Súdna inštitúcia z Luxemburgu poukázala na to, že išlo o naliehavé konanie o prejudiciálnej otázke, týkajúce sa maďarskej právnej úpravy práva na azyl a návratu štátnych príslušníkov tretích krajín bez povolenia na pobyt. Umiestňovanie žiadateľov o azyl alebo štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú predmetom rozhodnutia o návrate do tranzitnej zóny Röszke na srbsko-maďarských hraniciach, klasifikovala ako „zadržanie“.
Spor medzi Bruselom a Budapešťou vyvolal príchod afganských a iránskych štátnych príslušníkov, ktorí prišli do Maďarska cez Srbsko a podali žiadosti o azyl z tranzitnej zóny Röszke na srbsko-maďarských hraniciach. Budapešť v súlade s maďarskými zákonmi tieto žiadosti zamietla ako neprípustné a rozhodla, že utečenci sa majú vrátiť do Srbska. Ale ani Belehrad nechce „svojich“ migrantov späť: Srbsko readmisiu dotknutých osôb na svoje územie odmietlo z dôvodu, že neboli splnené podmienky stanovené v Dohode o readmisii uzavretej s Európskou úniou. Vznikol pozoruhodný právnický trojuholník, v strede ktorého sa nachádzajú migranti, ktorých sa akosi nik nechce ujať, ale za všetko môže Budapešť…
Brusel a mnohí európski právnici, politici a médiá obviňujú Maďarsko z toho, že zadržiava týchto utečencov. V Budapešti oponujú, že je to nezmysel: ako niekoho môžu zadržiavať, keď má otvorenú cestu? V Maďarsku však ponúkajú iba „jednosmerku“: migranti sa majú vrátiť späť do bezpečnej krajiny, z ktorej prišli, číže do Srbska a v Maďarsku azyl nedostanú. Iba niektorí politici a analytici stoja na strane Maďarska a poukazujú na dlhšie trvajúcu cielenú kampaň Bruselu proti Budapešti, ktorá často „vystrkuje rožky a neposlúcha“ vedenie EÚ.
Jedným z nich je aj český politik Radim Fiala, podpredseda SPD a predseda poslaneckého klubu tejto strany. Zdôraznil to aj vo svojom najnovšom komentári na facebooku: „Európska únia pokračuje vo svojej kampani proti Maďarsku. Súd EÚ rozhodol, že ak Maďarsko nechá prisťahovalcov v tranzitnej oblasti na hraniciach, porušujeme tým právo EÚ. Súdny dvor preto rozhodol, že Maďarsko musí na svoje územie vpúšťať nelegálnych prisťahovalcov! Maďarsko nepozvalo nelegálnych migrantov do Európy, tak nech sa vrátia domov. Spoločne musíme brániť Európu pred inváziou nepozvaných prisťahovalcov! Musíme sa vzoprieť diktátu Bruselu a brániť naše hranice. EÚ o tom nemá čo hovoriť! Držíme palce, aby sa Maďarsko nepodriadilo diktátu Bruselu. EÚ nepomáha, ale škodí. Čím skôr sa z únie dostaneme, alebo čím skôr sa EÚ rozpadne, tým lepšie!“ radikálne vyhlásil český poslanec.
„Podľa súdu EÚ, sa podmienky v tranzitných zónach rovnajú zadržaniu. Podľa Maďarska tam utečenci zostávajú dobrovoľne a môžu sa kedykoľvek vrátiť do Srbska, kde prekročili hranice. Rozhodnutie súdu EÚ je úplne nezmyselné. Ako môže Maďarsko niekoho zadržiavať, keď chce, aby odišiel z jeho územia? Keď vám niekto neoprávnene vnikne do vášho bytu alebo do vašej záhrady a vy sa ho snažíte dostať preč, aby vypadol z vášho bytu, to znamená, že ho zadržiavate? Čo je toto za hlúposť?“, čuduje sa český politik.
„Celá kauza vznikla tak, že štvorica utečencov z Afganistanu a Iránu požiadala o azyl v Maďarsku po príchode zo Srbska. Maďarské zákony však neumožňujú udeliť ochranný status osobe, ktorá prišla z bezpečnej tranzitnej krajiny, za ktorú Budapešť Srbsko považuje. Mimochodom, ide aj o princíp dublinských dohôd, že imigrant by mal požiadať o azyl v prvej bezpečnej krajine. Je jasné, že medzi Afganistanom a Iránom a Maďarskom existuje veľa bezpečných krajín, kde môžu imigranti požiadať o azyl,“ pripomína Radim Fiala.
„Štvorica sa na súde, okrem iného, domáhala, aby označil umiestnenie v tranzitnej zóne za nezákonné zadržanie. Utečenci tiež chceli, aby súd prikázal maďarskej vláde obnoviť azylové konanie, keďže Srbsko ich odmietlo prijať späť. Maďarské úrady nariadili po srbskom rozhodnutí návrat utečencov do krajín pôvodu – a to je správne. Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ podľa maďarskej ministerky spravodlivosti Vargovej prakticky znamená, že Maďarsko by malo povinné prijímať migrantov. „Toto je neprijateľné a je to v rozporu s maďarským základným zákonom,“ povedala Vargová. Vargová má pravdu a Maďarsku držíme palce, aby sa nepodriadilo diktátu Bruselu,“ uviedol český politik.
„Nelegálnych imigrantov Maďarsko nepozvalo do Európy, tak nech sa vrátia domov. Spoločne musíme brániť Európu pred inváziou nepozvaných prisťahovalcov! Musíme odolať diktátu Bruselu a brániť naše hranice, EÚ nám do toho nemá čo hovoriť! EÚ nepomáha, ale škodí. Čím skôr sa z nej dostaneme, alebo čím skôr sa EÚ rozpadne, tým lepšie!“, zdôraznil v závere český politik Radim Fiala, podpredseda SPD a predseda poslaneckého klubu strany.
Eugen Rusnák