Podľa Národnej komisie pre rozvoj a reformy (NDRC), projektová štúdia efektívnosti od Čínskej meteorologickej správy zistila, že objem dažďa a snehu by sa mohol zvýšiť na ploche až 960 000 kilometrov štvorcových, čo zaberá 10 % územia Číny alebo pre porovnanie je to 1,5 rozlohy Francúzska.
Ako píše South China Morning Post, ide o jeden z najväčších vládnych programov na zmenu počasia. Celý projekt bude trvať tri roky. NDRC schválila rozpočet na nákup štyroch nových lietadiel, vynovenie ôsmich existujúcich lietadiel, rozvoj 897 raketových štartovacích zariadení a pripojenie 1856 zariadení na digitálne systémy riadenia.
Obvykle sa dážď tvorí tak, že pomocou lietadla alebo rakety sa “vysejú” mraky s katalyzátormi, ako je suchý ľad. Ale v posledných rokoch je častejším spôsobom vnášanie chemikálií do mrakov, ak napríklad treba ochladiť horúci vzduch v lete na významných verejných podujatiach. Alebo ak smog prekračuje normy vo veľkých mestách, tvorba dažďa sa stala populárnou pri “čistení” vzduchu. V roku 2008 sa nad Peking vypustilo viac ako 1100 rakiet s jodidom strieborným pred otváracím ceremoniálom letných olympijských hier, aby sa naopak rozišli mraky.
V porovnaní s výstavbou obrovských priehrad na veľkých riekach sú umelé zrážky často považované za menej kontroverzné. Projekt sa zameriava hlavne na severozápadné čínske provincie Gansu, Shaanxi, Qinghai, Ningxia, Xinjiang a Vnútorné Mongolsko so suchým a horúcim počasím v lete a veľkým chladom v zime, kde sa očakáva pomoc s “ekologickou bezpečnosťou, alokáciou zdrojov vody či s prevenciu proti lesným požiarom zo sucha”.
Podľa China News Service, umelé zvýšenie zrážok prinieslo naviac až 55 miliárd kubických metrov v rokoch 2006 až 2016, čo zodpovedá asi 150 % vody obsiahnutej v priehradnej nádrži Tri rokliny, ktorá má najväčšiu svetovú elektráreň s kapacitou 22 500 MW.