Na mimoriadnom summite Turecko vznieslo EÚ požiadavku, že na postaranie sa o 2,7 milióna utečencov by potrebovala ďalšie tri miliardy eur. Navyše do konca júna zaviesť bezvízový styk a pokročenie v rokovaniach o vstupe do EÚ.
Politici z CSU kritizovali nemeckú vládu za príliš veľké ústupky Turecku pri hľadaní riešenia utečeneckej krízy. “Rokovacie pozície EÚ sa nepochybne v posledných mesiacoch zhoršili kvôli jej vnútorným sporom okolo utečeneckej krízy. Turci predložili nové požiadavky a zvýšili cenu ako v bazáre,” vyhlásil generálny tajomník CSU Andreas Scheuer pre noviny Passauer Neue Presse, a jasne dodal: “CSU je proti vstupu Turecka do EÚ a proti totálnemu bezvízovému režimu pre všetkých Turkov.”
Z tohto zoskupenia je aj nemecký spolkový minister dopravy Alexander Dobrindt, ktorý pre iné médiá vraví, že “akýkoľvek bezvízový režim musí mať jasné pravidlá, obmedzenia a kontroly, lebo inak by sa vytvoril základ pre novú nelegálnu migráciu”. Podpredseda frakcie CSU v Bundestagu Hans-Peter Friedrich má pocit, akoby sa “Turecko s nami hralo na mačku a myš”.
Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert však uisťoval, že EÚ nebude povoľovať zo svojich požiadaviek na Turecko, ak mu má byť poskytnuté bezvízové cestovanie do Európy. Turecký premiér Ahmet Davutoglu by si ho prial už od konca júna, no francúzsky prezident Francois Hollande pripomenul, že “musia byť splnené kritériá, ktorých je až 72”.
Nemeckí opoziční politici kritizovali najmä problémovú situáciu v oblasti ľudských práv v Turecku. Podľa vodcu Strany zelených Antona Hofreitera “prezident Recep Tayyip Erdogan využíva to, že pre Európsku úniu je Turecko do istej miery strategicky potrebné a tak EÚ mlčí o brutálnom porušovaní ľudských práv v Turecku”.
Ľavicový poslanec Jan van Aken, člen zahraničného výboru Bundestagu, vraví o možnom “vydieraní” EÚ zo strany Turecka. Turecká vláda hrozila prílivom vojnových utečencov cez Bulharsko, preto EÚ a federálna vláda si nechcela všimnúť porušovanie ľudských práv a obmedzovanie slobody tlače v Turecku.