O možnom škandále dnes hovoril poslanec za ODS Pavel Blažek, ktorý patrí k Babišovým kritikom, napriek tomu dnes vyslovil podozrenia ohľadne vyšetrovania skupiny Suman. Práve odpočúvanie a dokumenty zverejnené pred rokom na twitterovom účte Julius Suman viedli k Babišovej rezignácii na post ministra financií. Blažek pre Lidové noviny uviedol, že ak sa podozrenie preukáže, rozviedka by bola v zahraničí silne poškodená.
“Čudujem sa, že okolo toho prepukol taký rozruch, o vyšetrovaní tohto podozrenia som hovoril už vo februári. Keď som na konci januára nastúpil do funkcie predsedu Komisie pre kontrolu činnosti Úradu pre zahraničné styky a informácie (UZSI), hovoril som, že je potrebné preveriť podozrenie kolujúce medzi politikmi a v médiách. Závažné podozrenia hovorili o majetkových nezrovnalostiach v rozviedke a súčasne že rozviedka bola zneužitá v politickom boji,” vysvetlil v rozhovore poslanec Blažek.
Dodal, že komisia teraz dané nejasnosti preveruje. “V prípade, že sa podozrenia preukážu, bude to veľmi závažné,” upozornil.
“Ak by sa mali potvrdiť slová súčasného premiéra o tom, že sú to orgány rozviedky, ktoré ho nezákonne odpočúvali, bol by to obrovský problém, ktorý sa nebojím prirovnať k afére Watergate,” uviedol český poslanec.
Dodal, že ak sa zistí, že Babiš bol odpočúvaný, bude sa musieť objasniť, kto takýto pokyn vydal.
“Sú tu dva varianty. Buď predseda vlády púšťa do éteru podozrenia, ktoré vypúšťať nemal a ktoré neboli pravdivé. To by bol problém. Ak by boli pravdivá, bol by to ešte väčší prúser. Teraz musíme počkať na výsledky. Buď sa nepodarí doložiť dôkazy k podozreniu, o ktorom premiér hovorí, a prípad sa odloží. Alebo sa stane, že niekto bude obvinený. V oboch prípadoch si však na komisiu pozveme niekoho zo štátneho zastupiteľstva, aby situáciu ozrejmil,” dodal Pavel Blažek.