Dnes je výročie prvého pristátia človeka na Mesiaci v roku 1969

Dnes je výročie prvého pristátia človeka na Mesiaci v roku 1969

Bratislava 20. júla 2023 (HSP/Foto: Wikimedia)

 

Ak sa človek pozrie na veci s odstupom, je nesmierne smiešne, že práve tí, ktorí aspoň polovicu denného času nadávajú na Ameriku, preberajú a šíria bludy, ktoré vznikli práve tam. Jeden z nich je rozprávka o tom, že výlet na Mesiac Američania sfalšovali. Šíria to na americkej sociálnej sieti, ktorá ich podľa amerických algoritmov uzatvára do názorových bublín, z ktorých potom tečú americké doláre americkým vlastníkom

Buzz Aldrin a pristávací modul
Buzz Aldrin a pristávací modul

V skutočnosti si stačí uvedomiť, že z Mesiaca bol vysielaný niekoľkohodinový priamy prenos. Počas tých niekoľkých hodín nebol jediný strih kamery. Ak by ste tak dlhý záznam v čase cesty na Mesiac chceli sfalšovať, potrebovali by ste dve cievky filmu Kodak veľké ako VolksWagen chrobák. Bolo proste technicky jednoduchšie letieť na Mesiac, než sfalšovať to.

Reklama

Dnes to už nie je možné. Prečo? Chýbajú dve veci. V prvom rade, miera rizika, ktoré muži misie Apollo podstupovali, je dnes už neprijateľná. Dnes sú všetky systémy zabezpečujúce život zdvojené, niekedy aj strojené. Stena modulu hrubá ako na plechovke s bravčovým mäsom dnes odradí od podobného dobrodružstva ani nie tak ochotných mužov, tí by sa možno našli, ale na celom svete sa nenájde inštitúcia, ktorá by podobné dobrodružstvo zastrešila.

Tým druhým, čo tak veľmi chýba, je motivácia. Rusi v kozmonautike suverénne viedli a to Američania nechceli nechať tak. To prinieslo nesmierne benefity celému ľudstvu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že obyčajný človek nemôže mať žiaden úžitok z toho, že sa niekto z Ameriky prechádza po Mesiaci, každá gazdinka však napríklad pozná teflonovú panvicu, ktorá by bez kozmických pretekov nikdy neexistovala.

Reklama

Dnešné výročie prvého pristátia človeka na Mesiaci pripomenul vo svojom texte Juraj Draxler. A jeho myšlienky sú inšpiratívne:

“Neil Armstrong a po ňom Edwin “Buzz” Aldrin 20. júla 1969 vyskočili z lunárneho modulu a strávili dve hodiny na mesačnom povrchu. Pokojne sa to dá nazvať jedným z najsvetlejších okamihov v dejinách ľudstva. Sny o kolonizácii vesmíru nie sú len pre sci-fi. Máme na to. Zároveň ide o jeden z najsvetlejších okamihov v dejinách USA. Dlhé roky brali vesmírne prvenstvá Sovieti: prvá družica, prvé zviera vo vesmíre, prvý človek vo vesmíre, prvá žena, prvý výstup z lode do voľného vesmíru.”

Draxler vyzdvihuje úlohu Kennedyho a dobrej politiky, ktorej bol príkladom. Nezabudnuteľné sú jeho slová: Podujali sme sa na to, “nie preto, že je to ľahké, ale práve preto, že je to ťažké.” Draxler píše: “Zároveň ide o svetlý príklad dobrej vládnej politiky. Prezident John F. Kennedy zobral úspechy Sovietov ako výzvu a v preňho tradične výraznom prejave oznámil ambíciu dotknúť sa Mesiaca. Ako iní veľkí vodcovia nesľúbil národu zaručený úspech, naopak, priznal, že celý program bude veľmi ťažký. Ale majú predpoklady na to, aby to zvládli. A začal sa najnáročnejší, ľudskými aj materiálnymi zdrojmi najrozsiahlejší vesmírny program v histórii. Pre krajinu nakoniec dosiahol oveľa viac ako len prestíž. Kennedyho vláda spustila rozsiahle investície do univerzít a práve v 60. rokoch tie americké v mnohých kritériách výrazne predbehli ostatný svet.”

Súperenie medzi krajinami nemusí byť vždy len zdrojom napätia: “Vesmírne preteky plus preteky v zbrojení pomohli vytvoriť masívne výskumné kapacity a viedli k obrovskému počtu nových postupov a technológií, ktoré boli potom užitočné aj v civilnom živote. A v neposlednom rade to všetko pomohlo zlepšiť vzťahy medzi rivalmi. Američania a Sovieti získali spoločný cieľ – vesmír. Preteky sa zmenili na spoluprácu. Veľkým symbolom sa stala Medzinárodná vesmírna stanica.”

V dnešnej politike je však o ľudí typu Kennedy veľká núdza: “Bohužiaľ v ostatných 20 rokoch sa na veľké sny o vesmíre trochu zabudlo. Dnes ich ale pomáha oživovať aj tlak krajín, ktoré tiež chcú byť vesmírnymi veľmocami – Číny a Indie (pred piatimi dňami India vyslala svoju raketu s cieľom pristáť so sondou na mesiaci). Práve takéto ultra ambiciózne vedecké misie (sú aj iné, nielen vesmírne) dávajú skupinám aj krajinám vyšší zmysel, obohacujú ich, robia silnou súčasťou civlizácie. (Ak to tie krajiny chcú. Predstavme si, že by sme chceli súťažiť napríklad so susedným Rakúskom v nejakých vedeckých pretekoch, napríklad aj v stavbe nejakej vesmírnej sondy. Reakcie mnohých u nás sú asi zjavné: “A načo je to dobré?” “Aj tak Rakúšanom pomôže Soros.” “Si to naštudujte u odborníkov: žiaden vesmír neexistuje.” “Čaputka”.)”

Reklama

Slovenskí vedci aj študenti sa tešia dobrej povesti nielen v CERNe ale aj v Európskej vesmírnej agentúre. Máme skvelých fyzikov, astronómov aj technikov. Aj to pripomína Draxler: “Aj na Slovensku sa pritom nájdu jednotlivci a dokonca aj firmy, ktoré sa podieľajú na rôznych vesmírnych programoch, v malom ale predsa. Podobne ako v iných oblastiach, aj tu treba tých brilantných podporovať. Aj kvalitnou štátnou politikou, chce to stavať dobré tímy aj aktívne pomáhať vytvárať cesty do medzinárodných programov. A možno nejaká významná technológia, ktorá sa o 15-20 rokov uplatní na Marse, bude pochádzať práve od ľudí od nás. Rozhodne sa na to treba pripravovať. Pretože ľudstvo takmer určite v nasledujúcich desaťročiach objavovanie vesmíru opäť významne rozvinie.”

Pri návšteve Marsu nie som taký optimista ako Draxler. Let na Mesiac je oproti tomu ako grilovačka na záhrade. Základný výskum, a to aj ten kozmický, rovnako ako on považujem za nevyhnutný, aj keď zdanlivo žiadne priame výsledky neprináša. Háčik je totiž práve v tom “zdanlivo.”

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

Včera 17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Včera 17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

Včera 14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

Včera 14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

Včera 13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

Včera 13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Včera 13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

Včera 12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali