Čína nemôže dominovať celej Ázii, aj keby ako chcela

Čína nemôže dominovať celej Ázii, aj keby ako chcela

Peking 12. februára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Marcus Yam)

 

V súčasnosti sa prejavuje mienka, že Čína sa snaží vytlačiť USA z postu jedinej svetovej superveľmoci, čo môže dokazovať aj obchodná vojna aj hrozba priameho vojenského konfliktu, situácia niektorými označovaná ako “studená vojna 2.0”. Ako to však v skutočnosti je, sa snaží zanalyzovať odborník na medzinárodné vzťahy Parag Khanna pre server Foreign Policy

Ilustračné foto

“To, čo sa deje medzi Spojenými štátmi a Čínou, výsledkom nebude ani unipolárny svet, ani americký a ani čínsky,” poznamenáva Khanna hneď na začiatku.

Reklama

USA sa totiž nechcú, ba ani nemôžu, vrátiť k svojej americkej hegemónii, čo nedovolia ani ostatné krajiny. A to isté platí aj pre Čínu, u ktorej tiež nie je pravdepodobné, že by mohla jednostranne ovládnuť aspoň svoj vlastný ázijský región.

Khanna ďalej vysvetľuje, že Ázia nie je taký homogénny región ako napríklad Európa. Nie je to len Veľká Čína, ako to západný svet často chápe.

Reklama

Ázia je obrovská oblasť tiahnuca sa od Stredozemného mora až k Japonsku, “difúzna konštelácia unikátnych starobylých civilizácií”: Mezopotámia s riekami Tigris a Eufrat, údolie riek Indus a Ganga, ale aj Žltej rieky, či väčší región Mekongu. A to je len pár s mnohých geografických oblastí a kultúr, ktoré sú medzi sebou tak vzdialené a tak odlišné.

“Ázia zostala multipolárnou počas takmer celej zaznamenanej histórie,” konštatuje Khanna s tým, že namiesto ďalekosiahleho dobývania bolo vo všeobecnosti ázijským postojom “žiť a nechať žiť”.

Stáročia pretrvávajúca “Hodvábna cesta” bola skôr obchodom a kultúrnou výmenou ako dobývaním. Čínska snaha po jej obnove je Washingtonom chápaná ako “neokoloniálna hegemónia”, ktorej cieľom je “zaujať extrateritoriálne strategické body a prístavy a kontrolovať zahraničné ekonomiky”. Khanna však poukazuje, že Čína poriadne nekontroluje ani blízku Malakkskú úžinu medzi Singapurom a Indonéziou a jej “agresívne manévre” v Juhočínskom mori sú snahou zabezpečiť aspoň tieto vody na východnej strane úžiny.

“Ako sa čínsky obchod rýchlo rozvíja s Európskou úniou (vo výške okolo 500 miliárd dolárov ročne viac ako s USA) a s arabským svetom, je len logické, že sa snaží o pozemné koridory smerom do Európy a do oblasti Perzského zálivu a západnej časti Ázie,” píše Khanna.

Podľa neho musí Čína poriadne “žonglovať” v zmätku rôznych postojov susedných 14 krajín: “Dnes si veľmi dobre uvedomuje, že aj keby jej špičkové, ale netestované a neskúsené, vojenské jednotky rýchlo porazili suseda, cena diplomatických úderov od iných susedov by bola vážna.”

Reklama

Už pri získaní niekoľkých námorných oporných bodov od Červeného mora po Indický oceán sa prebudili multidirekčné protiopatrenia vo forme nových koalícií, ako je Quad (USA, Japonsko, India a Austrália) či aj spojenectvo Vietnamu s Indonéziou.

“Na rozdiel od povrchných koloniálnych analógií používaných na opísanie správania Číny, dnešný svet charakterizuje zastrašovanie a suverenita, demokracia a transparentnosť, čiže nástroje a sily, ktoré vážne obmedzujú schopnosť Číny diktovať záležitosti,” myslí sa Khanna.

Poukazuje však ešte na jednu skutočnosť, analogickú s britskou prítomnosťou v Indii. Briti zjednotili Indiu, vybudovali infraštruktúru, pozdvihli ju takmer po každej stránke. Všetko sa ukázalo ako veľmi užitočné na posilnenie vzdorujúcich síl, aby sa nakoniec britská vláda v Indii skončila.

Podľa Khannu totiž “dnešný svet nie je ani unipolárny, ani bipolárny, ale geopolitický trh síl, ktoré súťažia o poskytovanie služieb potenciálnym spojencom a partnerom”.

Niektoré krajiny, ako Pakistan, Etiópia, Uzbekistan, Mjanmarsko a pod. za svoje celosvetové uznanie vďačia za čínske investície, najmä po finančnej kríze, v ktorom niektorí západní lídri nesprávne uvádzali úsporné opatrenia namiesto stimulov.

Reklama

Ale Čína vie veľmi dobre aj to, že “väčšina ázijských krajín ju len múdro využíva na to, aby sa dostali na mapu, a ak budú hrať správne karty, obrátia sa potom na Indiu, Turecko alebo aj Nemecko”.

Čína sa teda učí, že “Áziu si nemožno ľahko kúpiť”. Na každú krajinu platí niečo iné. Navyše, o ázijský región sa dostatočne zaujímajú aj USA, Európa, Japonsko, India a iné mocnosti.

Ak nechcú, aby sa rozvojový svet dostal do čínskych dlhových pascí, jednoducho musia dať svoje peniaze tam, kde sú ich ústa,” konštatuje Khanna.

Ázia má takmer 5 miliárd ľudí, z ktorých asi 3,5 miliardy nie sú Číňania. Ázia sa usiluje žiť v ázijskom svetovom poriadku, nie v čínskom. Takže projekt Hodvábnej cesty “sa nebude vyvíjať ako čínska parná lokomotíva, ale bude sa skôr podobať ťažkostiam pri prekonávaní lukratívnych infraštruktúrnych projektov a obchodných ciest”. Pôjde o náročnú súťaž s mnohými zatáčkami.

“Ázia je nakoniec príliš veľká oblasť pre akúkoľvek jednotku ovládania,” uzatvára Khanna.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali