Čo motivovalo kanadského dobrodruha a slovenskú „prekladateľku z taliančiny“, aby kontaktovali práve tých ľudí, ktorí všetko o každom vedia, a ktorí sú vždy v centre aktuálneho diania? Nezáležalo na tom, či to boli politici alebo mafiáni, oni mali na všetkých kľúčových ľudí kontakty. Nicholson, ako sám povedal, si so všetkými tykal, Zsuzsová si s nimi cvrlikala cez internet a prípadne osobne.
Metódy mali rôzne, ale išlo im o to isté: mať informačne podchytených všetkých dôležitých ľudí. Áno, novinár aj prekladateľka majú pracovné kontakty na všelikoho, ale položme si otázku: čo je to za ľudí, ktorí si systematicky budujú pavučinu kontaktov na práve tých ľudí, ktorí sú akoby náhodou vždy pri tom, kde sa niečo vážne deje, čo hýbe celým Slovenskom? Zsuzsová komunikovala so všetkými od Kočnera až po Glváča, Nicholson bol prvý pri Valkovi aj Gorile…
Samozrejme, v zozname ich najlepších kontaktov nemohol chýbať bývalý minister a podpredseda vlády Daniel Lipšic. Ten sa okamžite po Kuciakovej vražde stal obhajcom Kuciakovej rodiny, o čom iný prominentný právnik hneď vyhlásil, že je tam preto, aby videl do spisu, aké dôkazy už sú na stole.
„Ak si naše tajné služby Zsuzsovú nevšimli, nechcime si ani predstaviť aké eldorádo s politikmi robia fešné Rusky a iné radkyne poľujúce po seladónoch, ktorí uverili vo svoju fantómovú príťažlivosť,“ píše Katarína Šelestiaková v týždenníku Plus 7 dní. Naznačuje tak možnú súvislosť Zsuzsovej s tajnými službami, ale keď sa pozornejšie prizriete jej výroku, nie tými ruskými. Podobne ani v prípade Nicholsona nie je spojenie s ruskými trolmi a agentmi pravdepodobné – opäť tu vidíme zvláštnu podobnosť medzi týmito dvomi osobami.
Podobnosť je tiež v tom, že obaja zmizli: ona do chládku, on do Kanady, kde napokon tiež býva dosť chladno. A tiež aj v tom, že sa zrejme tak skoro nevrátia.
A spoločné majú aj to, že pri vyhľadávaní vám google neponúkne ani jedinú stránku, ktorá by dávala tieto dve mená do nejakého súvisu. Pravda, poviete si, podobný výsledok vám google dá aj v prípade spojenia „somálski biatlonisti“ a „starostka z Fekišoviec“ – jednoducho, že tam žiadna spojitosť nie je. Lenže ona by v tomto prípade celkom spokojne mohla byť. Že by práve títo dvaja všetečníci nikdy neboli v kontakte, hoci inak obaja takmer s každým, kto bol zaujímavý?
A áno, nespomenul som to podstatné: ešte mali spoločného Kuciaka. Obaja nejakým spôsobom úzko súviseli s jeho vraždou. V prípade Zsuzsovej je súvislosť objasnená. V prípade Nicholsona je tu zjavná úzkostlivá snaha, aby sa jeho meno v tejto súvislosti nespomínalo. Prečo? Dozvieme sa niekedy pravdu o tom, akým spôsobom bol vo veci namočený a prečo tak bleskovo zdrhol za oceán a začal sa tak dojemne venovať láske zo strednej školy a opatrovateľstvu chorých?
Alebo že by sme mali kľúč k tajomstvu po celý ten čas, ako v správnej detektívke, rovno pred očami – ukryté priamo uprostred Kuciakovho priezviska?
Ivan Lehotský