Do druhého kola prezidentských volieb 2014 postúpil Fico a Kiska

Slovensko 17. marca (HSP/Foto:HSP/TASR)

 

Volebné hlasy sú spočítané. Na základe výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR postúpil do druhého kola prezidentských volieb Robert Fico a Andrej Kiska. Súčasný premiér získal 28,00 percent a bývalý majiteľ charitatívnej organizácie 24,00 percent.

 

Do druhého kola prezidentských volieb postúpil Robert Fico (vľavo) a Andrej Kiska

 

“Vzhľadom k tomu, že žiadny kandidát nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, bude sa konať druhé kolo voľby prezidenta SR, do ktorého postúpili pán Robert Fico a pán Andrej Kiska,” vyhlásil predseda ÚVK Peter Nyilfa.

Fico si najlepšie viedol vo volebných obvodoch Svidník (48,35 percenta), Čadca (46,09 percenta), Topoľčany (46,02 percenta), Stropkov (44,03 percenta) a Vranov nad Topľou (43,93 percenta). Najmenej hlasov získal premiér vo volebných obvodoch Dunajská Streda (5,06 percenta), Komárno (9,78 percenta), Senec (15,18 percenta), Bratislava (16,32 percenta) a Šaľa (18,82 percenta).

Kisku volili ľudia najviac v obvodoch Poprad (39,53 percenta), Kežmarok (37,36 percenta), Senec (30,14 percenta), Senica (29,80 percenta) a Malacky (28,99 percenta). Najmenej ho volili v obvodoch Vranov nad Topľou (15,59 percenta), Svidník (15,83 percenta), Čadca (15,87 percenta), Bánovce nad Bebravou (17,68 percenta) a Humenné (18,16 percenta).

Tretie, nepostupové miesto obsadil podľa oficiálnych výsledkov Radoslav Procházka (21,24 percenta, 403.548 hlasov). Nasleduje Milan Kňažko (12,86 percenta, 244.401 hlasov), Gyula Bárdos (5,1 percenta, 97.035 hlasov), Pavol Hrušovský (3,33 percenta, 63.298 hlasov), Helena Mezenská (2,37 percenta, 45.180 hlasov). Ani jedno percento hlasov nezískali Ján Jurišta (0,64 percenta), Ján Čarnogurský (0,64 percenta), Viliam Fischer (0,5 percenta), Jozef Behýl (0,48 percenta), Milan Melník (0,4 percenta), Jozef Šimko (0,24 percenta) a Stanislav Martinčko (0,13 percenta).

Výsledky spracovával Štatistický úrad SR. Podľa jeho šéfky Ľudmily Benkovičovej prebehlo spracovanie „hladko a bez akýchkoľvek problémov“. Prvá potvrdená zápisnica bola z obvodu Stropkov, prišla o 22.18 h. Posledná z obvodu Šaľa prišla o 0.12 h. Možnosť vypĺňať zápisnicu elektronicky využilo podľa nej 1185 okrskových volebných komisií, čo je takmer 20 percent. “Z nich bolo 1026 bezchybných,” poznamenala Benkovičová, podľa ktorej to urýchlilo spracovanie výsledkov.

 

Robert Fico

Robert Fico kandiduje za prezidenta ako úradujúci premiér za stranu Smer-SD. Premiér oznámil svoju kandidatúru v decembri vlaňajšieho roka. Až do uvedeného času sa na túto tému nechcel vyjadrovať. Neuvádzal jednoznačné áno, ale ani nie.

Za motto svojej kampane si zvolil heslo „Pripravený pre ľudí“. Na oficiálnej stránke volebnej kampane uviedol nasledujúci dôvod svojej kandidatúry: „Myslím si, že práve v tomto okamihu svojho života dokážem skĺbiť svoje dlhoročné skúsenosti s dostatkom energie a s víziou úspešného Slovenska.“

Na snímke kandidát na prezidenta SR Robert Fico prichádza do centrály strany Smer-SD po prvom kole voľby prezidenta

Počas kampane sa prezentoval aj vo videách, ktoré mali tématický charakter. Prvé z nich nieslo názov „Robert Fico o detstve bez internetu, mobilného telefónu a televízie“. V ňom uviedol, že pochádza z rodiny, ktorá bola katolícky orientovaná. Premiér tiež uvádza, že žil v prostredí, v ktorom, „vplyv katolíckej cirkvi bol pomerne silný.“ „Ja som prešiel svätým krstom, svätým prijímaním, prešiel som dokonca birmovkou. Takže keby som si dnes mal urobiť profil vo vzťahu ku katolíckej cirkvi, možno by som vyšiel lepšie ako ktorýkoľvek poslanec za KDH, ale neľutujem,“ dodal.

Fico vo videu zdôraznil aj dobré vzťahy s predstaviteľmi katolíckej cirkvi a ostatnými cirkvami. Avšak takmer mesiaco pred zverejnením videa napísal biskupom kritický list, ako reakciu na ich pastiersky list, v ktorom biskupi hovoria o snahách zaviesť do spoločnosti „nové ľudské práva“ v duchu gender ideológie. Ficovi ministri, najmä Lajčák a Borec totiž na Slovensku presadzujú tieto ideológie do legislatívy. Na otázka projektu 7 vrchov ohľadom manželstva a registrovaného partnerstva i prípadnej adopcie detí zo strany homosexuálnych párov sa Fico nevyjadril. Ospravedlnil sa časovou zaneprázdnenosťou.

Počas svojho pôsobenia na politickom poli bol Fico pri hlasovaní za prvú Ústav SR v roku 1992. O dva roky neskôr zastupoval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva. V roku 1999 založil stranu Smer. Počas roku 2004 bol pri vstupe Slovenska do EÚ. Po rozpade Radičovej vlády volebne triumfoval. Jeho strana získala 83 mandátov, čo jej umožnilo prijímať zákony bez potreby hlasov ostatných strán.

V rozhovore pre TASR uviedol, že doteraz po ňom ostalo veľa rôznych aktivít, či už domácich alebo zahraničných, ktoré sa skončili úspešne. Označil sa za človeka, ktorý už v politike prešiel všetkým možným a je tiež aktívny na medzinárodnej úrovni. „…po toľkých rokoch v politike, po toľkých skúsenostiach, známostiach, ktoré mám po celom svete, priamych, často priateľských kontaktov so štátnikmi, by som chcel všetky tieto skúsenosti ponúknuť, lebo si myslím, že úloha prezidenta bude výrazne rásť,“ uzavrel zdôvodnenie svojej prezidentskej kandidatúry pre HNClub.

Fico kandiduje na post prezidenta z pozície premiéra. Kandidatúru označil za komplikovanú: „Ja tvrdím, že je to veľká nevýhoda. Jediné, čo môžem ponúknuť slovenskej verejnosti a presvedčiť o tom slovenskú verejnosť, je to, že som úplne politicky nahý. Všetci o mne všetko vedia,“ povedal pre TASR v rámci projektu rozhovorov s prezidentskými kandidátmi.

Podľa Fica je post prezidenta podstatne významnejší ako post premiéra, ktorý je neustále predmetom konfliktu. Prezident je človek s predpokladmi dávať veci dohromady a preto chce podľa jeho slov využiť všetky doterajšie skúsenosti a znalosti, ktoré má.

Na snímke kandidát na prezidenta SR Robert Fico prichádza do centrály strany Smer-SD po prvom kole voľby prezidenta

Iní kandidát, Radoslav Procházka, v diskusii pre rádio Expres označil jeho kandidatúru za osobnú ambíciu: „Mali sme tu teraz dve volebné obdobia smerackého prezidenta a čo z tej stability majú ľudia, ktorí tu žijú? Čo z nej majú zdravotné sestry, učitelia, tá armáda nezamestnaných? Čo z nej majú živnostníci? Pán premiér, to že vy hráte teraz hru na politickú stabilitu a politický kľud, to ja beriem. Mrzí ma, že na túto hru na rezprezatívneho prezidenta skočili aj viacerí prezidentskí kandidáti. Ale jednu vec vám poviem. My sme v historicky unikátnej situácii. Vy ste dostali zatiaľ tú najvyššiu dôveru, ktorú kto dostal v parlamentných voľbách. Rok a pol, približne rok a pol po tom, čo ste sa ujali funkcie, ste ľuďom povedali, že si želáte pád tejto silnej vlády, pretože presne to nás čaká. Demisia vlády, nové programové vyhlásenie, nová dôvera. A vy hovoríte o politickej stabilite? To bude jeden ústavný chaoz na niekoľko mesiacov… Vy ste dostali 83 mandátov v parlamente a teraz hádžete všetkých tých ľudí cez palubu. Jediný, vašu osobnú ambíciu.“ Na uvedené vyjadrenie Fico ako sám uviedol nemal dôvod reágovať.

Súčasný premiér by chcel ako prezident pracovať na spoločnej stratégii Slovenska do najbližších rokov. Podľa jeho slov Slovensku chýba kontinuita. „Pokúsiť sa o vypracovanie takejto vízie, stratégie Slovenska na najbližších 20–30 rokov by som si určite postavil ako jednu z najvýznamnejších úloh,“ uviedol.

Ako prezident by Fico nechcel posilnenie prezidentských kompetencií. Avšak chcel by im dať väčšiu dynamiku. Chcel by byť viditeľnejší z hľadiska komunikácie s verejnosťou, v politickom živote, aj z hľadiska podujatí.

Volebnú kampaň ostatných kandidátov označil za referendum o Smere a jeho osobe. Jeho kampaň prebiehala relatívne pokojne a ani doterajšie megakauzy, typu nástenkový tender, mýtny tender, emisná kauza, skládka v Pezinku či konšpiračný byť v spise Gorila, ho nediskreditovali. Dňa 13. februára čelil Fico odvolávaniu. Opozícia chcela od predsedu vlády SR počuť, akým spôsobom obchod prebehol a či skutočne o jeho príprave vedel od Slovenskej informačnej služby. Premiér označil túto skutočnosť za predvolebný ťah zo strany opozície, k jeho odvolaniu nakoniec nedošli. Dňa 11. marca mu líder OĽaNO Igor Matovič priniesol na Úrad vlády vrece zemiakov. “Dopočul som sa, že kandidát Fico je v poslednej dobe veľmi nevrlý na svojich podriadených a hlavne, že v noci nemôže spávať. Príčinou je vraj to, že sa mu stále sníva, že ho porazí jeho povestné vrece zemiakov,” uviedol pre média Matovič. O incidente písala aj britská BBC.

Koncom februára uzavrel Fico so svojim protikandátom Pavlom Hrušovským dohodu o ústavných zmenách. Fico chce touto dohodou dosiahnuť zmeny v justícií, Hrušovský požaduje, aby v ústave bola uvedená definícia manželstva ako jedinečného zväzku jedného muža a jednej ženy.

V doteraz uverejnených predvolebných prieskumoch sa Robert Fico vždy umiestnil na prvom mieste. Svoj hlas mu vždy dalo viac ako 35% respondentov.

 

Andrej Kiska

Kandidát na prezidenta SR Andrej Kiska poskytuje rozhovor novinárom vo svojej volebnej centrále počas prvého kola voľby prezidenta

Andrej Kiska sa narodil v roku 1963. Po roku 1989 odišiel do USA, kde sa živil manuálnou prácou. Po návrate na Slovensko sa pustil do podnikania s bratom a bratrancom. V roku 1996 založil dve splátkové spoločnosti Quatro a Triangel. Tieto dve spoločnosti pôsobia na trhu dodnes. Išlo o prvé splátkové spoločnosti na Slovensku. Po 15 rokoch sa rozhodol zanechať podnikanie a začal sa angažovať v charite. V roku 2007 založil Dobrého anjela. Keď sa rozhodol kandidovať na prezidenta, opustil ju.

Počas vykonávania funkcie prezidenta by sa zameral predovšetkým na zdravotníctvo, školstvo a podporu zamestnanosti. Zdravotníctvo možno považovať za jeho prioritu, keďže sedem rokov sa vďaka Dobrému anjelovi pohyboval práve v tejto oblasti a stretával sa s množstvom onkologických detských pacientov.

Niekoľko mesiacov svetové a slovenské médiá, rovnako ako spoločnosť rozoberajú otázku registrovaných partnerstiev, manželských zväzkov a adopcie detí homosexuálnymi pármi. V predvolebnej kampani média riešili aj otázky spojené s touto problematikou. Pre Andreja Kisku je manželstvo zväzkom muža a ženy. Súhlasí s registrovaným partnerstvom avšak nie s manželstvami a adopciami detí.

Po zvolení za prezidenta sa chce vzdať prezidentského platu. Každý mesiac by jeho finančná odmena mala poputovať k človeku, prípadne rodinám, ktoré takúto pomoc potrebujú.

Ešte pred oficiálnym spustením predvolebnej kampane riešili politici otázku emisnej kauzy. Svoj názor vyjadril aj on. V januári vyzval listom všetkých 150 poslancov Slovenského parlamentu, aby vytvárali tlak na zodpovedné osoby v tejto kauze. Žiadal zverejnenie zoznamu ľudí, ktorí sa na nej podieľali a mali z nej finančný zisk. Zoznam bol nakoniec zverejnený.

Jeho predvolebná kampaň sa nezaobišla bez antikampane, ktorá sa voči nemu rozbehla prostredníctvom sociálnej siete. Hoci už sedem rokov nie je majiteľom, ale ani akcionárom v spomínaných spoločnostiach, niektorí kandidáti práve túto tému rozoberali. Antikampaň sa uskutočnila aj prostredníctvom letákov, ktoré sa objavili v schránkach slovenských domácností a Kiska na to zareagoval podaním trestného oznámenia. A podnet podal aj na generálnu prokuratúru.

V posledných dňoch média uvádzali, že Andrej Kiska je aj prívržencom scientológov, pretože v roku 2013, v čase, keď už bol prezidentským kandidátom vydal knihu pod názvom „Vezmi život do svojich rúk“. Tá vyšla vo vydavateľstve Alert, ktoré je slovenskou odnožou scientológov. Spája sa s nimi aj spoločnosťou Business Success. Novinári jeho vyhlásenie, že o tomto prepojení netušil označili za chabé, pretože na jej pôde mal v minulosti prednášky.

Kandidát na prezidenta SR Andrej Kiska poskytuje rozhovor novinárom vo svojej volebnej centrále počas prvého kola voľby prezidenta

Volebné prieskumy poukazovali na to, že Kisky by mal skončiť na druhom mieste. Čím viac sa blížil termín volieb, tým sa rozdiel medzi Kiskom a Robertom Ficom znižoval. 

Ako sám uviedol, kandiduje preto, aby priniesol pre ľudí zmenu, aby im pomáhal ako to len najlepšie vie. Pre ľudí určitým spôsobom predstavuje novú nádej. Nikdy nebol činný v politike, venuje sa charite, pomáha tým, ktorí to skutočne najviac potrebujú.

Svoje odhodlanie dokázal voličom aj tým, že napriek ohováraniu a osočovaniu jeho osoby sa nevzdal. Absolvoval všetky prezidentské debaty, tlačové konferencie. Jeho predvolebnú kampaň možno zhodnotiť ako najdrahšiu v histórii Slovenska vôbec. Investoval do nej totiž 350 tisíc eur. Niektorí prezidentskí kandidáti označili jeho kampaň za bilboardovú. Milaň Kňažko ho žiadal, aby zostúpil z billboardov a diskutoval.

Takmer vo všetkých rozhovor, ktoré novinárom poskytol uvádzal výrok Mahátmú Gándhího, že ak niekto chce niečo skutočne zmeniť, neostáva mu nič iné iba vstúpiť do politiky. Od začiatku ohlásenia svojej prezidentskej kandidatúry vravel, že zmenu skutočne uskutočniť chce. 

Posledný prieskum agentúry Focus uvádzal, že Kiska skončí na 2. mieste s počtom 27,1 percent hlasov.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Po streľbe v nákupnom centre v Ľubľane zostali traja zranení

0 icon

Ľubľana 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/STA-Nik Jevsnik)   Streľba v nákupnom centre v slovinskom hlavnom meste Ľubľana si vyžiadala troch zranených. V piatok o tom informovala agentúra STA, ktorá sa odvolala na informácie miestnej polície Incident sa odohral na terase baru, ktorý je súčasťou rozsiahleho nákupného centra BTC City. Tri osoby…

Osoby prichádzajúce zo zahraničia budú naďalej povinné dodržiavať karanténne povinnosti

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Napriek zníženiu rozsahu kontrol sú osoby prichádzajúce zo zahraničia povinné dodržiavať karanténne povinnosti. Pripomenula to polícia v súvislosti s prechodom z II. na I. stupeň v rámci Alert systému pre prijímanie protiepidemických opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska. V súvislosti s touto zmenou sa na…

Molčan po neúspešnom debute: “Garin výborne servoval”

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Slovenskí tenisti prehrávajú po úvodnej dvojhre duelu 1. svetovej skupiny Davisovho pohára v bratislavskom NTC s Čile 0:1. O prvý bod pre hostí sa postaral líder juhoamerického tímu Cristian Garin, ktorý zdolal daviscupového debutanta Alexa Molčana ž:2, 6:4. V druhom singli si…

V Dolnom Kubíne Sagan opäť útočil na víťazstvo, ale zdolal ho obhajca Steimle

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi aj v 2. etape pretekov Okolo Slovenska tesne ušlo víťazstvo. Po druhom mieste v Košiciach líder tímu Bora-Hansgrohe finišoval na rovnakej priečke aj v piatok v Dolnom Kubíne. Sagana v záverečnom špurte predstihol Nemec Jannik Steimle z tímu Deceuninck…

Korunný kajúcnik manipuloval v kauze Dobytkár výpovede. “Disponujeme o tom dôkazmi,” tvrdí advokát Juraja Kožucha

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Korunný kajúcnik v kauze Dobytkár Marek K., svedčiaci ako jediný svedok proti Jurajovi K., bývalému generálnemu riaditeľovi PPA, počas kľúčovej časti prebiehajúceho vyšetrovania manipuloval svoje výpovede. Konštatoval to v piatok advokát Juraja K. Roman Balco. Nezrovnalosti, chyby a protirečenia svojej výpovede mal kajúcnik…

Blinken vyzval ďalšie arabské krajiny, aby znormalizovali vzťahy s Izraelom

0 icon

Washington 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik, Pool)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval v piatok ďalšie arabské krajiny, aby uznali Izrael. Uviedol to na virtuálnom stretnutí so svojimi náprotivkami z Izraela, Spojených arabských emirátov (SAE), Bahrajnu a Maroka pri príležitosti prvého výročia normalizácie vzťahov arabských krajín s Izraelom…

Britská vláda od októbra zjednodušuje pravidlá pre cestovanie

0 icon

Londýn 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alberto Pezzali)   Britský minister dopravy Grant Shapps oznámil zjednodušenie pravidiel pre medzinárodné cestovanie počas pandémie koronavírusu Cestovateľský semafor, ktorý v súčasnosti pozostáva z troch úrovní, od 4. októbra nahradí jeden „červený zoznam“ rizikových krajín, informuje spravodajský portál BBC. Zmeny sa týkajú Anglicka, keďže Škótsko, Wales…

Lengvarský: Na diskusiu o akútnych lôžkach bude ešte dostatok času

0 icon

Bardejov 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na diskusiu o akútnych lôžkach v nemocniciach v súvislosti s plánovanou optimalizáciou siete nemocníc bude ešte dostatok času. Tvrdí to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Rezort sa bude podľa jeho slov zaoberať petíciami, ktoré spustili v jednotlivých mestách s cieľom zachovať nemocnice…

Maďarská vláda neplánuje sprísnenie pandemických opatrení, tvrdí Orbán

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool Photo via AP)   Maďarská vláda neplánuje prísnejšie opatrenia proti pandémii koronavírusu. Uviedol to v piatok premiér Viktor Orbán vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Radio Rúška by podľa neho mali nosiť iba ľudia, ktorí sú infekční. „Izolácia, karanténa, rúška a tak ďalej náš problém…

Poslanecký klub OĽANO sa zastal zadržaných vyšetrovateľov z NAKA. NBÚ nemôže uviesť, či obvinení vyšetrovatelia NAKA stratia bezpečnostnú previerku

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) podporuje vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorí vyšetrovali najväčšie kauzy, ale po zásahu policajnej inšpekcie skončili za mrežami. Na tlačovej besede klubu OĽaNO to povedal poslanec hnutia Peter Kremský s tým, že sú v…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Ďalších 18 obrázkov, ktoré sú dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Pred nedávnom sme ti priniesli 18 obrázkov, ktoré boli jednoducho dokonalé. Jednalo sa o momenty v ktorom si svoje našli aj tí najväčší perfekcionisti. Dnes sa opäť vrátime k tejto téme. Znova ti ukážeme 18 obrázkov. Na každom z nich uvidíš perfekcionizmus v praxi. Nasledujúce fotky sú naozaj dokonalé. Tak…

Týchto 10 ilustrácií je dôkazom toho, aká je kreativita v živote človeka dôležitá

0 icon

V tomto náročnom a rýchlom svete, musíme jednoducho snívať. Preto nie je v živote nič krajšie, ako mať obrovskú predstavivosť. Ľudia, ktorí majú to šťastie, že majú dar kreativity, môžu snívať neustále bez ohľadu na situáciu. Môžu tak jednoducho vidieť svet v celej svojej zložitosti a zároveň aj kráse. Aj pre…

Prečo Spojenci nechali obsadenie Československa Sovietom?

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentokrát sa nás bude týkať bytostne ešte bližšie ako obvykle. Spoločne sa pozrieme na to, prečo Spojenci nedobyli Československo, hoci na to mali možnosť a prostriedky, a to skôr, ako Sovieti. Západným Spojencom bol taktiež znemožnený ďalší prípadný postup. Patton na…

Dunkerque a 2. svetová vojna: 1. časť

0 icon

V máji 1940 nastal v druhej svetovej vojne rozhodujúci okamih. Nemecké vojská postupovali naprieč Belgickom a napadli Francúzsko. Do tejto oblasti boli vyslané francúzske a britské jednotky, aby tie nemecké vytlačili. Prinášame ďalší minimálne z nášho pohľadu zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Ešte pred Mechelenským prípadom (o ktorom…

Armádny Magazín

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.  

Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľ

Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

0 icon

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkr

Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

0 icon

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzke

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali