Čína namierila svoje medzikontinentálne balistické rakety na USA

Čína namierila svoje medzikontinentálne balistické rakety na USA

Peking 26. januára 2017 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Portál vzgljad publikoval článok Mariny Baltačevovej a Michaila Moškina, v ktorom priniesol nové informácie o čínskych raketách DF-41 dislokovaných v blízkosti ruských hlavíc. Ide o rakety dlhého doletu 14000 km), z ktorých každá nesie 10-12 atómových hlavíc. Moskva tieto rakety nevníma ako hrozbu, tieto rakety sú namierené proti USA. Aké parametre majú čínske rakety s atómovými hlavicami a akú majú úroveň v porovnaní s ruskými a americkými raketami?

Čína namierila svoje medzikontinentálne balistické rakety na USA
Čína namierila svoje medzikontinentálne balistické rakety na USA

Čínski lídri tvrdia, že jadrový potenciál Číny musí byť natoľko silný, aby sa ani jedna krajina vo svete neosmelila vstúpiť do konfliktu s Čínou. Pekingský anglojazyčný denník Global Times potvrdil, že v utorok rozmiestnili Číňania svoje medzikontinentálne balistické rakety DF-41 na severovýchode krajiny, v blízkosti rieky Amur. Denník Global Times ako dôkaz poskytol fotografie moderných čínskych medzikontinentálnych balistických rakiet a vojenskí odborníci nepochybujú o tom, že skutočne ide o rakety DF-41.

Reklama

Podľa Vasilija Kašina, experta Centra analýzy stratégií a technológií, Číňania rozmiestnili rakety už v decembri 2016 a začiatkom januára o rozmiestnení čínskych balistických rakiet DF-41 písala hongkongská tlač. Podľa Vasilija Kašina Číňania nevydávajú oficiálne komuniké, volia inú formu. Vypustia informáciu, počkajú si, kým ju niekto za hranicami nespracuje a nevenuje je dostatok pozornosti no a potom, s odvolaním sa na zahraničné zdroje, Čína reaguje. “Ak si Čína neželá s publikovanou informáciou ďalej s informáciou pracovať, tak ju ignoruje, ak chce, tak ju potvrdí – to je dnešný prípad s raketami DF-41,” tvrdí Vasilij Kašin.

Podľa informácií, ktoré zverejnila tlačová agentúra TASS, medzikontinentálne rakety DF-41 (CSS-X-10 podľa klasifikácie NATO) sú naozaj smrtiacou zbraňou. Projekt rakety vypracovala čínska Akadémia technológií raketových nosičov a každá z týchto rakiet obsahuje 10-12 jadrových hlavíc, ktoré sú individuálne navádzané. Maximálny dolet rakiet je približne 14000 km. Počiatky balistických rakiet DF ležia v 60 rokoch a rakety boli vytvorené podľa sovietskeho vzoru. “DF-41 sa začali vyvíjať ešte v 80 rokoch 20. storočia a momentálne sú tieto rakety lepšie ako americké balistické rakety LGM-30 Minuteman” potvrdil Vasilij Kašin.

Reklama

Medzikontinentálne balistické rakety DF-41 sa nachádzajú v zostave 2 delostreleckého zboru čínskej armády, v zostave strategických raketových síl. Čína má k dispozícii aj modernejšie medzikontinentálne balistické rakety JL-2, ktoré sú o niečo menšie a nachádzajú sa vo výzbroji čínskych ponoriek.

Vojenský expert Viktor Murachovskij, hlavný redaktor časopisu “Арсенал Отечества” (Arzenál vlasti) potvrdil, že rakety DF-41 sú nebezpečné zbrane. Doletia 14000 km, každá z rakiet obsahuje cca 10 – 12 bojových jaderných hlavíc, majú prostriedky na prekonanie protileteckej a protiraketovej obrany protivníka a všetky rakety sú odpaľované s mobilných zariadení, čo ešte viac zvyšuje ich silu. Podľa amerických i ruských informácii má momentálne Čína k dispozícii od 50-75 medzikontinentálnych balistických rakiet rozličných typov, schopných niesť bojové hlavice a okolo 1000 menších balistických rakiet na kratšiu vzdialenosť. USA má k dispozícii 762 balistických rakiet, ktoré sú rozmiestnené na ponorkách, lodiach, ťažkých bombardéroch, mobilných či stacionárnych zariadeniach, Rusko má 526 medzikontinentálnych rakiet schopných niesť jadrové hlavice, ktoré sú rozmiestnené podobne ako medzikontinentálne balistické rakety USA.

Podľa Global Times rozmiestnenie čínskych rakiet na území pri ruských hraniciach a v blízkosti rieky Amur je odpoveďou na hrozby USA. Čínski vojaci s nevôľou sledujú rozvinutie amerického systému protivzdušnej obrany v Južnej Kórei, systém THAAD predstavuje pre čínske rakety hrozbu. Presun balistických rakiet k Amuru účinnosť THAAD oslabuje a takisto znižuje možnosti USA eliminovať nebezpečenstvo hroziace zo strany čínskych DF-41. Podľa Viktora Murachovského dislokácia komplexov DF-41 v blízkosti Amuru naznačuje, že rakety sú zacielené na americké námorné základne v Tichom oceáne, objekty na americkom území, ako aj na Tchaiwan.

Čínski predstavitelia uvádzajú, že ich kroky sú len odpoveďou na americké hrozby. Poukazujú na vyhlásenia viacerých amerických predstaviteľov Trumpovej administratívy i samotného Trumpa. Trump už naznačil, že dialóg s Čínou chce viesť v tvrdom tóne, obdobne sa vyjadril Rex Tillerson. Číňania tvrdia, že USA by mali viesť komunikáciu v inom tóne a opatrnejšie. Čína sa nevzdá nárokov na sporné ostrovy v Juhočínskom mori a s nevôľou sleduje Trumpove vyhlásenia o tom, že USA budú brzdiť “čínsku dobrodružnú politiku v Juhočínskom mori”. Podľa Číňanov by mali USA zmeniť tón s akým s Čínou hovoria a nemali by sa vracať k politike “globálneho líderstva”, ktorá v ich prípade už nefunguje.

Ruský vojenský expert Viktor Murachovskij si však nemyslí že Číňania reagujú na Trumpovú politiku a preto sa rozhodli vyslať rakety DF-41 do priestoru v blízkosti rieky Amur. Podľa jeho slov sa plánuje aktivita raketového komplexu medzikontinentálnych balistických rakiet na 12 – 15 rokov a takisto sa na 5 – 6 rokov plánuje, na ktorých miestach môže byť raketový komplex medzikontinentálnych balistických rakiet rozmiestnený. Pred 5 alebo 10 rokmi bol Donald Trump neznámou osobou a nikto neočakával, že sa stane americkým prezidentom. To znamená, že čínska vojenská doktrína už v predstihu reagovala na strategické hrozby a čínski odborníci pripravili viacero plánov ako nasadiť svoje DF-41. Američania podobne ako Rusi majú dostatok informácii o dislokácii a možnosti nasadenia čínskych rakiet. Faktom však podľa Murachovského zostáva, že rozmiestnenie čínskych rakiet DF-41 na území v blízkosti Amuru predstavuje pre USA nepríjemnú možnosť.

Reklama

Podľa ruských vojenských odborníkov sa Donald Trump chystá znovuobnoviť proces modernizácie amerických jaderných síl, tento proces je nevyhnutný, pretože USA svoje jaderné sily nemodernizovali približne 25 rokov čo je značne dlhá doba. Udržať atómové zbrane v bojovom móde je náročný proces, pre USA znamená modernizovať svoje jadrové zbrane potrebu investovať v priebehu niekoľkých rokov stovky miliárd dolárov. Vyvinúť nové jadrové zbrane, nové ponorky, nové lietadlá je finančne nesmierne náročné a  USA nie sú v takej ekonomickej kondícii, aby tento proces bezbolestne zvládli.

Pekingský denník Global Times tvrdí, že čínsky jaderný potenciál musí byť natoľko silný, aby odradil každého potenciálneho nepriateľa Číny a medzikontinentálne rakety s jadernými náložami sú prostriedkom odstrašenia prípadných oponentov, ktorý zvyšuje autoritu Číny v medzinárodnom meradle.

Na otázku či medzikontinentálne rakety DF-41 dislokované v oblasti rieky Amur nemôžu predsa len cieliť na ruské ciele sa obaja odborníci Murachovskij a Kašin len pousmiali. Podľa ich slov medzikontinentálne rakety okrem maximálneho doletu majú určený aj minimálny dolet a ten predstavuje tiež niekoľko tisíc kilometrov. V severovýchodnej Číne sa nachádza 51 základňa čínskych raketových vojsk, a pod kompetenciu tejto základne patria rakety DF-21, DF-4 a DF-26 stredného doletu, ktoré sú takisto vyzbrojené jadrovými hlavicami. Tieto rakety bez problémov dokážu zasiahnuť ciele na území Ruska, takže pre Číňanov by bolo úplne zbytočné do tejto oblasti dislokovať aj DF-41 z dôvodu útokov na ruské mestá.

Obaja odborníci však upozornili na fakt, že čínske DF-41 sa momentálne nachádzajú pod dvojitou ochranou ruskej i čínskej protileteckej i protiraketovej obrany, možnosti amerického THAAD sú značne oslabené a v prípade fiktívneho útoku na americké ciele sa zvyšuje účinnosť rakiet, do hry vstupuje napríklad aj výhodnejšia trajektória letu a viacero ďalších faktorov, ktoré však bežnému čitateľovi nič nehovoria.

Dislokácia DF-41 pri ruských hraniciach jednoznačne značne zvýšila potenciál čínskych rakiet a znevýhodnila USA.

Reklama

 

Video DF-41 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali