Dnešnej dobe sa drony používajú nielen vo vojenských situáciách, vo filmoch či na vlastnú spotrebu. Poisťovne totiž zistili, že týmto spôsobom môžu pomáhať pri riešení poisťovacích podvodoch a pri iných situáciách.
Projektový špecialista likvidácie z Generali Václav Hnazlík k tomuto povedal, že prevádzkovať drony je veľmi ťažké, pretože pilot musí byť registrovaný na Úrade pre civilné letectvo, musí zložiť pilotné skúšky a preukázať, že s dronom vie lietať. Hanzlík je jedným z troch pilotov, ktorý majú na starosť drony v spoločnosti Generali.
Ako ďalej uvádza, tak drony používajú na skúmanie poistných udalostí a na odhaľovanie poistných podvodov. “Najčastejšie sa využívajú pri poľnohospodárskych pozemkoch. Pri odhaľovaní podvodov sú to zase skôr haly. Dostaneme sa tam, kde normálne človek nemôže,” dodáva Hanzlík.
Pozitíva práce s dronmi vidí aj pilot z Českej poisťovne. Podľa jeho slov sú drony skvelým pomocníkom, keď potrebujú detailne zdokumentovať rozsiahle škody alebo sa musia dostať na ťažko prístupné miesta.
Hovorca Kooperativy Milan Káňa predpokladá, že drony budú využívať aj pri živelných katastrofách, ako sú povodne alebo požiare.
Drony sú pre poisťovne veľmi užitočné, čo dokazuje aj celkový počet prehliadok. Generali urobilo v Česku približne 200 prehliadok poľnohospodárskych pozemkov a cez 20 prehliadok priemyselných hál a ďalších objektov.