Podľa Andrewa G. Haldana, ktorého v roku 2014 britský týždenník Time označil za jedného zo 100 najvyplvnejších svetových osobností, bude v Británii veľmi bolestné najmä obdobie prvého a druhého kvartálu tohto roku, do júna 2020 Británia zažije strmý ekonomický pád.
Dnes Británia kryje 80% výplat pracovníkov firiem najviac postihnutých epidémiou. Ide takmer o 190 tisíc podnikov s približne 1,5 milióna zamestnancami. Firmy požadujú 4,2 miliard libier a britská vláda rozpracovala plán na získanie lacných úverov. Pre malých a stredných živnostníkov ručí britská vláda za pôžičky až vo výške 80% sumy, Nemci garantujú 100%.
Haldane tvrdí, že dnešná kríza postihne najviac nie finančné trhy, ale pracovnú silu a možnosti ako na krízu reagovať sú značne obmedzené. Ide o finančne náročné obdobie, v ktorom treba udržať plynutie peňažného toku. Británia predpokladá, že situácia sa začne vracať do normálu druhý májový týždeň, v prípade ak by reštrikcie trvali dlhšie, hrozí Británii až 35% prepad. Vládny dlh by dosiahol astronomických 273 miliárd libier. čo je približne 14% HDP. Briti sa však obávajú úplne svoju ekonomiku otvoriť, pretože sa obávajú druhej vlny koronavírusu, ktorá by mohla mať tragické následky.
Ako bude reštart ekonomiky vyzerať je otázne. Podľa Haldana sa hovorí o krivkách typu V W a L. Krivka V znamená, že sa situácia vráti rýchlo do normálu, krivka W ráta s vlnami rastu a poklesu, čo by mohlo nastať pri druhej vlne koronavírusu, L znamená čierny scenár, kedy sa ekonomiku nepodarí dlhú dobu reštartovať. Britská vláda však vie, že má v rukách Čierneho Petra a zodpovednosť pred občanmi bude niesť ona.
Haldan sa obáva aj inflácie, poukazuje na klesajúce ceny ropy i libry, pričom ceny niektorých druhov tovarov rastú kvôli nedostatku na trhu. Zdraželi cestoviny či paracetamol (lieky typu Paralen a Panadol), tieto komodity na britských trhoch chýbajú.
František Olčaj