Nový vysokonákazlivý chrípkový vírus H5N8 donútil úrady na nemeckej farme zlikvidovať tridsať tisíc morčiat. „Musíme si uvedomiť, že vtáčia chrípka by sa mohla prenášať zo zvierat na ľudí. U tohto konkrétneho typu doteraz nie sú známe takéto prípady prenosu na človeka,“ prízvukuje hlavný veterinár pre nemeckú spolkovú krajinu Meklenbursko – Predné Pomoransko Holger Vogel.
Na Slovensku sú odborníci v strehu. „Je to relatívne blízko, ale my monitoring na vtáčiu chrípku máme počas celého roku u domácej hydiny. Takisto aj u uhynutého vtáctva,“ zdôrazňuje Jozef Bíreš. Podľa Úradu verejného zdravotníctva boli vo svete v poslednom období hlásené ochorenia u ľudí spojené s dvoma druhmi vtáčej chrípky – H7N9 a H5N1. Vírus, ktorý sa objavil v Nemecku medzi nimi nie je.
Odborníci hovoria, že zatiaľ dôvod na paniku nie je, ale ostražití majú byť aj na Slovensku. „Pokiaľ sa v prírode nájde uhynutý vták alebo vták, ktorý stráca plachosť a majú atypické správanie sa, treba upozorniť príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu,“ prízvukuje Jozef Bíreš. Slovensko už v minulosti bolo nútené prijať kvôli vtáčej chrípke opatrenia. „Zaznamenali sme vo februári 2006 dva prípady u divo žijúcich vtákov,“ pripomína hovorkyňa úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.
Aj slovenskí lekári majú skúsenosti s touto chorobou. „Mali sme dvoch pacientov s podozrením na vtáčiu chrípku pred 4-5 rokmi. Boli umiestnení do podtlakovej jednotky. Podozrenie sa u nich nepotvrdilo,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Petra Maťašovská.
eu