Zverejnená správa však bola omnoho zmierlivejšia než pôvodne pripravená. Tesne pred zverejnením ju zastavili a zeditovali, aby bola voči Číne zmierlivejšia, napísal New York Times. Z finálnej podoby vypadla veta, že Čína vedie globálnu dezinformačnú kampaň, aby odvrátila svoju vinu za vypuknutie pandémie.
Čína tlačila na predstaviteľov EU v Pekingu, aby zverejneniu správy zabránili. „Číňania sa už vyhrážajú reakciou, ak bude správa zverejnená“, napísal európsky diplomat Lutz Gullner. Rozhodnutie vyvolalo znepokojenie aj medzi členmi tímu pre strategickú komunikáciu. Podľa nich takýto ústupok vytvoril zlý precedens a umožní podobný nátlak aj v budúcnosti. Ďalej uviedli, že diplomati EU sa samocenzurujú, aby uspokojili Komunistickú stranu Číny. Brusel odmieta, že by text pozastavil a dodatočne editoval.
Zatiaľ čo USA a Británia zavádzajú clá a pripravujú obnovenie vlastnej výroby a sebestačnosti, predstavitelia EU aktivizujú rokovania o komplexnej investičnej dohode s Čínou. Dohoda sa má stať jednotným mechanizmom regulujúcim investičnú spoluprácu Číny s členskými krajinami EÚ a nahradiť všetky platné bilaterálne dohody o čínskych investíciách s európskymi krajinami.
Čo v preklade znamená, že Čína bude mať také obchodné privilégia v európskych krajinách, aké určí Európska komisia a nie aké si určia jednotlivé členské štáty. Dokument má napomôcť uľahčeniu prístupu na európsky trh pre čínske spoločnosti, ale aj prístupu na čínsky trh pre investorov z EÚ.
Ivan Blaho