Pekingu a zvýšenia predaja amerických zbraní a vojenského vybavenia taiwanskej strane, čo vyvoláva hnev Číny.

V posledných rokoch Čína tiež prevzala iniciatívu na posilnenie spolupráce medzi Čínskou ľudovou oslobodzovacou armádou a ruskými ozbrojenými silami prostredníctvom spoločných cvičení a koordinovaných hliadok v oblasti okolo Japonska.  Pokiaľ ide o čínsku armádu, jej spolupráca s ruskou armádou a ruskými ozbrojenými silami by významne prispela k realizácii vojenských, bezpečnostných a obranných reforiem, o ktoré sa usiluje čínsky prezident “Si Ťin-pching” a ktorých cieľom je transformovať Čínsku ľudovú oslobodzovaciu armádu na jednu z najväčších bojových síl na svete, ktorá by bola svojou silou porovnateľná s armádou USA.

Zistili sme, že medzi čínskou a ruskou stranou už existuje spoločná vojenská spolupráca v oblasti spoločných vojenských cvičení, ktorá v poslednom období zaznamenala jasný nárast. Táto spolupráca v oblasti bezpečnosti a obrany medzi Čínou a Ruskom nadobudla jasné geopolitické konotácie. V máji 2022 uskutočnili Čína a Rusko spoločné výpady a letecké manévre nad Japonským a Východočínskym morom, ktoré sa konali súčasne so samitom vedúcich predstaviteľov Štvorstranného strategického dialógu, v Japonsku známeho ako “Quad”, čo je fórum pre politickú spoluprácu, prostredníctvom ktorej sa Washington snaží premeniť ju na vojenskú alianciu proti Číne.  Spoločné manévre Moskvy a Pekingu preto prišli potvrdiť, že obe krajiny vojensky spolupracujú tvárou v tvár snahe Washingtonu vytvoriť proti nim vojenské aliancie, na vrchole ktorých je americká aliancia jadrovej obrany Aukus s Austráliou a Britániou tvárou v tvár Číne.

Aj všetky nedávne samity, ktoré sa uskutočnili medzi Pekingom a Moskvou, sa v plnej miere sústredili na ruskú vojenskú spoluprácu s Pekingom, ako aj na stretnutie oboch strán s cieľom posilniť strategické partnerstvo tvárou v tvár západným hrozbám a na ich zámer a želanie vytvoriť multipolárny medzinárodný systém s tým, čo to v konečnom dôsledku znamená. svetového poriadku, v ktorom dominujú USA, na čo sa Washington snaží reagovať tým, že tlačí na vojenskú alianciu NATO, aby prijala politiku obliehania čínskych a ruských krajín.

Čína a Rusko uskutočnili niekoľko spoločných vojenských cvičení na čínskom polostrove Šan-tung, pričom boli zamerané najmä na protiteroristické cvičenia, a potom sa dohodlo, že sa budú každoročne konať cvičenia mierových misií pod záštitou Šanghajskej organizácie spolupráce, ktorú tvoria (Čína, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko, Tadžikistan, Uzbekistan).

Potom nasledovalo niekoľko spoločných námorných cvičení, ktoré sa konali na trvalom základe a nazývali sa spoločné námorné cvičenia a manévre (alebo spoločná rusko-čínska námorná súčinnosť, ako to nazývali Rusi) a sústreďovali sa najmä v oblasti Žltého mora pri čínskom polostrove Šan-tung za účasti mnohých vojnových lodí z oboch krajín na cvičeniach simulujúcich spoločnú protivzdušnú obranu, boj proti ponorkám a pátracie a záchranné misie.  Odvtedy sa spoločné námorné cvičenia medzi čínskou a ruskou stranou konajú každoročne (s výnimkou roku 2020) a ich obsah sa neustále mení.  Od roku 2013 sa geografický rozsah rusko-čínskych cvičení rozšíril, aby zahŕňal oblasti mimo bezprostrednej periférie Číny vrátane Európy, a v chronologickom poradí to boli tieto lokality:

(Japonské more v roku 2013, cvičenia vo Východočínskom mori v roku 2014, Stredozemné a Japonské more v roku 2015, Juhočínske more v roku 2016, Baltské a Japonské more v roku 2017, Juhočínske more v roku 2018, Žlté more v roku 2019, Japonské more v roku 2021)

Čína sa v roku 2018 zúčastnila aj na “ruských spoločných vojenských cvičeniach Vostok”, ktoré sa konali vo Východnom vojenskom okruhu Ruska a na ktorých sa zúčastnilo približne 3 200 čínskych vojakov z Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády.  Čínska a ruská armáda tiež vykonávajú koordinované a pravidelné vojenské misie v geografickej a teritoriálnej oblasti okolo morí a vo vzdušnom priestore okolo Japonska.  Väčšina spoločných vojenských cvičení a misií medzi Čínou a Ruskom sa uskutočňuje vo východnej časti Japonského mora, cez severný prieliv Tsugaru (medzi regiónmi Honšú a Hokkaidó), pozdĺž tichomorského pobrežia Japonska a potom na západ cez prieliv Osumi v južnej prefektúre Kagošima.

Hlavným cieľom uskutočnenia takýchto vojenských manévrov medzi Čínou a Ruskom, ako deklarujú obe strany, zostáva spojenie síl proti Spojeným štátom americkým a ich spojencom, najmä po ich napätých vzťahoch s oboma krajinami.  Okrem sporu Ruska so Spojenými štátmi americkými a Severoatlantickou alianciou od ruskej anexie Krymu v roku 2014.  V poslednom čase sa napätie medzi USA a Ruskom vyostrilo v dôsledku jeho invázie na Ukrajinu.

Majúc na pamäti, že čínsky prezident Si Ťin-pching nereagoval priamo na želanie Ruska o spoločnú vojenskú spoluprácu, ale iba spomenul ochotu Pekingu zvýšiť strategickú spoluprácu s Ruskom.  Zároveň existujú ubezpečenia USA, že Washington nesledoval žiadne náznaky čínskej podpory Ruska v jeho vojne proti Ukrajine, na rozdiel od prípadu Severnej Kórey a Iránu, ktoré Washington obvinil z poskytovania munície a dronov Moskve.

Tu sa objavilo posolstvo ruského prezidenta “Putina” jeho čínskemu náprotivku “Si Ťin-pchingovi” vyjadrením túžby Ruska po vojenskom zblížení medzi oboma krajinami s cieľom čeliť tomu, čo označil za bezprecedentný tlak Západu, pričom prezident Putin potvrdil právo oboch krajín zachovať si svoje pozície, princípy a ašpirácie na budovanie spravodlivého medzinárodného poriadku. Ruská strana sa odvolala na multipolárny systém, ktorý bude znamenať koniec americkej unipolarity a ubezpečila svojho čínskeho partnera, že vojenská spolupráca medzi čínskou a ruskou stranou podporí medzinárodný mier a bezpečnosť.

Washington tu vyjadruje svoje obavy z takejto spolupráce, ktorá môže pokryť prípadný nedostatok vojenských dodávok, ktoré Rusko potrebuje na pokračovanie svojej vojny proti Ukrajine. Pozoruhodné bolo, že západní predstavitelia tentoraz ignorovali vyhrážky Číne, ak sa bude usilovať o vojenskú spoluprácu s Ruskom.

Prostredníctvom oficiálnych čínskych vládnych médií spojených s vládnucou Komunistickou stranou Číny sa oficiálne tvrdí, že Peking sa bude naďalej držať svojho objektívneho a spravodlivého postoja k vojne na Ukrajine, ktorý vychádza z toho, že Západ tento konflikt spôsobil tým, že trval na rozšírení základní NATO do krajín nachádzajúcich sa v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc. To je v súlade s ruským názorom a potvrdzuje ho a je v rozpore s názorom západného partnera, ktorý rusko-ukrajinskú vojnu považuje za útok Moskvy na suverénnu krajinu.

Po rozhovoroch na najvyššej úrovni medzi prezidentom Si Ťin-pchingom a Putinom (krátko predtým, ako Rusko začalo svoju inváziu na Ukrajinu) zistíme, že čínska aj ruská strana sú proti ďalšiemu rozširovaniu NATO a stavajú sa proti vytváraniu uzavretých blokov a protichodných táborov v ázijsko-tichomorskom regióne.  Týmto spôsobom Čína signalizovala svoju podporu Rusku v jeho mocenskom boji s NATO proti Washingtonu a Západu.

Na druhej strane sa zvýšila aj hospodárska a vojenská spolupráca medzi Čínou a Ruskom, napriek hrozbe Spojených štátov adresovanej Pekingu na začiatku vojny, aby sa neusiloval pomôcť ruskej ekonomike nájsť alternatívy, ktoré jej pomôžu vyhnúť sa dôsledkom západných sankcií. Ukázalo sa však, že Peking tieto americké hrozby nebral do úvahy.

Tu sa Číne a Rusku podarilo vyvolať vojenský hnev Washingtonu tým, že Moskva koncom roka 2022 uskutočnila niekoľko multilaterálnych manévrov za účasti Číny a Indie, aby potvrdila, že pokusy Washingtonu vojensky oslabiť vzťahy medzi Moskvou, Naí Dillí a Pekingom nebudú úspešné.

Preto môžeme konštatovať, že vzťahy medzi Ruskom a Čínou zaznamenali v poslednom období pozoruhodný nárast vo vojenských aspektoch, ktorý prekročil hranicu vyhlásení na úroveň činov a praktických krokov v indo-pacifickom regióne alebo v Tichom a Indickom oceáne, ako spoločná rusko-čínska odpoveď na konfrontáciu spojenectva USA s ich regionálnymi spojencami.  V tomto regióne obviňujúc americkú stranu z toho, že sa usiluje o zaškrtenie týchto dvoch krajín a že sa naň v prvom rade zameriava.  Najmä po sérii bezpečnostných, politických, hospodárskych a vojenských aliancií, ktoré Spojené štáty americké vytvorili proti Číne a Rusku v ich regionálnom regióne, na čele s alianciami Aukus-Quad, ktoré sa zhodujú s eskaláciou amerických provokácií v Taiwanskom prielive a Juhočínskom mori, s politikou neustálej americkej mobilizácie svojich spojencov v Európe a zavedením niekoľkých balíkov sankcií proti Moskve s cieľom paralyzovať ruské hospodárstvo po vojne na Ukrajine.

Preto čínsko-ruskou reakciou bolo na druhej strane posilnenie siete ich vojenských a diplomatických vzťahov vzhľadom na napäté vzťahy s americkou stranou a jej spojencami prostredníctvom politických a hospodárskych partnerstiev a spoločných a rozsiahlych vojenských cvičení, ako aj snaha Moskvy a Pekingu o pravidelné námorné manévre medzi oboma stranami ako výhražné posolstvo namierené najmä voči Washingtonu.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:57

Letisko Václava Havla v Prahe v pondelok po troch rokoch obnovilo priame spojenie s juhokórejským hlavným mestom Soul. V rámci letného letového poriadku ponúkne cestujúcim 152 destinácií.

19:56

Vyvrátené stromy a popadané konáre komplikovali v pondelok cestnú i železničnú dopravu na celom území Maďarska. Silný vietor spôsobil aj viaceré dopravné nehody.

19:56

Rusko má zbrane, ktorými v prípade ohrozenia svojej existencie dokáže zničiť akéhokoľvek nepriateľa vrátane Spojených štátov. V pondelok to vyhlásil tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev.

19:55

Nemecko dodalo na Ukrajinu tanky Leopard 2, ktoré Kyjevu prisľúbilo v januári. Oznámil to v pondelok nemecký kancelár Olaf Scholz.

