Čo treba robiť, ak seba aj iných posudzujete negatívne?

Čo treba robiť, ak seba aj iných posudzujete negatívne?

New York 21. decembra 2018 (HSP/Foto: Pixabay)

 

Americký psychoanalytik Grant Hilary Brenner navrhol, aby sme prestali používať negatívne vyjadrenia ako napríklad “leniví” a “hlúpi” na adresu seba alebo iných, pretože sú “kontraproduktívne” a zvyčajne nevedome vedú k negatívnym pocitom

Ilustračné foto

Brenner vo svojom príspevku pre Psychology Today podotýka, že “keď sa cítime neschopní robiť niečo dobre, je oveľa ťažšie vidieť možnosti realistickej pozitívnej zmeny”. Jedným zo spôsobov, ako tomu môžeme predísť, je podľa neho “začať venovať pozornosť slovám, ktoré používame pri vnútornom uvažovaní a pri charakterizovaní seba a ostatných, keď prichádzame z tzv. nakazených miest”.

Reklama

Tých slov či prívlastkov, na ktoré Brenner upozorňuje, je samozrejme oveľa viac, ale predstavuje aspoň niektoré, ktoré odporúča prestať používať, či eliminovať.

1. Lenivý: Toto slovo naznačuje, že človek má nedostatky v nejakom základnom a nefixovateľnom spôsobe, ktorý je predmetom pohŕdania a znechutenia, a tak často slúži na zakrytie vyplývajúcich nepríjemností. Brenner odporúča, že keď slovo “lenivý” príde na myseľ, treba sa na chvíľu zastaviť a dať si otázku, čo je ešte možné urobiť, zamerať sa na konkrétnu spätnú väzbu a ciele, ktoré je možné skutočne dosiahnuť, aby sa vedomie posilnilo a nie oslabilo.

Reklama

2. Nudný: Namiesto zachádzania do nudy Brener odporúča pouvažovať nad tým, ako efektívne stráviť voľný čas a venovať sa aktivitám, ktoré nás zaujímajú.Stáva sa totiž, že nedokážeme premýšľať o ničom inom, ako sa nudiť, čo nám účinne zabráni dostať sa z nudy a pasivity.

3. Pokrytecký: Odsúdenie seba samého alebo iných ako pokrytcov je spôsob, ako riešiť ťažké alebo zdanlivo nemožné konflikty. Podľa Brennera sa treba pozrieť na viaceré stránky problémov a na ich súvis, kedy možno sa ukáže, že “skutočné pokrytectvo je oveľa zriedkavejšie”. Morálne hodnoty a etické rozhodnutia sa totiž značne menia od situácie k situácii.

4. Rozmaznaný: Obviňovanie z tejto vlastnosti pochádza podľa Brennera vždy z “hnevu a frustrácie” z vlastnej situácie, kedy sa stráca kritický pohľad. Za “rozmaznaného” označujeme toho, kto si “zvykol na to, že veci je možné ľahko dosiahnuť, pretože neexistuje prepojenie odmeny s náležitým úsilím”. Jedným z užitočných krokov, ako sa vyhnúť takémuto označovaniu, je zvážiť, čo je úprimná, autentická túžba po niečom alebo potreba skrytá v takomto správaní.

5. Hlúpy: Zvyčajne sa používa v súvislosti s označeniami “impulzívny, nepozorný, pochopiteľne neskúsený”. Ak niekto sám seba takto označí a vážne sa za seba hanbí, podľa Brennera ide o neschopnosť byť láskavý k sebe a k svojim omylom. Odporúča teda skôr použiť odľahčujúci humor, pretože “smiech môže značne znížiť hanbu”.

6. Sebecký: Použitie tohto slova badať pri vzájomnom uznávaní rovnováhy potrieb viacerých strán. Sami seba označujeme za sebeckých, keď máme oprávnené potreby, robíme násilie proti sebe a podrývame tak zdravé správanie sebaobhajoby, čím sa obviňujeme, že sme zlí, čo Brenner chápe ako “začarovaný kruh”.

Reklama

Tieto uvedené vlastnosti a odporúčané postoje k nim sú príkladmi spôsobov, “ako sa vyhnúť riešeniu komplikovanejšieho problému, či už vo vzťahoch s inými ľuďmi, alebo vo vzťahu k sebe”, podotýka Brenner. “Všetci robia násilie voči vzťahom, oddeľujú nás od seba a vytvárajú škodlivé medzery v našom vzťahu.”

Súhrnne povedané, ak si používanie týchto slov na sebe všimneme, “je to dobrý čas spomaliť a zasiahnuť tlačidlo emočnej pauzy, čo je šanca šanca robiť lepšie rozhodnutia o sebe a o svojom okolí”, uzatvára Brenner.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali