Engewood 19. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Antonio Calanni)
Americkí vojenskí inžinieri vyvinuli nový typ dymového granátu, ktorého dym blokuje nielen svetlo, ale i infračervené žiarenie, ktoré je používané pre navádzanie rakiet a ďalšej munície na tanky a ďalšie bojové stroje.
„Ideálne by sme chceli vytvoriť takú dymiacu čiapku, ktorá by blokovala hneď všetky druhy vĺn, aby sme nemuseli používať jednotlivé zariadenia na ochranu konkrétnych rozpätí elektromagnetického žiarenia. Je to veľmi dôležité z pohľadu pozemnej armády, vojak v takom prípade ponesie menej vecí, pretože jeden granát je jednoduchší než päť granátov,” oznámil Zak Zander z Chemicko-biologického centra USA v Edgewoodu.
Prakticky všetky moderné protitankové a letecké rakety majú zabudovaný navádzací systém, ktorý využíva lúče laseru alebo infračervené žiarenia. Ako ukazujú posledné vojenské konflikty, viditeľne posunuli rovnováhu síl od techniky k pechote, ktorá je vybavená podobnými raketovými komplexmi.
Zander a jeho kolegovia vyriešili tento problém, keď použili nový materiál – koordinačné polymery.
Predstavujú polymerové materiály, ktoré sú štruktúrou podobné včelím plástom, a majú výnimočné optické a chemické vlastnosti. Vedci sa riadili touto myšlienkou a syntetizovali materiál, ktorého základ je tvorený z látky, ktorá blokuje obyčajné svetlo. Neskôr to bolo doplnené nanočasticami zirkónia, ktoré dokáže pohlcovať infračervené lúče.
Prvé pokusy ukázali, že táto myšlienka skutočne funguje a teraz vedci pracujú na dodaní ďalších častí do tohoto granátu, ktoré zabránia preniknutiu ďalšieho žiarenia.