Čína namierila svoje medzikontinentálne balistické rakety na USA

Peking 26. januára 2017 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Portál vzgljad publikoval článok Mariny Baltačevovej a Michaila Moškina, v ktorom priniesol nové informácie o čínskych raketách DF-41 dislokovaných v blízkosti ruských hlavíc. Ide o rakety dlhého doletu 14000 km), z ktorých každá nesie 10-12 atómových hlavíc. Moskva tieto rakety nevníma ako hrozbu, tieto rakety sú namierené proti USA. Aké parametre majú čínske rakety s atómovými hlavicami a akú majú úroveň v porovnaní s ruskými a americkými raketami?

Čína namierila svoje medzikontinentálne balistické rakety na USA
Čína namierila svoje medzikontinentálne balistické rakety na USA

Čínski lídri tvrdia, že jadrový potenciál Číny musí byť natoľko silný, aby sa ani jedna krajina vo svete neosmelila vstúpiť do konfliktu s Čínou. Pekingský anglojazyčný denník Global Times potvrdil, že v utorok rozmiestnili Číňania svoje medzikontinentálne balistické rakety DF-41 na severovýchode krajiny, v blízkosti rieky Amur. Denník Global Times ako dôkaz poskytol fotografie moderných čínskych medzikontinentálnych balistických rakiet a vojenskí odborníci nepochybujú o tom, že skutočne ide o rakety DF-41.

Podľa Vasilija Kašina, experta Centra analýzy stratégií a technológií, Číňania rozmiestnili rakety už v decembri 2016 a začiatkom januára o rozmiestnení čínskych balistických rakiet DF-41 písala hongkongská tlač. Podľa Vasilija Kašina Číňania nevydávajú oficiálne komuniké, volia inú formu. Vypustia informáciu, počkajú si, kým ju niekto za hranicami nespracuje a nevenuje je dostatok pozornosti no a potom, s odvolaním sa na zahraničné zdroje, Čína reaguje. “Ak si Čína neželá s publikovanou informáciou ďalej s informáciou pracovať, tak ju ignoruje, ak chce, tak ju potvrdí – to je dnešný prípad s raketami DF-41,” tvrdí Vasilij Kašin.

Podľa informácií, ktoré zverejnila tlačová agentúra TASS, medzikontinentálne rakety DF-41 (CSS-X-10 podľa klasifikácie NATO) sú naozaj smrtiacou zbraňou. Projekt rakety vypracovala čínska Akadémia technológií raketových nosičov a každá z týchto rakiet obsahuje 10-12 jadrových hlavíc, ktoré sú individuálne navádzané. Maximálny dolet rakiet je približne 14000 km. Počiatky balistických rakiet DF ležia v 60 rokoch a rakety boli vytvorené podľa sovietskeho vzoru. “DF-41 sa začali vyvíjať ešte v 80 rokoch 20. storočia a momentálne sú tieto rakety lepšie ako americké balistické rakety LGM-30 Minuteman” potvrdil Vasilij Kašin.

Medzikontinentálne balistické rakety DF-41 sa nachádzajú v zostave 2 delostreleckého zboru čínskej armády, v zostave strategických raketových síl. Čína má k dispozícii aj modernejšie medzikontinentálne balistické rakety JL-2, ktoré sú o niečo menšie a nachádzajú sa vo výzbroji čínskych ponoriek.

Vojenský expert Viktor Murachovskij, hlavný redaktor časopisu “Арсенал Отечества” (Arzenál vlasti) potvrdil, že rakety DF-41 sú nebezpečné zbrane. Doletia 14000 km, každá z rakiet obsahuje cca 10 – 12 bojových jaderných hlavíc, majú prostriedky na prekonanie protileteckej a protiraketovej obrany protivníka a všetky rakety sú odpaľované s mobilných zariadení, čo ešte viac zvyšuje ich silu. Podľa amerických i ruských informácii má momentálne Čína k dispozícii od 50-75 medzikontinentálnych balistických rakiet rozličných typov, schopných niesť bojové hlavice a okolo 1000 menších balistických rakiet na kratšiu vzdialenosť. USA má k dispozícii 762 balistických rakiet, ktoré sú rozmiestnené na ponorkách, lodiach, ťažkých bombardéroch, mobilných či stacionárnych zariadeniach, Rusko má 526 medzikontinentálnych rakiet schopných niesť jadrové hlavice, ktoré sú rozmiestnené podobne ako medzikontinentálne balistické rakety USA.

Podľa Global Times rozmiestnenie čínskych rakiet na území pri ruských hraniciach a v blízkosti rieky Amur je odpoveďou na hrozby USA. Čínski vojaci s nevôľou sledujú rozvinutie amerického systému protivzdušnej obrany v Južnej Kórei, systém THAAD predstavuje pre čínske rakety hrozbu. Presun balistických rakiet k Amuru účinnosť THAAD oslabuje a takisto znižuje možnosti USA eliminovať nebezpečenstvo hroziace zo strany čínskych DF-41. Podľa Viktora Murachovského dislokácia komplexov DF-41 v blízkosti Amuru naznačuje, že rakety sú zacielené na americké námorné základne v Tichom oceáne, objekty na americkom území, ako aj na Tchaiwan.

Čínski predstavitelia uvádzajú, že ich kroky sú len odpoveďou na americké hrozby. Poukazujú na vyhlásenia viacerých amerických predstaviteľov Trumpovej administratívy i samotného Trumpa. Trump už naznačil, že dialóg s Čínou chce viesť v tvrdom tóne, obdobne sa vyjadril Rex Tillerson. Číňania tvrdia, že USA by mali viesť komunikáciu v inom tóne a opatrnejšie. Čína sa nevzdá nárokov na sporné ostrovy v Juhočínskom mori a s nevôľou sleduje Trumpove vyhlásenia o tom, že USA budú brzdiť “čínsku dobrodružnú politiku v Juhočínskom mori”. Podľa Číňanov by mali USA zmeniť tón s akým s Čínou hovoria a nemali by sa vracať k politike “globálneho líderstva”, ktorá v ich prípade už nefunguje.

Ruský vojenský expert Viktor Murachovskij si však nemyslí že Číňania reagujú na Trumpovú politiku a preto sa rozhodli vyslať rakety DF-41 do priestoru v blízkosti rieky Amur. Podľa jeho slov sa plánuje aktivita raketového komplexu medzikontinentálnych balistických rakiet na 12 – 15 rokov a takisto sa na 5 – 6 rokov plánuje, na ktorých miestach môže byť raketový komplex medzikontinentálnych balistických rakiet rozmiestnený. Pred 5 alebo 10 rokmi bol Donald Trump neznámou osobou a nikto neočakával, že sa stane americkým prezidentom. To znamená, že čínska vojenská doktrína už v predstihu reagovala na strategické hrozby a čínski odborníci pripravili viacero plánov ako nasadiť svoje DF-41. Američania podobne ako Rusi majú dostatok informácii o dislokácii a možnosti nasadenia čínskych rakiet. Faktom však podľa Murachovského zostáva, že rozmiestnenie čínskych rakiet DF-41 na území v blízkosti Amuru predstavuje pre USA nepríjemnú možnosť.

Podľa ruských vojenských odborníkov sa Donald Trump chystá znovuobnoviť proces modernizácie amerických jaderných síl, tento proces je nevyhnutný, pretože USA svoje jaderné sily nemodernizovali približne 25 rokov čo je značne dlhá doba. Udržať atómové zbrane v bojovom móde je náročný proces, pre USA znamená modernizovať svoje jadrové zbrane potrebu investovať v priebehu niekoľkých rokov stovky miliárd dolárov. Vyvinúť nové jadrové zbrane, nové ponorky, nové lietadlá je finančne nesmierne náročné a  USA nie sú v takej ekonomickej kondícii, aby tento proces bezbolestne zvládli.

Pekingský denník Global Times tvrdí, že čínsky jaderný potenciál musí byť natoľko silný, aby odradil každého potenciálneho nepriateľa Číny a medzikontinentálne rakety s jadernými náložami sú prostriedkom odstrašenia prípadných oponentov, ktorý zvyšuje autoritu Číny v medzinárodnom meradle.

Na otázku či medzikontinentálne rakety DF-41 dislokované v oblasti rieky Amur nemôžu predsa len cieliť na ruské ciele sa obaja odborníci Murachovskij a Kašin len pousmiali. Podľa ich slov medzikontinentálne rakety okrem maximálneho doletu majú určený aj minimálny dolet a ten predstavuje tiež niekoľko tisíc kilometrov. V severovýchodnej Číne sa nachádza 51 základňa čínskych raketových vojsk, a pod kompetenciu tejto základne patria rakety DF-21, DF-4 a DF-26 stredného doletu, ktoré sú takisto vyzbrojené jadrovými hlavicami. Tieto rakety bez problémov dokážu zasiahnuť ciele na území Ruska, takže pre Číňanov by bolo úplne zbytočné do tejto oblasti dislokovať aj DF-41 z dôvodu útokov na ruské mestá.

Obaja odborníci však upozornili na fakt, že čínske DF-41 sa momentálne nachádzajú pod dvojitou ochranou ruskej i čínskej protileteckej i protiraketovej obrany, možnosti amerického THAAD sú značne oslabené a v prípade fiktívneho útoku na americké ciele sa zvyšuje účinnosť rakiet, do hry vstupuje napríklad aj výhodnejšia trajektória letu a viacero ďalších faktorov, ktoré však bežnému čitateľovi nič nehovoria.

Dislokácia DF-41 pri ruských hraniciach jednoznačne značne zvýšila potenciál čínskych rakiet a znevýhodnila USA.

 

Video DF-41 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:32

Cena ruskej ropy Urals v prístavoch v Baltskom a Čiernom mori dosiahla 86 USD. Píše o tom agentúra Bloomberg.

“Je to čiastočne spôsobené tým, že Rusko spolu so Saudskou Arábiou obmedzuje námornú prepravu. Obmedzenia mali dvojaký účinok: sprísnenie situácie na svetovom trhu s ropou a zvýšenie cien práve toho druhu ropy, ktorý obe krajiny ťažia,” – uvádza sa v publikácii.

Pripomíname, že strop na dodávky ruskej ropy po mori stanovený západnými krajinami je citeľne nižší a predstavuje 60 USD za barel.

17:32

Traja ľudia utrpeli vo štvrtok zranenia pri dvoch rôznych streľbách v holandskom meste Rotterdam, uviedla polícia a miestne médiá. Strelca zatkli po tom, čo sa ukryl v nemocnici.

17:30

Blinken pripustil možnosť obnovenia vzťahov medzi Ruskom a Spojenými štátmi a stretnutia prezidentov Vladimira Putina a Joea Bidena.

“Nikdy nehovor nikdy. V konečnom dôsledku si všetci, počnúc Ukrajincami, želajú spravodlivý a trvalý mier. Uvidíme, či sa niekedy dostaneme do bodu, keď to bude možné,” povedal americký minister zahraničných vecí pre časopis The Atlantic na otázku, či je možné skutočné obnovenie vzťahov medzi USA a Ruskom a nové osobné stretnutie medzi Putinom a Bidenom.

17:07

Slovinský minister vnútra Boštjan Poklukar a jeho chorvátsky kolega Davor Božinovič diskutovali vo štvrtok v Bruseli o spoločnej činnosti zameranej na zabránenie ilegálnej migrácie. Obaja sa dohodli, že ich krajiny posilnia spoločné policajné hliadky na hranici.

16:54

Azerbajdžanské úrady majú zoznam niekoľkých stoviek karabašských Arménov, ktorých chce Baku zadržať na základe rôznych obvinení, uvádza agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje.

Predtým azerbajdžanský súd zatkol bývalého karabašského “premiéra” Rubena Vardanjana, ktorý bol zadržaný včera.

16:51

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok počas vystúpenia v regionálnom parlamente v korzickom hlavnom meste Ajaccio naznačil možnosť väčšej autonómie tohto stredomorského ostrova.

16:50

Členské krajiny Európskej únie (Rada EÚ) vo štvrtok v rámci personálnej obmeny Európskej prokuratúry (EPPO) vymenovali novú európsku prokurátorkuMirandu De Meijerovú z Holandska.

16:36

Ak by bol budúcoročný štátny rozpočet vyrovnaný, ekonomika by sa prepadla takmer o 6,5 %. Došlo by k poklesu miezd o 4 % a nárastu nezamestnaných o 130.000 ľudí. Vyplýva to z makroekonomickej prognózy, ktorú vo štvrtok zverejnilo Ministerstvo financií (MF) SR.

16:30

Tlaková níž Agnes zasiahla Britské ostrovy prudkým vetrom a na ich území spôsobila záplavy a výpadky energie.

16:29

Vo Francúzsku sa vlani narodilo menej detí než v ktorýkoľvek iný rok od druhej svetovej vojny, informoval vo štvrtok francúzsky štatistický úrad INSEE.

16:29

Švédi môžu byť radi, že maďarský parlament nehlasuje o ich vstupe do Severoatlantickej aliancie teraz. Vyhlásil to vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás, ktorý podľa servera hang.hu dodal, že vláda nestiahla návrh ratifikácie vstupu Švédska do NATO. Ďalej poznamenal, že “dnes je vo frakcii malá ochota o tom hlasovať”.

15:52

Azerbajdžan vo štvrtok vyzval etnických Arménov žijúcich v regióne Náhorný Karabach, ktorý Baku po vojenskej operácii dostalo pod svoju kontrolu, aby neodchádzali z domovov a stali sa súčasťou azerbajdžanskej multietnickej spoločnosti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke drevený gotický kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Vložte toto ovocie do vrecka so zemiakmi a nebudú klíčiť. Hľuzy vydržia až 2 mesiace

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zemiaky sa nachádzajú takmer v každom dome. Sú skvelým doplnkom k večeri, preto ich väčšinou kupujeme vo väčšom množstve. Ak ich správne uskladníte, vydržia v kuchyni či pivnici dlho. Jeden produkt vám s tým pomôže.

Má 56 rokov a nikdy nevyzerala lepšie. Prezradila svoje 3 pravidlá

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Niki, 56, prevádzkuje TikTok účet s názvom @nikiwibrowfitness, kde zdieľa inštruktážne videá zo svojich cvičení. V jednej z nahrávok sa podelila o tri spôsoby, ako rozvíjať tvarovaný zadok. Ide o cviky, ktoré môžete vykonávať v pohodlí domova. A nepotrebujete žiadne vybavenie.

Zabudnite na handričky a papierové utierky! Takto rýchlo ste okná ešte neumývali. Budú žiariť

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Umývanie okien je pre mnohých ľudí jednou z najmenej príjemných domácich prác. Vyžaduje si to veľa času a úsilia a výsledky nie sú vždy uspokojivé. Existuje trik, ktorý vám pomôže rýchlo zvládnuť túto úlohu.

Po zbere nevyhadzujte kríky paradajok. Môžete ich použiť 4 spôsobmi

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo robiť s kríkmi paradajok po zbere? Túto otázku si kladie veľa ľudí. Ukázalo sa, že ich nemusíte vyhadzovať. Oveľa lepší nápad je použiť ich jednoduchým a ekologickým spôsobom. Čo by si mal urobiť? Presvedčte sa o tom sami.

Hádžete čajové vrecúško do koša? Radšej to dajte na radiátor

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Po uvarení čaju hodíte použité čajové vrecúško do koša? To je chyba, pretože má veľa aplikácií, ktoré značne uľahčujú život. Zamilujete si ich pre ich nízke náklady, jednoduchosť a efekty, ktoré vás určite prekvapia. Na čo použiť vrecúško čaju?

Armádny Magazín

Kanada pomôže USA v Arménsku

0 icon

Kanada, 28. september 2023 - Kanadská vláda vymenovala kariérneho diplomata Andrewa Turnera za nového veľvyslanca v Arménsku a pripravuje otvorenie veľvyslanectva v Jerevane. Pre Ottawu to nemá praktický význam; úlohou projektu je pomôcť USA získať oporu na južnom Kaukaze, povedal pre Vzgljad Vostok Andrej Are

Krajiny, ktoré zabili desiatky miliónov ľudí, by nemali mať nárok na stále miesto v BR OSN

0 icon

Nemecko, 28.september 2023 - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo svojom prejave na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia (VZ) OSN označil postoj Berlína, Ríma a Tokia, ktoré rozpútali krvavú druhú svetovú vojnu, k rezolúcii o glorifikácii nacizmu za poľutovaniahodný. "Je mimoriadne znepokojujúce, že Nemecko, Taliansko a Japonsko minulý rok po…

Česko kúpi od USA 24 stíhačiek F-35 "na základe odporúčania armády"

0 icon

USA, 28.september 2023 - Na pozadí ukrajinského konfliktu sa európske krajiny stávajú jedným z hlavných nákupcov amerických zbraní a vojenského vybavenia, nešetria peniaze, a to aj pri zohľadnení ich vlastných vážnych ekonomických problémov. Potrebu militarizácie a rastu vojenských alokácií prezentujú súčasné orgány väčšiny európskych štátov pod zámienkou zab

Kanada sa pošpinila spoluvinou na nacizme a zradou vlastnej histórie

0 icon

Kanada, 28. september 2023 - Oslava 98-ročného banderovca Jaroslava Hunka, ktorý slúžil ako dobrovoľník v divízii SS "Galícia", sprevádzaná potleskom premiéra Justina Trudeaua, predsedu parlamentu, členov Dolnej snemovne a pozvaných západných diplomatov v kanadskom parlamente naďalej vyvoláva pobúrenie a odsúdenie aj u najbližších

Erdoganov hlavný kritik v americkom Senáte je podozrivý z lobingu pre Egypt

0 icon

USA, 28.september 2023 - Demokrat Robert Menendez bol nútený dočasne odstúpiť z funkcie predsedu výboru pre zahraničné veci v americkom Senáte v súvislosti s obvineniami z korupcie vznesenými voči jeho osobe. Kľúčová postava zahraničnej politiky USA sa má 27. septembra postaviť pred súd v New Yorku. Hoci samotný zákonodarca dáva…

TopDesať

10 skrytých dôvodov, prečo je váš internet pomalý

0 icon

Stalo sa vám niekedy, že ste sa ocitli uprostred schôdzky v službe Zoom a zúfalo sa snažíte zachovať pokoj, zatiaľ čo sa váš internet plazí rýchlosťou, pri ktorej by sa aj slimák zdal byť rýchly? Verte nám, vieme, akú daň si to môže vybrať na vašej trpezlivosti a produktivite. Už…

Porovnávanie týchto rôznych vecí vám zmení pohľad na svet

0 icon

Porovnávanie môže byť zábava. Nasledujúce fotografie vám ukážu zaujímavé porovnávanie rôznych vecí. Tieto fotografie s veľkou pravdepodobnosťou zmenia váš pohľad na svet. Fotografia je mocná forma umenia, ktorá nám umožňuje zachytiť momenty, miesta a predmety z rôznych perspektív. Niektorí fotografi to posúvajú o krok ďalej a vytvárajú podmanivé porovnávacie fotografie,…

Demencia bola malému dievčatku diagnostikovaná po bežnom vyšetrení očí

0 icon

Demencia je stav, ktorý sa často spája s pokročilejším vekom. Jedna šokovaná žena však prezradila, ako vzala svoju 7-ročnú dcéru na obvyklé očné vyšetrenie. V ten deň dievčatku diagnostikovali zriedkavú formu demencie. Teraz mama šíri povedomie o stave svojej dcéry a chce, aby každý rodič dával pozor na stav svojich…

Ľudia, ktorí si neumývajú nohy v sprche, robia veľkú chybu!

0 icon

Naše nohy produkujú až neuveriteľné 2 litre potu za deň, pretože majú asi 250 000 potných žliaz! V kombinácii s baktériami, ktoré na nich žijú to vytvára zápach. Umývanie a namáčanie nôh pomáha nielen odstraňovať zápach, ale prospieva aj krvi, nechtom na nohách a dokonca aj kĺbom. Umývanie nôh pomáha odstrániť zápach

Parkovanie nie je pre každého. Títo ľudia to pohnojili

0 icon

Parkovanie nie je pre každého! Títo ľudia to naozaj pohnojili a svojim úžasným parkovaním dokázali rozčúliť svoje okolie. Určite však dokázali aj mnohých pobaviť a preto sa s vami podelíme o tieto fotografie. Hovorí sa, že veľa ľudí by nemalo mať dovolené šoférovať a tieto zlé parkovacie fotografie ilustrujú toto…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali