Bolívia v roku 2013 predložila daný prípad na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ), dožadujúc sa opätovného získania prístupu k Tichému oceánu. O prístup k moru prišla po vojne, ktorú spolu s Peru viedla proti Čile v rokoch 1879-84. ICJ má v inkriminovanej otázke rozhodnúť ešte v priebehu septembra.
“Naša suverenita je chránená a nebude predmetom nijakých vyjednávaní,” povedal Ampuero na tlačovej konferencii po dvojhodinovom stretnutí s bývalými šéfmi diplomacie.
Po porážke v zmienenom konflikte zostala Bolívia vnútrozemským štátom a dnes patrí k najchudobnejším krajinám Južnej Ameriky. V roku 1978 sa bolívijská vláda pokúsila vyrokovať suverénny priechod k Pacifiku, odmietla však čilské požiadavky na územnú výmenu. Odvtedy krajiny neudržiavajú diplomatické vzťahy.