Na príklade tohto regiónu Peking demonštruje výhody svojej vlastnej cesty rozvoja pred západnou, vnucuje svoj svetonázor, rozširuje svoj vlastný vplyv a pripravuje nový svetový poriadok, napísalo nemecké médium.
Oficiálnym cieľom návštevy čínskeho lídra bol summit BRICS, ale pred tým Si Ťin-pching stihol navštíviť Senegal a Rwandu.
Ako je uvedené v článku, Čína je najdôležitejším obchodným partnerom Juhoafrickej republiky. Obchodná výmena medzi dvoma krajinami dosiahla 39 miliárd dolárov. Je to 20-krát viac ako v 90.rokoch, keď štáty ešte len začínali rozvíjať svoje diplomatické vzťahy. Od tej doby sa priame čínske investície zvýšili osemkrát.
Juhoafrická republika akútne potrebuje financie, pretože jej ekonomika je v hlbokej kríze. Čínsky líder už oznámil, že jeho krajina investuje do JAR 14,7 miliárd USD, a tiež poskytne veľký úver štátnej spoločnosti Esko, ktorá zabezpečuje pre krajinu 90 % elektriny.
Afrika pre Čínu nie je len dôležitý dodávateľ surovín a trh odbytu. Je to ešte aj “základný experimentálny polygón” pre ambície Číny zohrávať vedúcu úlohu v novom svetovom poriadku, podotýka vydanie. Sem patrí aj projekt Novej hodvábnej cesty, v rámci ktorej Čína vyčleňuje úvery v miliardových sumách na rozvoj infraštruktúry. Vďaka stavbe železníc a ciest, a vďaka množstvu prístavov, pre seba Peking zaisťuje prístup k trhom a politický vplyv. Nové železnice v Keni a Etiópii Čína považuje za svoje vzorné projekty, aj keď kritici v tejto súvislosti hovoria o dlhovej pasci.
Tým, že podporuje rozvoj infraštruktúry, Čína presadzuje aj vlastný model rozvoja ako alternatíva západným demokraciám, uvádza sa v článku. V Číne hovoria o tom, že sú africké krajiny sklamané západným modelom, kdežto čínsky model rozvoja pre nich otvoril cestu “alternatívnej modernizácie”.
Svoje vzťahy s africkými štátmi Čína buduje na základe antikoloniálnej rétoriky. Na rozdiel od západných investorov nevyžaduje od miestnych vlád správy ohľadom stavu občianskej verejnosti a protikorupčných opatrení.
Okrem toho Čína stále upevňuje svoju vojenskú prítomnosť na africkom kontinente.
Ako sa zdôrazňuje v článku, Čína sa aktívne snaží ovplyvniť verejnú mienku prostredníctvom “jednostranickej diktatúry” aj v Afrike, kde čínske médiá a programy výmeny pre novinárov vystupujú za pragmatickú, teda nerozhodujúcu žurnalistiku, tvrdí Frankfurter Allgemeine. Takýmto spôsobom hlava ČĽR dúfa v to, že zlomí moc západných médií vo svete.