Chmelár si myslí, že zatiaľ to na predčasné voľby nevyzerá: Túto vládu nedržia občania, ale jej zahraniční tútori

Chmelár si myslí, že zatiaľ to na predčasné voľby nevyzerá: Túto vládu nedržia občania, ale jej zahraniční tútori

Bratislava 6. júla 2022 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

 

K súčasnej veľmi napätej situáciu vo vládnej koalícii, ktorú dnes ešte viac vyhrotil Richard Sulíka a jeho strana SaS, sa vyjadril analytik Eduard Chmelár. Jeho komentár prinášame v plnom znení, bez úprav

Na snímke Eduard Chmelár

Mohli by sme si zažartovať, že tohtoročný meteorologický roj sa začal zavčasu a že by ste si mali niečo želať, lebo padá vláda. Ale také jednoznačné to nebude. Sulíkova požiadavka na odstúpenie Matoviča sa zdá byť navonok logická, ale v skutočnosti prichádza príliš neskoro a je nedôsledná. Po prvé – to, že s Igorom Matovičom si nevie predstaviť ďalšiu spoluprácu, vyslovil predseda SaS už minulý rok pri páde jeho vlády. Veľmi rýchlo zmenil názor. Dnes hovorí to isté. Prečo by sme si mali myslieť, že tentoraz to myslí vážne? No čo je najdôležitejšie, odchod Matoviča z postu ministra predsa nič nerieši. Naďalej bude predsedom koaličnej strany a neviazaný vládnou zodpovednosťou bude ešte nepríjemnejší. Takže čo má celé to divadlo vlastne znamenať?

Reklama

Som presvedčený, že odpoveď na tento problém treba hľadať v reakcii šéfa diplomacie Ivana Korčoka na jednu servilnú novinársku otázku, či sa neobáva, že nová vláda môže obrátiť kurz ich „hodnotovej“ zahraničnej politiky. Odpoveď ministra bola jednoznačná: určite to vraj urobia, a preto tomu treba zabrániť. A ako sa tomu dá zabrániť? Tomu má slúžiť tá veľkorysá lehota do 31. augusta. Dovtedy môžeme čakať, že jedna ambasáda, jeden prezidentský palác a jedna digitálna firma budú vyvíjať obrovský nátlak na Eduarda Hegera, aby sa zbavil Matoviča a prevzal opraty v OĽaNO, teda aby garantoval kontinuitu zahraničných záujmov na Slovensku. Heger sa bude musieť rozhodnúť. Doteraz sa správal skôr ako predseda JRD Kalina z filmu Vesničko má středisková, ktorý sa pokúšal oddeliť od seba dvoch bijúcich sa chlapov slovami: „No tak, chlapci, prosím vás, nechte toho, neperte se. To nemá za mák smyslu, co tady děláte. No to jste družstevníci?“ … No tak takto to asi nepôjde.

Nech sa na to pozerám z akejkoľvek strany, zámery všetkých aktérov sú falošné. Matovič je síce neriadená strela, ale robiť z neho „jediný problém tejto vlády“, ako to formuloval Matovič, je buď nepochopením situácie alebo zámerným zavádzaním. Ak ministrovi financií vyčítajú, že chcel dať stámilióny eur na pomoc rodinám, ktoré nemal finančne kryté v štátnom rozpočte, tak čo povedať o ministrovi obrany Naďovi, ktorý robí škandalózne netransparentné obchody za miliardy eur, pričom ako bývalý zbrojársky lobista kupuje od svojich bývalých partnerov a dnešných sponzorov zbraňové systémy za štátne peniaze. A všetci koaliční partneri sa tvária, že je to v poriadku.

Reklama

Problémom tejto vlády nie je (len) Matovič. Jej hlavným problémom je, že je zúfalo neschopná, že všetky rezorty sú v katastrofálnom stave, že úroveň manažmentu je na úrovni rovníkovej Afriky. Veď si len porovnajme premiérov dvoch bratských republík. V Česku univerzitný profesor politológie, na Slovensku díler vodky. A napriek tejto do neba volajúcej neschopnosti riadiť štát ju budú chrániť všetci: médiá, mimovládky i prezidentka. Ideologickú líniu vytýčil Korčok. A Zuzana Čaputová, ktorá už avizovala, že sa do toho miešať nebude, poslušne vykoná všetko pre to, aby Hegerova vláda prežila. Sama je pritom za tento stav zodpovedná. Minulý rok, pri kreovaní Hegerovej vlády, mohla vymenovanie Matoviča za ministra financií odmietnuť. Už vtedy vedela rovnako ako aj všetci ostatní, čo je zač. Zbabelo to však odmietla s výhovorkou, že potom by mohla padnúť vláda. Viete, to je presne ten rozdiel medzi štátnikom a touto duchom neprítomnou komentátorkou diania. Skutočný prezident by podal aktívny politický výkon, zvolal by aktérov, dal im jasné inštrukcie, čo urobí, ak oni neurobia toto a toto, a rozohral by vlastnú partiu, aby táto vládna kríza neprerástla do ústavnej. Je to vlastne jedna zo základných povinností hlavy štátu, aj keď si niektorí myslia, že to najdôležitejšie sú šaty od Hanečku.

Takže sa všetci upokojíme. Toto nevyzerá tak dramaticky, ako sa to prezentuje. Na predčasných voľbách dnes nemá nikto záujem. A Heger nie je taká silná osobnosť, aby ustál tlak amerického impéria a digitálnej oligarchie. Túto vládu nedržia občania, ale jej zahraniční tútori. Toto leto bude politicky nudné. Turbulencie sa začnú až vo chvíli, keď na nás v studených mesiacoch doľahnú dôsledky našej hlúpej energetickej politiky. A možno práve tejto zodpovednosti by sa chcel niekto rýchlo zbaviť.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:43

Bangladéšske úrady v nedeľu vydali ďalšiu trojdňovú výstrahu pred horúčavami. Reagujú tak na najdlhšiu vlnu horúčav v tejto juhoázijskej krajine za posledných 75 rokov, ktorá pretrváva už 29 dní.

12:33

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v nedeľu uviedol, že Spojené štáty sú jedinou krajinou, ktorá je schopná zastaviť možnú izraelskú inváziu do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy.

12:22

Čínska rada pre podporu medzinárodného obchodu (CCPIT) v nedeľu vyzvala Európsku úniu (EÚ), aby pokračovala v zlepšovaní a optimalizácii obchodného prostredia, poskytla spravodlivé podmienky pre zahraničné investície a zastavila “diskriminačné” obchodné politiky.

12:07

Ruského novinára Sergeja Karelina zadržali pre obvinenia z “extrémizmu” v spojitosti s tvorbou videí pre tím zosnulého ruského disidenta Alexeja Navaľného.

11:52

Elon Musk pricestoval do Číny na neohlásenú návštevu, píše agentúra Reuters.

Podľa zdrojov publikácie sa má stretnúť s vysokopostavenými úradníkmi, aby prediskutoval zavedenie softvéru Full Self-Driving pre plne autonómne (bezpilotné) vozidlá v Číne a získal povolenie na prenos údajov do zahraničia.

Americký výrobca elektromobilov Tesla predstavil FSD, najpokročilejšiu verziu svojho softvéru pre autopilota v automobiloch, pred štyrmi rokmi. Napriek výzvam zo strany zákazníkov ho spoločnosť zatiaľ v Číne nesprístupnila.

Tesla predala v Číne viac ako 1,7 milióna automobilov od svojho vstupu na trh pred desiatimi rokmi a závod v Šanghaji je najväčšou továrňou Tesly na svete.

11:37

Veľké manévre sa odohrali v sobotu večer v centre českého mesta Plzeň, kde potápači z rieky Radbuza vylovili muža pod vplyvom drog. Po druhom človeku, ktorý bol údajne tiež vo vode, však márne pátrali niekoľko hodín.

11:30

Ceny ropy v piatok (26.4.), posledný deň tohto obchodného týždňa, vzrástli v reakcii na napätie na Blízkom východe. Ale tempo ich rastu brzdil silný americký dolár a údaje o inflácii, ktoré zmarili nádeje, že americká centrálna banka Fed čoskoro zníži úrokové sadzby.

11:29

V roku 2023 pracovalo v slovenskom potravinárskom priemysle 31.935 zamestnancov. Oproti roku 2022 sa stav zamestnancov znížil o 0,4 %. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

11:23

Pápež František navštívil v nedeľu ženskú väznicu v talianskych Benátkach v rámci svojej prvej cesty mimo Ríma za uplynulých sedem mesiacov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali