Rusko spustilo rozsiahle námorné manévre s názvom Júlová búrka, do ktorých sa zapojí viac ako 150 plavidiel a približne 15.000 príslušníkov ozbrojených síl. Cvičenie potrvá do 27. júla a prebieha v Tichom a Severnom ľadovom oceáne, ako aj v Baltskom a Kaspickom mori. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.
08:40
Americký prezident Donald Trump prostredníctvom sociálnej siete Truth Social oznámil, že sa Spojené štáty dohodli na znení obchodnej dohody s Japonskom, ktorá zahŕňa 15-percentné clo uvalené na japonský tovar importovaný do USA.
Na snímke americký prezident Donald Trump / Foto: TASR/AP-Julia Demaree Nikhinson08:27
Pakt o migrácii a azyle Európskej únie by mohol pomôcť zabrániť tomu, aby nepriateľskí aktéri využívali migrantov a utečencov na vyvíjanie tlaku na členské štáty, uviedla Agentúra EÚ pre základné práva.
08:26
Republikáni v americkej Snemovni reprezentantov podali návrh na premenovanie opery v kultúrnom centre Johna F. Kennedyho vo Washingtone na počesť prvej dámy Melanie Trumpovej. Zatiaľ nie je zrejmé, či tento návrh nájde dostatočnú podporu v snemovni a následne aj v Senáte.
08:10
Novozélandský parlament prijal zákon, ktorý reguluje používanie pozemnej infraštruktúry určenej pre objekty vo vesmíre. Zariadenia ako satelitné sledovacie stanice alebo telemetrické systémy budú po novom podliehať dohľadu štátnych inštitúcií a ich prevádzkovatelia budú musieť zaviesť primerané bezpečnostné opatrenia.
08:09
Portugalsko podporilo marocký plán obmedzenej autonómie pre sporný región Západnej Sahary. Lisabon považuje tento plán za „najserióznejší, najspoľahlivejší a najkonštruktívnejší“.
Na snímke portugalský minister zahraničných vecí Paul Rangel (vpravo) a jeho marocký rezortný kolega Násir Búríta / Foto: TASR/AP- FILIPE AMORIM/LUSA08:08
Tisíce ľudí sa zhromaždili v Kyjeve a ďalších ukrajinských mestách, aby vyjadrili nesúhlas s kontroverzným zákonom, ktorý výrazne obmedzuje nezávislosť dvoch kľúčových protikorupčných orgánov v krajine. Prezidenta Volodymyra Zelenského vyzvali na jeho vetovanie. Išlo o prvý veľký protivládny protest od začiatku vojny s Ruskom pred vyše tromi rokmi.
08:07
Španielska vláda sa dohodla na znení zákona, podľa ktorého by sa utajované dokumenty staršie ako 45 rokov automaticky odtajnili. Podľa agentúry AFP to môže vrhnúť nové svetlo na diktatúru generála Francisca Franca a prechod Španielska na demokraciu.
08:01
Poslanci španielskeho parlamentu zamietli návrh zákona, ktorého cieľom bolo zabrániť, aby v krajine v budúcnosti došlo k obdobnému výpadku prúdu, ako bol ten aprílový. Vláde socialistického premiéra Pedra Sáncheza tým uštedrili veľkú porážku.
07:13
Ruský úrad pre kontrolu masmédií (Roskomnadzor) podľa vyhlásenia ministra pre digitálny rozvoj Maxuta Šadajeva zakázal Rusom prístup už k približne 56.000 internetovým stránkam, o ktorých Moskva tvrdí, že sú „extrémistické“.
07:13
Vodiča obvineného z víkendového nárazu autom do davu ľudí pred nočným klubom v americkom meste Los Angeles obžalovali z 37 pokusov o vraždu, oznámila prokuratúra.
07:12
Viceprezident Organizácie pre oslobodenie Palestíny Husajn aš-Šajch oznámil, že sa na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu stretol s veľvyslancom Spojených štátov v Izraeli Mikeom Huckabeem. Diskutovali o vojne v Pásme Gazy a situácii na Západnom brehu.
07:11
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po odsúhlasení v parlamente podpísal zákon, ktorý výrazne obmedzí nezávislosť dvoch kľúčových protikorupčných orgánov v krajine.
07:10
Ukrajinské stíhacie lietadlo Dassault Mirage 2000 francúzskej výroby sa pre technickú poruchu zrútilo v západoukrajinskej Volynskej oblasti. Pilot sa stihol z lietadla včas katapultovať.
07:10
Z Nemecka letecky deportovali do vlasti 43 Iračanov. Potvrdilo to nemecké ministerstvo vnútra a ministerstvo pre migráciu spolkovej krajiny Durínsko, ktoré malo odsun na starosti.
07:09
Japonský premiér Šigeru Išiba sa rozhodol len niekoľko hodín po oznámení obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Japonskom, že pre porážku jeho vládnucej koalície vo voľbách do hornej komory parlamentu do konca augusta odstúpi zo svojej funkcie, informoval japonský denník Mainiči šinbun a agentúra Džidži. Išiba pritom prisľúbil opak.
Na snímke japonský premiér Šigeru Išiba / Foto: TASR/AP-Kyodo News via AP07:08
Egyptské letovisko Šarm aš-Šajch sa nachádza na južnom cípe Sinajského polostrova pri Červenom mori. Je to nielen obľúbené miesto dovoleniek Európanov a potápačov, ktorých lákajú koralové útesy, ale tiež dejisko mnohých medzinárodných samitov, preto dostalo aj prívlastok „mesto mieru“. A práve tam zažil Egypt dovtedy najhorší teroristický útok v histórii krajiny, ktorý si vyžiadal 88 mŕtvych a približne 200 zranených.
07:04
Zamestnanci FSB zatkli pre obvinenie z podvodu zástupcu gubernátora pohraničnej Brianskej oblasti Nikolaja Simonenka. On a jeho komplici počas výstavby opevnení na hranici s Ukrajinou údajne spreneverili najmenej 818 miliónov rubľov.
Merz ocenil českú muničnú iniciatívu, ktorá je podľa neho príkladnou pomocou Ukrajine. Podľa Fialu sa na stretnutí v Berlíne zhodli na tom, že je potrebné pokračovať v zaisťovaní plynulých dodávok vojenského vybavenia na Ukrajinu, aby sa proti Rusku mohla účinne brániť.
Včera 19:51
Marta Kosová kritizuje ukrajinských poslancov za schválenie návrhu zákona na obmedzenie nezávislosti dvoch kľúčových protikorupčných orgánov.Legislatívu označila za závažný „krok späť“.
Včera 19:50
Guterres vyhlásil, že „hrôzy“, ktorým sú vystavení Palestínčania v Pásme Gazy, sú v posledných rokoch bezprecedentné.
Včera 19:50
Izraelská armáda sa vyjadrila k obvineniam WHO, podľa ktorej izraelskí vojaci zaútočili na sídlo zamestnancov WHO a sklad v meste Dajr al-Balah a zadržali pracovníkov organizácie. Armáda tvrdí, že jej vojaci sa dostali pod paľbu a streľbu opätovali smerom, odkiaľ výstrely prišli.
Istanbul 22. júl 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: Pixabay, Telegram, TASR/AP-Alexander Nememov)
▶❚❚↻
.
Dohoda bola podpísaná komplikovaným spôsobom. Ukrajina totiž odmietla podpísať dohodu s Ruskom. Preto Ukrajina podpísala dohodu iba s OSN a Tureckom a Rusko podpísalo zrkadlový dokument s Tureckom a OSN.
Generálny tajomník OSN Guterres “Potravinovú dohodu” označil za svetielko nádeje a poďakoval všetkým stranám rokovaní.
Podľa jeho slov tieto dohody otvárajú cestu k významnému vývozu potravín z troch ukrajinských prístavov – Odesy, Černomorska a Južného.
.
Guterres reční po uzavetí obilnej dohody
Erdogan po príhovore generálneho tajomníka OSN povedal, že Turecko podniklo veľmi ťažkú a dlhú cestu s Ruskom a Ukrajinou, aby vyriešilo potravinovú krízu.
Bezpečný koridor v Čiernom mori bude podľa neho sprevádzkovaný v najbližších dňoch.
Erdogan reční po uzavetí obilnej dohody
Šojgu sa stretol s Guterresom, podpísal memorandum o uľahčení dodávok ruských poľnohospodárskych výrobkov a hnojív na svetový trh, uviedlo ministerstvo obrany.
Podpísané memorandum o pomoci OSN pri dodávkach ruských potravín a hnojív na svetové trhy a algoritmus vývozu ukrajinského obilia sú navzájom prepojené, ide o jeden balík, povedal Šojgu.
Algoritmus navrhlo Rusko. Plavidlá s ukrajinským obilím budú kontrolované pri odchode aj pri vstupe do Čierneho mora.
.
Bezpečnosť plavidiel v ukrajinských teritoriálnych vodách v rámci “dohody o obilí” by mal zabezpečiť Kyjev, uviedol ďalej Šojgu
Guterres podpisuje zmluvu o obilí
Dohoda o otázke obilia. Hlavné:
– Dohoda sa týka vývozu ukrajinského obilia cez Čierne more z troch prístavov (Odesa, Černomorsk, Južnyj), doba platnosti dohody o vývoze je 120 dní s možnosťou predĺženia.
– Prístavy odmínovať nebude, sú tam bezpečné plavebné dráhy – lode ich budú využívať.
– Dohoda nepredpokladá vojenský sprievod lodí.
.
– V Istanbule bude zriadené koordinačné centrum (Rusko, Turecko, Ukrajina), ktoré bude monitorovať proces a bude musieť riešiť prípadné incidenty.
– Na lodiach smerujúcich na Ukrajinu sa budú hľadať zbrane (prístup budú mať aj ruskí zástupcovia).
– Plný pohyb lodí do a z ukrajinských prístavov na vývoz potravín by sa mohol začať o niekoľko týždňov.
– Ukrajinská armáda je presvedčená, že trasy dohodnuté v rámci dohody sú bezpečné.
Ako sme už písali, dohode o vývoze ukrajinského obilia predchádzalo stiahnutie sankcií EÚ a USA z ruských poľnohospodárskych výrobkov a hnojív.
Čo bola pravdepodobne jedna z podmienok Ruska, aby súhlasilo s odblokovaním ukrajinských prístavov.
A dnes sa Ruská federácia rozhodla túto tému upevniť na úrovni OSN.
Šojgu a generálny tajomník OSN Guterres podpísali v Istanbule memorandum o spolupráci medzi Ruskom a OSN pri uľahčovaní dodávok ruských poľnohospodárskych výrobkov a hnojív na svetové trhy.
“Je pre nás veľmi dôležité vyriešiť otázku vývozu ruského obilia na svetové trhy,” povedal Guterres.
.
Kuleba: Ukrajina pri dohode o vývoze obilia dôveruje OSN, nie Rusku
Ukrajina ohľadne plnenia dohody o umožnení vývozu ukrajinského obilia cez Čierne more dôveruje Organizácii Spojených národov, a nie Rusku. V súvislosti s dohodou, ktorú separátne podpísali v piatok v Istanbule s OSN a Tureckom Rusko aj Ukrajina, to uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
“Ukrajina nedôveruje Rusku. Podľa mňa nikto nemá dôvod veriť Rusku. Našu dôveru vkladáme do Organizácie Spojených národov, ako hybnej sile tejto dohody,” povedal Kuleba na online tlačovom brífingu.
Ukrajinský minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov, ktorý v Istanbule podpísal uvedený dokument za Ukrajinu, vyhlásil, že dosiahnutie dohody bolo možné len vďaka ukrajinským vojenským úspechom.
“Myslím si, že tento dokument sme preto podpísali podľa našich podmienok, lebo úplne ovládame naše vody,” povedal Kubrakov. Poukázal pritom na nedávne obsadenie ukrajinského Hadieho ostrova, ktoré dovtedy držali Rusi. Označil to za “dôležitý okamih” v ukrajinskom vojenskom odpore voči ruskej agresii.
.
EÚ vyzýva na implementáciu dohôd Ruska a Ukrajiny o vývoze obilia
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v piatok vyzval na urýchlenú implementáciu dohôd podpísaných zástupcami Ukrajiny a Ruska v Istanbule, ktoré majú umožniť vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more.
Agentúra AFP, odvolávajúca sa na diplomatické zdroje, predtým napísala, že vývoz obilia z Ukrajiny by sa prakticky mohol začať do polovice augusta.
“Ruská nezákonná invázia na Ukrajinu vystavila milióny ľudí hrozbe hladu. Dnešná dohoda z Istanbulu je krokom správnym smerom,” napísal Borrell, ktorý ocenil sprostredkovateľskú úlohu OSN a Turecka. V mene EÚ sa zaviazal pomáhať Ukrajine s vývozom obilia.
.
Michel víta dohodu z Istanbulu o exporte obilia
Predseda Európskej rady Charles Michel v piatok privítal dohodu o exporte obilia, ktorú dosiahla Organizácia Spojených národov a Turecko s Ukrajinou a Ruskom. Táto dohoda podľa Michela umožní odblokovanie vývozu 22 miliónov ton obilia z Ukrajiny. TASR o tom informuje na základe jeho vyhlásenia na sociálnej sieti Twitter.
Charles Michel
Dohoda môže podľa Michela pomôcť miliónom ľudí na celom svete. Predseda Európskej rady zároveň upozornil, že v súčasnosti je najdôležitejšie, aby bola dohoda zavedená do praxe. Poďakoval sa tiež Turecku za sprostredkovanie dohody.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell na Twitteri uviedol, že separátne dohody podpísané Ukrajinou a Ruskom s OSN a Tureckom v Istanbule sú “kľúčovým krokom” v boji proti hrozbe nedostatku potravín vo svete v dôsledku ruskej agresie voči Ukrajine. “EÚ je odhodlaná pomáhať Ukrajine dodávať na svetové trhy čo najviac obilia,” napísal.
Šojgu: Vývoz obilia sa môže odblokovať o pár dní
Rusko nezneužije odmínovanie ukrajinských prístavov s cieľom umožniť vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more na vojenskú ofenzívu, vyhlásil v piatok v Istanbule ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý za Rusko podpísal dohodu s Tureckom a OSN o vývoze ukrajinského obilia.
“Rusko na seba prevzalo záväzky, ktoré sú jasne formulované v tomto dokumente. Nevyužijeme situáciu po vyčistení a otvorení (ukrajinských) prístavov. Zaviazali sme sa k tomu,” povedal Šojgu vo vysielaní ruskej štátnej televízie.
Jeden z predstaviteľov, ktorý sa zúčastnil na príprave dohody, agentúre Reuters povedal, že na lode prevážajúce obilie sa bude vzťahovať čosi ako “prímerie”. Ukrajinská námorníctvo zamínovalo pobrežné oblasti Ukrajiny, aby tak znemožnilo prienik ruských vojenských plavidiel. Podľa dohody budú ukrajinské vojenské lietadlá sprevádzať nákladné lode prevážajúce obilie alebo vracajúce sa na Ukrajinu cez bezpečné koridory v ukrajinských vodách. Lode bude monitorovať spoločné koordinačné centrum so sídlom v Istanbule, prechádzať budú cez úžinu Bospor a tadiaľ budú viezť obilie ďalej na svetové trhy.
.
Keďže Rusko sa obávalo, že nákladné lode vracajúce sa na Ukrajinu by mohli prevážať zbrane, všetky plavidlá budú preverovať v Turecku pod dohľadom spomínaného spoločného koordinačného centra so zastúpením všetkých zúčastnených strán.
Dohoda platí predbežne na 120 dní, avšak bude ju možné opakovane predlžovať.
Turecko je pripravené pomôcť s odmínovaním ukrajinských prístavov
Turecko je pripravené pomôcť Ukrajine s odmínovaním jej čiernomorských prístavov, aby tadiaľ bolo možné vyvážať do sveta ukrajinské obilie. Vyhlásil to v piatok zahraničnopolitický poradca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Ibrahim Kalin.
“V prípade potreby môže odmínovanie vykonať tretia krajina. My, Turecko, sme pripravení pomôcť,” povedal Kalin v tureckej televízii NTV.
Lavrov reaguje
Prinášame vám aj vyhlásenie ministra zahraničných vecí Ruskej federácie S.V.Lavrova k dohodám o preprave ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov a o podpore Ruský vývoz potravín a hnojív a to v plnom znení:
.
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
22. júla v Istanbule došlo k podpísaniu dvoch dokumentov o dodávkach ukrajinského obilia a vývoze ruských poľnohospodárskych produktov – „Iniciatívy za bezpečnú prepravu obilia a potravín z ukrajinských prístavov“ a „Memorandum o porozumení medzi Ruskou federáciou a sekretariátom OSN o podpore propagácie ruských produktov, potravín a hnojív na svetových trhoch“.
Spočiatku boli obe tieto oblasti súčasťou tzv. „Balíková“ iniciatíva generálneho tajomníka OSN, ktorú ruský prezident Vladimir Putin podporil, sa však počas rokovaní objavili pokusy Kyjeva sabotovať prepojenosť dohody navrhnutej A. Guterresom. Vyjednávači zo sekretariátu OSN sa navyše držali stanoviska, ktoré celkom nezodpovedalo pôvodnej iniciatíve generálneho tajomníka.
Nech je to akokoľvek, nakoniec sa podarilo – práve snahou ruskej delegácie – zachovať komplexný, odpolitizovaný charakter „balíkovej“ dohody, a tým zabezpečiť maximálny možný pohyb smerom k rozvojovým krajinám – dovozcom potravín.
Rusko bude naďalej verné svojim záväzkom v tejto oblasti. Využívanie potravín Spojenými štátmi a ich spojencami v záujme geopolitických dobrodružstiev je neprijateľné a neľudské.
Memorandum o porozumení o ruských vývozoch poľnohospodárskych produktov podpísali prvý podpredseda vlády Ruskej federácie A. R. Belousov a generálny tajomník OSN A. Guterres. Hlavnou úlohou je zabezpečiť transparentné a nerušené dodávky ruských potravín a hnojív, vrátane surovín na ich výrobu, na svetové trhy. Ide najmä o odstránenie prekážok, ktoré USA a EÚ vytvorili v oblasti financií, poisťovníctva a logistiky, s cieľom dosiahnuť konkrétne výnimky pre tieto produkty z reštriktívnych opatrení uvalených voči našej krajine. Doba platnosti memoranda je 3 roky.
Zmluvnými stranami ukrajinskej Iniciatívy pre prepravu obilia sú Rusko, Turecko a Ukrajina, pričom Organizácia Spojených národov zohráva podpornú úlohu. Cieľom je podporiť bezpečnú lodnú dopravu na vývoz obilia, potravín a hnojív vrátane čpavku z prístavov Odesa, Černomorsk a Južný. Dokument stanovuje postup pri prechode lodí, ich inšpekciu, monitorovanie fungovania humanitárneho koridoru, modalitu odmínovania a predchádzania nebezpečným incidentom špeciálnym Spoločným koordinačným centrom v Istanbule za účasti predstaviteľov Ruska, Ukrajiny a Turecka. so zapojením zamestnancov OSN. Iniciatíva je navrhnutá na 120 dní s možnosťou predĺženia na podobné obdobie po dohode zmluvných strán.
Je potešujúce, že Washington a Brusel prestali brániť dosiahnutiu dnešných dohôd. Podpis memoranda medzi Ruskom a OSN opäť zdôrazňuje absolútne umelý charakter pokusov Západu zvaliť vinu na Rusko za problémy s dodávkami obilia na svetové trhy.
.
Dúfame, že v nasledujúcom období sa vynaloží všetko potrebné úsilie na účinnú implementáciu týchto dohôd. Nemenej dôležitá je v tomto smere svedomitá pomoc OSN a konštruktívny prístup celého medzinárodného spoločenstva, vrátane západných krajín. Vzhľadom na významný podiel ruských a ukrajinských poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch zabezpečenie ich nepretržitého vývozu spĺňa naliehavé úlohy zachovania potravinovej bezpečnosti najmä pre rozvojové a najmenej rozvinuté krajiny. To všetko by malo prispieť k dosiahnutiu cieľov trvalo udržateľného rozvoja vrátane odstránenia hladu.
Na záver by som rád ešte raz poďakoval našim tureckým partnerom, osobne prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi za ich príspevok k dnešným výsledkom.
Reagujú aj ukrajinskí poľnohospodári
Ukrajinskí poľnohospodári hodnotia pozitívne uzavretú “dohodu o obilí”, ale obávajú sa, že jej implementácia nebude prebiehať hladko. Informovala o tom CNN na základe komunikácie s niekoľkými farmármi.
“Cena v prístavoch bude vyššia, ale najprv sa tam zrno musí dostať. Potrebujeme dopravu, logistiku atď. Aké budú čakacie lehoty? Ako prejdeme cez tisíce kontrolných bodov? Celkovo som optimista, ale skutočnosť je taká, že v málo čo možno veriť. Ale, samozrejme, dúfajme, že všetko bude dobré,” povedal záporožský farmár Pavel Sergienko.
Dodal, že pre jeho región je schopnosť vyviezť obilie len jedným z “milióna problémov”.
“V piatok došlo k dvom zásahom, opäť horelo pšeničné pole a bol zničený sklad hnojív. Tu kosíme pod paľbou raz na jednom, raz na druhom poli,” podelil sa o svoje skúsenosti Sergienko.
.
Poľnohospodár z Mykolajova Mychajlo Trochimovič pre CNN povedal, že podpísaná dohoda je dôležitá, ale nechce, aby sa dosiahla na úkor vojenských ústupkov Moskve. Povedal však, že takáto dohoda je pre poľnohospodárov absolútne nevyhnutná. “Naše sklady a nákladné nádrže sú plné obilia. Obilie z poslednej úrody, obilie z tejto úrody,” zdôraznil Trochimovič.
Johnson po podpísaní istanbulskej dohody telefonoval Zelenskému
Britský premiér Boris Johnson v piatok telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským po tom, čo zástupcovia Ukrajiny a Ruska navzájom oddelene podpísali v Istanbule dohody s OSN a Tureckom o umožnení vývozu ukrajinského obilia cez Čierne more. Podľa britskej stanice BBC Johnson privítal dosiahnutie dohody a zdôraznil, že musí byť plne uvedená do praxe.
Na snímke Boris Johnson
Dosluhujúci britský premiér tiež potvrdil odhodlanie svojej krajiny naďalej podporovať Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej vojenskej agresii. “Toto odhodlanie neochabne, nech bude v Británii premiérom ktokoľvek,” povedal Johnson, ako ho citovala jeho hovorkyňa.
Zelenskyj sa podľa nej poďakoval Británii za podporu aj vojenskú pomoc, ktorú – ako uviedol ukrajinský prezident – je v konflikte cítiť.
Rusko spustilo rozsiahle námorné manévre s názvom Júlová búrka, do ktorých sa zapojí viac ako 150 plavidiel a približne 15.000 príslušníkov ozbrojených síl. Cvičenie potrvá do 27. júla a prebieha v Tichom a Severnom ľadovom oceáne, ako aj v Baltskom a Kaspickom mori. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.
08:40
Americký prezident Donald Trump prostredníctvom sociálnej siete Truth Social oznámil, že sa Spojené štáty dohodli na znení obchodnej dohody s Japonskom, ktorá zahŕňa 15-percentné clo uvalené na japonský tovar importovaný do USA.
Na snímke americký prezident Donald Trump / Foto: TASR/AP-Julia Demaree Nikhinson08:27
Pakt o migrácii a azyle Európskej únie by mohol pomôcť zabrániť tomu, aby nepriateľskí aktéri využívali migrantov a utečencov na vyvíjanie tlaku na členské štáty, uviedla Agentúra EÚ pre základné práva.
08:26
Republikáni v americkej Snemovni reprezentantov podali návrh na premenovanie opery v kultúrnom centre Johna F. Kennedyho vo Washingtone na počesť prvej dámy Melanie Trumpovej. Zatiaľ nie je zrejmé, či tento návrh nájde dostatočnú podporu v snemovni a následne aj v Senáte.
08:10
Novozélandský parlament prijal zákon, ktorý reguluje používanie pozemnej infraštruktúry určenej pre objekty vo vesmíre. Zariadenia ako satelitné sledovacie stanice alebo telemetrické systémy budú po novom podliehať dohľadu štátnych inštitúcií a ich prevádzkovatelia budú musieť zaviesť primerané bezpečnostné opatrenia.
08:09
Portugalsko podporilo marocký plán obmedzenej autonómie pre sporný región Západnej Sahary. Lisabon považuje tento plán za „najserióznejší, najspoľahlivejší a najkonštruktívnejší“.
Na snímke portugalský minister zahraničných vecí Paul Rangel (vpravo) a jeho marocký rezortný kolega Násir Búríta / Foto: TASR/AP- FILIPE AMORIM/LUSA08:08
Tisíce ľudí sa zhromaždili v Kyjeve a ďalších ukrajinských mestách, aby vyjadrili nesúhlas s kontroverzným zákonom, ktorý výrazne obmedzuje nezávislosť dvoch kľúčových protikorupčných orgánov v krajine. Prezidenta Volodymyra Zelenského vyzvali na jeho vetovanie. Išlo o prvý veľký protivládny protest od začiatku vojny s Ruskom pred vyše tromi rokmi.
08:07
Španielska vláda sa dohodla na znení zákona, podľa ktorého by sa utajované dokumenty staršie ako 45 rokov automaticky odtajnili. Podľa agentúry AFP to môže vrhnúť nové svetlo na diktatúru generála Francisca Franca a prechod Španielska na demokraciu.
08:01
Poslanci španielskeho parlamentu zamietli návrh zákona, ktorého cieľom bolo zabrániť, aby v krajine v budúcnosti došlo k obdobnému výpadku prúdu, ako bol ten aprílový. Vláde socialistického premiéra Pedra Sáncheza tým uštedrili veľkú porážku.
07:13
Ruský úrad pre kontrolu masmédií (Roskomnadzor) podľa vyhlásenia ministra pre digitálny rozvoj Maxuta Šadajeva zakázal Rusom prístup už k približne 56.000 internetovým stránkam, o ktorých Moskva tvrdí, že sú „extrémistické“.
Opozičná strana Progresívne Slovensko podlo využila hospitalizáciu ministra informatizácie Samuela Migaľa a zvolala tlačovku, kde kritizovala jeho rezort. Upozornil na to…
23. 07. 2025 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
23. 07. 2025 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
Podľa teraz zverejnenej správy uzatvorilo britské ministerstvo zahraničných vecí niekoľkomiliónový kontrakt so spoločnosťou Zinc Network Ltd., ktorú Úrad na ochranu…
Moskva v utorok opätovne znížila očakávania od tretieho kola mierových rokovaní s Ukrajinou a nepotvrdila termín stretnutia v Istanbule, ktoré…
22. 07. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
22. 07. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
NAŽIVO
Rusko spustilo rozsiahle námorné manévre s názvom Júlová búrka, do ktorých sa zapojí viac ako 150 plavidiel a približne 15.000 príslušníkov ozbrojených síl. Cvičenie potrvá do 27. júla a prebieha v Tichom a Severnom ľadovom oceáne, ako aj v Baltskom a Kaspickom mori. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.
