Minulý piatok 30. novembra o 3:37 hod. miestneho času policajti spozorovali auto, ktoré na diaľnici šlo rýchlosťou 112 km/h a vodič zrejme spal, pretože podľa vyjadrenia policajta Arta Mentiela pre Business Insider “nereagoval na svetelné a ani na zvukové signály, aby zastavil”.
Vydali sa teda za ním, ale vediac, že ide o model Tesla 3 s možnosťou fungovania v režime autopilota, museli ho zastaviť iným spôsobom, ako bežne. Po asi desiatich kilometroch sa im to podarilo tak, že jedno vozidlo sa dostalo pred Teslu a postupne spomaľovalo, čomu sa aj poloautonómne vozidlo automaticky prispôsobovalo, až nakoniec zastavilo.
Vodičom bol 45-ročný Alexander Samek, ktorý skutočne zaspal, pretože bol opitý. Mentiel pre ABC 7 News vraví, že policajti šli k autu vodiča a pokúsili sa ho prebudiť, čo trvalo istú chvíľu, potom ho vytiahli z vozidla a dali do svojho hliadkového vozidla. Na najbližšej čerpacej stanici v Palo Alto bol vyzvaný na dychovú skúšku, čím bol následne zatknutý za podozrenie z vedenia vozidla pod vplyvom alkoholu.
Právny analytik Steven Clark uviedol, že funkcia autopilota v aute “môže byť falošný pocit bezpečia pre mnohých ľudí, ktorí si myslia, že je v poriadku byť za volantom, ak majú nastavený tento režim”.
Matthew Paul, jeden z obyvateľov mesta San Jose, dodáva, že “je to bezohľadné”, pretože “jasne sa hovorí o varovaní, že keď ste v režime autopilota, mali by ste mať aj tak obe ruky na volante, lebo autopilot je len vylepšenie vašej jazdy”. Autopilot v autách značky Tesla totiž nedokáže riadiť vozidlo úplne sám.
Aj The Verge pripomína, že aj samotná Tesla varuje, že autopilot je určený iba na diaľnice a stále vyžaduje, aby vodič zostal počas jazdy v plnej miere pozorný, ale sú aj prípady, ako tento, že vodiči “zneužijú” funkciu autopilota a nesprávne ho budú chápať ako “autonómnu jazdu”.