Chomsky: Návrh na prijatie Ukrajiny do NATO bol provokáciou. Nemáme právo hrať sa na apoštolov morálky

Bratislava 22. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook,Pixabay)

 

Mysliteľ, filozof a lingvista Noam Chomsky poskytol rozhovor mexickému denníku El Universal. Kritizoval postoj USA k Rusku a Ukrajine, podporil Kissingerove tézy a opísal, ako sa vytvoril súčasný stereotyp Divokého západu. Tie najdôležitejšie myšlienky rozhovoru prinášame:

Noam Avram Chomsky
Na snímke Noam Avram Chomsky

Emeritný profesor Massachusettského technologického inštitútu (MIT) Noam Chomsky (nar. vo Filadelfii, 1928) spôsobil revolúciu v lingvistike a zároveň celé desaťročia ostro kritizoval imperialistickú agendu svojej krajiny. Chomsky má 93 rokov, ale nestratil zmysel pre humor a naďalej uznáva triezve úvahy iných, dokonca aj Henryho Kissingera, keď nedávno vyzval na rokovania o ukrajinskom konflikte,  hoci ho v 70. rokoch ostro kritizoval.

 

Ozbrojený konflikt podnietil snahu európskych krajín posilniť svoje obranné kapacity, z čoho profituje vojenský priemysel USA. Majú Spojené štáty záujem na tom, aby sa táto kríza skončila mierovou cestou?

Stanovisko americkej vlády je jasné a presné. Oznámenie sa uskutočnilo na stretnutí NATO, ktoré Spojené štáty zorganizovali na leteckej základni Ramstein v Nemecku, a na následnom samite NATO nadobudlo formálnejšiu podobu. Práve na tomto samite Aliancia vrátane Európy prijala oficiálne stanovisko USA, že Rusko musí byť oslabené, aby už nemohlo podniknúť vojenskú akciu takéhoto rozsahu. Ak sa nad tým zamyslíte, znamená to, že Moskva musí byť oslabená viac, ako Versaillská zmluva oslabila Nemecko v roku 1919, pretože vtedy nezabránila jeho ďalšej agresii. Preto je potrebné ešte viac podkopať sily Ruska, aby nebolo schopné zapojiť sa do diplomatických rokovaní. Ak sa nad tým hlbšie zamyslíte, je jasné, že ide o recept na neslýchanú hru, ktorá predpokladá, že konflikt na Ukrajine, smrť a bombardovanie môžu pokračovať, desiatky miliónov ľudí na celom svete môžu vyhladovať, že úsilie v boji proti klimatickým zmenám možno zvrátiť a hrozbu ničivej jadrovej vojny možno tolerovať. A to všetko v nádeji, že Rusko, ak sa ho podarí poraziť, nepoužije zbrane, o ktorých sa vie, že ich má, a ktoré by mohli zničiť Ukrajinu a spustiť jadrovú vojnu. Je to neslýchaný hazard. Tento postoj však zastáva takmer celý západný svet a jeho spochybňovanie sa považuje za vlastizradu. Čo sa týka samitu NATO, je zaujímavé, že Európa teraz podporuje tento názor. Američania vždy uplatňovali túto politiku, ale Nemecko a Francúzsko sa zapájali do určitého alternatívneho diplomatického procesu. Na tomto samite však jednoducho zaujali stanovisko Spojených štátov.

 

Henry Kissinger koncom mája vyhlásil, že Európa a Spojené štáty by mali vyzvať na rokovania o ukončení konfliktu. Čo si myslíte o slovách bývalého ministra zahraničných vecí?

Kissinger bol jedným z tých, ktorí poukázali na to, čo bolo v podstate zrejmé. Hovoriť o tom sa považuje za zradu, ale je to pritom elementárne. Vojny sa končia diplomatickými dohodami alebo pokračujú, kým sa jedna strana nevzdá. To je obvyklá logika. Čo je to však diplomatická dohoda? Diplomatická dohoda je niečo, s čím môžu súhlasiť obe strany, aj keď sa im to nepáči. Inými slovami, v prípade diplomatickej dohody ani jedna strana nedostane všetko, čo chce, ale je ochotná ju akceptovať, pretože ju považuje za tú najmenej nepriaznivú možnosť. To je diplomatická dohoda. Ako upozornil Kissinger a mnohí iní, ukazuje sa, že každá diplomatická dohoda bude musieť pre Putina zahŕňať nejakú možnosť dôstojného ústupu. Na konci svojej kariéry a možno aj života nebude musieť odísť ako úplne porazený.

