Existujú komentáre ohľadne toho, že sa Turecko chystá požadovať, aby USA odovzdali svoje vojenské základne na území Sýrie tureckej strane alebo ich zlikvidovali.
Nemyslím si, že k tomu dôjde, pretože tieto vojenské základne sú dôležité na boj proti IS, sú zabezpečením celkovej bezpečnosti na severe Sýrie a tiež záujmov USA v regióne. Nesmieme zabúdať, že v tejto chvíli ani Irak ani Sýria nie sú pre Spojené štáty tak dôležité ako Irán. Myslím si, že to, čo pozorujeme v Sýrii, je len predohrou k tomu; myslím si, že k tomu dôjde v určitú chvíľu v tomto roku.
Vo svojom nedávnom komentári pre New York Times prezident Erdogan napísal, že Turecko “je jedinou krajinou, ktorá má silu a povinnosť“ hájiť záujmy Spojených štátov, medzinárodného spoločenstva a sýrskeho národa. Vyjadril tiež obavy, že “niektoré vonkajšie sily môžu využiť“ zvyšky teroristickej skupiny “ako zámienku na zasahovanie do vnútorných záležitostí Sýrie“. Čo stojí za týmito vyhláseniami?
Videli sme to skôr, počnúc irackou skúsenosťou, na ktorú sa odvolával vo svojom článku, alebo v Afganistane. Nepovažujem to, čo on tvrdí, za nerozumné. Videli sme to veľakrát; domnievam sa, že sprostredkované vojny rôznych záujmov na Blízkom východe a za jeho hranicami môžu prispieť k pokračovaniu vojny v Sýrii na mnohé desaťročia. Na to nesmieme zabudnúť.
V Sýrii dochádza k obrovskému množstvu nepriamych ozbrojených konfliktov, a keď premýšľate o boji o moc na Blízkom východe, konkrétne Sýria je tou úrodnou pôdou k tomuto boju. Z tohto hľadiska si myslím, že Erdogan má pravdu. Myslím si, že musíme byť veľmi opatrní ohľadom budovania politických vzťahov so Sýriou.
V tejto chvíli sa Mike Pompeo nachádza na arabskom turné, počas ktorého sa snaží presvedčiť spojencov o plánoch USA ohľadom odsunu vojsk. V akej atmosfére sa podľa Vášho názoru bude konať turné a dokáže Pompeo dosiahnuť úspech? Do akej pozície stavajú USA svojich arabských spojencov?
Domnievam sa, že škoda už je spôsobená, hoci americká vláda tvrdí, že sa radila so svojimi blízkovýchodnými spojencami skôr ako informovala o odsune vojsk. Nemyslím si, že to urobila. Zlomovým momentom je tu to, že presvedčiť blízkovýchodných spojencov je prakticky nesplniteľná úloha, pretože situácia v regióne je príliš zložitá. Myslím si, že tá skutočnosť, že sa Pompeo vydáva do týchto arabských krajín, svedčí o tom, že koná ako spojenec a informuje ich. Myslím si, že bude hovoriť niečo ako: “Náš prezident môže prijímať spontánne rozhodnutie, povedzme, odsun vojsk zo Sýrie, ale vo vláde sú ľudia, ktorí sa chcú so všetkým vysporiadať.” Myslím si, že práve to bude robiť na Blízkom východe.