Podľa informácií Daily Mail sa starší muž-šesťdesiatnik z Talianska zranil po prevrhnutí do hlbokej 2,5-metrovej “čiernej diery”. Tá bola súčasť výstavy v múzeu Serralves v meste Porto. Nič vážne sa mu nestalo, ale zaujímavé je, čo mu tento pád spôsobilo.
Kapoor, ktorý je autorom napríklad stavieb Cloud Gate v Chicagu alebo ArcelorMittal Orbit Tower v olympijskom parku kráľovnej Alžbety v londýnskom Stratforde, vytvoril ešte v roku 1992 umelecké dielo nazvané Descent to Limbo. Vo vnútri veľkej kocky s jednými dverami je v strede podlahy otvor hlboký 2,5 metra, ktorého steny sú namaľované tmavou čiernou farbou tak, aby vzbudzoval ilúziu, že je to bezodná priepasť.
Hovorca múzea vysvetlil, že tam nie sú žiadne laná alebo bariéry, takže návštevníci sú povinní podpísať výnimku o bezpečnostnom riziku. Sú tam tiež varovné signály a dohliadajúca osoba v galérii. Napriek tomu všetkému do “čiernej diery” padol jeden taliansky návštevník.
Expozícia bola preto uzavretá, aby sa opravila a uskutočnili sa potrebné bezpečnostné opatrenia, ale o niekoľkých dní by mala byť znovu otvorená.
Ako dodáva Science Alert, mnohým návštevníkom sa však na prvý pohľad zdá aj to, že tam ani jama nie je a je to len kruh namaľovaný čiernou farbou.
Kapoor pred dvomi rokmi vyvolal istú kontroverziu kúpením výhradných práv používať Vantablack, čo je doteraz známy najtmavší pigment, schopný absorbovať 99,6% svetla. Práve takúto farbu použil aj pre svoju “čiernu dieru”, ktorá svojou ultra-čiernou optickou ilúziou zmiatla nielen talianskeho muža.
Tento pozoruhodný trik dosiahnutý nanášaním miliónov drobných uhlíkových nanotrubiek spôsobuje, že veci rozstrekované Vantablackom sa zdajú byť neskutočne temné. V umeleckom svete je však známe, že Kapoor už dávno inklinoval k ultra-tmavej estetike a používal vlastné pigmenty na vyvolanie podobného efektu ešte roky predtým, ako získal Vantablack.