19:55

Trinásťročný brazílsky študent v pondelok nožom dobodal na smrť 71-ročnú učiteľku v najľudnatejšom brazílskom meste Sao Paulo. Zranil tiež ďalších troch učiteľov a dvoch spolužiakov.

19:55

Na fasáde kancelárskej budovu Moskve sa objavil obrovský náborový inzerát ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny.

Inzerát vagnerovcov zaberá 17 poschodí na budove pri jednej z hlavným ciest na severovýchode Moskvy. Jeho súčasťou sú slogany ako “Pripoj sa k tímu víťazov” alebo “Spoločne zvíťazíme” a fotografia muža so zakrytou tvárou a zbraňou v ruke.

19:54

Nemecká prokuratúra v pondelok oznámila, že prehľadala dom dvoch prokremeľských aktivistov a pátrala po dôkazoch financovania nákupu vysielačiek pre ruských vojakov na Ukrajine.

Max Schlund a jeho partnerka Jelena Kolbasnikovová vyzbierali v Nemecku peniaze pre ruský oddiel bojujúci na Ukrajine. Podľa zástupcu prokuratúry v nemeckom meste Kolín nad Rýnom Ulfa Willuhna, polícia z ich domu odviezla počítače a šanóny obsahujúce písomné dokumenty.

19:37

Viacero obetí hlásili v pondelok po streľbe na škole v meste Nashville v americkom štáte Tennessee. Polícia útočníka zastrelila.

18:54

Maďarský parlament schválil vstup Fínska do NATO.

Teraz je potrebná už len ratifikácia valným zhromaždením tureckého parlamentu, aby bolo Fínsko formálne pozvané do aliancie; Turecko tento týždeň sa bude zaoberať aj protokolom o členstve.

18:43

Bežné antipsychotikum – liek aripiprazol – pacientom pomáha pri liečbe depresie, bipolárnej poruchy, psychózy a schizofrénie. Zároveň však zvyšuje riziko závislosti od hazardných hier a na to treba pacientov vždy upozorniť.

18:27

Najmenej 16 osôb prišlo o život a ďalších sedem je nezvestných po nedeľňajšom zosuve pôdy v obci Alausí v ekvádorských Andách.

18:15

Na Ukrajinu dorazilo 18 tankov Leopard 2, ktoré jej prisľúbilo Nemecko.

Nemecko s dodaním tankov Leopard 2 na Ukrajinu súhlasilo v januári. Sú pritom považované za jedny z najlepších v západnom arzenáli. Toto rozhodnutie Berlína umožnilo aj iným krajinám reexportovať na Ukrajinu tanky Leopard zo svojej výzbroje.

18:09

Izraelský minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir v pondelok oznámil posunutie reformy súdnictva. Ben-Gvir sa s premiérom Benjaminom Netanjahuom dohodol na jej posunutí na neskôr.

18:08

Múzeum Louvre vo francúzskom Paríži bolo v pondelok pre verejnosť zatvorené, pretože jeho zamestnanci sa zapojili do protestov proti nepopulárnej reforme francúzskeho dôchodkového systému.

Demonštranti odborového zväzu, ktorí nesúhlasia so zmenou dôchodkového veku, zablokovali vchod do Louvru, čo prinútilo vedenie oznámiť, že múzeum bude dočasne zatvorené.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dôležitosť tradičných hodnôt v USA padá

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Význam vlastenectva, náboženstva a rodinných hodnôt pre obyvateľov USA za posledné štyri roky klesol, zatiaľ čo význam financií vzrástol Dokazujú to údaje zo spoločného prieskumu denníka Wall Street Journal a centra NORC. Pred štyrmi rokmi 61 % respondentov uviedlo, že vlastenectvo je veľmi dôležité,…

SHMÚ: Silný vietor môže potrápiť celé Slovensko, horské oblasti Tatier až orkán

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V horských oblastiach okresov Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno sa môže ojedinele vyskytnúť mohutná víchrica až orkán. Platí tam tretí stupeň výstrahy. Silný vietor môže počas najbližších hodín potrápiť celé Slovensko. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na to upozorňuje na svojom webe Tretí stupeň výstrahy…

ESĽP rozhodol o sťažnosti Fica a Kaliňáka

0 icon

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zamietol sťažnosti šéfa Smeru-SD Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Sťažnosti súviseli s obvineniami, ktoré im boli vznesené v apríli 2022 v rámci vyšetrovania, nad ktorým vykonával dozor Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP)

ÚV: Spoločné zasadnutie členov vlád SR a ČR bude 3. apríla v Trenčíne

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Spoločné zasadnutie členov vlád Slovenskej republiky a Českej republiky sa uskutoční 3. apríla v Trenčíne. Hovoriť sa bude okrem iného o vojne na Ukrajine, obrannej či cezhraničnej spolupráci. TASR o tom informovali z tlačového a informačného odboru Úrad vlády (ÚV) SR "Predsedovia vlád a…

Pellegrini vyhlásil stávku. Chmelár ho zotrel: Kosiť mi nemusíte

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Peter Pellegrini (Hlas- SD) vyhlásil stávku. Na ňu v zapätí zareagoval Eduard Chemlár Pellegrini zverejnil video, v ktorom sa zaviazal, že ak niekto nájde výrok, v ktorom tvrdí, že sa chystá vytvoriť vládu so stranami SaS a PS, tak mu príde pokosiť záhradu.…

Naživo: Matovič bez ochranky tentokrát v Námestove

0 icon

Námestovo 27. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Igor Matovič (OĽaNO) sa po fiasku dočasne poverených ministrov Káčera a Naďa v Michalovciach rozhodol ísť bez ochranky medzi ľudí. Po Michalovciach sa vybral do Námestova Správu aktualizujeme

Rusko, výmenou za Shahedy, dodáva Iránu kybernetické zbrane

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Rusko, výmenou za Shahedy, dodáva Iránu kybernetické zbrane. Informoval o tom denník Wall Street Journal Podľa rozhovorov novín medzi americkými a iránskymi predstaviteľmi sa spolupráca medzi Moskvou a Teheránom zintenzívnila po tom, ako Teherán súhlasil, že okrem bezpilotných lietadiel poskytne aj rakety krátkeho doletu…

Zásobovanie AFU v Artemovsku komplikujú ruské inteligentné míny: podrobnosti

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Od 20. marca čelia jednotky 67. mechanizovanej, 71. jagerskej a 80. samostatnej výsadkovej brigády AFU zničeniu veľkej časti priechodov, ktoré AFU zriadila po stiahnutí jednotiek z centrálnej časti Artemovska. Priechody zriadené týmito jednotkami pomocou tankových mostov boli vážne poškodené alebo zničené hneď v niekoľkých…

AFU chýba 2 000 diel na začatie ofenzívy. Prečo ich potrebujeme práve toľko?

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Koncom marca ukrajinský generálny štáb uviedol, že AFU potrebuje 2 000 húfnic. Odkiaľ sa vzal údaj o 2 000 kusoch a prečo ukrajinská armáda potrebuje presne toľko? Pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie mala Ukrajina približne 1 150 ťahaných húfnic sovietskeho typu a celkové množstvo…

Káčer: Pod úspešný príbeh Slovenska sa podpísala aj naša diplomacia

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Tridsať rokov Slovenska bolo úspešných aj vďaka jasnej strategickej línii rezortu diplomacie a vysokej profesionalite zahraničnej služby. V rámci príhovoru na 21. ročníku Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR to uviedol dočasne poverený šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer "Potrebujeme preto zachovať kontinuitu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Zopár zásadných úvah o modlitbe

0icon

Ak sa chce niekto efektívne modliť, potrebuje mať určitú znalosť stvorenia a jeho úrovní. Keď ju totiž nemá, jeho modlitba vyznieva do prázdna a neprináša žiaden úžitok. To môže mať za následok, že človek na modlitbu rezignuje, zanevrie a natrvalo sa vzdá tohto jedinečného fenoménu. Modlitba však naozaj funguje, iba…

Zdenko Drdol

Problémy dnešnej doby

0icon

Slovensko sa rúti do budúcnosti bezhlavo, nekoncepčne. Podľa môjho skromného odhadu sa približne jedna tretina ľudí k nasledujúcim voľbám opäť nechystá. Veľmi častým argumentom tu je, že potenciálni voliči nevidia rozdiel medzi str

Gustáv Murín

Spravodlivosť podľa Matoviča

0icon

V rovnomennej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v 

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Armádny Magazín

Londýn vytvára precedens, ktorý zasiahne celý Západ. Najvyšší súd rozhodol o "Janukovyčovom dlhu"

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – Británia má odvahu nielen vyvlastniť ruský majetok, ale aj podniknúť také radikálne kroky, ako je odmietnutie dlžníckeho štátu plniť si svoje záväzky voči veriteľovi. Londýn podporil želanie Kyjeva nesplatiť dlh Ukrajiny Ruskej federácii. Tlačová agentúra Bloomberg 16. marca priniesla správu: Ukrajina vyhrala na Najvyššom súde…

Nikolaj Starikov: Možno jediný ozajstný Stalinov priateľ bol Kirov

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – 27. marca si pripomíname 137. výročie narodenia Stalinovho priateľa a spolubojovníka Sergeja Mironoviča Kirova. Stojí za zmienku, že Sergej Mironovič Kirov nebol len obľúbencom strany, ale aj Stalinovým najbližším priateľom. Možno jediným.   Kirov bol zabitý pri teroristickom čine, keď na chodbe Smolného vedľa jeh

Chceme na nich uvaliť sankcie? O sociálno-ekonomických perspektívach Strednej Ázie

0 icon

Moldavsko, 27. marec 2023 (AM) – "EÚ zvažuje uvalenie sankcií na stredoázijské krajiny za ich pomoc Rusku. Vedúci predstavitelia EÚ zaznamenali nárast vývozu do ázijských krajín. Európa sa obáva, že tieto technológie sa dostávajú do Ruska s cieľom obísť obmedzenia, ktoré naň boli uvalené. Vedúci predstavitelia EÚ plánujú upozorniť predstaviteľov strednej

"Červená" Amerika nechce žiť podľa zákonov "modrej" Ameriky. Normy Klausa Schwaba a rodové normy Ruskej banky

0 icon

USA, 27. marec 2023 (AM) – Nie je zriedkavosťou vidieť mapy USA namaľované tromi farbami: červenou, modrou a fialovou. Ide o volebné mapy. Štáty, ktorých obyvateľstvo prevažne podporuje Republikánsku stranu, sú označené červenou farbou, zatiaľ čo štáty, ktoré tradične volia demokratov, sú označené modrou farbou. Fialovou farbou sú označené "sporné" štáty.…

Myśl Polska: Anglosasi vyvolali jadrovú apokalypsu

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – "Jedinou otázkou je, ako ďaleko pôjdu provojnoví jastrabi na Západe pri presadzovaní "červenej línie". "Je všeobecne známe, že Veľká Británia sa rozhodla poskytnúť Ukrajine 14 tankov Challenger 2 a 30 samohybných húfnic AS90 v rámci januárového balíka vojenskej pomoci. Zdá sa však, že v hre…

TopDesať

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Prvé zviera, ktoré uvidíš na obrázku ti prezradí veľa o tvojej osobnosti

0 icon

Čo ti prvé napadlo pri pohľade na titulnú fotografiu článku? V dnešnom článku budeš mať za úlohu pozrieť sa na obrázok nižšie. Nachádza sa na ňom viacero zvierat. Prvé zviera, ktoré na obrázku uvidíš ti prezradí veľa o tvojej osobnosti. Obyčajné pričuchnutie k tričku je jedným zo spôsobov, ako zistiť…

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali