Eduard Chmelár uviedol, že naši najvyšší ústavní činitelia sa tešia, že obchodná vojna medzi EÚ a USA je (nateraz) zažehnaná, že vzťahy sa zlepšili a už sa nehovorí o nepriateľstve. “Je tu však jeden háčik. Malo by nás viac zaujímať, čo konkrétne predseda Európskej komisie Juncker s americkým prezidentom Trumpom dohodol.”
“Európsky spotrebiteľ mal spozornieť už vo chvíli, keď Donald Trump po skončení rokovania sľuboval, že Európa začne dovážať od amerických farmárov „obrovské množstvá“ sóje. V Európskej únii je totiž vo väčšine prípadov zakázané pestovanie geneticky modifikovaných plodín, kým v USA nie,” upozorňuje Chmelár.
Dodal, že ďalší rozdiel je v tom, že v EÚ musí výrobca, ktorý uvádza na trh nový výrobok, najprv preukázať jeho zdravotnú nezávadnosť, v Spojených štátoch je to naopak. “Nároky na bezpečnosť potravín sú v Spojených štátoch neporovnateľne nižšie ako v Európe. Dajme si pozor, aby sa pod rúškom zlepšovania obchodných vzťahov na náš trh opäť nevpašovali praktiky, ktoré boli už raz zamietnuté pri snahách o presadenie dohody TTIP. Mohlo by to ohroziť všetky sociálne výdobytky a environmentálne štandardy, v ktorých Európa ďaleko vedie pred Amerikou. Ako prezident Slovenskej republiky by som takúto dohodu nikdy nepodpísal,” uviedol na záver.