Experti prízvukujú užitočnosť rozvoja plynovo-prepravnej infraštruktúry v strede Európy. Plánujú vytvorenie integrovanej regionálnej plynovej magistrály od pobrežia Baltiky ku hraniciam Slovenska a Maďarska s Ukrajinou. Tieto opatrenia by pomohli operatívne prečerpávať plyn zo severu na juh. Samotná technická stránka nevyvoláva veľké otázky a pochybnosti. Horšie je to však s obrovskými finančnými nákladmi – budovanie podobnej magistrály vôbec nie je lacná záležitosť.
Výstavba len slovenského úseku plynovodu, podľa údajov Európskej komisie, si vyžiada investície vo výške 140 miliónov eur. Je to asi o 30 krát viac, ako sú prostriedky vydelené Európskou komisiou v súčasnosti. Brusel priznáva, že prvou časťou podpory sa musí ešte podeliť Slovensko s Poľskom a samotné prostriedky postačia len na prvé projekčné a inžinierske práce. Stavať na poľsko-slovenskom úseku by sa malo začať až v roku 2018. Netreba zabúdať na to, že treba uložiť potrubie aj na maďarskom území.
Niektorí analytici spochybňujú tento projekt a nechápu, prečo potrebujú Brusel a zainteresované krajiny Strednej a Východnej Európy práve teraz prezentovať mimoriadne finančne nákladný projekt? V Európskej komisii netaja geopolitické úvahy a znovu myslia v kategóriách „energetických vojen“ s Ruskom. Ide o snahu diverzifikovať plynové prúdy, aby sa znížila závislosť krajín Strednej a Východnej Európy od Ruska. Navyše je tu snaha rýchlo zvýšiť reverzný tok plynu na Ukrajinu.
Experti pripomínajú, že potrubím, ktoré by malo pomôcť krajinám Strednej a Východnej Európy „oslobodiť sa“ od Ruska, potečie práve ruský plyn. V Maďarsku množstvo plynu, ktoré dostávajú z Ruska, tvorí 75 % celkovej spotreby plynu v krajine. Odborníci v slovenskej národnej operátorskej spoločnosti plynovo-prepravného systému Eustream sa domnievajú, že naplniť budúce potrubie bude môcť tak ruský, ako aj nórsky, alebo aj iný plyn.
Dynamika európskeho plynového trhu však svedčí o opaku. Podľa výsledkov vlaňajšieho roku dodávky do Európy znížili všetci hlavní dodávatelia plynu: Katar o 20,7 %, Nigéria o 38 %, Alžírsko o 19 %, Veľká Británia viac ako o 6 % a Nórsko skoro o 5 %. Iba ruský Gazprom zaregistroval zvýšenie dodávok plynu do Európy o 16,3 %. Experti prízvukujú, že tu je ukrytá odpoveď, aký plyn predovšetkým zaplní projektované poľsko-slovensko-maďarské potrubie.
eu