Chladný dych európskej zimy

❚❚

Moskva 3. novembra 2021 (HSP/Russia Today/Foto:SITA/AP-Evgeniy Paulin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

 

S príchodom predpovedaného chladného počasia sa vtipy o dodávkach plynu do Európy akosi vytratili. Ruský prezident Vladimír Putin napokon inštruoval vedenie štátneho Gazpromu, aby začal s plánovaným vstrekovaním plynu do európskych zásobníkov. Čo napokon viedlo k poklesu cien. Uviedla Russia Today

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

A ani prudký nárast cien pri otvorení obchodovania v pondelok, asi o 11 %, zrejme nezmení všeobecný trend. Trh totiž reaguje na konkrétnu udalosť, konkrétne na spätné čerpanie plynu do Poľska z Nemecka. Zároveň, ako vyplýva z údajov prevádzkovateľa poľskej plynovodnej siete Gaz-System, plyn naďalej prúdi cez plynovod Jamal-Európa na územie Poľska z východu. No následné prečerpávanie na západ, teda do Nemecka, sa v súčasnosti nevykonáva. Preto taká prvotná reakcia trhu, ktorý sleduje hlavne trend.

.

Minulý piatok, tretí deň zavedenia sebavedomého kurzu na pokles celoeurópskych spotových cien plynu, klesli náklady na decembrové futures na uzle TTF v Holandsku až na 795,8 dolárov za tisíc kubických metrov. Alebo 66,375 eur za MWh. Celková denná cenová korekcia zároveň prekročila aj historické maximum 14 %. To len potvrdzuje matematicky vyjadrenú jednoduchú pravdu. Rusko ako zodpovedný energetický operátor ovládajúci viac ako tretinu európskych trhov s plynom kontinentu, nemá záujem o súčasné ultra vysoké ceny modrého paliva.

 

.
Rusku ide o stabilitu cien

Rusi majú záujem o stabilné ceny. Cenové špičky škodia tak im, ako aj spotrebiteľom. A práve to treba vziať do úvahy pri analýze situácie ako čisto matematický fakt.

Tiež škodia veľkým európskym priemyselným podnikom. Ich dlhodobá prosperita je pre Rusko dôležitá, keďže sú jeho kľúčovými zákazníkmi. Cena každého produktu sa netvorí len na základe nákladov na jeho výrobu a predstavou zisku. Ale aj na základe toho, koľko je spotrebiteľ ochotný zaň zaplatiť. Začleniť ho do svojich technologických procesov bez toho, aby mu neprimerane zvyšoval náklady.

Najvýraznejším príkladom je nedávna dohoda s Moldavskom. Ruský plynárenský gigant ju dosiahol len minulý víkend, vďaka čomu tam od začiatku novembra prúdi plyn.

Cena je v tomto prípade oveľa vyššia, ako by si sami Moldavci priali. Ale zároveň oveľa nižšia ako priemerná európska cena. Gazprom teda opäť dokázal, že vie vyjednávať.

Čo na jednej strane len potvrdzuje dohady Američanov, ktorých pričinením sa energetická kríza na starom kontinente z veľkej časti spustila. Ukazuje sa, že Rusko môže skutočne ovplyvniť ceny plynu v Európe! Ruské plynárenské štruktúry vlastne obmedzujú prehnané chúťky londýnskych burzových špekulantov. Tí v podstate zrýchlili ceny na spotovom trhu na subkontinente. Takže tento „totalitný a netrhový“ Putinov vplyv na európske ceny zemného plynu, vlastne prišiel Európe vhod.

.

 

Energetický spúšťač hospodárskej krízy?

A tu vyvstáva hlavná energetická otázka nášho v žiadnom prípade nie najjednoduchšieho obdobia. Táto skutočne šialená turbulencia, ktorá sa teraz pozoruje na spotových trhoch v Európe, keď ceny vyskočia takmer na „ázijských“ 2 000 dolárov za tisíc metrov kubických a potom klesnú takmer na hodnoty “Gazpromu” podľa dlhodobých zmlúv.

Náhodné kolísanie, špekulácie s „čistým papierom“, rozmar londýnskych maklérov ovládajúcich špekulácie na trhoch s plynom alebo nevyhnutná súčasť globálnej hospodárskej krízy? Jej „energetický spúšťač“?

Odpoveď na túto vo svojej podstate jednoduchú otázku existuje. Nie každému sa ale bude páčiť.

Z pohľadu čistej matematiky, Rusko nemá v úmysle „obsadzovať európske energetické trhy“. Z čoho ho neustále obviňujú západní partneri.

.

Gazprom, súdiac podľa svojho šéfa Alexeja Millera, nielenže predáva plyn na európske trhy vo väčšej miere, ako sú jeho vlastné záväzky voči európskym partnerom, je tiež pripravený okamžite začať čerpať plyn do európskych podzemných zásobníkov. Hneď po naplnení vlastných zariadení v Rusku. K čomu by malo dôjsť pomerne skoro. Zrejme v priebehu najbližších doslova pár týždňov.

 

Gazprom splní záväzky i bez Nord Stream 2

A ako do tejto jednoduchej plynovej rovnice zapadá nedávno dokončený plynovod Nord Stream 2? Nijako.

Budúci plynovod, ktorého jedna z línií je už fakticky a čisto technicky naplnená ruským modrým palivom, nemá vplyv na súčasné zmluvné dodávky. Gazprom ich dodrží aj bez jeho využitia.

Potvrdil to i šéf rakúskej OMV Alfred Stern: „Máme platnú dodávateľskú zmluvu s Gazpromom. Spolupracujeme už dlhé roky a Gazprom dodáva vždy v súlade so svojimi zmluvnými záväzkami.“ Gazprom je tiež spokojný, pretože Nord Stream 2 považuje za čosi ako doplnok k súčasným dodávkam.

 

Európa má slabé karty

Nord Stream 2 je však práve teraz potrebný. Nie úplne zaplnené zásobníky v predvečer sľubovanej veľmi studenej zimy, to nie je veľmi silná vyjednávacia pozícia. Preto je Európa taká ustarostená. Gazprom má svoje naplánované úlohy aj na domácich trhoch. Príkladom je plynofikácia súkromných domov. Chladný dych blížiacej sa európskej zimy ale určite pocítil i ruský plynárenský gigant. A skoré spustenie Nord Stream 2 by mu iste neprekážalo.

Na obmedzenom trhu môže byť možnosť dodatočných dodávok problémom pre kohokoľvek, ale nie pre Gazprom. Potenciálni kupci už stoja v rade.

A ako skoro bude Európa schopná certifikovať Nord Stream 2 dokončený ruskou stranou, by malo trápiť skôr spotrebiteľa než dodávateľa. Na trhu, kde je málo plynu, dokonca aj pri nepriaznivom scenári pre dodávateľa, môže straty z nedostatočného zásobovania kompenzovať cenou.

Dmitrij Lekuch

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:05

 

 

 

11:46

Ceny na Slovensku v júni medziročne vzrástli o 2,1 %. V domácnostiach dôchodcov aj nízkopríjmových domácnostiach bola inflácia nižšia. Medziročný rast cien v domácnostiach dôchodcov dosiahol 1,3 %, v nízkopríjmových domácnostiach 2 %. Vyšší index rastu cien pocítili domácnosti zamestnancov, a to 2,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:45

Nezamestnanosť v Španielsku klesla v 2. kvartáli k hranici 11 %. Dosiahla tak najnižšiu úroveň za takmer 16 rokov. Uviedol to v piatok španielsky štatistický úrad (INE), ktorého údaje zverejnil portál tradingeconomics.

11:44

Rast slovenskej ekonomiky by mal v tomto roku zrýchliť na 2,4 % z minuloročných 1,6 %. Vyplýva to z aktuálnych predikcií analytikov vybraných bánk, ktoré každý mesiac zverejňuje Národná banka Slovenska (NBS). Opäť tak mierne zlepšili svoj odhad, v júni očakávali hospodársky rast na úrovni 2,3 %.

11:42

Šéf čínskej diplomacie Wang I sa počas summitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v Laose stretne s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom, oznámil v piatok čínsky rezort diplomacie. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Blinken by mal podľa AFP pricestovať do Laosu v sobotu ráno na rokovania s ministrami zahraničných vecí krajín združenia ASEAN.

11:41

Pri štvrtkovej sérii výbuchov v šiestich skladoch zábavnej pyrotechniky neďaleko bulharského hlavného mesta Sofia zahynul najmenej jeden človek a ďalší utrpel ťažké zranenia. Informoval o tom tamojší minister vnútra Kalin Stojanov a dodal, že dvaja ľudia sú nezvestní, píše TASR na základe agentúry AFP.

Výbuchy v Elin Pelin vyvolali poplach a úrady evakuovali z bezprostrednej blízkosti horiacich skladov 150 ľudí. Príčina explózií naďalej nie je známa.

11:40

Tajfún Kaemi v piatok zasiahol mestá v provincii Fu-ťien na juhozápade Číny prudkými dažďami a silným vetrom. Doteraz postihol v tejto pobrežnej provincii takmer 630 000 ľudí a približne polovicu z nich evakuovali, píše TASR podľa agentúry Reuters.

Miestne meteorologické úrady uviedli, že 72 obcí v provincii Fu-ťien zaznamenalo dôsledku tajfúnu úhrn zrážok presahujúci 250 milimetrov, pričom najvyšší úhrn dosiahol až 512,8 milimetrov.

11:37

Jeden človek zahynul a sedem ich utrpelo zranenia v noci na piatok pri výbuchu v zariadení na ťažbu plynu v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu na severe Ruska. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters, RIA Novosti a TASS.

Výbuch nastal v závode patriacom spoločnosti Rospan International, ktorá spadá pod ruský ropný koncern Rosneft.

09:47

Železnice vo Francúzsku čelia masívnemu útoku, ktorý ochromí dopravu v deň otvorenia olympijských hier. Niekoľko staníc v Paríži, ako aj staníc v regióne Centre-Val de Loire, kde vedie vysokorýchlostná trať, čelilo v noci cieleným podpaľačským útokom, uviedol francúzsky železničný operátor SNCF.

09:28

Kamala Harrisová sa stretla s Netanjahuom a odsúdila dianie v Gaze.

Potenciálna prezidentská kandidátka prisľúbila, že „nebude mlčať“ o utrpení v pásme Gazy, izraelskému premiérovi vyjadrila svoje „vážne znepokojenie“ a vyzvala ho, aby sprostredkoval prímerie s Hamasom, uviedla CNN.

„Izrael má právo brániť sa a je dôležité, ako to robí. To, čo sa stalo v Gaze za posledných deväť mesiacov, je zničujúce. Nemôžeme si dovoliť stať sa necitlivými voči utrpeniu a ja nebudem mlčať. Ako som práve povedal premiérovi Netanjahuovi, je čas uzavrieť túto dohodu. Takže všetkým, ktorí vyzývali na prímerie, a všetkým, ktorí túžia po mieri, hovorím: vidím vás a počujem vás,“ povedal Harrisová po stretnutí.

Stretnutie Netanjahua a Harrisovej
Na snímke americká viceprezidentka a izraelský premiér Benjamin Netanjahu pózujú počas stretnutia vo Washingtone
08:26

Ceny ropy v piatok mierne vzrástli, za celý týždeň však smerujú k poklesu, tretí týždeň po sebe. Na ceny komodity vplýval počas tohto týždňa najmä slabnúci dopyt v Číne, ktorá je najväčším dovozcom suroviny na svete, ako aj očakávania dohody o prímerí na Blízkom východe. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pláže si užívajú letné popoludnie pri oceľovej soche Moon Dream od umelca Benika Motevosiana na brehu amerického jazera Michigan

Autor: TASR/AP-Don Campbell/The Herald-Palladium via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali