Bude Čína budovať vojenskú prítomnosť na Blízkom východe?

Bude Čína budovať vojenskú prítomnosť na Blízkom východe?

Peking 5. júna 2023 (HSP/asiatimes/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)

 

Peking vyvinul menej nákladné spôsoby, ako zmierniť svoje riziká v oblasti energetickej bezpečnosti, píše Yun Sun pre Asia Times

Plenárne zasadnutie Čínskeho národného ľudového kongresu
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Od marca, keď Čína sprostredkovala mierovú dohodu medzi Saudskou Arábiou a Iránom, sú politické a vojenské ambície Pekingu na Blízkom východe predmetom intenzívnych špekulácií.

Reklama

Hoci väčšina pozorovateľov súhlasí s tým, že strategické ciele Číny v regióne presahujú tradičné energetické transakcie, diskutuje sa o tom, či sa snaží nahradiť Spojené štáty na Blízkom východe a či môže rozmiestniť vojenské jednotky na projektovanie svojej moci.

Tieto dve otázky sú racionálne a logicky prepojené. S rastúcou angažovanosťou Číny v regionálnych hospodárskych, politických a diplomatických záležitostiach rastie schopnosť Pekingu formovať domácu a vnútroregionálnu dynamiku.

Reklama

V kontexte veľmocenského súperenia medzi USA a Čínou sa stratégovia nemôžu nepýtať, čo to znamená pre úlohu Ameriky v regióne a bezpečnostnú architektúru, ktorú jej prítomnosť umožnila.

Čína má v regióne bohatom na ropu jednoznačne národno-bezpečnostné záujmy, ktoré musí chrániť. Viac ako 53 % jej dovozu surovej ropy pochádza z Blízkeho východu, čo je tok uhľovodíkov, ktorý si Peking nemôže dovoliť stratiť. Vzhľadom na túto závislosť a zraniteľnosť, ktorú predstavuje v prípade vojenského konfliktu, je logické predpokladať, že Čína bude chcieť mať v regióne vojenské jednotky.

Je to logické, ale je tento predpoklad správny? Možno nie.

Dve oblasti, ktoré ovplyvňujú dodávky energie do Pekingu, sú výroba a doprava. Najväčšie hrozby pre prvú z nich spočívajú v domácej nestabilite alebo v konfliktoch medzi štátmi. Výzvy na zabezpečenie prepravy energie sú rôznorodejšie a zahŕňajú regionálnu nestabilitu, narušenie komunikácií na námorných trasách, pirátstvo alebo v najhoršom prípade námornú blokádu.

Pokiaľ bude závislosť Číny od zdrojov energie na Blízkom východe vysoká, riziko narušenia výroby a dopravy bude naďalej reálne.

Reklama

Čínski predstavitelia sú však pragmatici a rozlišujú medzi náchylnosťou a zraniteľnosťou. Napriek vysokej závislosti od blízkovýchodných zdrojov energie sa Peking domnieva, že je náchylný, ale nie nevyhnutne zraniteľný. Je to preto, že Čína potrebuje Blízky východ pre svoju ropu rovnako, ako tento región potrebuje Čínu ako zákazníka. Averzia voči narušeniu je obojstranná.

Okrem toho v prípade regionálnej krízy, ktorá by narušila ťažbu alebo dopravu, by Čína nebola jedinou obeťou. Dôsledky by postihli krajiny dovážajúce ropu od Ázie po Európu, čo je scenár, ktorý si Čína ani USA neželajú.

Najväčším potenciálnym ohniskom napätia medzi USA a Čínou je v súčasnosti Taiwan. V prípade nepriateľských akcií by Washington mohol použiť svoju armádu na zablokovanie alebo prerušenie čínskych energetických dopravných trás v snahe potlačiť čínske operácie v Taiwanskom prielive. Čína sa pravdepodobne bude chcieť pripraviť na takúto možnosť tým, že posilní svoju prepravu energie z Blízkeho východu.

Číňania sa však na túto zraniteľnosť pozerajú z dvoch veľmi odlišných hľadísk. Na jednej strane by námorná blokáda dovozu energií zo strany USA bola pre Čínu menším problémom ako možnosť totálnej vojny s jej veľmocenským rivalom. Narušenie globálnych trhov s energiou by bolo významné, ale pravdepodobne by nebolo rozhodujúcim faktorom v akomkoľvek boji medzi USA a Čínou.

Na druhej strane, aj keď sa Peking obáva potenciálnej blokády dovozu energií z Blízkeho východu zo strany USA, pomer nákladov a výnosov nepodporuje čínsku vojenskú prítomnosť v regióne. Na to, aby Čína vyvinula účinné a dostatočné kapacity na boj proti USA, by si Peking vyžadoval minimálne takmer rovnocenné vojenské nasadenie. Čokoľvek iné by aj tak neriešilo zraniteľnosť Číny.

Reklama

USA v súčasnosti vynakladajú na svoj regionálny vojenský rozpočet viac ako 70 miliárd USD. Celý čínsky rozpočet na obranu v roku 2023 predstavuje 224 miliárd USD. Aby sa Peking vyrovnal súčasnej úrovni vojenských výdavkov Washingtonu v regióne, vyžadovalo by si to najmenej tretinu celkových čínskych výdavkov na obranu.

To zjavne nie je nákladovo efektívne vzhľadom na to, že hlavné divadlo a najvýznamnejšia strategická hrozba Číny sa nachádza v západnom Tichomorí, ktoré absorbuje väčšinu čínskej vojenskej pozornosti.

Vzhľadom na to Čína vyvinula iné, menej nákladné spôsoby, ako zmierniť svoje riziká v oblasti energetickej bezpečnosti. Peking sa snaží ukončiť regionálne konflikty sprostredkovaním mierových dohôd medzi dlhoročnými nepriateľmi.

Zapája sa do budúcej hospodárskej architektúry kľúčových regionálnych hráčov. A snaží sa vytvoriť vzájomnú závislosť medzi štátmi produkujúcimi energiu a 1,4 miliardami obyvateľov Číny.

Spolu môžu byť tieto nástroje oveľa účinnejšie, než by kedy mohla byť vojenská technika.

Americkí stratégovia majú zmiešané pocity z rastúcej prítomnosti Číny na Blízkom východe – nech už má akúkoľvek podobu. Zatiaľ čo Washington je presvedčený, že Peking sa snaží nahradiť USA ako garanta bezpečnosti v regióne, mnohí skúsení americkí diplomati sa tiež potichu tešia, že Čína uviazne v regióne, ktorý sužujú nezmieriteľné konflikty.

A predsa sa Čína bude v regióne angažovať svojím vlastným spôsobom bez ohľadu na to, či to USA považujú za príťažlivé alebo prijateľné. Aj keby sa čínske vojská na Blízkom východe nikdy nerozmiestnili vo veľkom počte, politická, hospodárska a diplomatická prítomnosť krajiny bude silou, s ktorou treba počítať.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:52

Vo veku 93 rokov zomrel Jacques Cooper, dizajnér prvého francúzskeho ultrarýchleho vlaku. TGV (Train Grande Vitesse – vysokorýchlostný vlak) bol uvedený do prevádzky v roku 1981 a odvtedy prekonal mnohé svetové rýchlostné rekordy.

07:39

Šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ sa v prvý deň mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli, zhodli na potrebe poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany.

07:37

Bývalý prezident USA Donald Trump absolvoval v New Yorku súkromné stretnutie s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Počas spoločnej večere diskutovali o prebiehajúcich vojnách na Ukrajine a na Blízkom východe, ako aj o výdavkoch aliancie NATO.

07:31

Japonské animačné štúdio Studio Ghibli, ktoré sa preslávilo svojimi kreslenými filmami, si v máji z filmového festivalu vo francúzskom letovisku Cannes odnesie čestnú Zlatú palmu. 

Počas festivalu v Cannes 2024 udelia dve čestné Zlaté palmy
Na snímke režisér George Lucas a jeho manželka Mellody Hobsonová v New Yorku
07:02

Francúzska polícia sa snaží zbaviť Paríž a jeho metropolitnú oblasť bezdomovcov a nelegálnych migrantov. V rámci tohto plánu vysťahovala všetkých obyvateľov z najväčšieho squatu v krajine, ktorý sa nachádza na severnom okraji Paríža. Policajná operácia súvisí s prípravami na letné olympijské hry, ktoré sa vo Francúzsku začnú o sto dní.

Polícia pred olympiádou v Paríži vysťahúva squaty
Na snímke migranti čakajú pred radnicou v Paríži
07:01

Indonézske úrady vydali varovanie pred prílivovými vlnami cunami a uzavreli aj medzinárodné letisko Kota Kinabalu. Okrem toho pre erupcie sopky Ruang nariadili evakuáciu už viac ako 11.000 ľudí.

Erupcia sopky v Indonézii
Na snímke erupcia sopky na indonézskom ostrovoch Sanguine
07:00

Francúzske súdy nariadili skonfiškovať vilu, ktorá patrí súčasnému manželovi exmanželky ruského prezidenta Ľudmily Putinovej.

06:59

Líder vládnuceho Chorvátskeho demokratického spoločenstva Andrej Plenkovič vyhlásil, že jeho strana tretíkrát presvedčivo vyhrala parlamentné voľby a začne rokovať o vytvorení parlamentnej väčšiny.

Parlamentné voľby v Chorvátsku
Na snímke chorvátsky premiér Andrej Plenkovič
06:58

Spojené štáty obnovia sankcie na venezuelský ropný sektor, pretože vláda prezidenta Nicolása Madura pokračuje v represiách proti svojim oponentom.

06:57

Čína posilňuje svoje kapacity vo vesmíre a využíva svoj civilný program na maskovanie svojich vojenských cieľov, povedal riaditeľ amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Bill Nelson, pričom upozornil, že Washington musí zostať ostražitý.

06:56

Úrad špeciálnej štátnej prokuratúry v Čiernej Hore informoval o zadržaní riaditeľky protikorupčného úradu, ktorá je podozrivá zo zneužitia služobného postavenia.

06:54

Nový írsky premiér Simon Harris plánuje svoj prvý summit EÚ v Bruseli využiť na to, aby lídrov ostatných členských krajín EÚ vyzval na uznanie palestínskeho štátu. Novinárom to povedal po príchode na summit.

Simon Harris sa stal oficiálne novým írskym premiérom
Na snímke nový írsky premiér Simon Harris
06:53

Lídri Európskej únie sa dohodli na uvalení nových sankcií na iránskych výrobcov dronov a riadených striel. Ide o reakciu EÚ na bezprecedentný útok Teheránu na Izrael.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali