Bratislava 10. júla (TASR) – Rok sv. Cyrila a sv. Metoda sa prehupol do druhej časti, slávnostné duchovné a kultúrne podujatia vyvrcholili v deň štátneho sviatku – Sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda. Stalo sa tak najmä v mestách a obciach Slovenska, v ktorých si účinkovanie solúnskych bratov medzi našimi predkami pripomínajú monumentálnymi súsošiami. Súsošia sv. Cyrila a Metoda, väčšinou odliate z bronzu, sú dnes duchovnou i reálnou – umeleckou ozdobou týchto našich pätnástich lokalít: Nitra, Žilina, Prievidza, Kúty, Slovenské Nové Mesto, Sečovce, Komárno, Nové Zámky, Brezovica, Hlinné, Bratislava – Petržalka (areál nemocnice), Devín, Lehota pod Vtáčnikom, Teplička nad Váhom a Branč.
Najstarším súsoším, podľa výtvarného rukopisu niekedy z rozhrania 18. a 19. storočia a bez autorskej identifikácie, je starobylý pieskovcový pomník v hornooravskej obci Brezovica.
Druhým najstarším súsoším, no prvým s presnou ročnou i autorskou identifikáciou, je monumentálne pieskovcové súsošie v chotári obce Branč. Obec aj s hradom rovnakého mena leží juhovýchodne od Nitry, na ceste do Štefanovej a Poľného Kesova. Súsošie stojí na vysokom a masívnom podstavci a s pozadím štylizovaného oltára. Predstavuje dvojicu bratov ako šíriteľov kresťanstva v kazateľskom a žehnajúcom postoji i geste. Jeho autorom je známy slovenský sochár, prešovský rodák Fraňo Gibala a bolo odhalené v roku 1941. Postavenie súsošia na tomto mieste malo vo svojej dobe aj výrazný politický podtext. Obec Branč bola v rokoch Druhej svetovej vojny pohraničnou obcou, a situovanie súsošia tvárou k Slovensku a chrbtom k južnej hranici horthyovského Maďarska symbolicky vyjadrovalo ideu ochrany Slovenska a sv. Cyrila a sv. Metoda pasovalo aj do úlohy jeho chrániteľov a strážcov.
jrs dab