“Dnes v popoludňajších hodinách odoslal Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť odpoveď na list spoločnosti Huawei. Keďže sme nezaznamenali žiadne skutočnosti, ktoré by nás viedli k zmene stanoviska obsiahnutého vo varovaní zo 17. decembra 2018, naše stanovisko je nemenné a varovanie zostáva aj naďalej v platnosti, “uviedol vo štvrtok hovorca úradu Radek Holý.
Spoločnosť Huawei požadovala odpoveď práve do štvrtka. Prijatie správy potvrdila aj hovorkyňa firmy Magda Teresa Partyka, spoločnosť ju podľa nej v súčasnosti analyzuje a pripravuje ďalšie kroky.
NÚKIB varovala už v decembri pred používaním technológií čínskych spoločností Huawei a ZTE. Označila ich za bezpečnostné riziko. Na základe tohto varovania neskôr Generálne finančné riaditeľstvo vyradilo Huawei z verejnej zákazky za pol miliardy korún.
Firma Huawei a čínske veľvyslanectvo sa proti varovaniam NÚKIB ohradili.
Mediálny zástupca Huawei, Filip Matys, už skôr pre agentúru ČTK povedal, že list nie je ultimátom. A podľa neho nehrozí, aby Huawei obmedzil podporu svojich technológií používaných v českých telefónnych sieťach.
Odborník na arbitráže a poradca niekoľkých ministrov financií Radek Šnábl upozornil, že NÚKIB je nezávislý úrad z “vnútornej” perspektívy; z pohľadu zvonku je to však reprezentant Českej republiky. “Otázka stojí tak, či úrad, ktorý odporúčanie vydal, ho vydal pravdivo a oprávnene, pretože ak existuje bezpečnostné riziko, potom takýto nárok takmer nie je arbitrovatelný proti štátu, pretože ten má právo obhajovať svoje bezpečnostné záujmy,” argumentoval.
Česká strana by podľa Šnábla musela argumentovať, že Huawei porušuje bezpečnostné a ekonomické záujmy krajiny a takéto správanie nie je zmluvou chránené, pretože nejde o vzájomnú obchodnú spoluprácu, ale o špionáž.
Varovanie kybernetického úradu opakovane kritizoval aj prezident Miloš Zeman a varoval pred odvetou Číny voči českým firmám. Podľa premiéra Andreja Babiša by sa kybernetická bezpečnosť mala riešiť na celoeurópskej úrovni.