Cerveteri – najimpozantnejšia a najzachovalejšia nekropola záhadných Etruskov

Cerveteri – najimpozantnejšia a najzachovalejšia nekropola záhadných Etruskov

Bratislava 24. októbra 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)

 

Cerveteri založili niekedy začiatkom prvého tisícročia pr.n.l. Etruskovia, ktorých pôvod sa vedcom nepodarilo dodnes odhaliť a takisto ani rozlúštiť ich reč. Napriek veľkému úsiliu vedcov, poznáme len okolo 200 slov z ich reči. Etruskovia priniesli so sebou na územie Talianska vysoko rozvinutú kultúru a Rím bol založený až niekoľko storočí po ich príchode do Talianska

Cerveteri

Cerveteri patrilo k najvýznamnejším etruským mestám a bolo obchodnou metropolou Etruskov, ktorá mala až  tri prístavy. V reči Etruskov sa volalo Caere.

Reklama

Mesto leží na sever od Ríma, vo vzdialenosti 42 kilometrov. V epoche Etruskov bolo 15 krát väčšie, ako je v súčasnosti!  V 7. storočí pr.n.l. (všetky ďalšie časové údaje o Etruskoch sa vzťahujú na čas pr.n.l.) malo až 100 000 obyvateľov!

Dnes v Cerveteri pripomína zašlú starú etruskú slávu len niekoľko nepatrných zvyškov múrov.

Reklama

Najúžasnejšie čo nám však etruské Cerveteri zanechalo, je jeho dobre zachovaná nekropola, svojou jedinečnosťou v Európe ničím podobným neprekonaná.

Navštívil som ju dvakrát a jej spoznanie patrí k mojim najskvelejším zážitkom, aké som pri mojich potulkách po antických pamätihodnostiach na rôznych  miestach sveta zažil.

Keď som tam bol prvý raz, tak ma sprevádzala dobrá priateľka, renomovaná rímska archeologička, špecialistka na etruskológiu, Alicia. Od nej som sa dozvedel o veľkolepej nekropole v Cerveteri a o Etruskoch všetko čo ma zaujímalo a bolo toho veľmi veľa.

Nekropola je obrovská a hoci sme tam strávili viac ako pol dňa, tak celú sme ju neprešli. Je v nej okolo 3 000 tumulí (hrobiek). Z nich je dosiaľ vykopaných a verejnosti sprístupnených len  približne 550.

Úplne najstaršie hrobky boli vysekané do tufovej kameniny, niekedy začiatkom ôsmeho storočia. História Etruskov sa ukončila ešte pred našim letopočtom, niekedy koncom druhého storočia.

Reklama

Boli porazení a pohltení rozmáhajúcou sa Rímskou ríšou.

Tie najstaršie hrobky sa nazývajú studňovými, lebo boli budované vo forme studní. Od siedmeho storočia stavali Etruskovia pre svojich zosnulých už len tzv. komorové hrobky, tie boli oveľa priestrannejšie. Na ne nahrnuli veľký kopec hliny. Techniku stavania hrobov vyvíjali ďalej a v štvrtom storočí začali budovať  veľké podzemné hrobové komplexy. Tie pozostávali z hlavnej komory a z niekoľkých vedľajších, spravidla menších komôr.

Alicia ma zaviedla k jednému takému komplexu.

Patril bohatej rodine etruského šľachtica Matunu. Bol zo všetkých hrobov tohto typu najkrajší. Preto dostal meno tomba bella, krásny hrob.

Na stenách veľkolepej hrobky možno obdivovať majstrovské reliéfové maľby. Boli urobené vo veľmi pestrých farbách a ešte stále sú veľmi dobre zachované.

Reklama

Etruskovia boli dokonalí majstri umenia a architektúry a starí Rimania sa učili všetko od nich.

Mŕtvym dávali ich pozostalí veľmi štedro do hrobov aj bohaté dary.

Všetky veci, ktoré boli v hroboch nájdené, sú umiestnené v početných múzeách, a to aj mimo Talianska.

Mnohé z týchto objektov, ktoré možno obdivovať v múzeách, sú tak perfektne vypracované, že je stále veľkou záhadou, ako to Etruskovia pred troma tisícročiami mohli dokázať.

Keď som si pozeral neskôr v Ríme, v etruskom múzeu, výtvory etruského zlatotepectva, tak som nechcel veriť vlastným očiam, aké to zázraky som mal pred sebou.

Sú vyrobené v nepredstaviteľne jemnej nádhere. Dokonca ani len sám svetoznámy florentínsky zlatotepec zo 16. storočia, Benvenutto Celini, nedokázal rozlúštiť ich výrobné tajomstvo a nebol schopný zhotoviť nič podobné. Imaginárnu súťaž s etruskými majstrami jednoznačne prehral.

Keď sme už podvečer opustili nekropolu, plni skvelých nezabudnuteľných dojmov, tak nás čakali ešte dva kilometre peši naspäť k autu Alicie, ktorým sme prišli z Ríma. Kráčali sme po úzkej skalnatej ceste, ktorá viedla úzkou úžľabinou a v ktorej bolo ešte stále veľmi dobre vidieť hlboké stopy po kolesách vozoch, na ktorých vozili mŕtve telá celé stáročia na pochovanie do nekropole.

Cestou mi Alicia rozprávala:

„Odkiaľ Etruskovia prišli a kto boli, aký bol ich pôvod, na tom sa až dosiaľ historici nevedeli zhodnúť, a tak neexistuje nijaká jednotná vedecká mienka o tom.

Na túto tému existuje len niekoľko hypotéz. A niektoré sú veľmi protichodné. Faktom ostáva, že Etruskovia patria k najzáhadnejším národom staroveku.

Reklama

Teraz ti prezradím, čo je v tomto prípade moja súkromná mienka, ku ktorej som dospela dlhým štúdiom rôznych písomných dokumentov. Som toho názoru, že Etruskovia boli súčasťou trójskeho etnika a síce tou jeho časťou, ktorá sa zachránila po dobytí legendárnej Tróje mykénskym kráľom Agamemnonom.

Bolo to niekedy v dvanástom storočí pr.n.l.

Táto časť Trójanov putovala ďaleko preč od svojej zničenej Tróje a znova a znova sa usadzovala na niekoľko rokov na rôznych miestach na pobrežiach Stredozemného mora. Napokon niekedy začiatkom desiateho storočia pr.n.l. prikvitli na západné pobrežie Apeninského polostrova. Bolo to pravdepodobne niekde medzi Rímom a La Speziou a založili etruskú civilizáciu na pôde dnešného Talianska.“

Táto nesmierne múdra a inteligentná žena, vedkyňa, iniciovala vo mne trvalý záujem o etruskológiu, ktorej som sa autodidakticky začal venovať a sporadicky to robím už viac ako tridsať rokov.

Roman Bednár

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:13

Prokuratúra v Severnom Macedónsku v pondelok informovala o zadržaní 17 dozorcov, slúžiacich vo väznici v hlavnom meste Skopje. Sú podozriví z napomáhania pri vlaňajších útekoch dvoch väzňov.

07:54

Americká Snemovňa reprezentantov bude tento týždeň hlasovať o balíku návrhov zákonov, ktorý zahŕňa aj vojenskú pomoc pre Ukrajinu a Izrael. V noci na utorok o tom informoval predseda snemovne Mike Johnson.

07:48

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v pondelok vyjadril znepokojenie nad možným útokom Izraela na jadrové zariadenia v Iráne. Vyzval na mimoriadnu zdržanlivosť.

07:36

Zbrojárku filmu Rust Hannu Gutierrezovú-Reedovú v pondelok v americkom štáte Nové Mexiko odsúdili na 18 mesiacov vo väzení v prípade smrti kameramanky Halyny Hutchinsovej. Tá zomrela, keď na ňu počas skúšky pri natáčaní vystrelil zo zbrane herec Alec Baldwin.

07:26

Austrálska polícia označila pondelkový útok nožom v asýrskom pravoslávnom chráme na predmestí mesta Sydney za teroristický čin.

Medzi najmenej štyrmi zranenými, hoci bez ohrozenia života, je okrem prominentného biskupa aj 15-ročný podozrivý, ktorého zadržala polícia. Tínedžera museli na čas držať v chráme, keďže útok vyvolal v miestnej komunite nepokoje.

07:15

Propalestínski demonštranti v pondelok zablokovali dopravu na moste Golden Gate v kalifornskom meste San Francisco. Zrejme išlo o súčasť koordinovanej protestnej akcie, ktorá vyzývala na prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

07:05

Americký prezident Joe Biden prijal v Bielom dome českého premiéra Petra Fialu. Ten si návštevu vysvetľuje ako dôkaz vynikajúcich česko-amerických vzťahov. Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

Petr Fiala v Bielom dome
Na snímke český premiér Petr Fiala (vľavo) a americký prezident Joe Biden
06:55

Európska únia možno uvalí na Irán nové sankcie v súvislosti s jeho víkendovým útokom na Izrael. Po pondelňajších rozhovoroch veľvyslancov členských krajín to tvrdí viacero nemenovaných diplomatov.

06:45

Izrael odpovie na víkendový raketový útok Iránu, vyhlásil v pondelok veliteľ izraelskej armády Herci Halevi.

Halevi uviedol, že Izrael stále zvažuje svoje kroky. Dodal však, že na iránsky útok raketami a dronmi “bude reagovať”. Povedal to počas návštevy leteckej základne Nevatim.

06:35

Poľsko a Dánsko sa budú ďalej snažiť mobilizovať krajiny EÚ za účelom získania pomoci pre Ukrajinu. Zhodli sa na tom v pondelok vo Varšave premiéri týchto krajín Donald Tusk a Mette Frederiksenová.

06:30

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval spojencov, aby voči Ukrajine preukázali rovnakú “jednotu” ako voči Izraelu, ktorý s podporou Západu cez víkend odrazil mohutný dronový a raketový útok iránskej armády.

Vo svojom príspevku na platforme Telegram sa Zelenskyj poďakoval spojencom, ktorí reagovali na výzvu Ukrajiny na poskytnutie ďalších prostriedkov protivzdušnej obrany. Pripomenul však, že intenzita ruských útokov si vyžaduje väčšiu jednotu.

Summit Iniciatívy troch morí
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Včera 20:14

Nórsko uzavrelo bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou. Oznámil to nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide.

Včera 20:13

Nemecko plánuje zlegalizovať interrupcie počas skorého štádia tehotenstva. Návrh predložila komisia, ktorú minulý rok založila vládna koalícia kancelára Olafa Scholza.

Včera 19:58

Poľsko v posledných týždňoch zaznamenalo opätovný nárast pokusov o nelegálne prekročenie hranice s Bieloruskom. Len počas uplynulého víkendu bolo odhalených 669 takýchto prípadov, informovala poľská pohraničná stráž na sieti X.

Včera 19:57

Počas bojov v blízkosti mesta Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny koncom marca padol ukrajinský historik a administrátor ruskojazyčnej sekcie Wikipédie Jurij Luščaj. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali