„Sme presvedčení, že sociálny aspekt je rozhodujúcim faktorom pre zachovanie tisíc pracovných miest,“ podčiarkol v úvode Rumen Radev a pripomenul, že Bulharsko a Európska únia už plnia svoje záväzky v súlade s Kiotskym protokolom.
„Chceme prevýšiť naše spoločné ciele, keď sme sa zaviazali znížiť emisie o 20 percent do roku 2020 v porovnaní s úrovňou roku 1990. V r. 2016 sa emisia plynov v Bulharsku znížila o 49 percent v porovnaní s r. 1988 a o 4,4 percenta v porovnaní s predošlým rokom 2015,“ pripomenul bulharský prezident.
Venoval sa aj iným otázkam, ktoré tak alebo inak súviseli s témou konferencie.
„Keď hovoríme o čistej energii, nemali by sme zabúdať na to, že je dôležité, aby sme mali spoľahlivú a predvídateľnú energiu. V tomto zmyslu by nám Európa mohla veľmi pomôcť, keby nám nerobila, ako v minulosti, prieky pre dodávky ruského plynu do Bulharska, ako aj do celej EÚ,“ podčiarkol.
Bulharský prezident Rumen Radev pripomenul návrh, ktorý predniesol Vladimírovi Putinovi v máji tohto roka počas svojej návštevy Ruska. Navrhol, aby sa dodávky prírodného plynu do Bulharska a EÚ realizovali prostredníctvom takzvaného „Bulharského prúdu“. Rumen Radev zdôraznil, že iba v tomto prípade Bulharsko sa stane nezávislým centrom distribúcie energie.
Eugen Rusnák