V opačnom prípade k diplomatickej dohode nedôjde. Kissinger bol za to zúrivo napadnutý. Ale to je základná logika. Buď budete presadzovať nejakú diplomatickú dohodu, ktorá navrhne spôsoby ústupu, alebo budete pokračovať vo vojenských akciách, prijmete všetky dôsledky pre Kyjev a svet a budete dúfať, že Rusko nepoužije zbraň, o ktorej všetci vedia, že ju má na ukončenie toho, čo sa deje: zničí Ukrajinu. Má na to potenciál. Všimnite si, že Rusko sa zatiaľ neuchýlilo k technike boja, ktorú pravidelne používajú Spojené štáty. Keď Američania bombardujú Sýriu, Líbyu, Irak alebo ktorúkoľvek inú krajinu, v prvom rade ničia komunikačné a energetické systémy. Krajina prestane fungovať. Rusko to neurobilo. Kyjev žije svojím životom. Rusko nezasiahlo dodávateľské reťazce zbraní ani nepoužilo ťažké zbrane masového ničenia. Ale bude to tak aj naďalej? To je minca, ktorú Spojené štáty s podporou Európy hádžu do vzduchu. Kissinger poukázal na to, že ide o neslýchanú hru a že alternatíva diplomatického riešenia konfliktu neuspokojí ani jednu stranu.

 

Čo urobili Spojené štáty pre zvýšenie napätia v Európe, keď podporili vstup Ukrajiny do NATO?

To je základná dilema. Rusko už pred 30 rokmi – dávno pred Putinom – jasne povedalo, že vstup Ukrajiny do NATO, nepriateľskej vojenskej aliancie, by znamenal prekročenie hranice, s ktorou by žiadny ruský líder nesúhlasil. Ani Gorbačov, ani Jeľcin a ani Putin. Niektorí vysokí predstavitelia USA to pochopili: George Kennan, Henry Kissinger, JakeMadlock a šéf CIA William Burns. Toto porozumenie existuje už dlho. Od 90. rokov sa snažili upozorniť predstaviteľov USA, že pokus o začlenenie Ukrajiny do NATO by bol neuvážený a provokatívny. Či sa nám to páči alebo nie, Rusko s tým nikdy nebude súhlasiť. Je to súčasť jeho základnej geostrategickej pozície. Ak ste videli topografickú mapu alebo ste študovali históriu, dobre chápete prečo. Spojené štáty však naďalej presadzovali začlenenie Ukrajiny do NATO. George W. Bush v roku 2008 oficiálne pozval Ukrajinu do Aliancie, ale Nemecko a Francúzsko to vetovali.

Spojené štáty však majú taký veľký vplyv, takže táto téma zostávala na programe dňa. Od Euromajdanu v roku 2014 Spojené štáty otvorene dodávajú Ukrajine ťažké zbrane. Nie je to žiadne tajomstvo. Vykonávajú spoločné vojenské cvičenia, školia ukrajinských dôstojníkov a to všetko s cieľom vytvoriť niečo, čo by aj americká armáda nazvala faktickým členstvom v NATO. Vôbec to nie je tajomstvo. Robia to otvorene. Mimochodom, v septembri minulého roka, ešte pred začiatkom konfliktu, Biden oznámil rozšírenie programu. Uskutočnilo sa rozsiahle vojenské cvičenie za účasti Ukrajiny a armády USA. Nie je to žiadne tajomstvo. Nie že by to nejako ospravedlňovalo konflikt, ale pomáha to vysvetliť ho. Je veľmi zaujímavé sledovať, čo píšu americké médiá. To, čo sa deje na Ukrajine, neustále označujú za „nevyprovokovaný“ konflikt. Je však zrejmé, že to čo sa deje, bolo vedome vyprovokované a práve preto toto tvrdenie neustále opakujú. Pri analýze iných konfliktov túto frázu nikto nepoužíval. Ak si zadáte do Googlu frázu „nevyprovokovaná invázia do Iraku“, je jasné, že to nikto netvrdí. V prípade Ukrajiny sa však táto fráza musí použiť, aby sa zakryla skutočnosť, že to, čo sa deje, je zámerne vyprovokované. Nie je to ospravedlnenie, je to vysvetlenie.

Biely dom
Ilustračné foto

Ak chceme pochopiť, čo sa deje, a nie len slepo nasledovať lídrov vykrikujúcich vlastenecké heslá, musíme zvážiť vysvetlenia aj zdôvodnenia. Stratégia USA na Ukrajine výrazne zvyšuje hrozbu jadrovej vojny. A jadrová vojna by bola posledná. Neprežijeme to. Jadrová vojna medzi veľmocami by znamenala koniec. Zamyslime sa, či je táto stratégia pre Spojené štáty dobrá? Naozaj zvyšuje nebezpečenstvo ničivej jadrovej vojny.

 

Umožnil konflikt na Ukrajine Spojeným štátom vyhnúť sa zodpovednosti za príčiny globálnej inflácie?

Konflikt mal určitý vplyv na zvyšovanie inflačných tlakov, ale nebol ich príčinou. Ekonómovia sa sporia o tom, čo spôsobilo infláciu, ale zdá sa, že hlavnou príčinou je ponuka. Neoliberálne princípy spôsobili veľa škody. Stali sa akýmsi ničivým útokom na obyvateľstvo. Okrem iného vytvorili mimoriadne krehké globálne dodávateľské reťazce. Takže každá impulz môže priviesť ku katastrofe. Ďalším faktorom sú obrovské zisky kvázi monopolných konglomerátov, ktoré regulujú svetové hospodárstvo. To je ďalší vplyv neoliberalizmu. Keď sa ekonomika stala neovládateľnou, štát už nemohol zasahovať. To viedlo predovšetkým k početným finančným krízam a tendencii k monopolizácii. Veľké ryby požierajú malé ryby. Neexistuje žiadna kontrola. To, čo existuje, sú nafúknuté zisky a takmer nulová cenová konkurencia. To je druhý dôvod, ktorý spôsobuje infláciu. Sú aj iné, konflikt na Ukrajine je jednou z nich. Zďaleka sa všaknezdá, že by to bol ten hlavný.

 

Myslíte si v tejto súvislosti, že nové prejavy ekonomického protekcionizmu vyvolaného konfliktom odrážajú krízu neoliberálneho ekonomického modelu?

Existujú rôzne druhy protekcionizmu. Jedna z jeho najextrémnejších foriem je integrovaná do systému neoliberálnej globalizácie. Zoberme si Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) a jej pravidlá. Vráťme sa do Clintonovej éry. Pravidlá WTO poskytujú bezprecedentnú ochranu farmaceutickému priemyslu ako aj médiám atď. Hovoríme o bezprecedentných právach duševného vlastníctva obsiahnutých v existujúcich patentových zákonoch, ktoré nikdy nedosiahli také rozmery a ktoré umožňujú veľkým spoločnostiam podporovať monopoly. To je jeden z dôvodov, prečo sú lieky také strašne drahé. Sú chránené. Extrémne protekcionistické opatrenia WTO zaručujú obmedzenému počtu farmaceutických spoločností úplnú kontrolu nad výrobou. Ostatní ich vyrábať nemôžu… Nové patenty sa vzťahujú nielen na procesy, ale aj na výrobky. Ide o nový fenomén. To znamená, že ak nejaký mexický výrobca liekov nájde lepší spôsob výroby, nemôže ho využiť. Takéto obmedzenia platia už desaťročia.

Ide o zvýšenú úroveň protekcionizmu. Preto sa objavujú nové typy protekcionizmu, ktoré sa snažia chrániť krajiny pred účinkami neoliberálnej lavíny. To je dôvod, prečo potrebujeme rozumný medzinárodný systém, ktorý sa bude zaoberať potrebami ľudí, a nie ziskami veľkých spoločností. Spomeňte si na brettonwoodsky systém, ktorý panoval od konca druhej svetovej vojny až do 70. rokov 20. storočia. Veľmi dobre vieme, že nebol ani zďaleka dokonalý, že mal veľa problémov, ale umožnil krajinám napríklad kontrolovať kapitálové toky. Odliv kapitálu je hrozným zásahom do blahobytu spoločnosti. Ak by napríklad Mexiko alebo Brazília chceli zaviesť programy, ktoré by boli prospešné pre obyvateľstvo, bohatí by sa mohli rozhodnúť zničiť hospodárstvo stiahnutím svojho kapitálu. Je to spôsob, ako si zabezpečiť víťazstvo v triednom boji. Neoliberálne programy ako celok treba skutočne uznať za ostrú formu triedneho boja, pretože sú určené na uspokojovanie záujmov veľkých investorov a spoločností. A to je viditeľné. To možno vidieť na príklade Spojených štátov. RAND Corporation, renomovaná kvázi verejnoprávna spoločnosť, uskutočnila štúdiu o prerozdeľovaní bohatstva. Počas štyridsiatich rokov neoliberalizmu sa bohatstvo presunulo od 90 % chudobných, teda pracujúcich a strednej triedy, k 1 % bohatých. RAND odhaduje túto sumu až na 50 biliónov dolárov. 50 biliónov! To nie sú drobné. Je to skutočná lúpež, ktorú organizujú neoliberálne programy vytvorené práve na tento účel.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:01

Nemecký výrobca zbraní Rheinmetall je ochotný veľmi výrazne zvýšiť výrobu tankov a delostreleckej munície, aby uspokojil veľký dopyt na Ukrajine a na Západe, a zrejme začne v Nemecku produkovať americké salvové raketomety HIMARS. Pre tlačovú agentúru Reuters to povedal generálny riaditeľ spoločnosti Armin Papperger.

14:00

Severná Kórea v nedeľu poprela tvrdenia USA, že KĽDR dodáva zbrane ruskej súkromnej vojenskej Wagnerovej skupine. Predstaviteľ severokórejského ministerstva zahraničných vecí Kwon Čong-gon odmietol tieto obvinenia a upozornil USA, že v prípade ďalšieho šírenia tejto „fámy, ktorú si sami vytvorili“, môžu čeliť „nežiadúcej“ reakcii.

12:43

Nedeľňajšie krajinské voľby v Dolnom Rakúsku sú vnímané ako skúška širších politických nálad v krajine po sérii škandálov, ktoré narušili dôveru voličov.

11:32

V noci na dnes sa PMC Wagner prihlásila k dobytiu dediny Blagodatnoje, severne od Bachmutu a západne od Soledaru.

11:21

Britský premiér Rishi Sunak odvolal v nedeľu z funkcie predsedu Konzervatívnej strany Nadhima Zahawiho. Dôvodom je závažné porušenie pravidiel platných pre členov vlády, ktorého sa dopustil pri riešení svojich daňových nezrovnalostí.

10:40

Turecko vydalo cestovné varovanie pre svojich občanov, ktorí žijú v európskych krajinách alebo do nich plánujú cestovať. Varovanie prišlo po protestoch vo Švédsku z minulého víkendu, na ktorých antiislamský aktivista pálil Korán a prokurdské skupiny demonštrovali proti Turecku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Horskí záchranári ošetrili v sobotu v lyžiarskych strediskách 41 zranených

0 icon

Demänovská Dolina 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Horskí záchranári slúžiaci v jednotlivých lyžiarskych strediskách v sobotu (28. 1.) ošetrovali 41 zranených lyžiarov. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na sociálnej sieti Najčastejšie zasahovali v lyžiarskom stredisku Jasná v Nízkych Tatrách, 14 zranení ošetrili na severnej strane a päť na…

Po zrážke na železničnom priecestí prišla o život 49-ročná chodkyňa

0 icon

Humenné 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Po zrážke s vlakom na železničnom priecestí v Humennom prišla v sobotu (28. 1.) o život 49-ročná chodkyňa. Pre TASR to potvrdil prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik K smrteľnej nehode došlo na Laboreckej ulici okolo 17.25 h. Žena z Humenného prechádzala cez…

Pavel: „Najkrajšiu gratuláciu som dostal od slovenskej prezidentky.“ Čo na ňu prezradil?

0 icon

Novozvolený český prezident Petr Pavel v nedeľu uviedol, že najkrajšiu gratuláciu dostal od slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá za ním prišla priamo do volebného štábu.

Aký termín predčasných volieb preferujú Sme rodina, OĽaNO a SaS? Je pravdepodobná úradnícka vláda?

0 icon

Je pravdepodobné, že ak v Národnej rade (NR) SR neprejde v utorok (31. 1.) ani jeden termín predčasných parlamentných volieb, v stredu (1. 2.) nastúpi úradnícka vláda.

Predpoveď počasia pre Slovensko na pondelok 30. januára

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V pondelok (30. 1.) má byť prevažne zamračené, na mnohých miestach snehové prehánky. Teploty 0 až 5 stupňov C Na západnom Slovensku zamračené, dážď so snehom, najnižšie ranné teploty -2 až -5 a najvyššie denné teploty 2 až 5 stupňov C. Na strednom Slovensku…

Podivná reakcia na smrť detského násilníka – drag queen

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Spectator/Foto:Twitter,Pixabay)   V nedeľu 22. januára 2023 bol Darren Moore nájdený mŕtvy. Moore bol dlhoročným a známym drag artistom v Cardiffe, kde žil. Bol tiež odsúdený za znásilnenie detí, píše James Esses pre konzervatívny časopis The Spectator Túto mrazivú skutočnosť však mainstreamové médiá pri informovaní o…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna) Aktualizované 29. januára 2023 13:45 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   13:35 - V Chersonskej, Mykolajivskej a Odeskej oblasti platí letecký poplach. Miestne…

Djokovič po triumfe: „Je to najcennejšia trofej v kariére“

0 icon

Srbský tenista Novak Djokovič sa stal desiatykrát víťazom dvojhry na Australian Open a v pondelok bude opäť svetovou jednotkou.

Aký prvý spoločný plán vymysleli Pavel a Čaputová? Nie je ťažké to uhádnuť

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   V Čechách si zvolili prezidenta. Je pekný, pôsobí príjemne a dokonca má najvyššiu bezpečnostnú previerku NATO. Čo viac by ešte mohli občania od prezidenta chcieť? Gratulujeme bratom Čechom. Čo chceli, to majú – to bol prvý titulok tohto komentára, ktorý mi prišiel…

Politická nestabilita – najväčšia prekážka Latinskej Ameriky

0 icon

Latinská Amerika je región s obrovským potenciálom a bohatými zdrojmi. Jej rozvoj však brzdí politická nestabilita. Táto nestabilita je hlavnou prekážkou rozvoja regiónu. Vytvorila dedičstvo stagnácie a chudoby, píše Rohit Yadav.

NAJNOVŠIE

BLOG

Miro Majerník

Ako to bolo s gratuláciou pani prezidentky?

0icon

Naši českí priatelia a bývalí spoluobčania si 27 až 28 januára 2023 volili nového pána prezidenta. Isť k voľbám je to ich občianska povinnosť a nie je na tom nič neobvykle. Veľa bežných Slovákov už počas volebnej kampane fandilo jednotlivým kandidátom a tak čakali ako voľby skončia. V deň vo

Marek Brna

Protest proti vláde a prezidentke! (SNP2)

0icon

Protest treba, vážení a milí, usporiadať proti vláde a prezidentke, ktorá nás zaťahuje do vojny! Celonárodný protest! A Bratislava musí byť na prasknutie zaplnená protestujúcimi. Žiadať okamžitú demisiu - kvôli doterajším, národ ohrozujúcim počinom. Ohrozujú národnú bezpečnosť! Oni majú už dávno zakúpené letenky, tak nech to vyu

Peter Lipták

Čaputová vo vytržení z odchovanca KSČ

0icon

1. Ako uviedla TASR(28.01.2023) slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z

Andrej Sablič

Pravda o vojnách

0icon

>>>Plienenie Austrálie  nespôsobili zajace (voľný radikál,) ktorým chutila mrkva, ale zajace všeobecne, teda aj tie práve okotené!!!>>> Toto platí aj o zisku.

Ivan Štubňa

Uniknuté spravodajské súbory odhaľujú nepohodlné pravdy bosnianskej vojny

0icon

  Pod týmto názvom uverejnil portál The Grayzone článok o pozadí tajných operácií zločineckej organizácie CIA v oblasti Balkánu s následkom vypuknutia vojenských operácií a množstva obetí. Neleg&aacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke 18. ročník zimnej furmanskej súťaže ťažných koní o Hriňovskú fujarku pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej, v okrese Detva

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Horskí záchranári ošetrili v sobotu v lyžiarskych strediskách 41 zranených

0 icon

Demänovská Dolina 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Horskí záchranári slúžiaci v jednotlivých lyžiarskych strediskách v sobotu (28. 1.) ošetrovali 41 zranených lyžiarov. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na sociálnej sieti Najčastejšie zasahovali v lyžiarskom stredisku Jasná v Nízkych Tatrách, 14 zranení ošetrili na severnej strane a päť na…

Po zrážke na železničnom priecestí prišla o život 49-ročná chodkyňa

0 icon

Humenné 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Po zrážke s vlakom na železničnom priecestí v Humennom prišla v sobotu (28. 1.) o život 49-ročná chodkyňa. Pre TASR to potvrdil prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik K smrteľnej nehode došlo na Laboreckej ulici okolo 17.25 h. Žena z Humenného prechádzala cez…

Pavel: „Najkrajšiu gratuláciu som dostal od slovenskej prezidentky.“ Čo na ňu prezradil?

0 icon

Novozvolený český prezident Petr Pavel v nedeľu uviedol, že najkrajšiu gratuláciu dostal od slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá za ním prišla priamo do volebného štábu.

Aký termín predčasných volieb preferujú Sme rodina, OĽaNO a SaS? Je pravdepodobná úradnícka vláda?

0 icon

Je pravdepodobné, že ak v Národnej rade (NR) SR neprejde v utorok (31. 1.) ani jeden termín predčasných parlamentných volieb, v stredu (1. 2.) nastúpi úradnícka vláda.

Predpoveď počasia pre Slovensko na pondelok 30. januára

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V pondelok (30. 1.) má byť prevažne zamračené, na mnohých miestach snehové prehánky. Teploty 0 až 5 stupňov C Na západnom Slovensku zamračené, dážď so snehom, najnižšie ranné teploty -2 až -5 a najvyššie denné teploty 2 až 5 stupňov C. Na strednom Slovensku…

Podivná reakcia na smrť detského násilníka – drag queen

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Spectator/Foto:Twitter,Pixabay)   V nedeľu 22. januára 2023 bol Darren Moore nájdený mŕtvy. Moore bol dlhoročným a známym drag artistom v Cardiffe, kde žil. Bol tiež odsúdený za znásilnenie detí, píše James Esses pre konzervatívny časopis The Spectator Túto mrazivú skutočnosť však mainstreamové médiá pri informovaní o…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna) Aktualizované 29. januára 2023 13:45 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   13:35 - V Chersonskej, Mykolajivskej a Odeskej oblasti platí letecký poplach. Miestne…

Djokovič po triumfe: „Je to najcennejšia trofej v kariére“

0 icon

Srbský tenista Novak Djokovič sa stal desiatykrát víťazom dvojhry na Australian Open a v pondelok bude opäť svetovou jednotkou.

Aký prvý spoločný plán vymysleli Pavel a Čaputová? Nie je ťažké to uhádnuť

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   V Čechách si zvolili prezidenta. Je pekný, pôsobí príjemne a dokonca má najvyššiu bezpečnostnú previerku NATO. Čo viac by ešte mohli občania od prezidenta chcieť? Gratulujeme bratom Čechom. Čo chceli, to majú – to bol prvý titulok tohto komentára, ktorý mi prišiel…

Politická nestabilita – najväčšia prekážka Latinskej Ameriky

0 icon

Latinská Amerika je región s obrovským potenciálom a bohatými zdrojmi. Jej rozvoj však brzdí politická nestabilita. Táto nestabilita je hlavnou prekážkou rozvoja regiónu. Vytvorila dedičstvo stagnácie a chudoby, píše Rohit Yadav.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miro Majerník

Ako to bolo s gratuláciou pani prezidentky?

0icon

Naši českí priatelia a bývalí spoluobčania si 27 až 28 januára 2023 volili nového pána prezidenta. Isť k voľbám je to ich občianska povinnosť a nie je na tom nič neobvykle. Veľa bežných Slovákov už počas volebnej kampane fandilo jednotlivým kandidátom a tak čakali ako voľby skončia. V deň vo

Marek Brna

Protest proti vláde a prezidentke! (SNP2)

0icon

Protest treba, vážení a milí, usporiadať proti vláde a prezidentke, ktorá nás zaťahuje do vojny! Celonárodný protest! A Bratislava musí byť na prasknutie zaplnená protestujúcimi. Žiadať okamžitú demisiu - kvôli doterajším, národ ohrozujúcim počinom. Ohrozujú národnú bezpečnosť! Oni majú už dávno zakúpené letenky, tak nech to vyu

Peter Lipták

Čaputová vo vytržení z odchovanca KSČ

0icon

1. Ako uviedla TASR(28.01.2023) slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z

Andrej Sablič

Pravda o vojnách

0icon

>>>Plienenie Austrálie  nespôsobili zajace (voľný radikál,) ktorým chutila mrkva, ale zajace všeobecne, teda aj tie práve okotené!!!>>> Toto platí aj o zisku.

Ivan Štubňa

Uniknuté spravodajské súbory odhaľujú nepohodlné pravdy bosnianskej vojny

0icon

  Pod týmto názvom uverejnil portál The Grayzone článok o pozadí tajných operácií zločineckej organizácie CIA v oblasti Balkánu s následkom vypuknutia vojenských operácií a množstva obetí. Neleg&aacut

Vášeň v Tebe

Najväčší trapas Haliny Pawlowskej? Z mora ju ťahali vrtuľníkom na lane!

0 icon

Populárna česká spisovateľka a herečka Halina Pawlowská vo svojich knihách čitateľov nielen zabáva, ale odhaľuje aj zážitky zo svojho života. A nebojí sa vytiahnuť aj niektoré trápne situácie, ktoré, priznajme si, sa občas stanú každému. Veľmi vtipnú príhodu prezradila Jánovi Krausovi v jeho Show Jána Krausa. „Najväčší trapas bol, keď som uviazla v Severnom…

Ocot na znečistenú vodovodnú batériu ste už určite použili. Vyskúšali ste však školskú gumu?

0 icon

Častým problémom v domácnosti je usadený vodný kameň na vodovodnej batérii. Domáci trik s octom alebo kyselinou citrónovou ste už určite vyskúšali. Poznáte však trik na usadeniny s klasickou školskou gumou na gumovanie? Zanesené batérie pôsobia nielen neesteticky, ale zároveň môžu jej povrch poškodiť. Na usadeniny na vašej batérii v kuchyni či kúpeľni môžete…

Striekané šaty predviedli na modelke Hadid. Videli ste ale uvarené?

0 icon

Vo štvrtok 26. januára 2023 v novo zrekonštruovaných priestoroch Slovenskej národnej galérie odovzdávali v 27. ročníku Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. V centre pozornosti bola Martina Ďurikovič. Podujatie moderovala Adela Vincezová, ktorá sa predviedla v šatách z bioplastických materiálov. Šaty vytvorila mladá dizajnérka Martina Ďurikovič, víťazka súťaže Best Fashion Talent 2022. Mladá…

TOP farby oblečenia, ktoré sa hodia k šedivým vlasom. Máte ich v šatníku?

0 icon

Časy, kedy sa ženy báli otravných šedín, sú už dávno preč. Strieborné, biele a dokonca aj šedivé vlasy sú teraz úplne trendy. Takže ak ste strieborná líška, je čas ponoriť sa hlboko do šatníka, aby ste zistili, čo vyhovuje vám a vašim krásnym vlasom, vyzýva portál Leaf.

Adela zverejnila súkromnú fotografiu. Ako keby ste videli svojho manžela?

0 icon

Moderátor Viktor Vincze dnes oslavuje 32. narodeniny. Jeho manželka moderátorka Adela mu zablahoželala aj verejne na sociálnej sieti. Zverejnila totiž súkromnú fotografiu Viktora, ku ktorej uviedla: „Všetko najlepšie, moja láska!“ Fotografia však nezobrazuje vystylovaného moderátora, ale spiaceho manžela, ktorý pravdepodobne zaspal po určitom fyzickom či psychickom vyčerpaní. Reakcia Viktora na…

Armádny Magazín

Wagnerovci obsadili dedinu Blagodatnoe. Nový batalión Azov bol vyslaný do Bachmutu

0 icon

Ukrajina, 29. januára 2023 (AM) – Obec Blagodatnoe, ležiaca juhozápadne od Soledaru, sa dostala pod kontrolu ruských síl, útočné skupiny „Wagner“ obsadili dedinu a začali ju čistiť. Oznámil to šéf a zakladateľ vojenskej spoločnosti Jevgenij Prigožin na oficiálnom kanáli TG. Prigožin, ktorý opakovane vyčítal vojenským korešpondentom unáhlené správy o zajatí tej

Scholz sľúbil občanom Nemecka, že vojna sa nepriblíži k ich hraniciam

0 icon

USA, 29. januára 2023 (AM) – Nemecký kancelár Olaf Scholz po schválení dodávky tankov na Ukrajinu urobil vyhlásenie, ktoré samo o sebe znie veľmi zvláštne. Šéf nemeckého kabinetu podľa vlastných slov prijme opatrenia, aby „zabránil priblíženiu vojny k hraniciam Nemecka“. Scholz na adresu Nemcov poukázal na to, že „v blízkosti prebieha…

O čo ide v ďalšej eskalácii izraelsko-palestínskeho konfliktu

0 icon

Izrael, 29. januára 2023 (AM) –Minulú stredu jednotky izraelských obranných síl (IDF) uskutočnili vojenskú operáciu proti militantom

Ukrajinská pravoslávna cirkev sa bude variť ako žaba. Cirkev a štát

0 icon

Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Dmitrij Rode: Dmitrij Anatoljevič Žuravlev, lektor ФВУ(Факультет Высшего Управления-Fakulta vyššieho vzdelávania), má bohaté životné skúsenosti zo služby vo vyšších štruktúrach spojených s náboženskými organizáciami. Preto sme ho požiadali, aby nám dnes porozprával o organizácii, akou je Ruská pravoslávna cirkev (RPC). Nazval by

Ekonóm Chazin: Na začiatku špeciálnej vojenskej operácie všetci západní experti tvrdili, že ruská ekonomika sa zrúti

0 icon

Rusko, 29. januára 2023 (AM) – Všeruské centrum pre výskum verejnej mienky (VCIOM) nedávno predložilo tlačovej agentúre TASS štúdiu s názvom "Tri roky vo funkcii: výkon vlády podľa hodnotenia Rusov. Prieskum ukázal, že väčšina Rusov je vo všeob

TopDesať

10+ fotografií, ktoré ti ukážu, že si nemal až tak zlý deň

0 icon

Každý z nás môže mať zlý deň. Je však dôležité rozlíšiť tie zlé dni a tie oveľa horšie. Po vzhliadnutí týchto fotografií si určite spomenieš na svoje nešťastné dni a povieš si, že až také zlé neboli. Zlý deň môže byť plný stresu, neúspechov a sklamaní. Môže to znamenať, že…

Najsmrteľnejšie vody našej planéty: Môže za to ťažba lítia?

0 icon

Najsmrteľnejšie vody našej planéty. Aj takto by sme mohli nazvať vodné jazerá, ktoré sa nachádzajú v oblasti Atacama v Čile. Jedno z najsuchších miesta na planéte nie je miestom, kde by si očakával, že nájdeš tie najnebezpečnejšie vody na Zemi. Vysoko v Andách v Čile sú soľné pláne Salar de Atacama…

TEST: Dokážeš potlačiť zívanie pri týchto fotografiách?

0 icon

Dokážeš potlačiť zívanie pri pohľade na tieto fotografie? Podľa štúdie zverejnenej v roku 2017 zažívame nákazlivé zívanie, keď vidíme niekoho iného zívať. Takže je čas si túto teóriu vyskúšať na vlastnom tele. Vydržíš nezívať pri pohľade na nasledujúce fotografie? Alebo budeš automaticky otvárať ústa? Čo spôsobuje zívanie? Prečo vlastne zívame? Tento prejav…

Severná Kórea ako ju nepoznáme: Zakázané fotografie zachytávajú každodenný život

0 icon

Fotograf Eric Lafforgue je jedným z tých šťastlivcov, ktorí mali možnosť vidieť skutočnú Severnú Kóreu. Severná Kórea je totižto krajina, ktorá je "izolovaná" od celého sveta. K nám o nej prúdi strašne málo informácií a množstvo z nich je prikrášlených k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Eric sa dostal do…

Instagram verzus realita: Žena poukázala na pálčivý problém dnešného sveta

0 icon

Instagram môže byť nádherným a inšpirujúcim miestom plným krásnych a umeleckých fotografií miest, ktoré chceme navštíviť, a ľudí, ktorými chceme byť. Avšak pod pozlátkom je tvrdá realita. Mnohé z týchto "dokonalých" fotografií podporujú úplne nereálne ideály a očakávania, ktoré sa nikdy nedajú dosiahnuť a vedú len k pocitom nedostatočnosti, žiarlivosti a možno až k depresiám.…

FOTO DŇA

Na snímke 18. ročník zimnej furmanskej súťaže ťažných koní o Hriňovskú fujarku pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej, v okrese Detva

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali