Čo bude potrebné na ukončenie miliardárskej spoločnosti, v ktorej žijeme?

Santa Clara 18. marca 2023 (HSP/Braveneweurope/Foto:TASR/AP-Jeff Chiu)

 

Krach a záchrana banky Silicon Valley Bank, ktoré sú ozvenou roku 2008, ukazujú, že pre bezohľadné finančné subjekty sa toho veľa nezmenilo. Ako dlho to ešte necháme pokračovať? pýta sa Les Leopold, riaditeľ Inštitútu práce v New Yorku, ktorý spolupracuje s odbormi, robotníckymi centrami a komunitnými organizáciami na budovaní národnej ekonomickej vzdelávacej kampane

Silicon Valley Bank
Na snímke logo Silicon Valley Bank

Ak by sme potrebovali ďalší dôkaz, záchrana banky Silicon Valley (SVB) je ďalším jasným znakom toho, že fungujeme v novej verzii kapitalizmu. Najbohatší z nás majú len malý strach, že prídu o peniaze zo svojich najdôležitejších finančných investícií. Vedia, že ich zachránia a my ostatní to zaplatíme.

Kríza v SVB sa stala výsmechom poistenia bankových vkladov a súkromného bankovníctva. V USA sú bankové vklady poistené do výšky 250 000 dolárov. Ak banka skrachuje, tí, ktorí majú účty nižšie ako táto suma, sú plne chránení. Vklady nad túto sumu však chránené nie sú.

Dôvod je jednoduchý. Ak poistíte všetky účty bez ohľadu na ich výšku, riaditelia bánk budú mať všetky dôvody na to, aby maximalizovali svoje zisky investovaním peňazí vkladateľov do najrizikovejších a najvýnosnejších investícií, aké nájdu.

Ak sa im to podarí, bankoví úradníci a investori zbohatnú. Ak sa im to nepodarí, vláda odškodní vkladateľov. Je to obchodný model s malými nevýhodami.

Túto logiku chápeme už od čias, keď sa v 30. rokoch minulého storočia diskutovalo o prvom bankovom poistení a následne sa zaviedlo. (Prezident Roosevelt sa obával, že poistenie bánk by nespravodlivo dotovalo zle riadené banky). Prečo sa teda toto pravidlo porušuje práve teraz?

Dôvodov sa uvádza mnoho. Malé podniky so sumami v SVB nad 250 000 USD nebudú schopné vyplácať mzdy. Pracovníci budú prepustení. Špičkové high-tech podniky skrachujú. Ľudia stratia dôveru a spôsobia útek z bánk. Naznačuje sa, že celý finančný systém je natoľko prepojený, že zlyhanie jednej banky môže spôsobiť pád mnohých ďalších atď.

V prípade záchrany SVB však možno hlavný dôvod súvisí s veľmi bohatými investormi rizikového kapitálu, ktorí investovali do mnohých technologických startupov, ktoré majú svoje peniaze zaparkované na účtoch SVB. Títo magnáti rizikového kapitálu, z ktorých mnohí sa hlásia k protivládnym libertariánom, dali politickému establišmentu jasne najavo, že záchrana je potrebná – a to okamžite!

Tentoraz im nešlo o záchranu investorov alebo bankových úradníkov. Tieto dni sa skončili. Veľké peniaze boli zabalené vo viac ako 200 miliardách dolárov v nepoistených vkladoch. Ich argument bol jednoduchý – sme pre Ameriku príliš dôležití na to, aby dovolila, aby naše operácie finančne utrpeli. Sme základom špičkových technológií, inovácií, vedúceho postavenia americkej ekonomiky. (A dávame veľa peňazí na vaše politické kampane.)

 

Vyprázdnenie nariadenia

Zlyhanie SVB a následné zlyhanie Signature Bank so sídlom v New Yorku povedie k mnohým výčitkám o potrebe sprísnenia regulácie, ktorá bola v roku 2018 počas Trumpovej vlády oslabená.

SVB úspešne lobovala, aby nemusela čeliť rovnakým reguláciám ako “systémovo dôležité” megabanky. Vyhli sa niektorým z najsilnejších ustanovení Dodd-Frankovej bankovej legislatívy, keďže prah bankových aktív sa zvýšil z 50 na 250 miliárd USD. (Barney Frank, Frank z Dodd-Franku, neuveriteľne podporil oslabenie svojho vlastného zákona. Sedí v predstavenstve skrachovanej banky Signature Bank, pričom za posledných sedem rokov dostal viac ako 2,4 milióna dolárov v hotovosti a vo forme odmien za akcie).

Hoci v diskusii bude dominovať potreba prísnejších predpisov, chýba nám širší obraz. Finanční baróni a ich partneri v podobe generálnych riaditeľov majú nad naším hospodárstvom kontrolu: Sú príliš veľkí na to, aby zlyhali, a príliš politicky dôležití na to, aby utrpeli akúkoľvek citeľnú finančnú ujmu. Vždy ich zachránime, inak sa hospodárstvo zrúti a poškodí milióny pracujúcich ľudí.

 

Nebolo to tak vždy

Po Veľkej hospodárskej kríze bolo bankovníctvo v USA prísne regulované. Jedno z meradiel tejto vládnej kontroly sa prejavuje v príjmoch, ktoré dostávajú bankári. Medzi druhou svetovou vojnou a približne rokom 1980 nebol prakticky žiadny rozdiel v príjmoch medzi profesionálmi vo finančníctve a vo výrobe.

To sa narýchlo zmenilo po tom, ako sa Reaganova a Thatcherovej myšlienka vlády zmocnila väčšiny politikov. Cieľom bolo dostať vládu z ekonomiky a dať jej nohu z krku finančníkov z Wall Street/mesta. Nechali ich slobodne tvoriť, slobodne budovať, slobodne poháňať hospodárstvo vpred. Nech financujú fúzie a nepriateľské prevzatia, ktoré odstránia slabých. Nechajú ich používať peniaze podnikov na spätný nákup akcií, manipulovať s cenami akcií a napĺňať si vlastné vrecká. Nech sa stávajú bohatšími a bohatšími, keď nás vedú k lepšiemu a svetlejšiemu svetu.

Keď sa začala deregulácia, peniaze prúdili na vrchol. V USA bol v roku 1980 rozdiel medzi 100 najvyššími výkonnými riaditeľmi a priemerným pracovníkom približne 40 ku 1. Dnes je to takmer 1000 ku 1. A keďže peniaze prúdili nahor, nasledovala ďalšia deregulácia.

Obe politické strany sa predbiehali v boji o peniaze z Wall Street. Demokrati pod vedením Billa Clintona prelomili Glass Steagall – múr vytvorený počas New Deal, ktorý oddeľoval rizikové investičné bankovníctvo od poisťovníctva a komerčného bankovníctva.

A deregulovali deriváty, ktoré umožnili finančné stávky v hodnote desiatok biliónov dolárov. Tvrdilo sa, že tieto stávky stabilizujú finančný systém tým, že sa riziko rozšíri do veľkej vzdialenosti.

Namiesto toho však systém položili na kolená. V roku 2008 celý finančný systém zamrzol, čo spôsobilo, že šesť miliónov amerických pracovníkov prišlo v priebehu niekoľkých mesiacov o prácu bez vlastného zavinenia.

Vláda reagovala záchranou týchto bánk a v podstate im zaručila zisky. Umožnila skrachovaným bankovým manažérom, aby zostali pod kontrolou, a nikto z finančných zločincov nebol stíhaný. To oznámilo všetkým, ktorí si to chceli všimnúť, že sme vstúpili do fázy kapitalizmu, ktorú by sme mohli nazvať miliardárska záchranná spoločnosť.

Pre istotu sa museli prijať nové predpisy, aby sa upokojila rozzúrená verejnosť. Dodd-Frank prinútil veľké banky držať viac hotovosti v pokladni a pravidelne absolvovať záťažové testy. Ale ak by tieto banky postihla kríza, naozaj niekto verí, že im bude umožnené skrachovať?

Otázka, ktorú si treba teraz položiť, musí ísť nad rámec toho, ako opätovne regulovať obrovské súkromné ziskové banky. Skutočnou otázkou je, čo bude potrebné urobiť na to, aby sa miliardárska záchranná spoločnosť rozpadla?

Udalosť SVB nám hovorí, že každá banka, ktorá je dobre prepojená alebo jednoducho dostatočne veľká na to, aby spôsobila finančný chaos, bude mať svojich vkladateľov zachránených – všetky. Ale ako sú potom takéto banky slobodnými podnikmi?

Ďalší krok by mal byť zrejmý. Jedinou reálnou cestou, ako sa vyhnúť tomu, aby sme ich museli znovu a znovu zachraňovať, je znárodniť veľké časti bankového systému. Ak sú tieto finančné inštitúcie natoľko prepojené, že ich nemôžeme nechať skrachovať, mali by byť riadené ako verejnoprávne podniky.

V závere knihy Vyrabovanie Ameriky, napísanej v roku 2009, som to vyjadril takto:

Dúfajme, že nezahodíme veľkú časť dedičstva našich detí, pretože sme nemali odvahu urobiť to, čo je zrejmé: prevziať krachujúce veľké banky, drasticky znížiť ich astronomické platy, kontrolovať ich nebezpečné finančné inžinierstvo a riadiť tieto prekliate veci pre dobro nás všetkých….

Ak sme sa v čase, keď budete čítať tieto slová, vyhli úplnej depresii, mali by sme sa považovať za šťastnejších než múdrych.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:15

Arménsko bude môcť zatknúť Putina na základe zatykača ICC – Jerevan plánuje podpísať Rímsky štatút.

Arménsko začalo proces ratifikácie Rímskeho štatútu, na základe ktorého pracuje Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, ktorý vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.

“Proces ratifikácie Rímskeho štatútu sme začali pred dvoma až troma mesiacmi, ešte pred rozhodnutím haagskeho súdu,” povedal predseda arménskeho parlamentu Alain Simonyan. Podľa neho by zákonnosť pristúpenia Arménska k Rímskemu štatútu mal stanoviť ústavný súd republiky.

16:07

Rusko v stredu varovalo pred “vážnou” eskaláciou vojny na Ukrajine v prípade, že Británia poskytne Kyjevu prieraznú muníciu obsahujúcu ochudobnený urán.

“Toto je krok k ďalšej eskalácii, a to vážnej,” uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

16:05

Španielsky parlament v stredu po takmer 14-hodinovej rozprave zamietol pokus krajne pravicovej strany VOX o zvrhnutie ľavicovej vládnej koalície premiéra Pedra Sáncheza. Proti vysloveniu nedôvery vláde hlasovala jasná väčšina 201 poslancov v 350-člennej dolnej komore. Návrh podporilo 53 zákonodarcov a 91 sa zdržalo.

15:46

Dovedna 25 ľudí utrpelo zranenia pri nehode lode v suchom doku v škótskom meste Edinburgh. Zdravotný stav 15 osôb si vyžiadal hospitalizáciu. V stredu to uviedli tamojšie záchranné zložky.

15:25

Českého zdravotníka, ktorý utrpel vážne zranenia pri frontovej línii na východe Ukrajiny, previezli v utorok do Kyjeva. Jeho zdravotný stav však naďalej neumožňuje prevoz do Česka. V stredu to na sociálnej sieti uviedli zástupcovia projektu Phoenix, v ktorom Čech pôsobil.

15:14

Ruský útok na bytový dom v juhoukrajinskom meste Záporožie usmrtil v stredu jedného človeka a zranil ďalších najmenej 25 ľudí vrátane detí, informovali predstavitelia mesta.

15:13

Jedna osoba prišla o život v stredu po tom, čo sa v katarskej metropole Dauha zrútila budova. Záchranári prehľadávali trosky v snahe nájsť preživších, informovali tamojšie úrady.

15:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce, aby sporná reforma dôchodkového systému vstúpila do platnosti do konca tohto roka. Šéf Elyzejského paláca v stredajšom vyjadrení trval na tom, že táto reforma je aj napriek celoštátnym protestom nevyhnutná.

14:40

Ruský minister obrany Sergej Šojgu predstavil v stredu plán na modernizáciu systémov protiraketovej obrany v Moskve. Zároveň oznámil rozmiestnenie pobrežných protiraketových systémov na jednom z Kurilských ostrovov.

14:21

Libanonské bezpečnostné sily zasahovali v stredu slzotvorným plynom proti stovkám demonštrantom, ktorí sa pokúsili násilím zvaliť plot pred sídlom vlády v centre Bejrútu.

14:12

Nemeckí vyšetrovatelia podnikli v stredu razie súvisiace s krajne pravicovým hnutím tzv. ríšskych občanov (Reichsbürger), oznámili úrady. Počas jednej z razií bol postrelený policajt a údajne utrpel ľahké zranenia.

14:09

Európska komisia (EK) zaregistrovala v stredu novú občiansku iniciatívu, ktorá je zameraná na lepšiu ochranu koní v krajinách EÚ a požaduje skoncovanie s konskými bitúnkami.

13:46

Izraelské vojenské lietadlá v stredu už druhýkrát v tomto mesiaci zaútočili na sýrske letisko v Aleppe a vyradili ho z prevádzky, oznámili sýrske média a Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

13:35

Protesty vo Francúzsku by mohli mať vplyv na plány nadchádzajúcej štátnej návštevy britského kráľa Karola III. v priebehu budúceho týždňa. V stredu to uviedol zdroj z Buckinghamského paláca.

13:34

Poľský premiér Mateusz Morawiecki označil v stredu po stretnutí so svojím japonským náprotivkom Fumiom Kišidom čínsko-ruskú alianciu za nebezpečnú.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

MV: V polícii testujú autá so špeciálnou výbavou

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)   V polícii testujú autá so špeciálnou výbavou. Policajti by vďaka nim mohli zachrániť život napríklad účastníkom vážnej dopravnej nehody, ak sa na miesto dostanú skôr ako záchranári. Prvé dve vozidlá v rámci pilotnej fázy nasadia na krajských riaditeľstvách v Bratislave a Nitre. V…

Ak sa schváli novela zákona o rodnom čísle, SaS sa obráti na Ústavný súd

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ak sa definitívne schváli novela zákona o rodnom čísle, poslanci SaS chcú vyzvať prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zákon vetovala. Chcú sa zároveň obrátiť aj na Ústavný súd (ÚS) SR a budú žiadať pozastavenie účinnosti zákona Poslanci SaS na stredajšej tlačovej konferencii vyzvali ľudí,…

Nemecká ľavica presadzuje “woke” zmenu volebného zákona

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Nemecko by vyžadovalo, aby na kandidátnych listinách strán "woke" bolo aspoň 50 % žien, informuje portál REMIX News Na základe nového zákona o volebnej reforme, ktorý presadzujú nemeckí ľavicoví sociálni demokrati (SPD), môžu byť dve najväčšie opozičné strany v Nemecku, Kresťanskodemokratická únia (CDU)…

Ugandský parlament bude trestať LGBT osoby

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/CNN/Foto:Pixabay)   Ugandský parlament schválil návrh zákona, ktorý ukladá doživotné väzenie za priznanie príslušnosti k LGBTQ+, informuje BBC Za "priťažujúce okolnosti" by mohol byť dokonca uložený trest smrti. Napríklad "zapojenie detí do homosexuálnych aktivít". "Za" hlasovalo 387 z 389 poslancov, ale prezident krajiny musí dokument ešte…

Pellegrini: Nákup vrtuľníkov Viper je z ekonomických parametrov výhodný

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Nákup nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom je z ekonomických parametrov výhodný. Pomer cena verzus výkon je veľmi dobrá. Ich príchodom do Ozbrojených síl SR by malo Slovensko úplne zmodernizované vzdušné sily. Zhodnotil to v stredu nezaradený poslanec a predseda mimoparlamentného Hlasu-SD…

Piťovec K. Patasy mladší dostal 16-ročný trest väzenia

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Najvyšší súd (NS) SR v stredu odsúdil člena zločineckej skupiny Piťovcov Karola Patasyho mladšieho na 16-ročný trest väzenia. TASR o tom informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Vinný je z vraždy pred bratislavským barom Boston z roku 2004 a ďalších trestných činov "Súd obžalovaného na…

V Banskej Štiavnici pracujú na škodách, ktoré spôsobil požiar

0 icon

Banská Štiavnica 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   V požiarom postihnutej Banskej Štiavnici začali v stredu (22. 3.) prekrývať niektoré poškodené budovy fóliami, aby tak zabránili ešte väčšej devastácii, ktorá môže nastať vplyvom počasia, najmä dažďa "Práce sú v gescii Ministerstva životného prostredia SR a Slovenského banského múzea (SBM). Príslušníci…

Prvé zmluvy v súvislosti s obnovou nemocníc sa majú podpísať budúci týždeň

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Zmluvy s niektorými nemocnicami na čerpanie peňazí z plánu obnovy na obnovu nemocníc by sa mali podpísať na budúci týždeň. Ktoré zariadenia by mali získať peniaze z výzvy za vyše 212 miliónov eur, zatiaľ nezverejnili, vyhodnotenie sa naďalej preveruje Na stredajšom tlačovom brífingu…

Radačovský upozorňuje na “diabolský plán” EÚ

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Europoslanec Miroslav Radačovský (Slovenský Patriot) upozornil na  dokumentu o dohode a oznámenia Európskej obrannej agentúry (UDA) so sídlom v Bruseli z pondelka tohto týždňa Sedemnásť členských štátov, vrátane Slovenska, podpísalo dohodu o obstarávaní munície pre Ukrajinu : - 1,1 miliarda eur sa má…

Buď inflace, nebo banky

0 icon

Praha 22. marca 2023 (HSP/sichtarova.blog.idnes/Foto:Pixabay)   Podle posledních dat se důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu výrazně zhoršila. Uvedl to německý hospodářský institut ZEW Takzvaný index ekonomické nálady ZEW je velmi dobrým, spolehlivým předstihovým indikátorem, který umí dobře předpovídat budoucí vývoj ekonomiky. Podobným, byť jinak zjišťovaným indikátorem,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Slavěna Vorobelová

Rusko a Čína ako kati dolára

0icon

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ktorá je predovšetkým o upevnení strategického partnerstva medzi týmito štátmi a pokračujúceho sa zbližovania medzi nimi, stojí za povšimnutie, pretože práve v Moskve sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, akým smerom svet vykročí. Jedno je isté, USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceh

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali