Sacharov je tvorcom sovietskych jadrových zbraní, ale neskôr sa stal slávnym disidentom, ktorý obhajoval odzbrojenie a ľudské práva, za čo bol vystavený represiám zo strany KGB. Pri odsúdení hovoril o jadrovom torpéde, ktoré označil za úplne bezohľadnú zbraň.
Ale teraz sa podľa denníka Rusko znovu pustilo do študovania plánov Sacharova na vytvorenie podvodnej jadrovej bomby s dosahom 50 kilometrov.
V sovietskej dobe sa tento projekt volal T-15, išlo o 40 tonovú raketu so 100 megatonovou termonukleárnou hlavicou. Jej cieľom bolo zničenie objektov na pobreží za pomoci výbuchu vo vode, čo by spôsobilo silnú tsunami. V 50. rokoch minulého storočia sa však Sacharovov plán kvôli nedostatku finančných prostriedkov odložil do šuplíka, cituje autor článku jedného z hlavných konštruktérov torpédových zbraní Šamila Alijeva.
Namiesto T-15 sa Sovietsky zväz rozhodol vytvoriť skromnejší model T-5 s bojovou silou 3,5 kiloton v troylovom ekvivalente.
Testy T-5 boli urobené v Arktíde na ostrove Nová zem, kde bola neskôr v roku 1961 vyskúšaná sovietska 50 megatonová Car-bomba. Bola to najsilnejšia munícia, ktorej sila explózie tisíckrát prekonala Hirošimu. Bola však dvakrát slabšia než T-15.
Podľa britských novín sa návrat k tejto zbrani týka Putinovho vyhlásenia v marci v posolstve Federálnemu zhromaždeniu, v ktorom povedal, že pre ruské námorníctvo boli vyvinuté bezpilotné ponorky s jadrovými hlavicami Status-6 alebo Poseidon.
Vedenie Pentagonu označilo túto zbraň za vážnu strategickú hrozbu pre americké prístavy, pobrežné vojenské zariadenie a skupiny lietadlových lodí.
Predpokladá sa, že ponorky Poseidon sú schopné odpáliť jadrovú hlavicu s kapacitou až dvoch megaton. Ruské zdroje uvádzajú, že toto zariadenie je určené predovšetkým k ničeniu námorných opevnených oblastí.