08:40
Americký prezident Donald Trump prostredníctvom sociálnej siete Truth Social oznámil, že sa Spojené štáty dohodli na znení obchodnej dohody s Japonskom, ktorá zahŕňa 15-percentné clo uvalené na japonský tovar importovaný do USA.
Na snímke americký prezident Donald Trump / Foto: TASR/AP-Julia Demaree Nikhinson08:27
Pakt o migrácii a azyle Európskej únie by mohol pomôcť zabrániť tomu, aby nepriateľskí aktéri využívali migrantov a utečencov na vyvíjanie tlaku na členské štáty, uviedla Agentúra EÚ pre základné práva.
08:26
Republikáni v americkej Snemovni reprezentantov podali návrh na premenovanie opery v kultúrnom centre Johna F. Kennedyho vo Washingtone na počesť prvej dámy Melanie Trumpovej. Zatiaľ nie je zrejmé, či tento návrh nájde dostatočnú podporu v snemovni a následne aj v Senáte.
08:10
Novozélandský parlament prijal zákon, ktorý reguluje používanie pozemnej infraštruktúry určenej pre objekty vo vesmíre. Zariadenia ako satelitné sledovacie stanice alebo telemetrické systémy budú po novom podliehať dohľadu štátnych inštitúcií a ich prevádzkovatelia budú musieť zaviesť primerané bezpečnostné opatrenia.
08:09
Portugalsko podporilo marocký plán obmedzenej autonómie pre sporný región Západnej Sahary. Lisabon považuje tento plán za „najserióznejší, najspoľahlivejší a najkonštruktívnejší“.
Na snímke portugalský minister zahraničných vecí Paul Rangel (vpravo) a jeho marocký rezortný kolega Násir Búríta / Foto: TASR/AP- FILIPE AMORIM/LUSA08:08
Tisíce ľudí sa zhromaždili v Kyjeve a ďalších ukrajinských mestách, aby vyjadrili nesúhlas s kontroverzným zákonom, ktorý výrazne obmedzuje nezávislosť dvoch kľúčových protikorupčných orgánov v krajine. Prezidenta Volodymyra Zelenského vyzvali na jeho vetovanie. Išlo o prvý veľký protivládny protest od začiatku vojny s Ruskom pred vyše tromi rokmi.
08:07
Španielska vláda sa dohodla na znení zákona, podľa ktorého by sa utajované dokumenty staršie ako 45 rokov automaticky odtajnili. Podľa agentúry AFP to môže vrhnúť nové svetlo na diktatúru generála Francisca Franca a prechod Španielska na demokraciu.
08:01
Poslanci španielskeho parlamentu zamietli návrh zákona, ktorého cieľom bolo zabrániť, aby v krajine v budúcnosti došlo k obdobnému výpadku prúdu, ako bol ten aprílový. Vláde socialistického premiéra Pedra Sáncheza tým uštedrili veľkú porážku.
07:13
Ruský úrad pre kontrolu masmédií (Roskomnadzor) podľa vyhlásenia ministra pre digitálny rozvoj Maxuta Šadajeva zakázal Rusom prístup už k približne 56.000 internetovým stránkam, o ktorých Moskva tvrdí, že sú „extrémistické“.
07:13
Vodiča obvineného z víkendového nárazu autom do davu ľudí pred nočným klubom v americkom meste Los Angeles obžalovali z 37 pokusov o vraždu, oznámila prokuratúra.
07:12
Viceprezident Organizácie pre oslobodenie Palestíny Husajn aš-Šajch oznámil, že sa na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu stretol s veľvyslancom Spojených štátov v Izraeli Mikeom Huckabeem. Diskutovali o vojne v Pásme Gazy a situácii na Západnom brehu.
07:11
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po odsúhlasení v parlamente podpísal zákon, ktorý výrazne obmedzí nezávislosť dvoch kľúčových protikorupčných orgánov v krajine.
07:10
Ukrajinské stíhacie lietadlo Dassault Mirage 2000 francúzskej výroby sa pre technickú poruchu zrútilo v západoukrajinskej Volynskej oblasti. Pilot sa stihol z lietadla včas katapultovať.
07:10
Z Nemecka letecky deportovali do vlasti 43 Iračanov. Potvrdilo to nemecké ministerstvo vnútra a ministerstvo pre migráciu spolkovej krajiny Durínsko, ktoré malo odsun na starosti.
07:09
Japonský premiér Šigeru Išiba sa rozhodol len niekoľko hodín po oznámení obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Japonskom, že pre porážku jeho vládnucej koalície vo voľbách do hornej komory parlamentu do konca augusta odstúpi zo svojej funkcie, informoval japonský denník Mainiči šinbun a agentúra Džidži. Išiba pritom prisľúbil opak.
Na snímke japonský premiér Šigeru Išiba / Foto: TASR/AP-Kyodo News via AP07:08
Egyptské letovisko Šarm aš-Šajch sa nachádza na južnom cípe Sinajského polostrova pri Červenom mori. Je to nielen obľúbené miesto dovoleniek Európanov a potápačov, ktorých lákajú koralové útesy, ale tiež dejisko mnohých medzinárodných samitov, preto dostalo aj prívlastok „mesto mieru“. A práve tam zažil Egypt dovtedy najhorší teroristický útok v histórii krajiny, ktorý si vyžiadal 88 mŕtvych a približne 200 zranených.
07:04
Zamestnanci FSB zatkli pre obvinenie z podvodu zástupcu gubernátora pohraničnej Brianskej oblasti Nikolaja Simonenka. On a jeho komplici počas výstavby opevnení na hranici s Ukrajinou údajne spreneverili najmenej 818 miliónov rubľov.
Merz ocenil českú muničnú iniciatívu, ktorá je podľa neho príkladnou pomocou Ukrajine. Podľa Fialu sa na stretnutí v Berlíne zhodli na tom, že je potrebné pokračovať v zaisťovaní plynulých dodávok vojenského vybavenia na Ukrajinu, aby sa proti Rusku mohla účinne brániť.
Včera 19:51
Marta Kosová kritizuje ukrajinských poslancov za schválenie návrhu zákona na obmedzenie nezávislosti dvoch kľúčových protikorupčných orgánov.Legislatívu označila za závažný „krok späť“.
Včera 19:50
Guterres vyhlásil, že „hrôzy“, ktorým sú vystavení Palestínčania v Pásme Gazy, sú v posledných rokoch bezprecedentné.
Včera 19:50
Izraelská armáda sa vyjadrila k obvineniam WHO, podľa ktorej izraelskí vojaci zaútočili na sídlo zamestnancov WHO a sklad v meste Dajr al-Balah a zadržali pracovníkov organizácie. Armáda tvrdí, že jej vojaci sa dostali pod paľbu a streľbu opätovali smerom, odkiaľ výstrely prišli.
Slovinsko prijalo zákon o asistovanej samovražde. Zákon, ktorý „otvára dvere kultúre smrti, strate ľudskej dôstojnosti a minimalizácii hodnoty života, najmä…
22. 07. 2025 |Zo zahraničia|
5 min. čítania |0 komentárov
22. 07. 2025 |Zo zahraničia|
5 min. čítania |0 komentárov
Rusko spustilo rozsiahle námorné manévre s názvom Júlová búrka, do ktorých sa zapojí viac ako 150 plavidiel a približne 15.000 príslušníkov ozbrojených síl. Cvičenie potrvá do 27. júla a prebieha v Tichom a Severnom ľadovom oceáne, ako aj v Baltskom a Kaspickom mori. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.
08:40
Americký prezident Donald Trump prostredníctvom sociálnej siete Truth Social oznámil, že sa Spojené štáty dohodli na znení obchodnej dohody s Japonskom, ktorá zahŕňa 15-percentné clo uvalené na japonský tovar importovaný do USA.
Na snímke americký prezident Donald Trump / Foto: TASR/AP-Julia Demaree Nikhinson08:27
Pakt o migrácii a azyle Európskej únie by mohol pomôcť zabrániť tomu, aby nepriateľskí aktéri využívali migrantov a utečencov na vyvíjanie tlaku na členské štáty, uviedla Agentúra EÚ pre základné práva.
08:26
Republikáni v americkej Snemovni reprezentantov podali návrh na premenovanie opery v kultúrnom centre Johna F. Kennedyho vo Washingtone na počesť prvej dámy Melanie Trumpovej. Zatiaľ nie je zrejmé, či tento návrh nájde dostatočnú podporu v snemovni a následne aj v Senáte.
08:10
Novozélandský parlament prijal zákon, ktorý reguluje používanie pozemnej infraštruktúry určenej pre objekty vo vesmíre. Zariadenia ako satelitné sledovacie stanice alebo telemetrické systémy budú po novom podliehať dohľadu štátnych inštitúcií a ich prevádzkovatelia budú musieť zaviesť primerané bezpečnostné opatrenia.
Ukrajina, 22. júla 2025 - Hlavnou úlohou novej ukrajinskej premiérky je nová pôžička od MMF. Novovymenovaná šéfka ukrajinskej vlády Julia Sviridenková…