Kyjev 8. januára 2023 (HSP/sonar21/Foto:screenshot)
Dlhotrvajúci boj o Bachmut sa v tlači vykresľuje ako symbol ruskej slabosti. Viem, že mnohí ľudia na Západe sa poškriabali na hlave a pýtali sa, prečo sa o tento konkrétny kus územia vedie taká tvrdá bitka. Domnievam sa, že odpoveď sa nachádza pod povrchom Bachmutu/Soledaru v Soledarských soľných baniach (alias Arťomsolských soľných baniach). Soľné bane sú monštrum, ktoré má 125 kilometrov tunelov, píše Larry Johnson
Jevgenij Prigožin, hlava skupiny Wagner Group, ponúkol nasledujúce aktuálne informácie o situácii v Bachmute a okrajovo spomenul soľné bane:
“Bachmut je centrálnym bodom východného frontu a vážnym logistickým centrom. A našou úlohou je tam čo najmenej umierať a čo najviac ničiť nepriateľa.
Charakteristika Bachmutu spočíva v jeho jedinečných historických a geografických obranných možnostiach, medzi ktoré patrí jednak rozdelenie mesta na niekoľko častí vodnými prekážkami. Po druhé, okolie Bahcmutu tvorí komplex osád, ktoré vytvárajú jednotný obranný systém. Po tretie, ide o jedinečnú krajinu, rokliny a výšiny, ktoré sú prírodnými tunelmi. A čerešničkou na torte je systém baní Soledar a Bachmut, čo je vlastne sieť podzemných miest. V ktorých sa v hĺbke 80 – 100 metrov nachádza nielen zhluk ľudí, ale pohybujú sa v nich aj tanky a bojové vozidlá pechoty. A zásoby zbraní sú tu uložené už od prvej svetovej vojny.” Prigožin
Myslím si, že v podzemí sa toho deje viac ako ťažba soli. Je to bezpečný sklad ukrajinského vojenského vybavenia. Blog ScoopTrade poskytuje skvelý prehľad:
Pred začiatkom ruskej vojenskej operácie na Ukrajine bol Artyomsol najväčším podnikom na ťažbu a predaj kuchynskej soli v strednej a východnej Európe. Tvorí ho päť soľných baní, ktoré sa nachádzajú v hraniciach miest Soledar a Praskovievka: bane č. 1, č. 3, č. 4, č. 7 a baňa Volodarsky. Sú navzájom prepojené železnicou a cestou, ako aj rozvinutým systémom podzemných komunikácií, ktoré po vypuknutí vojnových konfliktov zdokonalili vojaci Ozbrojených síl Ukrajiny.
Systém soľnej bane Artemsoli už Ozbrojené sily Ukrajiny využívajú ako podzemnú pevnosť. Vo veľkých hĺbkach sú vybavené muničné sklady, priestory pre personál a na niektorých miestach aj hangáre pre techniku. A “dostať” ich z povrchu je takmer nemožné. Podzemné komunikácie využíva aj ukrajinský vojenský personál na presun medzi pozíciami a prístupy a niektoré vstupy do baní sú zamínované a pripravené na vyhodenie do vzduchu. Z hľadiska náročnosti útoku môžu míny Artemsol bez problémov konkurovať známemu Azovstalu v Mariupole.
To pomáha vysvetliť, prečo Ukrajina nasadzuje čoraz menej ľudí do bitky v mlynčeku na mäso na povrchu. Je to kritické zariadenie. Je však možné, že Ukrajina má v baniach uložené dôkazy o svojom programe biologických zbraní? Ide o viac než len kľúčový dopravný/logistický uzol.
Zaujímavé je, že anonymný predstaviteľ Bieleho domu tento týždeň začal presadzovať líniu, že Prigožin má záujem získať kontrolu nad soľnou baňou len pre finančné výhody (a možno aj pre jej kulinársku kvalitu):
Spojené štáty sa domnievajú, že spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Jevgenij Prigožin, ktorý je zakladateľom najmocnejšej ruskej žoldnierskej skupiny, má záujem prevziať kontrolu nad soľou a sadrou z baní v blízkosti ukrajinského mesta Bachmut, uviedol vo štvrtok predstaviteľ Bieleho domu.
Existujú náznaky, že Rusko a Prigožina vedú k “posadnutosti” Bachmutom peňažné motívy, dodal úradník. Prigožin je majiteľom súkromnej ruskej vojenskej spoločnosti Wagner Group.
Myslím si, že ide o viac ako len o snahu udržať si výnosný prírodný zdroj. Ukrajina nebojuje zúfalý boj a neobetuje tisíce svojich vojakov len preto, aby ochránila lukratívne korenie. Čo si myslíte vy?